Sony Vegas Movie Studio 10HD - jak to zrobiłem?

Baldini

Klub HDTV.com.pl
VIP
viValdi. Widzę, że masz porównanie Pinnacle z Vegasem. Jak się pracuje na tych programach. Potrzebuję programu do sklejania filmów, dołożenia muzy, tekstu, zrobienia menu płyty na DVD, BR. Ale chciałbym, aby program był po polsku. Vegas będzie po polsku trochę później. Cena tych programów jest porównywalna. Który byś polecił?
 

viValdi

New member
Bez reklam
radzić, radzić... strasznie niebezpiecznie

Z tego co widzę na różnych forach to z oboma programami ludzie mają problemy. Ja osobiście jakieś problemy z Pinnacle'em 10.7 miałem ale się ustabilizowało i przez trzy lata działałem bez żadnej awarii. Dyscyplina i porządek w kompie - to podstawa sukcesu bo programy są "delikatne i wrażliwe".

Pinnalce jest prostszy w użyciu, łatwiej się nim posługiwać.
Vegas Movie Studio jest bardziej wszechstronny, więcej można w nim zrobić ale wymaga systematycznej nauki i zbierania doświadczeń.

Jeśli zaczynasz to może lepiej Pinnacle (żeby cię aplikacja nie przytłoczyła).
Jeśli masz już jakieś doświadczenie (nawet z Movie Maker'em) to ściągnij sobie wersję próbną Vegasa i spóbuj czy poradzisz a potem podejmij decyzję.

No a jeśli chcesz obrabiać HD to jeszcze zabezpiecz sobie silnego kompa - im silniejszy tym lepszy (zwłaszcza Vegas żre moc jak smok).
 

viValdi

New member
Bez reklam
Film HD nagrany na DVD

Przy okazji "studiowania" Vegasa wdałem się w dyskujsję na innym forum z czego wyniosłem trochę nowej wiedzy.

Od dawna wiemy, że da się nagrać materiał AVCHD na DVD - super rozwiązanie dla kogoś kto nie posiada nagrywarki BR.

Okazuje się, że można też nagrać Blu-Ray DVD. Początkowo myślałem, że to to samo co AVCHD DVD ale okazuje się, że nie. Za pomocą Sony DVD Architect Studio 5 nagrałem Blu Ray DVD i wrzuciłem do Pillips BDP-3000 (całkiem budżetowy plajer Blu-Ray) i gra, łącznie z menu. Nagrywałem materiałe z kamery HDV w formaci MPEG2; nie konwertowałem do AVCHD.

Na innych forach piszą, że niestety plejery BR Panasonica nie chcą odgrywać Blu Ray DVD. Pewnie w rewanżu Pillips i Sony nie odgrywają AVCHD DVD :?



Zatem powstaje pytanie:
  • Czy Pinnacle 14 potrafi nagrać Blu Ray DVD??? Może ktoś sprawdzić?
Sony DVD Architect 5 nie potrafi nagrać AVCHD DVD - mnie się nie udało.
Warto by zrobić listę plejerów które radzą sobie z formatami HD na DVD bo dokumentacja to raczej przemilcza.

Dodatkowo zauważyłem, że Windows 7 wspiera UDF2.5 i można zajrzeć na płytkę Blu Ray DVD bez problemu. W folderze STREAMS znajdują się klipy video które działają bez problemu pod VLC.
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
AVCHD DVD na SOny swietnie dziala
co do podobienstwa mozna powiedziec ze to samo jest pliki sa m2ts, roznica z tego co pamietam jest w katalogach z danymi, ale musialbym zobaczyc, teraz z glowy dokladnie nie pamietam, tak wiec czy to blu-ray czy avchd dvd to pliki sa te same


"Dodatkowo zauważyłem, że Windows 7 wspiera UDF2.5 i można zajrzeć na płytkę Blu Ray DVD bez problemu. W folderze STREAMS znajdują się klipy video które działają bez problemu pod VLC."

na XP tez mozna sprawdzic, przeciez za to tylko odpowiada sterownik UDF nic wiecej, jak instalujesz od kamery soft to od razu instaluje sie w systemie, jak nie to nalezy recznie pobrac.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
Tak czy inaczej zamówiłem już w katowickim dystrybutorze KSK za 280zł brutto. Dostawa po premierze polskiej po 1 lipca 2010

