Sony CX11E vs. Sony SR11E

SR11 czy CX11E


  • Total voters
    0

bemx2k

New member
A propo dyskow , to wiekszosc jezeli nie wszystkie kamery posiadaja
1,8'' dyski Toshiby , Sony/Canon/JVC/Panasonic
nie ''robi'' dyskow twardych :)
Dysk 1,8'' 120GB to okolo 95£ czylo na zlotowki jakies 390zl chyba
gdzies w neice widzialem link jak gosciu podmienial twardziela w jakiejs
kamerze Sony , zajelo mu to ponizej 10minut + format dysku .
tu na szybko przykladowe ceny :
60GB http://www.kikatek.com/product_info.php?products_id=17419&source=froogle
120GB http://www.afasystems.biz/Inu_products/INU_ProdDetailsL23.asp?ref=57309430
Jak ktos przynajmniej raz w zyciu od podstaw skladal kompa
to z wymiana dysku da sobie rade ,tyle ze tracimy zazwyczaj gwarancje
wiec warto o tym pomyslec dopiero po jakims czasie .


No jesli ktos ma zamiar upuszczac kamere to owszem HardDrive prawie napewno ulegnie uszkodzeniu :/ Ja uznaje jedna zasade dotyczaca kamer i aparatow podczas robienia zdjec , ZAWSZE na smyczy , ostatnich paru laty mialem 4 cyfraki
teraz piaty Panas TZ5 i zaden nigdy nie byl upuszczony .


B.T.W

Glosowanie samo mowi za siebie
4 do 1 dla SR11E

a ci co sie boja dyskow twardych niech wracaja do VHS'a albo osemki
ewentualnie na cykora jakies tabletki uspokajajace ;)
 
Ostatnia edycja:

Hopkirk

New member
Seba_Fan - nikt nie twierdzi, że jestem profesjonalistą - coś sobie imaginujesz.
Oczywiście że ze statywu jest najlepiej, ale na wycieczce turystycznej to nie wchodzi w grę.

Spróbuj zrobić ujęcie z ręki na maksymalnym zoomie używając ekranu LCD (siłą rzeczy kamera wisi w powietrzu i nie ma żadnego stabilnego oparcia) i używając wizjera (kamera zdecydowanie opiera się o głowę, a konkretnie policzek) i sam zobacz, które z nich jest stabilniejsze. Przekonasz się, że najstabilniejszym elementem ciała jest właśnie głowa, a ujęcie z kamery opartej o głowę (policzek) jest bardziej stabilne.

Spróbuj zrobić ujęcie z ręki na maksymalnym zoomie kamerą ciut lżejszą (CX11E) i ciut cięższą (SR11E) i porównaj które ujęcie jest stabilniejsze. Zobaczysz, że waga kamery ma również wpływ na stabilność ujęcia.

SR11E jest za lekka, ale CX11E to już całkiem zabawka. Wprawdzie różni ich ciężar niecałych dwóch tabliczek czekolady, ale przy filmowaniu z ręki na maksymalnym zoomie ma to swoje znaczenie.
Sprawdziłem to przy wyborze kamery.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
bemx2k napisał:
A propo dyskow , to wiekszosc jezeli nie wszystkie kamery posiadaja
1,8'' dyski Toshiby , Sony/Canon/JVC/Panasonic
nie ''robi'' dyskow twardych :)

Glosowanie samo mowi za siebie
4 do 1 dla SR11E

a ci co sie boja dyskow twardych niech wracaja do VHS'a albo osemki
ewentualnie na cykora jakies tabletki uspokajajace ;)

tak oczywiscie, jest tylko pare firm, ktore robia dyski, co do zmiany zmienialem dawno dawno temu jak jeszcze byly tylko 40GB w Dell, zamiana nigdy nie byla trudna, ale ta tasiemka to jak nitka i latwo uszkodzic, tu trzeba miec delikatne raczki.
Co do glosowania "nic nie mowi za siebie" :)
dobrze ze jest wybor i to super jeden karty inny dysk i ja mysle ze nie ma sensu zebysmy dalej o tym gadali bo juz to jest nudne, wole ciekawszy temat np dobre krecenie, dobre dodatki, jak ktos kupuje niech sam decyduje w koncu to te samy kamery wiec ile to mozna o tym pisac, jest tu pare osoba co wola HD i jest pare osob co woli karty i kropka
 

bemx2k

New member
Hopkirk

No zalezy jakiego Turysty , w moim wypadku na pewno bedzie przydatne , lubimy dlugie piesze wedrowki , w gory , w miasto
a ostatnio odwiedzamy Clify ;)
Nie wyobrazam sobie nagrywania dluzszych klipow ( 5-10minut )
z marszu bez takiego flycama .

