Sony 75X95L vs Philips OLED818

luck76

Well-known member
W tym przypadku (czarne pasy) efekt będzie odwrotny do wypalenia.
Czyli przypalenie? :) a tak poważnie - każdy moment w którym piksel jest aktywny powoduje jego stopniową degradację skutkującą tym, że emitowane światło będzie w odbiorze coraz słabsze. W przypadku pasów będziesz mial efekt taki, że piksele na “pracującej” części ekranu będą bardziej zdegradowane niż te, które “odpoczywają” podczas seansu.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Że wam się chce....
Logiczne, że tzw. czarne pasy np. w 21:9 będą wygaszone, a cała reszta przy odcięciu będzie ulegać degradacji pikseli (świecących).
Nie ma znaczenia, czy będzie rotacja obrazu, skoro to co świeci... będzie świecić i zwyczajnie się zużywać.
To tak, jakby jeżdzić autem po kilka godzin dziennie z włączonymi światłami, z czego połowa trasy na jednej "żarówce". Która będzie po (dłuższym) czasie bardziej zużyta?

Osobnym tematem są statyczne obrazy, jak np. świecące loga, paski informacyjne itd. Chociaż zależność jest taka sama. Brak rotacji wyświetlanego żródła.

Ja bym nie dramatyzował, w typowym użytkowaniu raczej nikt nie wypali oleda w rok.
Jest cała masa użytkowników którzy nie tkną żadnego led/miniled, bo zwyczajnie żadne pierdyliard stref nie zastąpi bezkompromisowej jakości oleda.
Mam tu na myśli głównie nocne posiedzenia. Mam jedno i drugie, każde jest obarczone wadami/zaletami.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak chcesz hejtować bezwiednie oleda gdzie popadnie, bez krzty zastanowienia, to nie ze mną. Nie mam czasu na pierdoły.
Bo o ile mogę dużo napisać o jakości samej technologi - co zresztą od lat jako jeden z pierwszych na tym forum wytykałem, to na ignoranctwo w kontekście wyświetlanego obrazu i jakości w konkretnych warunkach (nocno-filmowych) nie mam czasu.
 

ukauka

Member
Logiczne, że tzw. czarne pasy np. w 21:9 będą wygaszone, a cała reszta przy odcięciu będzie ulegać degradacji pikseli (świecących).
Nie musisz tego pisać, bo każdy na to wpadł... kwestia w jakim stopniu postępuje degradacja, bo jeżeli użytkując odbiornik przez kilka lat, oglądając jeden/dwa filmy (z pasami) dziennie, stopień degradacji będzie można dostrzec wyłącznie na jednolitym tle i to ledwo ledwo, to można przyjąć, że degradacja w tym przypadku jest problemem wydumanym. Dlatego wspomniałem o screenie z takimi wypaleniami.
 

Marlo

Active member
Kolego, zanim zaczniesz oceniać czyjeś wpisy, zastanów się zanim odpiszesz, bo Twoją odpowiedź na to o napisałem odebrałem jako baaardzo zaczepkową, ale traktuje to jako wypadek przy pracy :)
Widzę że niektóre osoby mają bardzo wysokie mniemanie o sobie, jakby wszystkie rozumy pozjadały ,
mi by się nawet nie chciało odpisywać i to w takim stylu , ale teraz już będę wiedział, pozdrawiam :)
 

czarny2807

Active member
Bez reklam
Mam 50” to rozciągam ,bo mało widać.
Czy lubię taki obraz?
Po pewnym czasie da się przyzwyczaić,
trochę powiększam ,kosztem obcięcia
obrazu po bokach.
No ja niestety nie chcę się przyzwyczajać. A idąc tym tokiem to można kupić najtańszy tv i przyzwyczaić się do cloudingu, śmużenia itp.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Widzę że niektóre osoby mają bardzo wysokie mniemanie o sobie, jakby wszystkie rozumy pozjadały ,
mi by się nawet nie chciało odpisywać i to w takim stylu , ale teraz już będę wiedział, pozdrawiam :)

Komedia ; )

"Kolego", ja wiem, że jak brakuje argumentów do merytorycznej dyskusji na temat, to zaczynają się wycieczki osobiste, ale daruj sobie.
Już jest wystarczająco dużo syfu i farmazonów na forach.
Wyskakujesz z jakimiś heheszkami, a potem odpisujesz, że nie odpowiadasz na wpisy "zaczepkowe".
Ty się czytasz w ogóle? Skończ i się nie pogrążaj już, a jak masz coś do dodania, to zacytuj konkretne zdanie i się odnieś merytorycznie.
Najlepiej napisz: Jakie miałeś tv, jakie masz i co miałeś okazje przetestować, a następnie jakie masz preferencje, tak aby ktoś zrozumiał Twój punkt widzenia.
Wówczas, ktoś może skorzysta.
Ja wiem, że Ciebie boli Oled i masz jakąś obsesji na punkcie stref, ale tu nie trzeba akademickiej wiedzy, żeby obiektywnie wypunktować wady/zalety każdej z technologii.