Na razie dystrybytorze, pisałem emaile do 4-rech nie wiedzą kiedy będzie. Jeden znich z Katowidz powiedział mi żę "raczej po bitwie pod Grunwaldem" czyli w drugiej połowie lipca. :x:idea::-o:D
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
To dobrze, po wakacjach kupisz jak już będziesz miał dużo materiału
Gucio same plusy, po co wydawać przed wakacjami :)
Na teraz masz wersje demo do ćwiczenia.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
To dobrze, po wakacjach kupisz jak już będziesz miał dużo materiału
Gucio same plusy, po co wydawać przed wakacjami :)
Na teraz masz wersje demo do ćwiczenia.

Jestem już po wakacjach. Mam filmy m/innymi z kopuły na bazylice w Watykanie.
Wlazłem, lekko zestresowany. Był bowiem wielki plakat z literami około 30 cm że,

sercowcy, z nadwagą, nadciśnieniowcy i osoby starsze, proszone sa o rozwazenie wchodzenia na kopułę.
Ja podpadam pod te wszystkie kategorie za wyjatkiem "starsze" jak na razie to mam ukończone jedynie 59l.

Facet wpuszczajacy na schody, poklepał mnie po ramieniu i powiedział:
Jakty tam wejdziesz?

No i teraz, mimo wszystko wlazłem i zlazłem, mam czekać?

Nie, nie chcę czekać do końca lata, zamówiłem juz w www.kskd.pl wersję poszerzoną SUITE.


Mają takie wersje:
Sony Vegas Movie Studio HD 10 Platinum Production Suite English
sugerowana cena detaliczna: 349,00 PLN co daje 285 zł netto
Sony Vegas Movie Studio Platinum 10 English
sugerowana cena detaliczna: 269,00 PLN



Będę ja miał w przyszłym tygodniu. :blagam:
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Fajnie, jak będziesz miał napisz coś więcej i zapodaj fotki co kryje pudełko
jak się nie zmęczysz :)
(zarcik)
 

Gucio50

New member
Bez reklam
Jasne że kopuła, po "ichniemu" "Cupola":D, dzięki za pomoc.


1. Mam już HD10 Production Suite, zadziowiająco ja wersja trial "ma prawie wszystko"
2. Nie wiem jak zrobić aby sekundy na TimeLine były szersze,
3. Nie wiem jak nieco wyciszyć fragment filmu, przejechał koło mnie motocykl Jamaha i chcę te parę sekund wyciszyć nieco(o 70%)
 

viValdi

New member
Bez reklam
Gucio

niestety pozbyłem się notebooka, na którym zainstalowałem VMS 10 - będę radził z pamięci tak że wybacz pomyłki.
- sekunda na TL szersza - w oknie TL w prawym dolnym rogu, tam gdzie łączą się windy, są + i - nimi poszerzasz TL w pionie i robisz zoom w poziomie; alternatywnie schwyć myszką krawędź windy i przeciągnij a poszerzysz lub zwęzisz zawarość TL
- wyciszenie fragmentu - jest coś takiego jak envelope (obwiednia?) można nią skorygować wiele parametrów w tym głośność; spróbuj najechać myszką na górną krawędź scieżki dzwiękowej, schwyć ja i przesuń w dół (pojawić powinna się linie pozioma) klikając na linię dokonujesz podziału na segmenty, co drugi segment możesz przesunąć w dół - wyciszenie, w górę - głośniej, Są oczywiście bardziej zaawansowane sposoby edycji dzwięku (masz chyba w paczce Sound Forge). Ja dzwięk obrabiam w jeszcze innym zewnętrznym programie dlatego nie poświęciłem zbyt wiele uwagi obróbce dzwięku w VMS 10.

mam nadzieje że sobie poradzisz, jak nie to zainstaluje jeszcze raz trail i postaram się jeszce precyzyjniej się odnieść.