Dodac nalezy ze w/w flycam koszci mniej
niz orginalna bateria od Canona
i przy odrobinie wyrobienia
pozwala na krecenie polprofedionalnych ujec .
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Hopkirk napisał:
Seba_Fan - nikt nie twierdzi, że jestem profesjonalistą - coś sobie imaginujesz.
Oczywiście że ze statywu jest najlepiej, ale na wycieczce turystycznej to nie wchodzi w grę.

Spróbuj zrobić ujęcie z ręki na maksymalnym zoomie używając ekranu LCD (siłą rzeczy kamera wisi w powietrzu i nie ma żadnego stabilnego oparcia) i używając wizjera (kamera zdecydowanie opiera się o głowę, a konkretnie policzek) i sam zobacz, które z nich jest stabilniejsze. Przekonasz się, że najstabilniejszym elementem ciała jest właśnie głowa, a ujęcie z kamery opartej o głowę (policzek) jest bardziej stabilne.

Spróbuj zrobić ujęcie z ręki na maksymalnym zoomie kamerą ciut lżejszą (CX11E) i ciut cięższą (SR11E) i porównaj które ujęcie jest stabilniejsze. Zobaczysz, że waga kamery ma również wpływ na stabilność ujęcia.

SR11E jest za lekka, ale CX11E to już całkiem zabawka. Wprawdzie różni ich ciężar niecałych dwóch tabliczek czekolady, ale przy filmowaniu z ręki na maksymalnym zoomie ma to swoje znaczenie.
Sprawdziłem to przy wyborze kamery.
tak masz racje to ja wiem od dawna, gdy kamera jest ciezka to sie lepiej kreci przy lekkiej lata reka bardziej, ale ja nie lubie miec kamery wysoko przy oku, nie moge prownac nagrania bo ma na karty , wiec Ty mozesz zaprezentowac takie nagranie :)
co do zoomu nie lubie krecic z nim jakos nagrania mi sie nie podobaja, lubie statyw


bemx2k

co do tej zabawki to dawno temu widzialem i jakos mnie osobiscie sie nie podoba, na dzien dzisiejszy nie kupie tego, ale jak bedziesz mial chetnie przeczytam o tym jak Ci idzie z ta zabawka.

czekam na dlugi opis z filmikiem :)
 
Ostatnia edycja:

arkads

New member
bemx2k napisał:
Glosowanie samo mowi za siebie
4 do 1 dla SR11E

a ci co sie boja dyskow twardych niech wracaja do VHS'a albo osemki
ewentualnie na cykora jakies tabletki uspokajajace ;)
Głosowanie kompletnie nic nie mówi.

Za mało głosów żeby coś rozsądnie powiedzieć, najwięcej jednak mówią fakty. Dysk to przeżytek. Ciężka kamera nic nie daje w porównaniu z Flycamem, którego postaram się nabyć - świetny pomysł :). Obchodzenie się z kamerą jak z jajkiem jest niecelowe. Awaria dysku jest pewna jak w banku, a awaria karty prawie nierealna. Więc te tabletki to raczej przydadzą się dyskomanom - będą mieć cykora czy już teraz dysk mi siądzie czy jeszcze nie teraz :) Powrót do kaset pasuje także do dyskomanów bo nie widzę związku z karciarzami :) Przecież kaseta ma także mechanikę podobnie jak dysk, a karciarze nie muszą się tym przejmować. Luz blues :)

