Sony KDF-A11E - wszystko o serii (KDF-E50A11E KDF-E42A11E)

arsenal

Moderator
VIP
Oj głowa boli... od nadmiaru obowiązków:)
Ale postaram sie na wieczór coś skrobnąć. Lecę zaraz dokupić parę kabelków bo Pecet od tv jest daleko.
 

Mor25

New member
KDF 50'' przytargalem z kolesiem z pracy pod ustawiona N-kę w MM.
Z kanalami HDTV radzil sobie rewelacyjnie, natomiast z kanalami SD zauwazalnie lepiej niz 40 calowy LCD Philipsa za 10 tysiecy zł :) czyli sprawuje sie na pierwszy rzut oka conajmniej OK.
Napisze cos wiecej jak zakupie N-kę i przetestuje ja kompleksowo u siebie w domu. Niestety przeszkadza mi w tym jedynie ich (ITI) słaba organizacja... gdyz ponoć szykuja dla pracowników jakies preferencyjne warunki wiec czekam (narazie 3 tygodnie)... boje sie, ze bede musial czekac do przyszlego roku :rolleyes: ...jednak ploty chodza, ze full pakiet za 50 zł wiec chyba warto.
 

arsenal

Moderator
VIP
Pierwsze wrażenia z Sony KDF-E50A11E

Witam wszystkich zniecierpliwionych:rolleyes:Zanim zacznę mała zagadka. Dlaczego KDF i z jakim telewizorem wygrał podczas zakupów? Odpowiedź w post sciriptum.
Miała to być taka mała recenzja, ale z powodu chwilowego braku "cyfrówki" ograniczę się na razie do spisania moich pierwszych wrażeń z zakupionego telewizora. Postaram się być w miarę obiektywny, choć będzie ciężko;)
Jest! Przyjechało auto dostawcze i zostawiło duże pudło do rozpakowania. Po nerwowym wniesieniu po schodach na piętro, rozpakowaniu i ustawieniu telewizora zaczęło się... oczekiwanie na odparowanie KDF( zimno ostatnio, prawda:neutral:) i czytanie instrukcji obsługi. Nie jest to dzieło wiekopomne i jak to bywa u Sony nie uniknięto paru błędów merytorycznych i zagmatwania w kilku miejscach. Zaciekawilo mnie zwłaszcza pojęcie "Krajów DVB". Mając w pamięci instrukcję do kilkuletniego amplitunera Sony i PS2 czy PSX 'a widzę poprawę. Ale, kto by tam czytał instrukcje obsługi:)
Sam telewizor sprawia dobre wrażenie. Plastik jest dobrej jakości, nie skrzypi i nie wygląda na łatwy do uszkodzenia. Pilot jest prosty i dobrych materiałów. Prosty obsłudze i wyglądzie, choć dla mnie trochę za duży. Bez przesuwania go w ręce się nie obejdzie.
Zestaw urządzeń współpracujących: nBox , tuner Ferguson 7018, Playstation2, DVD Panasonic S29.
Pierwsze uruchomienie i mały zgrzyt. Telewizor rozkręca się kilkanaście jeśli nie kilkadziesiąt sekund. No cóż lampa musi sie rozgrzać ale jak już to zrobi to jest "gorąco":)
Kalibracja THX, łącznie z okularami Bluefilter, tak dla sprawdzenia czy nastawy fabryczne są optymalne. Nie są i bez regulacji( zresztą jak w większości telewizorów) się nie obejdzie. Gwiezdne wojny cz.3 po componencie wyglądał minimalnie lepiej niż po Scarcie więc component pozostawilem dla PS2 bo tam Scart dawał obraz średniej jakości.
Filmy DVD wyglądają bardzo dobrze. Oczywiście nie jest to HD( o tym za chwilę) ale jest obecna głębia obrazu, naturalne kolory a przede wszystkim czerń. Siadając 3 metry od ekranu można naprawdę wczuć się w akcję. W końcu to 50 cali z czernią niedostępną dla wielu 32 calowych "latarek" LCD za podobną cenę.
