SONY HDR-HC3 kontra CANON HV10

Hoody1333

New member
Kupię do testów ze 3 kasety hdv, a potem coś testnę na normalnych , ja w sumie nie używam kasety poraz drugi mam je jako backup , stoi sobie sterta 40tu na pólce obok mnie i są :)

Wszystkim życzę szczęśliwego nowego roku i żeby wszystko chodziło w 1920x1080 :) !!!!
 

Mistrz Koala

New member
Ja nagrywam na zwyklej kasecie miniDV Sony. Tyle ze jako pierwszą do kamery HDV kupilem taką droższą, ME za około 20 pare zyla. Zrzucalem na komputer z tel kasety i z kompa na kamere bez problemow i bez dropow. Nastepne bede testowal kasety Sony miniDV takie standardowe , w pomaranczowych folijkach bo zostalo mi maly zapas ze starej kamery.
 

cles

New member
Jeśli już tak miło gaworzycie o kasetach to gwoli przestrogi dodam aby nie stosować w jednej kamerze kaset różnych producentów. Najlepiej wybrać jeden rodzaj i trzymać się go.
Kasety mini DV występują jako typy o smarowaniu suchym (panasonic) i mokrym (sony). Ich mieszanie może spowodować poważne zabrudzenia głowicy.
 

viValdi

New member
Bez reklam
Słyszałęm o "mokrych" i "suchych" taśmach, ale jak je rozróżnić?
Np. jestem w drodze, są w sklepie jakieś taśmy ale nie Sony i nie Panasonic. Czy da się jakoś rozpoznać jaki to rodzaj? Na wiedzę sprzedawcy to nie ma co liczyć.

Używam w tej chwili Maxell'a - to jest sucha czy mokra taśma???
 

viValdi

New member
Bez reklam
Ponieważ Sony robi wszystko "inaczej" to chyba jest bezpiecznie założyć, że Sony robi mokre a wszyscy inni suche:D
 

Mistrz Koala

New member
Nie rozumiem dlaczego mieszanie kaset "suchych" i "mokrych" moze miec wplyw na zabrudzenie głowicy?
Że niby mokre zawilżają a suche potem pylą ?

Czy stosowanie "mokrych" kaset sony (a takie własnie stosuje ale nie wiedziałem że sa "mokre") może mieć jakiś negatywny wpływ na kamere?
Mam nadzieje że nie !
 

viValdi

New member
Bez reklam
Mistrzu ;)

ja bym się tymi "mokrymi" i "suchymi" kasetami nie przejmował - moim zdaniem to jeszcze jeden "urban myth". Myślę, że rozsądnie jest trzymać się jednego brandu tasiemki - w razie jakichś problemów wiadomo będzie skąd one pochodzą (te problemy znaczy).

Jak będziesz miał 10 kaset a każda inna to żadnego wniosku nie wysnujesz - co najwyżej zainicjujesz kolejny mit np. że jak po dwóch "mokrych" włożysz "suchą" to kąt widzenia obiektywu zmniejszy się o 3.8% :p
 

cles

New member
Problem polega na brudzeniu się głowicy. Każda taśma wchodzi w reakcję z głowicą i pokrywa ją bardzo cienką warstwą. Lepiej, żeby była to zawsze warstwa tego samego rodzaju inaczej mogą pojawić się objawy klasyczne dla zabrudzenia głowicy i nie jest łatwo ją później wyczyścić.
 

viValdi

New member
Bez reklam
no to się zgadzamy cles,

trzymamy się jednego brandu (jednego typu) taśmy tak długo jak się da tzn ąz zaczną się jakieś kłopoty które zmuszą nas do gruntownego wyczyszczenia głowicy
 

zeo

New member
Mam do szanownych użytkowników Canona hdv10 następujące pytanie, czy za pomocą kabli będących w zestawie można przegrywać materiał na komputer, czy też muszę zainwestować w kabelek z zakończeniem FireWire?