Przez chwilę rozważałem Canona HF100 z powodu kart ale jak przyjżałem się bliżej to przecież karty SDHC mają wprawdzie cenę prawie 2x niższą ale transfer mają także około 2x wolniejszy. Więc ich róznica w cenie jest porównywalna do różnic cen między słabymi pendriveami, a tymi z wyższej półki, które właśnie szybkością transferu się różnią i także odpowiednio kosztują. SDHC z podobnym transferem też tanie nie są a znalazłem też z trnsferem 2x szybszym od MS Pro Duo ale nieco droższe od nich. Najbardziej dynamicznie obecnie rozwijają się właśnie pamięci typu flash, a dyski odchodzą w niebyt ponieważ właśnie dyski typu RAMDRIVE, a wiec zbudowane jak karty flash całkowicie zastąpią już dziś archaiczne mechaniczne dyski. Tak więc pojemność kart będzie rosła a ich cena malała i to jest dobry tok rozumowania :)

Kwestia wizjera to także przeżytek. Osobiście robię foto i nie robię ich z pozycji oka. Specjalnie używam różnych perspektyw które i tak są nie możliwe do ujęcia bez obracanego LCD i to o 180 stopni jaki ma mój aparat. Gdybym robił zdjęcia tylko z poziomu głowy to były by strasznie nudne, a film tym bardziej. Gdy kręci się profesjonalny film także obecnie częściej stosuje się LCD właśnie ze względu na finezyjne ujęcia :) Nikt tam z okiem przy wizjerze nie siedzi - powtarzam wszystko jest kwestią techniki a to każdy sam musi opracować. Wizyta w sklepie i wzięcie kamery do reki nic nie da bo może udowodnić tylko jedno - nie masz techniki, a na pewno nie opanujesz jej w sklepie w 5 minut. To się da opanować w krótkim czasie podczas kręcenia pierwszych ujęć :). Dodam, że szczególnie interesują mnie fotki jak i filmowanie makro, a tu wizjer jest nie potrzebny.


Seba_Fan napisał:
kupilem photobank i nie mam ograniczenia do pojemnosci dysku wiec mase nagran moge miec :)

Możesz powiedzieć co to za photobank? Czy można to zastąpić czymś innym?

P.S.

kamerka + karta 16 GB (w zestawie 4 GB = 20 GB) + torba SONY kupione - tylko czekać na kuriera :)
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
photobank to takie urzadzenie cos ala backup, czyli opowiem moze specjalnie dla Ciebie przyklad:
Jade na Majorke i wiem ze troche nagram wiecej niz np 2 karty po 8GB, kiedy nagram wkladam taka karte do mojego urzadzenia i naciskam guzik copy i po .... mam zawartosc 1:1 na tym urzadzeniu i znowu moge nagrywac, w zaadzie dzieki temu nie mam ograniczenia w nagraniu tyle chce to nagrywam, pozatym jak karta padnie badz mi ukradna badz dane strace to ma backup wiec przydatna rzecz jak sie nagrywa wiecej niz dwie karty.

Mnie teraz interesuja jakies dodatki statyw dobry, bo mam do dupy, i szerokie oko
 

arkads

New member
Seba_Fan napisał:
photobank to takie urzadzenie cos ala backup, czyli opowiem moze specjalnie dla Ciebie przyklad:
Jade na Majorke i wiem ze troche nagram wiecej niz np 2 karty po 8GB, kiedy nagram wkladam taka karte do mojego urzadzenia i naciskam guzik copy i po .... mam zawartosc 1:1 na tym urzadzeniu i znowu moge nagrywac, w zaadzie dzieki temu nie mam ograniczenia w nagraniu tyle chce to nagrywam, pozatym jak karta padnie badz mi ukradna badz dane strace to ma backup wiec przydatna rzecz jak sie nagrywa wiecej niz dwie karty.