A może są użytkownicy którzy już mają zainstalowne VMS i mogą pomóc?

znalazłem odpowiedni tutek dot audio (po angielsku, ale jasno widać o co chodzi)
http://www.youtube.com/watch?v=wtAwrqzgYWU
 
Ostatnia edycja:

Gucio50

New member
Bez reklam
Gucio

niestety pozbyłem się notebooka, na którym zainstalowałem VMS 10 - będę radził z pamięci tak że wybacz pomyłki

Nie ma co wybaczać. Dziękuję Ci za pomoc. Do tej pory uzywałem Pinnacle Studio. Dla mnie ten program był intuicyjny i wcale nie potrzebowałem pomocy.
Sony Vegas, wybacz porównanie to tak jakbym zamias mapować dyski za pomoca prawego klawisza myszki na mój komputer, uzywał do tego z "pamięci" RegEdit.


No i jak na razie efekt i tu i tu mam ten sam.
Powstał film, ktory ... ... ...

Mam straszną ochote porzucić SV 10 HD ale trochę się zawziąłem i próbuję sie nauczyć.

Dzieki za pomoc i oczekuję dalszych porad.
Np jak wywalić wstawioną między dwa klipy TRANSITION, albo jak zmienic czas jej trwania, lub parametry.
To jest pytanie.


Odnoszę wrażenie, ze jestem strasznym matołem w tym Vegas. :(
 

viValdi

New member
Bez reklam
Gucio
trudno tak z pamięci ale tu jest tutek:
YouTube - Sony Vegas Tutorial || Cool Transition Effects

zwróć uwagę, że przesuwając jaden klip na drugi tworzy się efekt cross-fade. Nie pamiętam tylko czy nie należy wyłączyć ripple-editing na toolbarze.
Potem na odcinek w którym jest cross-fade wrzucasz przejście które cię interesuje i już.
Późniejsze dostosowanie czasu trwania przejścia - niestety nie próbowałem, chyba trzeba kliknąć na pasek przejścia na timeline, myślę że otworzy się panel i tam ustawisz - tak sądzę.

Vegas jest bardziej skomplikowany niż Pinnacle, ale daje większe możliowści "kreatywne". Jeśli byś go wyrzucał to rzucaj w moim kierunku :krol:, chętnie go przytulę.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
dokładnie jak kolega napisał Vegas ma spore możliwości, ja jeszcze nie mam zainstalowanej wersji, ale Gucio dziwne masz problemy, myślę że + i - to standard i łatwo się odnaleźć, aż dziwi mnie to że tak słabo Ci idzie.
Zastanawia mnie też, czy Oni nie dali Ci instrukcji.
Tak więc posługiwałeś się wcześniej programem dla dzieci na zasadzie, włóż klocek tam gdzie pasuje i teraz masz problemy w ten sposób jaki piszesz dużo ludzi znechecisz do programu, a program naprawdę jest fajny (wcześniejsze wersje, 10 nie znam, ale na bank są takie same).
Więcej myślenia-praktyki, a będziesz mistrzem i tego Ci życzę.

Zapomniałem dodać, jeśli te motor jechał itd, to w tym programie jak wrzucasz materiał, masz oddzielnie video i audio (jak nie masz to rozwiń), wiec wchodzisz na audio zaznaczasz i albo na górze (teraz nie pamietam) albo po lewej masz suwaki z dB i tam zmieniasz pozycje. Mozesz tez otworzyc kolejna zakladke z audio i dodać jakiś sampel z dzwiękiem i problem rozwiązany, ten program jest podobny do Vegas Pro i ma duże możliwość.

oj zauważyłem teraz, ze kolega dodał nawet film z tym :)
 
Ostatnia edycja:

Gucio50

New member
Bez reklam
... ... ale Gucio dziwne masz problemy, myślę że + i - to standard i łatwo się odnaleźć, aż dziwi mnie to że tak słabo Ci idzie.
Pewnie jestem tumanem.:(


... ... teraz masz problemy w ten sposób jaki piszesz dużo ludzi znechecisz do programu, a program naprawdę jest fajny (wcześniejsze wersje, 10 nie znam, ale na bank są takie same).
Więcej myślenia-praktyki, a będziesz mistrzem i tego Ci życzę.