Pytam dlatego, że filmuję taką kamerką, ale pożyczoną i nie chciałbym inwestować w dodatkowe urządzenia.

A tak przy okazji, to chciałem przyłączyć się do osób chwalących kamerę szczególnie za stabilizację obrazu. Większość ujęć wykonałem przy sztucznym, niezbyt mocnym oświetleniu, z ręki i jakość jest więcej niż zadowalająca :)
 

Mistrz Koala

New member
Witaj,
w zesawie z kamerą HV10 nie ma kabla FireWire :-(, trzeba sobie oddzielnie dokupić (przeważnie jest w zestawie z kartą do przechwytu).
 

zeo

New member
Dzięki za informację.
Rozumiem, że jest to jedyna możliwość przegrania materiału na kompa?
 

BartekB

New member
No nie mogę się zgodzić z taką tezą chyba, że mam jakieś bielmo na oczach.
Używam najróżniejszych taśm markowych producentów (najczęściej TDK i SONY ale zdarzają się również inni) na kilku różnych kamerach różnych producentów od mniej więcej 10 lat i jeszcze ani razu nie zauważyłem żadnego zabrudzenia głowicy. Dodam że kamery te są wciąż sprawne.

Jeśli masz standardową kasetę czyszczącą miniDV i stosujesz ją zgodnie z zasadami na niej opisanymi nie masz prawa mieć żadnych problemów.

Gdyby faktycznie różne kasety w jednej kamerze powodowały degradację jakości urządzenia, to prawnicy w USA mieliby żerowisko jakich mało :)
 

deChmiel

New member
Test porównawczy HC3 - HV10

Wspaniały artykuł zawsze wspaniałej strony (raczej dla czytelników starszej daty ...)
http://www.videozona***/video_tests/hv10/

Uff... Dobrnąłem szczęśliwie do końca tego profesjonalnego artykułu.
Wniosek mam jednoznaczny - tylko HV10 !
I pewnie niedługo tak zrobię...
 
Ostatnia edycja:

MasterTomster

New member
Nie byłbym taki pewny , są nowsze modele. HC7 i Hv20.
Sam jeszcze nie kupiłem (wymiana samochodu pokrzyżowała mi plany) i teraz mam jeszcze większe dylematy...
Tak koło wielkanocy raczej kupie HC 7 od Sonego.
 

Mistrz Koala

New member
Ja, gdybym właśnie przymierzał sie do zakupu, miał posiadaną wiedzę i doświadczenie to zdecydowanie poczekałbym na HV20.
HV10 to świetna kamera jednak ma kilka wad:
  1. jest za mała do mojej wielkiej łapy, nie da rady zmienić zoom'a czy włączyć/wyłączyć REC bez istotnego poruszenia kamery (mojej żonie której dłoń jest wyraźnie mniejsza sie ta sztuka udaje)
  2. pionowe chwyt kamery, ode mnie wymaga sporo przyzwyczajenia ponieważ wszystkie dotrchczasowe moje kamery były "poziome" moim zdaniem o wilel wygodniejsze.
  3. najmniejsza wada, ale jak dla mnie to wada - brak HDMI.
Poza tym Canon ma same zelety :D i dlatego poczekałbym na HV20 oczywiście o ile cena nie będzie zaporowa a nie powinna być.
Oczywiście gdybym nie kupił HV10 dwa miesiące temu, to teraz bym czekał na HV20, potem na następny model i następny i tak można do us......nej śmierci dlatego nie żałuje zakupu.
 
Ostatnia edycja:

MasterTomster

New member
Jednym z plusów Canona był optyczny stabilizator. Sony hc7 też ma taki :bober:
I właśnie to mnie przekonało do tej kamery ( no i hdmi :p )
 

BROJERZ

New member
Jak ładować akumulator Canon HV 10?

Witam
Mam pytanie dotyczące ładowania akumulatora w kamerze Canon HV 10. W opisie nie znalazłem informacji, że jest dołączana jakaś ładowarka.
 
Do góry