slyszalna roznica dzwieku w dolby true hd

mat74

Well-known member
Bez reklam
przeczytalem z zainteresowaniem ten watek i nie moge powstrzymac sie od kilku uwag
-znaleziona gdzies opinie ze dzwiek puszczany coaxialem lub optykiem jest lepszy niz dzwiek przesylany jako LPCM pomine calkowicie....
-co do rozwazan teoretycznych
z opini tu zamieszczonych mozna wysnuc wniosek ze dzwiek przesylany jako LPCM kablem HDMI jest obarczony tyloma bledami ze musi byc kiepskiej jakosci,dlatego tez o wiele lepszym rozwiazaniem jest przeslanie dzwieku w postaci zakodowanej do amplitunera i dopiero tu go rozkodowac-niby wszystko jasne ale..... a co ze sciezka dzwiekowa ktora zapisana jest w formie niekompresowanej czyli np.LPCM 5.1 ?!?! idac tym tokiem rozumowania wychodzi na to ze BEZ ZNACZENIA JAKI JEST AMPLITUNER DZWIEK I TAK BEDZIE KIEPSKI! no chyba ze stworza odtwarzacz ktory bedzie niekompresowany dzwiek kompresowal np.do DTS HD MA i dopiero wtedy go przesylal do amplitunera zeby ten mogl go ponownie rozkodowac..... ?!?!
-nastepna sprawa - jezeli ktos probuje oceniac jakosc dzwieku nowych formatow HD biorac jako "material badawczy" filmy z seri bum-bum,pif-paf
to gratuluje przenikliwosci i sluchu absolutnego....

nowe formaty dzwieku HD sa dla i mozliwosc jego zapisu w formie kompresji bezstratnej lub bez kompresji (LPCM) sa dla fanow kina domowego prezentem od producentow umozlwiajacym teoretycznie uzyskanie jakosci audiofilskiej w ukladach wielokanalowych!
"dobry" dzwiek to taki dzwiek ktory JEST JAK NAJBARDZIEJ ZBLIZONY DO ORYGINALU mowiac inaczej- jesli np.jakis koncert byl kiepski,slabo naglosniony,a artysta nie ma glosu przez co prawie go nie slychac to "dobry" dzwiek w swoim zaciszu domowym bedziemy mieli wlasnie wtedy kiedy zabrzmi on z naszego sprzetu wlasnie w ten sposob!! czyli bedziemy slyszeli ze jest kiepski !
swietny bas ,wspanialy sopran i perfekcyjna srednice przy odpowiedniej obrobce i wysokiej klasy sprzecie mozna uzyskac nawet z plikow MP3 ...tylko czy to napewno swiadczy o jakosci zapisu....?!?!


no i pozostaje jescze jedna kwestia wlasciwie to moze nawet podstawowa
-tak jak ocena obiektywna obrazu wydaje sie rzecza raczej prosta poniewaz wzrok mozna miec dobry lub slaby ktory jednak mozna skorygowac np.okularami tak z ocena dzwieku sprawa nie jest wcale taka latwa!!
sluch a "sluch muzyczny" to dwa calkowicie odrebne okreslenia co powoduje ze niektorzy slysza sprzet a inni dzwieki jakie sie z niego wydobywaja.....
 

rezzyr

New member
Sprawdziłem i mam wersje 7.10 z tego co wiem to moj tez pochodzi z usa ale w serwisie hk w polsce miał wymiene trafo na wersje europejska bo dostałem na to roczna gwarancje .
powiedz mi co jest za roznica miedzy wersja 7.10 a 7.30 i w jaki sposob wgrałes to oprogramowanie do swojego
 

bluray

Banned
"dobry" dzwiek to taki dzwiek ktory JEST JAK NAJBARDZIEJ ZBLIZONY DO ORYGINALU
Też tak uważam.

Przeprowadziłem ( w gronie kilku osób) ślepy test LPCM/Dolby TrueHD/dts MA.
Dane techniczne:
materiał: http://www.demo-world.eu/demo-dvds/hi-definition-reference-disc.php
cena: 100 usd
http://www.cdjapan.co.jp/detailview.html?KEY=QVDB-1003

- płyta BD "Hi-Definition Reference Disc Blu Ray"
The Earth (3:27) PCM 7.1 / DTS-HD 7.1 / TrueHD 7.1
- rip z w/w po AnyDVD do m2ts (do przekazywania w formie bitstream)
playery:
PS3 - LPCM soft decoding HDMI 1.3
Dvico 6500 - bitstream HDMI 1.3

AV controller:
ONKYO PR-SC885 HDMI 1.3
sygnał zbalansowany po XLR do monitorów aktywnych średniego pola: AEON APS

Wnioski:
[1]
LPCM zdecydowanie najwierniejszy !!!
DTS MA - bardzo ładny dźwięk, podbajerowany. Po prostu mało wiarygodny efekt pod publiczkę.
Dolby TrueHD gdzieś po środku.

