"skacząca" plazma

seba222333

New member
Byłem ostatnio w Media Markecie albo Electro Worldzie w Warszawie na Targówku. Jest tam jak w większości takich sklepów cała ściana telewizorów różnego rodzaju. Na wszystkich był wyświetlany ten sam obraz - jakieś demko (pamiętam tylko gościa na deskorolce i przelatujące w poprzek graffiti).
Wszystko było niby w porządku, ale ... na plazmach Pioneera, Panasonica i jeszcze jakichś (ale nie pamiętam jakich) obraz nie przesuwał się w sposób płynny, ale skakał (jakby wyświetlała się co któraś klatka). Na Samsungach, Sharpach i wszystkich LCD obraz szedł płynnie, ale w porównaniu z Pioneerem i Panasem był zdecydowanie mniej ostry. Do tej pory ogladalem wiele plazm, ale nigdy nie widziałem takiego efektu. Czy to był jakiś błąd w ustawieniu?
Dziwne tylko, że wg. mnie obraz szedł z jednego źródła do wszystkich, a na jednych skakał, a na innych nie. Pioneer jaki tam wisiał, to był chyba 5280 a Panasy z serii "80" więc nowe. Co to było? Czy ktoś może wytłumaczyć?
 

bor@s

New member
hmm

trafiają się czasem jakieś kosmiczne egzemplarze. Albo mją biedne algorytny, albo są wręcz uszkodzone. Ostatnio widziałem telewizor w sklepie, który jako jedyny z wystawionych migotał. Tak, obraz drżał niczym zwykły telewizor CRT 50Hz z przeplotem. Diabli wiedzą dlaczego ale jak widać kwiatki się zdarzają.
 

w_wilk

New member
skaczący obraz

Efekt skaczącego obrazu występuje przy ruchu kamery na większości TV chociaż w różnym natężeniu. Najlepiej chyba poradziła sobie z tym problemem firma Philips (chociaż kosztem pewnej liczby generowanych artefaktów) i w związku z tym opracowała test uwypuklający ten problem w postaci materiału który często jest wyświetlany w marketach z elektroniką (Warszawa). Na podstawie tego materiału można odnieść wrażenie że sprzęt Philipsa posiadający to oprogramowanie (wyższe modele) wyprzedza konkurencję. Nie wiem natomiast na ile jest to widoczne w codziennym użytkowaniu bowiem większość materiałów kręci się przy użyciu statyczej kamery.
 

-AS-

New member
Witam,
było o tym na forum już nie raz - nie ocenia się jakości obrazu telewizorów w super/hiper-marketach. Po pierwsze są one źle ustawione, po drugie mają najczęściej dostarczony kiepskiej jakości sygnał, po trzecie są wystawione w złych warunkach.

Jako użytkownik plazmy Pioneer'a od ponad 9ciu miesięcy mogę Cię zapewnić, że efekt taki nie występuje. Tak jak napisał Kiki - wejdź do menu i ustaw poprawnie ustawienia.

Bor@s - czy w sklepie, w którym widziałeś ten TV były jarzeniówki? Czasami efekt migotania obrazu powstaje w sklepach przy jarzeniowym świetle, które (jak wiadomo) również migocze.

Pozdrawiam
 

RheeTCT

New member
Ale mowa tu o tym ,że na jednych TV obraz skacze, a na innych nie!Ja też widziałem ten pokaz w ElectroWorld i wrażenie było jak mówią nasi PISuarowcy"PORAŻAJĄCE"!Osobiście myślę,że to głównie wina tak specyficznego materiału testowego.W normalnej eksploatacji mam nadzieję coś takiego się nie zdarza,a jeśli to b.rzadko i przez krótka chwilę.
 

orinoko11

New member
Witam

bor@s napisał:
trafiają się czasem jakieś kosmiczne egzemplarze.
No to ja mam kosmicznego 42PV80. Na w miarę statycznym obrazie jest OK, ale przy szybszym ruchu kamery jest slideshow. Wygląda to dokładnie tak jak pisze seba, nie chodzi o migotanie obrazu tylko o klatkowanie. To samo jest na xboxie 360, w FPS-y nie da się grać.

kiki napisał:
trzeba skorzystać z menu :D
ahaaaa... Poważnie?? A ja myślałem, że pod przyciskiem menu na pilocie jest jadłospis na cały tydzień.
Plissss, guru, napisz niekumatym co trzeba w menu zmienić żeby obraz był płynny.
 

seba222333

New member
Dzisiaj poszedłem jeszcze raz do ElectroWorlda i przyglądnąłem się tym telewizorom. Niestety połowa miała włączony inny kanał, a część to demo. Najbardziej widoczne skakanie było na soniakach. Wydaje mi się jednak, że był to materiał tak spreparowany, żeby pokazywał funkcję telewizorów samsung - live motion (czy jakos tak). Niemniej jednak, dziwne to dosc :(
Wisiał tam na ścianie Pioneer 508XD, miał włączony któryś z kanałów (ponoć z anteny siatkowej) - REWELACJA. Już sie zdecydowałem.
 

Romanoff

New member
orinoko11

Ładnie pojechałeś, oj ładnie. Zgadzam się w całej rozciągłości.

Po prostu jak tv nie ma kompensacji ruchu to skacze i tyle, jeden minimalnie mniej, inny więcej, i nie ma w tym żadnych sztuczek pracowników Electro World czy też "spreparowanego " materiału.

seba222333

Na litość boską trzeba było tam postać chwilkę dłużej żeby zobaczyć napis Philips na tym demie, a nie pisać niedorzeczności o "live motion"(!?) Samsunga.Z drugiej strony piszesz ,że najbardziej skakanie było widoczne na Soniakach ale nie piszesz na jakich modelach.Nie powiesz mi ,że skakało na Sony 32D3000 czy 40X3000-chociaż i tam można ustawić tak tv żeby system Motion Flow był wyłączony i stroboskop jak najbardziej będzie.

Seba, trochę mniej teorii spiskowych a więcej suchych faktów widocznych gołym okiem i więcej wiedzy praktycznej z obcowania ze sprzętem.

Pozdro

Romanoff
 
Ostatnia edycja:

w_wilk

New member
klatkowanie

Jak już pisałem wyżej puszczany w marketach materiał z przesuwaną kamerą jest Philipsa, który w wyższych modelach ma układ kompensacji ruchu. Takie układy mają lepsze modele Sharpa, Sony i zapewne innych firm. Jednak działanie tych układów również nie jest doskonałe co widać często po artefaktach pojawiających się wokół poruszającego obiektu. Panas i Pionek nie mają tego układu :( i na tym materiale jest to dokuczliwe. Jestem tym trochę zdziwiony bo efekt klatkowania jest na nich widoczny. Być może w codziennym oglądaniu to jest mało zauważalne ale dla pewnych sytuacji (FPS-y) może być bardzo dokuczliwe. Ciekaw jestem opinii użytkowników.
Pozdrawiam
 

Romanoff

New member
Panas ma taki układ, ale w modelach PY85 i PY800.Przyznam szczerze ,że działa najlepiej ze wszystkich jakie widziałem poprawiając ruch w bardzo dużym stopniu a jednoczesnie nie wprowadzając praktycznie żadnych artefaktów.

Pozdro
 
Do góry