Jesteś ostatnim, który będzie mi mówił co mam a czego nie pisać. Sugestia bezmyślności jest bardzo jasno widoczna. Nie sądzisz że to niegrzeczne, kolego z forum. :cry:


... ... zastanawia mnie też, czy Oni nie dali Ci instrukcji.. ...
Dali w pieciu językach w tym po angielsku i po polsku. Niestety instrukcja jest niezwykle lakoniczna a jej "przepisy" typu otwórz w meny to a tamto jest jakby od innej wersji. W menu NIE MA tych opcji tam gdzie każą jej szukać. Pewnie jest gdzie indziej :kom:


Nie wiem jak zmienić propertysy transition ani jak go wywalić z TimeLine.
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
Gucio

ponownie zainstalowałem traila - tylko dla ciebie bo jesteś taki "niepozbierany" że aż mi cię żal ;-)

Transitions (przejscia) robisz tak:
- wrzucasz dwa klipy na TL (albo tniesz za pomocą S) - ripple editing dowolny
- przesuwasz myszą jeden klip na drugi, powstaje cross-fade; dopasuj sobie długość tego cross-fade'u
- na ten cross-fade wrzucasz przejście
- masz ochotę dopasować długość klipu do przejścia - najazd myszą na pionową krawędź Transition w jej górnej części, pojawi się symbol "ćwierć okręgu", lewy klawisz i presuwasz
- masz ochotę dopasować długość przejścia - chwytasz klip i przesuwasz go względem pozostałego

Wszystko pięknie działą dla dwóch klipów, ale dla bogatszego TL (więcej klipów) koniecznie włącz ripple editing. Dzięki temu twoje zabawy z jednym klipem nie będą miały wpływu na inne klipy. Jak tego nie zrobisz to przesunięcie klipu oddziałuje na "obu końcach klipu". Przy ripple edit przesunięcie klipu oddziałowuje tylko na klip wcześniejszy. A teraz wyobraź sobie jak utrzymać porządek na 10 ścieżkach video jeśli nie masz ripple editing

Usuwanie przejścia - kliknij na "pasek przejścia" (oznaczony grubym x) na TL wyskoczy okienko z propertiesami i w prawym górnym rogu są dwia zielone "krzyżyki", jeden z czerwonym x u spodu. Kliknie ten z x'em - usuwa efekt, a przejście jest efektem.

Powiesz po co to? B. proste. Wrzuć na TL muzyczkę; wstaw kluczowe zdjęcia twojej prezentacji z Włoch w miejscach gdzie jest akcent dzwiękowy (najpiękniejsze zdjęcia z wycieczki tam gdzie grają forte), dopasuj długość tych zdjęć; dorzuć następne zdjęcia ale tak żeby nie ruszyć tych kluczowych bo one są już na swoim miejscu; nie wszystkie zdjęcia będą właściwe, wymień te co nie pasują ale znowu tak żeby kluczowe nie ruszyły się.

Zrobisz to w Pinnacle'u?
NIE, a w Sony to trywiał

Z filmem jeszcze trudniej osiągnąć efekt dopasowania zdjęć do muzyki. Nawet jeśli stać cię na zakontraktowani kompozytora - on też poprosi, żeby tu i tam dodać/ująć po pół taktu bo się nie wyrabia z muzyką. W Pinnacle'u to byłby koszmar.
 
Ostatnia edycja:

Gucio50

New member
Bez reklam
Gucio

ponownie zainstalowałem traila - tylko dla ciebie bo jesteś taki "niepozbierany" że aż mi cię żal ;-)
.


Dzięki, staram się, a Tobie:krol: dziekuję za wsparcie. :blagam:

Spróbowałem, i wstawiam, usuwam zmieniam szerokość (długość na TL), viValdi viVAT :krol:



No to dalej, jak postawić ruchomy lub stały tekst , cos jak MediaGenerators -> Credit Roll ale na przezroczystym podkładzie, bez zadnych tam niebieskich czy czarnych podbarwień
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Wcale tak nie napisałem jak myślisz, ale napisałem ze myślenie połączone z praktyka czynią cuda, jeśli zrozumiałeś to inaczej to moja wina i sorki.

i tez napisałeś o sobie ze jesteś tumanem, nie uważam ze jesteś, ale strasznie ciężko Ci coś przychodzi i przekreślasz program bo go nie znasz i nie chcesz się wgryź w niego.

Dobrze że viValdi jest aniołem :)
 
Do góry