Sony Vegas Movie Studio 10HD - jak to zrobiłem?

viValdi

New member
Bez reklam
W tym wątku zbiorowo studiujemy możliwości Sony Vegas.

Na początek kilka problemów na które się dotąd "nadzialiśmy":

Gucio50:
- wstawienie klipów do projektu,
- z projektu do TimeLine,
- podział klipu na 2 kawałki,
- usuniecie klipu z filmu,
- Trudnosci z odtwarzaniem dźwieku(brak) z pliku wynikowego, na komputerze
- serwer DLNA PS3MediaServer na Sony Bravia odtwarza film jako kaszkę kwadracików

viValdi:
- jak wstawić Picture-in-Picture (PiP)
- jak zrobić efekt Ken Burns na zdjęciu wysokiej rozdzielczości (jak zrobić crop na zdjęciu dużej rozdzielczości tak żeby nie było skalowania)
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
wstawianie klipów do projektu

kilka sposobów:

1. upuścić klip z folderu na timeline - automatycznie znajedzie się w Explorer:project Media
2. View:Explorer - wybieramy folder i wrzucamy klipy na timeline
3. Project:Import Media - wybieramy folder i zaznaczamy klipy które chcemy zaimportować (wpadają do Project Media i stąd trzeba wrzucić właściwy klip na TL)

wg moich eksperymentów klipy pozostają w folderach i nie są przesuwane czy kopiowane do jakiegoś "folderu projektu" - nie podoba mi się to bo łatwo generuje się bałagan a archiwizacja to pewnie koszmar - no chyba że włączy się autodyscyplina i przyjęty zostanie jakiś workflow - na razie nie wiem jaki.
 

viValdi

New member
Bez reklam
podział klipu na 2 kawałki

Sam długo tego szukałem :D

ustawiamy kursor na TL w miejsce cięcia i naciskamy "S" na klawiaturze
albo
Edit:Split
 

viValdi

New member
Bez reklam
usunięcie klipu z filmu

no tu już można się doktoryzować

jeśli klip to fragment z cięciem na początku i na końcu to zaznaczamy klikając na niego i DEL na klawiaturze
albo
Edit : Delete

w zależności od ustawienia Ripple Editing zostaje nam dzura na TL lub automatycznie klipy późniejsze dosuwane są do klipu wcześniejszego. Ustawienie Ripple Editing jest tu -> Options:Auto Ripple lub ikona na pasku narzędzi

Można też "usuwać klip" nakładając inny Take (klip) na klip na TL lub umieszczenie innego klipa na ścieżce video overlay i przykrycie w ten sposób niechcianego kawałka (klipu)
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
Trudnosci z odtwarzaniem dźwieku(brak) z pliku wynikowego, na komputerze

Filmik wmv ma dzwięk ale dużo mnie kosztowało, żeby wykryć dlaczego na początku u mnie też dźwięku nie było.

Musisz wyłączyć opcję Options : Mute All Audio
Jak ci zniknie obraz tzn że przypadkowo włączył się Options : Mute All Video
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
ale sie wymeczysz, a ja jeszcze nie zainstalowalem :(
ciekawi mnie czy sa tracone dane z kamery sony, (czas, data, namiary gps)
 

viValdi

New member
Bez reklam
W mojej kamerce na taśmie HDV nie są zapisywane żadne dane z tych o których piszesz tak więc nie wiem czy zachowają się po edycji.

BTW - PiP opanowałem

Nowy problem to jak usunąć elegancko dzwięk z klipu?
 

viValdi

New member
Bez reklam
Jak uciec z Pinnacle'a do Sony Vegas?

Jak wiadomo Pinnacle przy przechwycie HDV produkuje trzy zbiory:
tytul.m2v i dwa kanały dzwięku stereo tytul_1.wav i tytul_2.wav

Sony Vegas nie potrafi wczytać *.m2v. Zatem co zrobić z materiałem archiwalnym?
Użyłem MPEG Streamclip 1.2 do przekonwertowania zbiory (File : Convert to MPEG) i wynik bez problemu wczytuje się do Vegasa. Uwaga: wczytywanie do Streamclip trwa długo!!! Kanały dzwięku łączę za pomocą programu do obróbki audio i generuję zbiór stereo *.wav 48kHz.

Jeśl chcemy wykorzystać m2v w całości do wyprodukowania DVD lub Blu Ray'a to nie trzeba konwertować materiału wideo bo DVD Architect 5 używa m2v jako format wejściowy do produkcji płytki :shock:

Chętnie usłyszę, że jest prostszy sposób przeniesienia archiwum wideo HDV zrobionym za pomocą Pinnacle'a.

PS
niestety przy dużych plikach m2v (10GB) Streamclip się nie sprawdza - po kilku godzinach jeszcze nie skończył i nie wiadomo w jakim jest stanie. Ten sam plik wrzucony bezpośrednio do DVD Architecta wczytywał się tylko 30 min. No a potem niestety rekompresja bo coś mu nie pasuje :?
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
Jak usunąć dzwięk z klipu?

Wstawić klip na scieżkę wideo; audio z tego klipu wpadnie na którąś ścieżkę dzwiękową. Przesunąć ten klip dzwiękowy na pustą ścieżkę dzwiękową i usunąć tę ścieżkę. Działa.
 