Próbka to nagranie na żywo orkiestry symfonicznej w niepełnej wersji.
Widoczne najlepsze mikrofony na świecie.
(Nie znam się na mikrofonach studyjnych ale jeden z gości to spec w tej dziedzinie i absolwent Akademii Muzycznej F.Ch wydział reżyserii dźwięku, aktywny zawodowo).

[2]
Jakość dekodowania dstMA i DTHD do LPCM:
Żadnych uwag. Żadnej ingerencji w parametry dźwięku nie stwierdziliśmy.
Zachowane zostały odmienności wymienione wyżej.
Wielkie brawa dla PS3.
Dla mnie pada mit o jakiś stratach w jakości dżwięku po zdekdowanu softwarowo na pokładzie PS3.
LPCM rules.
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
bluray-
moje "sluchowe obserwacje" sa wlasciwie zbierzne chociaz DTS HD MA wydaje mi sie jednak troszke lepszy od TRUE HD ale po pierwsze nie mam sluchu absolutnego (aczkolwiek kilka lat lat trzymali mnie w szkole muzycznej....hahah) po drugie sprzet budzetowy i podpiecie analogowe...
a jednak roznice slychac.....
 
Ostatnia edycja:

rezzyr

New member
CO do analogu o ja jakos nie widze na dzien dzisiejszy sensu takiego podpiecia-bo niby to jakies wyjscie ale to zawsze jest tylko jakies wyjscie .
Wszedzie wszem i wobec wypisuja że po analogu to tragednia i ile to trzeba wydac by cos po tym analogu uzyskac

ja mam harmana avr 745 i avr 2005r i tez bym był zainteresowany podpieciem analogowym.Załuje jedynie ze moim avr 745 po hdmi 1.1 jest tylko 5.1- lepiej pod tym wzgledem wypadł denon i yamaha (7.1). i choc to najwyzszy model harmana to sie nie popisali z tym hdmi (mało przyszłosciowo) i to jedyny dla mnie ale najwazniejszy minus. dlatego ten analog jest waznym wyjciem ALE
-jestem ciekaw jaki model da rade analodowo (NAPRAWDE ZAGRAC)a nie tylko zadziałac
---------i ktory da rade z DTS HD MASTER (analogowo)
 

bluray

Banned
mat 74:
Słuch absolutny to fizjologiczna cecha mózgu.
Czyli umiejętność przypisania dźwięku do częstotliwości (klawisza na klawiaturze).
Znam ludzi ze słuchem absolutnym ale całkowicie pozbawionych talentu muzycznego.
Dużo słuchaczy rozpozna pierwszy dwudźwięk "Smoke on the Water".
To taki zaczyn tej cechy. Można ją rozwijać pisząc dyktanda.
 

matias2004

New member
Czy np , jak ktoś potrafi wybierać tonowo numer telefoniczny bez pomocy klawiatury tylko dźwiękiem wydobywanym z ust to ma słuch absolutny?
 

bluray

Banned
Oczywiście.
Tylko, że wydobywanie "otworem gembowym" dźwięku to jest co innego.
Ale zapamiętanie wysokości to jest ta właśnie cecha.
Wystarczy teraz nauczyć się, że ton wywołany klawiszem np. [6] to nuta h dwukreślna.
Trochę teorii z zapisu nutowego i możesz ze słuchu pisać nuty.
Jest wiele rodzajów słuchu:
np. harmoniczny, sonorystyczny (barwa) ...
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Wszedzie wszem i wobec wypisuja że po analogu to tragednia i ile to trzeba wydac by cos po tym analogu uzyskac

ja mam harmana avr 745 i avr 2005r i tez bym był zainteresowany podpieciem analogowym.

1.a ja postawnowilem sprawdzic....wszem i wobec wypisuja ze LPCM przez HDMI jest kiepskie ... a wydaje mi sie ze ten problem zostal juz raczej roztrzygniety.... poza tym czlowiek jest tylko czlowiekiem ...jeden pisze co uslyszal ,drugi to o czym jest przekonany ze powinien uslyszec....
aczkolwiek nie przecze ze dzwiek po analogu w porownaniu do dzwieku po HDMI to tragedia-calkiem mozliwe-nie mam mozliwosci tego sprawdzic ,ale jedno wiem napewno dzwiek po coaxialu i optyku- czyli "okrojony" jest napewno inny niz nieskopresowany i jest napewno nieporownywalny nawet w wersji..."tragicznej"

2.mozesz wyrzucic harmana i wydac 2-3 tys. na nowego ampli - lub dolozyc 400 zl do odtwarzacza BD ,troche grosza na kable i sprawdzic.... jak bedzie kicha to wyrzucisz harmana..... przeciez BD bedzie w dalszym ciagu dobry zeby go podpiac przez HDMI do nowego amplitunera....
 