Tym mnie ten telewizor uwiódł. Z każdego złącza( oprócz antenowego bo nie posiadam) można uzyskać naturalny obraz z dobrym kontrastem. Oczywiście do poziomu kontrastu czy czerni znanego z topowych CRT, Sony jeszcze troszkę brakuje ale nie jest to przepaść, raczej metrowy wykop;)
nBox czyli to na co wielu czeka. Podłaczyłem componentem i oczywiście było bardzo dobrze. Kanały SD zauważalnie lepszej jakości niż te same z C+ na Fergusnie czy Philipsie 6010.
Kanały HD to już inna historia. nBoxa ustawiłem na tryb 1080i. W 720p obraz wydawał mi się jakby gorszy, mniej ostry. Widocznie lepiej jest pozostawić konwersję w dół telewizorowi niż tunerowi od N.
DiscoveryHD robi naprawdę duże wrażenie. Zdażają się oczywiście gorzej nagrane materiały(np.: American Chopper) ale przez większość czasu jest po prostu pięknie. Ostrrro, kolorowo, niemal trójwymiarowo. Czyli tak jak w HDTV ma być. Czlowiek niestety szybko przyzwyczaja się do dobrego i przełączenie na kanały SD grupy Discovery, mimo ich dobrej jakości na N wywołuje skrzywienie na twarzy. Drogie N, kanał filmowy HD potrzebny od zaraz! KDF rowija skrzydła na przekazach HD i mimo, że jest "tylko" 1280x720 przy 50 calach, to dla mnie było warto.
Zanim podłączyłem nBoxa po HDMI pomyślałem, że warto telewizor HD skalibrować materiałem HD a nie tylko DVD. Podłaczyłem PeCeta kablem VGA i.. zaraz odłączyłem. Sprawdziłem wszystkie dostępne tryby na wejściu PC ale żaden nie był satysfakcjonujący. Podłaczyłem PC po componencie( karta GeForce 6600GT) i było znacznie lepiej. Na tyle by zrobić kalibrację materiałem INHD. Ogólnie rzecz ujmując. PC + KDF. Tak ale najlepiej po componencie i tylko do filmów, ewentualnie gier. We FarCry czy HalfLife 2 dało się grać ale najlepiej było w trybie 4/3 z pasami po bokach a obraz i tak nie powalał. Filmy DVD i HD z twardziela były dobrej jakości.nie tak dobrej jednak jak z Panasonica czy nBoxa.
Sama kalibracja INHD dała jeszcze lepsze efekty niż ta pierwsza. Czerń stała się jescze bardziej czarna:), można powiedzieć-smolista.
Podłączenie nBoxa po HDMI i...działa. Obraz po kilku godzinach oglądania oceniłem jako lepszy niż ten z componenta. Początkowe problemy z HDMI po wyłaczeniu i ponownym włączeniu nBoxa zniknęly po odłaczeniu kabla component od nBoxa. Teraz działa bez zarzutu jeśli nie liczyc braku dźwięku gdy wybierzemy Dolby Digital w dekoderze N. No coż czekamy na update softu.
Właczenie Fergusona, potem Philipsa 6010 i kanałów Cyfry+ dało efekt w najlepszym przypadku dobry. TVN czy TVN7 wyglądają gorzej niż z nBoxa( mimo tego samego źródła) o HBO nie wspominająć. Coż, czekamy na dekoder HD od Cyfry+, może dostanie jakiś upscaler i będzie lepiej. Może.
Gry na PS2. Nie jest idealnie. Sony nie tworzyło tej konsoli z myślą o telewizorach HD. dobrze, że częśc gier posiada chociaż tryb progressive scan. W te tytuły można grać z przyjemnością.
Telewizor dobrze radził sobie z telewizją SD. Dużo lepiej niż płaskie LCD o przekątnej 37 czy 42 cali. Tam można było obejżeć pokaz pixeli, na KDF'ie jest to o wiele mniej widoczne i bardziej przyjazne dla oczu.
Na koniec zostawiłem dźwięk i jego jakość. Więc dźwięk po prostu jest. Do obejżenia wiadomości wystarczy ale do filmów niezbędne jest coś lepiej grające. Nie ma przebacz. Zamontowanie głośników w "szczelinie" pod ekranem nie pozostawia dużo miejsca na pożądne audio.