Mnie teraz interesuja jakies dodatki statyw dobry, bo mam do dupy, i szerokie oko
Wiem mniej więcej co to jest, na przykład FOTOBANK DIGIMATE III albo HyperDrive SPACE (ten jest szybki) na Allegro + dysk = taniocha. Nie wiedziałem tylko czy nadaje się do kamer bo pliki AVCHD podobno mają wiele jakichś dodatkowych plików i bez nich kamera nie odtworzy nagrania skopiowanego z innego źródła na kartę w postaci samego tylko pliku AVCHD. Dlatego miałem wątpliwość jak to działa w przypadku tych akurat kamer. Czyli w jaki sposób są kopiowane te dane? Jest to jakiś spakowany plik jakby obraz karty? Czy może odrębny katalog zawierający całość karty (łącznie z plikami dodatkowymi do ACVHD)? Czy łatwo jest z powrotem przywrócić te dane na kartę i czy wówczas nagranie zostanie odtworzone na kamerze? Jak to wygląda kiedy mamy zrobione zrzuty z kilku sesji powiedzmy 10? Czy to widać po kolejnej dacie czy jak? Gdyby tak było to super i wówczas CX11E jest bezkonkurencyjna dla mnie.

Sam w późniejszym terminie zamierzam dokupić wszystkie dostępne dodatki do kamerki, a więc 2 filtry, Wide i Tele :) oraz FlyCam HAUGE. Super!!!
 
Ostatnia edycja:

arkads

New member
huling napisał:
A co wychodzi taniej - SR11, czy CX11 z dwoma kartami po 8 GB i photobankiem?

Ja kupiłem CX11E tu http://www.video-top.pl/ czyli 2408zł

karta 16 GB 279zł (bo to taniej niż 2x 8GB za 2x 145zł)

fotobank DIGI MATE III 60GB na Allegro widziałem za 269 a 160GB za 357zł

sama obudowa to jakieś 138zł ale do tego trzeba dokupić wtedy dysk 2,5' np 160GB 239zł

fotobank HyperDrive sama obudowa 199zł tu też trzeba dokupić dysk.

czyli podsumowując

2408+279+357=3044 (sic!) (z fotobankiem 160 GB)
2408+279+269=2956 (sic!) (z fotobankiem 60 GB)

SR12 kosztuje od 3835 do 3452
SR11 kosztuje najtaniej 3062 na CENEO tyle że ma dysk 60GB (narażony na uszkodzenie)

a ja jeszcze zakupiłem sobie torbę Sony za 130zł :) a można też firmowe obiektywy lub filtry dokupić.
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
arkads

dlatego photobank musi zgrywac 1:1 jak pisalem, wtenczas nie bedzie mial problemu, nie wszystkie to robia.


nie przywracalem tego jeszcze z photobanku na karte, ale moge sprawdzic jak bede mial chwile, tak jak pisalem wczesniej robisz kopie 1:1 tak samo wyglada pozniej to jak na karcie jak pb podlaczysz do kompa kabelkiem usb jeden minus to predkosc zgrywania kaery dlatego uzywam 2x8GB i to jest rewelacja, polecam nie masz ograniczen i masz kopie.


co do tych dodatkow, mnie intersuje konkretniej jakie nazwy itd

co do cen, to tylko kupilem photobank bo dysk mialem od laptopa stary wiec nie licze tego wydatku
 

arkads

New member
Seba_Fan napisał:
arkads

nie przywracalem tego jeszcze z photobanku na karte, ale moge sprawdzic jak bede mial chwile, tak jak pisalem wczesniej robisz kopie 1:1 tak samo wyglada

jeden minus to predkosc zgrywania kaery dlatego uzywam 2x8GB i to jest rewelacja, polecam nie masz ograniczen i masz kopie.

co do tych dodatkow, mnie intersuje konkretniej jakie nazwy itd

co do cen, to tylko kupilem photobank bo dysk mialem od laptopa stary wiec nie licze tego wydatku
No właśnie interesuje mnie jak to fizycznie wygląda jeśli masz kopie kilku kart na fotobanku. Jak wyglądają te kopie. Czy są spakowane czy w katalogach.

Chodzi o prędkość z kamery na fotobank? A gdyby użyć czytnika kart USB i podłączyć do fotobanku? Nie wiem pewnie to te same prędkości. Jaki najlepiej kupić ten fotobank. Pewnie różnią się prędkościami.