rezzyr

New member
Tylko nie wiem co masz na mysli za 2-3 tysiace amplituner .bo za to nie mozna liczyc zbytnio na dobry sprzet . a o takim tu mowie - a mowie o zmianie harmana avr 745 na wchodzacy avr 755 +- 8-10 tys zl lub kupnie DB za 3-4tysiace ,.bo jak mam kupic nowy amplituner z dekoderami za 2 tys to wole zostac przy HK 745 niz przy nowym płakac
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

arsenal

Moderator
VIP
bluray napisał:
(...)
Jakość dekodowania dstMA i DTHD do LPCM:
Żadnych uwag. Żadnej ingerencji w parametry dźwięku nie stwierdziliśmy.
Zachowane zostały odmienności wymienione wyżej.
Wielkie brawa dla PS3.
Dla mnie pada mit o jakiś stratach w jakości dżwięku po zdekdowanu softwarowo na pokładzie PS3.
LPCM rules.
Otóż to. Tak się zastanawiałem czy z moimi uszami jest coś nie tak. Tyle się naczytałem o kiepskim LPCM, jakichś błędach i wadach a słyszę dokładnie co innego. Słyszę wyraźną różnicę pomiędzy DD5.1 i DTS a ich wersjami HD i PCM5.1/7.1 puszczanymi z PS3. Gry w PCM 5.1 czy 7.1 ( Uncharted, Killzone2 :twisted:) tak samo. Jakością znacznie różnią się od zakodowania do DD5.1 przez PS3.
Ale nie wykluczam, że mogę mieć coś nie tak z uszami.Może kiepskiego mam Laryngologa.:)
 

gadzeciaz

Member
Bez reklam
lpcm

Panowie już kilka postów temu a zaraz po zakupie nowego amplitunera zdecydowanie stwierdziłem ze dźwięk po hdmi w lpcm jest po prostu SUPER!
Świetnie brzmią nagrania z blu ray oraz z dvd,a jak się trafi na nagranie dts 96/24 to:rolleyes: polecam odsłuch!
Po tym połączeniu ma się wrażenie ze dźwięk płynący z głośników jest bardziej gęsty tak jak by nagle otrzymał więcej informacji,do tego jest o wiele bardziej dynamiczny! Oraz szczegółowość i bas,to się słyszy odrazu!!!
Blu ray brzmi wspaniale ze swoimi DD HD i DTS HD lecz to samo po lpcm to już jazda na MAXA!!! Polecam!
I tak jak nadmienilem posłuchajcie swoich starych płyt dvd w DD i szczególnie DTS lub DTS ES!!!!!! wlasnie po
lpcm przez hdmi !!!:mrgreen:
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
rezzyr napisał:
Tylko nie wiem co masz na mysli za 2-3 tysiace amplituner .bo za to nie mozna liczyc zbytnio na dobry sprzet . a o takim tu mowie - a mowie o zmianie harmana avr 745 na wchodzacy avr 755 +- 8-10 tys zl lub kupnie DB za 3-4tysiace ,.bo jak mam kupic nowy amplituner z dekoderami za 2 tys to wole zostac przy HK 745 niz przy nowym płakac

w takim razie powiem ci ze twoj harman to staroc,nie ma dekoderow itd....
dzwiek z BD po analogu albo w formie LPCM to ogolnie nic nie warta kicha,tragedia i talatajstwo... dlatego musisz KONIECZNIE kupic nowy amplituner!!! ale zebys nie musial sie meczyc z wyzucaniem starego amplitunera to ja go od ciebie odkupie i odbiore! oczywiscie za rozsadna kwote....(pierwszego zdania nie traktuj jako obrazy tylko probe "zbicia z ceny")
 

lepp

New member
Bez reklam
No comment, rozumiem, że to żarty.
Nie ładuj się w analog, szkoda kasy skoro twój ampli przyjmie pcm po hdmi. Na wymianie na 755 stracisz co najmniej połowę wartości poprzedniego ampli. Kup jakiegoś przyzwoitego blu i po temacie. Jeśli koniecznie chcesz kilka tysięcy wydać to zajmij sie raczej poprawą brzmienia w stereo, chyba, że masz to juz za sobą.
 

rezzyr

New member
Co do sprzedazy - to dam ci znac jak bede sprzedawac
co do reszty to fakt ,że niema tych najnowszych decoderow .
mi to nie przeszkadza .Szkoda mi tylko ze po hdmi ma tylko 5.1 w lpcm
a nie 7.1 .i fakt ze mozna sie cieszyc dzwiekiem nowych formtow audio hd ale zawsze w 5.1 .reszta jest absolutnie w nim w porzadku. Nawet w stereo sobie wg mnie bardzo dobrze radzi . W sumie do tego trzeba miec jeszcze dobre kolumny ( i takowe tez sa)Zobcze jaka bedzie cena noweo HK AVR 755 .Czechy juz go maja w sprzedazy chyba od pół roku.
Zobcze ile bedzie kosztował u nas z tym dolarem kryzysowym.
Poczekamy zobaczymy-ale mysle ze trzeba i isc z postepem.
 
Do góry