Na razie to tyle. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem niezdecydowanym w zakupie.

P.S. Dlaczego KDF? Bo wygrał z bezpośrednim porównaniem z plazmą Panasonica 42PV60. Wygrał jakością obrazu, ceną i wielkością ekranu a także jakością wykonania. Wybacz @DNC ale Sony dla mnie jest lepsze niż Panaś.;)
 

RNAcid

New member
arsenal napisał:
Witam wszystkich zniecierpliwionych:rolleyes:

Super materiał :) Dzięki wielkie arsenal!
Ja spędziłem ostatnie dwa wieczory grając w gry z Xbox, Playstation 2 i Xbox360 u kumpla na KDF-E50A11E i uważam, że KDFy to genialna seria Sony.

Mam jednak pytanie - co to znaczy "kalibracja INHD" i jak to się robi?
Przepraszam jeśli to już było na tym forum opisywane, poprosiłbym wówczas o odesłanie mnie do odpowiedniego wątku.

Z góry dzięki!
 

RNAcid

New member
arsenal napisał:
To taki 12 minutowy materiał puszczany na kanale INHD do kalibracji telewizorów. Można go ściągnąć z tego miejsca: Część1 i Część2

Dzięki bardzo.
Zastanawiam się teraz czy czasem nie skonwertować tego materiału do WMV-HD jakoś żeby streamować go ewentualnie przez Xbox360 ale może po prostu podłączę komputer do telewizora przez kabel VGA jak przyjdzie na to pora ;)

dzięki raz jeszcze!
 

hawk70

New member
Sorry, ale jeśli można. Strasznie zaciekawiłeś mnie tą kalibracją. Jak rozumiem jest to plik, który coś tam pokazuje (nie mogę go ściągnąć bo ta strona do której podałeś link jest wg napisu w ciągłym maintenansie ;-) i mam wrócić za 2 godziny (a jest tak już od wczoraj ;-))). Co z tym się dalej robi? Ustawia kolory, robi coś w menu serwisowym? Jak już kilka razy pisałem mam kłopot z "odbiciami" na jasnym tle (takimi obwódkami wokół kształtów jak kiedyś odbicia antenowe) i z chęcią bym coś z tym zrobił. Możesz Arsenal napisać o tym ze dwa zdania? Poza tym jakbyś mógł się wypowiedzieć na temt tego, czy u Ciebie takowe obwódki są czy nie. Byłbym niezmiernie wdzięczny za odpowiedź na oba pytania.

ps. A poza tym świetny opis. Kwintesencja KDF-a.
 

arsenal

Moderator
VIP
No też zauważyłem, że plik jest niedostępny. Jeśli będzie ciśnienie to może dam go na torrenta. A co tam jest zawarte? Pojawiają się na 2 minuty plansze i angielski lektor mówi nam co powinniśmy zrobić i czego oczekiwać po np.:regulacji kontrastu. Nie trzeba uruchamiać menu serwisowego. Wystarczy zwykłe. Ten kalibrator ma jeden duży plus nad pozostałymi jakie posiadam. Jest zrobiony i nadawany w rozdzielczości 1920x1080. Pozwala ustawić prawidłowe wartości kontrastu, jasności i koloru. No i przypadł mi do gustu.
A tych odbić nie zauważyłem. może ma to związek(zgaduję) z ustawieniem przesłony. Ja ustawiłem na średnią.
 

kanurwa

New member
Arsenal- przede wszystkim za "prawie" wyczerpujące info. Mam dokładnie ten sam dylemat co ty miales. Co do "prawie" ciekawi mnie odbior pod katem, tzn bede ogladal z ok 3,5-4m i ja bede siedzial na wprost ale reszta rodzinki z boków i w związku z powyższym interesują mnie mozliwosci ogladania tego tv z boku. Jak to sie przedstawia i z gory dzieki za odpowiedź.
 

