Skąd taka jakość ?

m2000

New member
Temat jest rozległy ale mnie nurtuje jeden temat :
Na pewno zauważyliście (będę opierał się na jednej stacji bo jest ogólnie dostępna ale dotyczy to wielu TVN HD) że filmy wyświetlane są lepszej jakości niż te wydawane nawet na niebieskich nośnikach . Tutaj oprę się na przykładzie : Władca Pierścieni .Słowo daje szczena mi opada .Mam kablówkę i nagrywam te filmy i jak porównam to mam dość (Gwiezdne Wojny a ostatnio bajeczka Jak wytresować smoka .
I tu pytanie jak oni pozbywają się "czarnych pasów" ?Szukałem programów ale nic dobrego nie znalazłem :
-słaba jakość
-zniekształcona symetria
Mam nadzieje że jasno nakreśliłem problem i czekam na wasze propozycje rozwiązania problemu .
 

pejotwroc

New member
Pozbyć się się czarnych pasów można w prosty sposób. Obcina się obraz przy krawędziach :). Niestety innej możliwości nie ma. Przy telewizorze 42 całe jest obcinane około 15 cm obrazu z każdej strony. Mam kilka filmów w wersji z pasami i bez. Wersja z czarnymi pasami zawsze ma po bokach więcej obrazu. Włącz sobie opcje zoom w telewizorze i będziesz miał podobny efekt.
Możesz też kupić telewizor Philipsa, model chyba Cinema. Tam wszystkie filmy które wyświetlają Ci się z czarnymi pasami będą bez nich. :)
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Pierwsza edycja władcy pierścieni na BR, tzn kinowa miała tragiczny transfer, obraz był jak upscaling z DVD i też pochodził z masteru użytego pierwotnie do DVD. Dopiero drugą wersje zremasterowali od nowa skanem 2K (referencyjne zaś BR'e i tak mają skan 4K więc od razu było wiadomo że nawet ten nowy master jakości BR to w pełni nie wykorzysta). Z tym nowym remasterm jest lepiej, wygląda jak HD choć do referencji to jeszcze mu dużo brakuje.


The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring | Blu-ray: TH Theatrical Cut vs. DVD: DE Theatrical Cut
Tu masz jej porównanie, wersji DVD do pierwszego wydania BR, tzn edycji kinowej. Sam zauważysz jak słaby był to transfer, przeskok w porównaniu do DVD jest malutki.

Więc jeśli widziałeś w tv nowy remaster a później porównałeś je do pierwszej edycji na BR to nic dziwnego że mogło ci się wydawać iż w TVN był lepszy obraz, nawet pomimo tragicznej jakości przesyłu jaką masz na satce, ta nowa wersja wyglądała by lepiej.

Natomiast jeśli chodzi o samą kwestie jakości jaką możesz mieć na satce i na BR to jest to niebo a ziemia. Po pierwsze obraz na satce jest od nowa przekodowany by sprostać wymogowi przesyłu, a żaden kodek nie pobije pierwotnych kodowań. W telewizji masz przepływność bitów przy HD na 4-8 Mbps i dodatkowo w systemie interlance bez progresywnych klatek, na BR obraz leci w 30 Mbps !! i progresywnych klatkach :D. Dochodzi do tego wszystkiego jeszcze jakość dzwięku w DTS MA!!! Więc sumując to wszystko to co piszesz o gorszej jakości BR jest trochę śmieszne i wyłącznie może dotyczyć sytuacji tragicznego wydania na BR.

Jak chcesz zobaczyć prawdziwą jakość BR to zobacz sobie filmy nagrywane nowymi kamerami, np kamerami Red Epic. Miałem okazje zobaczyć wydanie Prometeusza, ten film masakruje jakością obrazu, nawet avatar przy nim to rozmazana papka. Także format na BR jest tak potężny że dopiero teraz zaczynają wychodzić filmy go wykorzystujące, tzn kręcone dobrymi kamerami.
 