No, ale skoro chcesz się pośmiać, to się pośmiejmy, żeby nie szukać innych wpisów:

Mam 50” to rozciągam ,bo mało widać.
Czy lubię taki obraz?
Po pewnym czasie da się przyzwyczaić,
trochę powiększam ,kosztem obcięcia
obrazu po bokach.

Ręcę nogi opadają i Ty się bawisz w doradzanie :grin:
Piszesz tu i tam o jakości, wcinasz się w wątki gdzieś ktoś szuka w topowych tv - gdzie bardzo łatwo kogoś wprowadzić w błąd, wyśmiewasz bez krzty zrozumienia Oledy, a tutaj wyskakujesz z absurdalną wręcz kastracją żródła. Nie ma nic gorszego, jak wykastrować - dosłownie jakiekolwiek żródło, przyciąć je i dopasować do ekranu.
Przyzwyczaić się można do wszystkiego, ale kastrowanie to już next level.
 

Marlo

Active member
Już pisałem jakie miałem TV i jakie mam , pisałem że preferuje wysoki współczynnik PPI ,
a nie 100” ekrany żeby oglądać pikseloze na ekranie, ale szanuję jak ktoś lubi wielgachne
ekrany,co do Oled , to mi to zwisa czy ktoś kupi Oleda czy Mini Leda , ale dla mnie Oled
nie ma bezkompromisowej jakości niezależnie od tego w jakich warunkach oglądamy, a
tak pisze w twoim wpisie, no chyba że sam się tego teraz wypierasz, bezkompromisową
jakość to mogą mieć projektory do wyświetlania filmów w kinach IMAX.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dobrze, dobrze, zejdż na ziemię. Jeszcze tu brakuje dyskusji o Imaxie. Szkoda, że nie kula sferyczna w Las Vegas.
Piszemy tu o TV, a konkretnie o Oledzie i ew. wypalaniu w konkretnych warunkach użytkowych.
Nie dla mnie, bo mi również zwisa co kto kupi, a tym bardziej co poleca.
Szczególnie, jak czytam o pikselozie przy 100" w 4K, to już wiem, że nie mamy o czym rozmawiać.

Co do oleda w warunkach o których pisałem, to zdania nie zmieniam. Bo niby czemu, mam porównanie i widzę.
Pomijając przekątne, cenę, wady technologi, bo to zupełnie osobny temat, to samą jakość uważam za bezkompromisową (jak na obecne możliwości i konkurencje).
Czy to się zmieni, nie wiem co przyniesie przyszłość. Na dzień dzisiejszy, nie widzę nic lepszego do seansów nocnych.
Wystarczy spojrzeć na Panasa, A95L, G3, S9x.
 

Marlo

Active member
Jakość Oleda jest bezkompromisowa , ale w kategorii sprzętu amatorskiego (domowego) ,
absolutnie się z tym zgadzam, w końcu to forum o sprzęcie do zastosowań domowych, a nie
o sprzęcie do użytku profesjonalnego (studia filmowe, kina), sam proponowałem komuś do
grania na PS5 LG G4 lub Philips Oled 909 , bo moim zdaniem warto poczekać na nowe modele ,
czyli może chociaż w kwestii Oleda doszliśmy do porozumienia, co do bardzo dużych ekranów ,
to na 85” już nie widzę tej jakości (rozdzielczości) 4K , dla mnie powyżej 75” to już tylko 8K, zresztą
nawet 8K ma być rozdzielczością przejściową, a docelową ma być 16K , chyba BOE pokazywało ekran 16K.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jakość Oleda jest bezkompromisowa , ale w kategorii sprzętu amatorskiego (domowego) ,
absolutnie się z tym zgadzam, w końcu to forum o sprzęcie do zastosowań domowych.

W końcu ; )

Ps.
Co do reszty, jak przekątne, rozdzielczość itd. to żyjemy w dwóch różnych światach i w niczym się tu nie zgadzam.
Dzieli nas wszystko, od konkretnych oczekiwań i pojęć jak imersja, wrażenia, do tych przyziemnych, jak posiadane po drodze sprzęty.
Nie chce wracać w 2024r. do czasów sprzed 15 lat i niekończących się dyskusji dot. 50", dopasowywania obrazu, a teraz skakać nagle w przyszłość do 8k/16k.
Zostawmy to.
 
Do góry