_spy_

New member
Wstawić klip na scieżkę wideo; audio z tego klipu wpadnie na którąś ścieżkę dzwiękową. Przesunąć ten klip dzwiękowy na pustą ścieżkę dzwiękową i usunąć tę ścieżkę. Działa.

Prościej na klipie na ścieżce dźwiękowej wybrać z menu kontekstowego Group>Remove From (albo klawisz U) i później Delete.

Można też użyć przycisku z Toolbara "Ignore event grouping". Po włączeniu tej opcji, Delete spowoduje usunięcie samego dźwięku.

Można też wstawiając klip prawym przyciskiem myszy wybrać wstawianie samego wideo bez dźwięku.

Polecam lekturę Quick Start Manual :)
 

viValdi

New member
Bez reklam
No niestety nie można uzyskać porządanego efektu w żaden z trzech spsobów podanych wyżej - mówimy o Vegas 10 trail.
Ungroup działa ale użycie Delete powoduje usunięcie Video i Audio.

Na szczęście znalazłem: zaznacz klip audio do usunięcie, prawy klik : Take : Delete Active
Dzwięk znika a zostaje Empty Event - czyli efekt osiągnięty.

I nie trzeba robić Ungroup (rozgrupować?)

ps
jeszcze trochę popróbowałem i jakaś kombinacja ww trzech ustawień istotnie zadzałał
zwracam honor
 
Ostatnia edycja:

Gucio50

New member
Bez reklam
No niestety nie można uzyskać ... ... ...

Na szczęście znalazłem: zaznacz klip audio do usunięcie, prawy klik : Take : Delete Active
Dzwięk znika a zostaje ... ... ...

Jak uruchomić pokaz filmu w okieneczku po prawej stronie programu. Chcę "puścić" film z TimeLine i oglądać, zatrzymywać i wycinać.

Nie umiem uruchomić odtwarzania. Starość nie radość. Jak do tej pory albo program jest nieco nieintuicyjny, albo przywykłem do Pinnacle, albo jestem "małokumaty".
Z góry dziękuję za podpowiedź od bardziej odemnnie rozgarniętych kolegów.


Tak czy inaczej zamówiłem już w katowickim dystrybutorze KSK za 280zł brutto. Dostawa po premierze polskiej po 1 lipca 2010
Nowy mały Vegas - juz wersja 10!
 

viValdi

New member
Bez reklam
Okieneczka są dwa - Preview i Trimm.
Film w okienku Preview puszczasz kontrolkami z Timeline (tymi na dolnym pasku.
Film w okienku Trimm puszczasz osobnymi kontrolkami które są bezpośrednio w okienku Trimm

Interfejs Vegasa jest dokowalny tzn że można go zmieniać prawie dowolnie wyciągając przydatne funkcje "do wierzchu". Ja mam w jednym oknie dokowania Preview i Trimmer a w drugim pozostałe (Explorer, Media, FX itp). Ale można to zmienić dowolnie.

Oczywiści nie zapomnij "włączyć" funkcji za pomocą View na Toolbarze. Zwróć uwagę, że w każdym oknie dokującym na dole są zakładki do szybkiego przechodzeniea między funkcjami.

Osobiście nie wiem jak sensownie wykorzystać funkcję Trimm - jak to wpasowacj w cały workflow.

PS
oczywiście jeśli coś jest dokowalne to można też oddokować i mieć tę funkcję w osobnym oknie :) Super rozwiązanie dla stacji z kilkoma monitorami - porozkładasz sobie narzędzia jak ci pasuje. Dodatkowo układ okienek na monitorach można zapamiętać i przy każdym uruchomieniu Vegasa odtworzyć całe środowisko pracy.

Ja też przywykłem do Pinnacle'a i na początku trudno się odnaleźć w Vegasie.
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
to dobrym rozwiazaniem bylo kiedys w edius, mozna bylo sobie ustawiac co gdzie ma byc, a jak widze w sony zrobili na sztywno wszystko, zreszta to amatorski program, po miesiaca bedziecie miec wszystko obcykane, ja na zime wszystko zostawiam, teraz brak czasu.
 

viValdi

New member
Bez reklam
@Seba_Fan

jeśli Sony to "sztywny" program to edius musi być z gumy do żucia :)

albo ja zupełnie nie rozumiem o czym piszesz
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
chodzi o to ze w edius mozna bylo sobie narzedzia rozmieszczac gdzie sie chcialo, kazde okno bylo odzielne, czyli w uproszeczniu program skladal sie z 15 okienke, a np Sony jest jednym oknem, nie mozesz np na dwoch monitorach miec rozne czesci programu
http://et468300.files.wordpress.com/2010/01/edius1.jpg
jak widac po prawej te okna sa oddzielne, nie wiem jak ten sony jescze nie instalowalem
 

viValdi

New member
Bez reklam
No to chyba się niezrozumieliśmy :(

Ja dokładnie o takiej samej funkcjonalności pisałem. Vegas jest "podzielny" czyli można sobie rozłożyć indywidulane okna wg uznania, ale jest również dokowalny, tzn że te okna można wg własnego uznania wepchnąć w jedną ramkę jeśli ktoś tak woli. W przypadku pracy z jednym monitorem wygodniej jest (dla mnie) mieć funkcje uporządkowane w jednym oknie.

Pinnacle, jak go znam, jest przykładem stałego, niedokowlnego układu interfejsu użytkownika. Sony Vegas taki nie jest.
 
Do góry