Dodatki są tu http://www.sony.pl/product/cam-high-definition-on-memory-stick/hdr-cx11e#pageType=Accessories
 

arkads

New member
Seba_Fan napisał:
pb ma czytnik kart roznych, zgrywa jeden do jednego i tworzy nazwe np aaa01, aaa02

wiem ze na stronie sa dodatki, ale wole cos tanszego niz sony
rozumiem, że to są nazwy katalogów i gdy będę chciał przerzucić to na kartę to wybieram nazwę katalogu i już. A czy takie dane przeniesione z fotobanku na kartę kamera jest w stanie odtworzyć i puścić po kablu na ekran TV?

Jeśli chodzi o dodatki to jasne wszelkie dodatki można kupować innych firm typu statyw czy tym podobne jednak jeśli chodzi o optykę to stanowczo odradzam bo widziałem takie niefirmowe dodatki, a pokazywał mi je ktoś kto profesjonalnie kręci filmy kamerą profesjonalną ale ma też takie amatorskie kamery i widziałem różnicę w obrazie z dodaną optyką kiepskiej firmy, a oryginalnej dedykowanej. Dlatego te rzeczy myślę wziąć firmowe. Nie są aż tak drogie, w każdym razie nie muszę je mieć od razu wszystkie.
 
Ostatnia edycja:

Hopkirk

New member
Podsumowując:

- jeśli nie masz za dużo kasy kupuj kamerę CX11E, która jest modelem bardziej ekonomicznym

- jeśli możesz sobie pozwolić na dorzucenia kilku stówek kupuj kamerę SR11E lub SR12E, która są bogatsze o wizjer optyczny i dysk twardy.
 

arkads

New member
Hopkirk napisał:
Podsumowując:

- jeśli nie masz za dużo kasy kupuj kamerę CX11E, która jest modelem bardziej ekonomicznym

- jeśli możesz sobie pozwolić na dorzucenia kilku stówek kupuj kamerę SR11E lub SR12E, która są bogatsze o wizjer optyczny i dysk twardy.

Posiadanie kasy nie ma z tym nic wspólnego. Przeciwnie, to są porównywalne wydatki aby mieć identyczną pojemność i wygodę bo trzeba dokupić fotobank, który jest super sprawą bo także można tam zrzucać fotki z aparatu jeśli się jednocześnie bierze aparat (ja do tej pory nagrywałem w sklepach fotograficznych na CD ale nie zawsze się można dogadać :) ).

Podsumowując - chcesz z dyskiem, który może się popsuć, z wizjerem który przyda się wyłącznie podczas kręcenia z pozycji oka, a we wszystkich innych sytuacjach będzie zbędny, to kupuj z dyskiem ale miej świadomość, że to technologia schodząca i dysk okaże się kłopotem za kilka lat (o ile dotrwa :) ). Chcesz mieć pewność bezawaryjności, swobody i wygody używania i kierujesz się pragmatyzmem, a nie bajerami to kupuj na kartę.

Zwolennicy obu kamer mają zupełnie inne podejście i raczej nie ma sensu ich porównywać. Wybór należy do każdego z osobna.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
dokladnie, nie chodzi tu o kase, bo mialem wybor i kase na co chce, ale wolalem od poczatku na karte dysku nie chcialem miec.

Co do zgrywania z photobanku na karte nie robilem tego, nie mialem takiej potrzeby, ale mysle ze nie bedzie problemu bo zapis na photobanku jest taki sam jak na karcie, jak juz napisalem to fakt jak masz aparat to nie musisz kasy juz wydawac na dodatkowe karty, tylko zgrywasz sobie i juz.
 

trops55

Member
arkads napisał:
Podsumowując - chcesz z dyskiem, który może się popsuć, z wizjerem który przyda się wyłącznie podczas kręcenia z pozycji oka, a we wszystkich innych sytuacjach będzie zbędny, to kupuj z dyskiem ale miej świadomość, że to technologia schodząca i dysk okaże się kłopotem za kilka lat (o ile dotrwa :) ). Chcesz mieć pewność bezawaryjności, swobody i wygody używania i kierujesz się pragmatyzmem, a nie bajerami to kupuj na kartę.
------------------------------------------------------------------------

Mam pytanie. Mając SR 11E, jeżeli będą kłopoty z dyskiem lub gdy padnie, to czy w tedy można nagrywać na kartę, czy w ogóle kamera jest wtedy bezużyteczna.
 
Do góry