Ostatnia edycja:

m2000

New member
Pozbyć się się czarnych pasów można w prosty sposób. Obcina się obraz przy krawędziach :). Niestety innej możliwości nie ma. Przy telewizorze 42 całe jest obcinane około 15 cm obrazu z każdej strony. Mam kilka filmów w wersji z pasami i bez. Wersja z czarnymi pasami zawsze ma po bokach więcej obrazu. Włącz sobie opcje zoom w telewizorze i będziesz miał podobny efekt.
Możesz też kupić telewizor Philipsa, model chyba Cinema. Tam wszystkie filmy które wyświetlają Ci się z czarnymi pasami będą bez nich. :)


Sposób z obcinaniem rozumiem ale jakim programem by nie tracić na jakość (np do .mkv nawet na płytkę duble label) no i najlepiej żeby wykorzystywał grafikę do konwersji by nie trwało to 48godzin :hmm:Albo jakiś Player żeby zmieniał ratio bez obcinania boków (prawego i lewego) .Bo np POWER DVD odpada !!!


A i dzięki Kapral_Hicks za pouczenie o tym słyszę pierwszy raz . Ale musisz przyznać że drażniące są te pasy no i strata powierzchni bo masz 42" a oglądasz na 80% .
 
Ostatnia edycja:

GracX

New member
Bez reklam
kapral czy wiesz może gdzie znajdę listę filmów które zostały nagrane czy pomocy 'super' kamer tak jak napisałeś np.red epic?
 

m2000

New member
To chyba nie same "super kamery" bo oglądam właśnie Ptaki z 1963 na ALE KINO HD i ta sama sprawa film "żyleta" ,mucha nie siada taka jakość . Nawet pojedyncze blond włosy Tippi Hedren widać !
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Ale przynajmniej jakaś odmiana,bo w ciągu 5 lat powstały tylko 3 filmy które da się obejrzeć i są o tematyce którą bardzo lubię - Prometeusz ,Moon i Pandorum.
 
Ostatnia edycja:

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Ale przynajmniej jakaś odmiana, bo w ciągu 5 lat powstały tylko 3 filmy których akcja dzieje się w kosmosie - Prometeusz , Moon i Pandorum.

Piszę na komórce i mam słaby zasięg dlatego napisałem 3 razy to samo :)
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Avatar był nagrywany kamerami Fusion Camera System
Avengers zaś różnymi - Arri Alexa, Canon EOS 5D Mark II i Canon EOS 7D

Niestety w powyższych przypadkach jakość obrazu nie robi takiego wrażenia w ruchu i stabilizacji video jak Red Epic.
 

GracX

New member
Bez reklam
avengers wgniotło mnie w fotel aczkolwiek przyznam że przy ruchu faktycznie nieco się marze zobaczymy jak wypadnie prometeusz w weekend seansik :)
 

Piramida

Well-known member
Bez reklam
Oglądałem ostatnio komedię Magic Mike - również kręcona kamerami Red Epic a teraz czekam aż pojawi się nowa Pamięć absolutna robiona też tą technologią.
Tutaj jest fajny filmik RED Epic reel 2011 - YouTube - szkoda że tylko w 720p ale przyznam że w tych kamerach jest coś co powoduje niesamowite wrażenie i podnosi komfort oglądania.
 

m2000

New member
Co z tego, jak treść do d... ;)

Tutaj bym polemizował , wszyscy porównują film do Obcego i tutaj właściwie nie ma porównania ale jako film niezwiązany z Obcym oceniał bym na średnim poziomie . A jak już ktoś się już upiera z porównaniami to z czwartą częścią Obcego ta jest o wiele lepszy , bo czwórka ta lekko mówiąc film strasznie komercyjny nawet z nutą komedi (gościu na wózku miał komiczną role )
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
m2000- Oprócz Prometeusza szczególne wrażenie wywarły na mnie :

-Die Hard 4 (świetne szczegóły i kontrast, widać najmniejsze przejścia w cieniach)
-Mission Impossible 4 Ghost Protocol
-Transformers 3

Bardzo poprawnie też prezentują się
-Braveheart
-Gladiator (nowy remaster)
-Królestwo Niebieskie

Ogólnie jednak większość dzisiejszych BR ma lepsza jakość niż pierwsza część Władcy Pierścienia na BR
 
Ostatnia edycja:
Do góry