Milo

New member
Sony

A mnie zastanawia dlaczego Arsenal nie wybrałes Sony KDF 50E2010AEP??2 HDMI podobno lepszy kontrast i poprawione inne błedy poprzednika.
 

arsenal

Moderator
VIP
Dlaczego.Hmm. Z wielu powodów.
1.Finansowy. Nie będę ukrywał. Groszem nie śmierdzę za bardzo. Za cenę 2010 dostałem starszy model+dobry stolik+bezpłatny transport 20 km+prawdziwa gwarancja Sony Polska z możliwością przedłużenia do 5 lat i dokupienia ubezpieczenia telewizora. Jeszcze zostało na kabel HDMI.
Mam oczywiście na myśli ceny zwykłych sklepów a nie internetowych i aukcji co prowadzi nas do punktu numer...
2. Przypadki Allergo. Może jestem staroświecki ale sprzęt przed zakupem muszę obmacać ze wszystkich stron:). Nie kupię nic za takie pieniądze na podstawie 2 zdjęć i odpowiedzi na pytanie w słuchawce "Nooo...mamy tv na miejscu, i gwarancja też się znajdzie". Jesli brać pod uwagę ceny z Allegro to oczywiście przepłaciłem. Ale jakoś to przeżyję.
3. Logistyka i krajoznawstwo. Powód chyba najważniejszy. Do najbliższego kilkusettysięcznego miasta mam ponad 100 km( czyli wiochmen ze mnie:)). W takich metropoliach stoją "molochy elektroniczne". Pewnie tam znalazłbym 2010 i porównał ze "starą generacją" ale tyle kilosów to mi się nie chce gnać:p. W okolicy mam nieco mniejsze sklepy. Obczaiłem mojego KDF'a, porównałem z legendarnym Panasonikiem PV60 i Sony według mnie zdecydowanie wygrało. Zamiast 42 cali mam 50" i jestem happy.
Możliwe, że ten nowy model gra lepiej. Taka przeważnie jest kolej rzeczy.
Ja jestem z zakupu bardzo zadowolony. Bardzo. Przecież oto chodzi, prawda?
 

czaki

New member
jesli chodzi o kąty to panowie w w pionie to bajak w poziomie to jak w instrukcji 30 stopni kąt

wiec ja ogladajac z 3 metrow tv stoi na wyskosci 80 !! ja leze i jest bardzo dobrze z 4 metrow nie zauwazysz ze sa wogole jakies katy

potrzerdzam i tak jak pisalem duzo wczesniej dzwiek ma niestey moze na ledwo 4

tv ustawialem jakies 2 tygodnie az znalazlem optymalne ustawienia dla kompa i tv sd nie ma jeszcze "n"
 

kanurwa

New member
Dzieki za odpowiedz ale jestem troche zmieszany odpowiedziami. Zalezy mi na katach poziomych, po prostu kanapu mam ustawione w tzw "C" wokol tv wiec np ogladajac z bocznej kanapy bede mial o wiele gorszy obraz??
katy w pionie w zasadzie mnie nie obchodza bo TV bede ogladal siedzac nie zamierzam siadac i wstawac ogladajac tv ;)
 
Ostatnia edycja:

geomar

New member
witam

To mój pierwszy post na tym formum, więc na początku chciałem się przywitać. Więc witam Wszystkich :)
Od dłuższego czasu jestem stałym gościem na tym forum, czego owocem był zakup Sony KDF 50E2010AEP. Skusiłem się na niego głównie dzięki takim forumowiczom jak: hawk70, helcik, artek, czaki i musze powiedzieć, że to był strzał w 10.
Chciałbym zamieścić moją dluższą recenzje, ale nie wiem czy ten wątek jest do tego odpowiedni, gdyż dotyczy tylko serii A11E? a może nie?
 

Janusz1313

New member
Witam.
Chętnie poczytam ten test, podjąłem już decyzje o zakupie ale jeszcze się nie zdecydowałem który to będzie (starszy czy nowszy) :) Pokój bardzo nasłoneczniony, odległośc około 3m, PC, PS2, DVD i tuner Polsatu (później N-HDTV)
Pozdrawiam
Janusz
 
Do góry