Sharp RD2 - wszystko o serii

SlawekR

New member
pener77 napisał:
Jesli moglbys to ocen kazdy z tych pieciu tv pod wzgledem wszystkich kryteriow od 1pkt do 5pkt. (np: czern sharp 5, panasonic 4 itd....)
Napewno pomogloby to nie tylko mnie ale napewno wielu innym niezdecydowanym.

pozdrawiam i dzieki.
Ależ trudne zadania dajesz;).

Mogę ocenić te z którymi miałem do czynienia i przy konfiguracji na jakiej najbardziej mi zależy to znaczy współpraca z Nboxem po HDMI.

Z całej grupy miałem Sharpa i Panasonica.

Poziom czerni Sharp:4 Panasonic:5 (Sharp traci na czerni pod kątem i to sporo, Panasonic daje co prawda wyższy poziom luminancji koloru czarnego, ale za to ma bardzo równomierne podświetlenie i praktycznie zero zmian w czerni patrząc po kątem)

Odwzorowanie kolorów Sharp:4,5 Panasonic:5 (Panasonic ma oczko lepszą prezentację subtelnych odcieni, w scenach bardzo ciemnych i bardzo jasnych. Oba nieźle odtwarzają kolory podstawowe.)

Wyświetlanie ruchu, smużenie, szarpanie krawędzi obiektów w ruchu:


Sharp:4 Panasonic:5 (Oba radzą sobie nieźle, praktycznie brak smużenia, ale Sharp w pewnych sytuacjach potrafi wygenerować dodatkowe artefakty.I wcale nie dotyczy to sportu, a takiego typowego codziennego przekazu. Przy sporcie, Sharp zachowuje się akurat bardzo dobrze. Panas niezależnie od materiału, wyświetla obraz niezmiennie wyśmienicie.)


Kąty widzenia: Sharp:4 Panasonic :6 :D (Tu nie ma co komentować, Sharp prezentuje typowy średnio-dobry poziom, Panasonic, dzięki zastosowanej matrycy, jest wzorcem wśród LCD).

Ogólna spójność i naturalność przekazu:

Sharp:4,5 Panasonic:5 (Traktując przekaz kompleksowo, z Panasonica postrzegam obraz jako bardziej naturalny i ogólnie spójny, jakby mniej dotknięty elektroniką. Znacznie bliżej mu do dobrych tradycji odbiorników CRT.)

Są to moje własne odczucia, więc nie traktuj ich jako pewnik. I przypominam że tyczą się współpracy obu TV z Nboxem Recorderem, po HDMI). A i jeszcze jedno, to co napisałem, to tyczy się Panasonica LX70, czyli tego tańszego. Ale jeśli chodzi o jakość obrazu, to LX700 i LX70, niczym się nie różnią.
 
Ostatnia edycja:

ja67

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przyglądałem się dziś w MM modelowi 42RD2E. Na tle konkurencji wyraźnie się wyrożniał na plus , ale... podczas wyścigu F1 z niemieckiego kanału DSF dało się zauważyć mieniące się rożne kolory samego toru jazdy - zamiast czarno/szarego , bylo i fioletowo-różowo itp.itd. Czy to kwestia ustawień , czy pewnej niemocy tego modelu. Smużenia na F1 nie zauważyłem !
Czy ktoś z posiadaczy tego modelu sharpa może zweryfikowć to spostrzezenie na swoim sprzęcie ?
I jeszcze gdyby nie ta święcąca się piano-ramka ... Żadnego wyboru nie daje sharp swoim potencjalnym klientom...Tylko piano... A ja chcę wykończenie matowe ! I co ? Tylko dlatego mam się rozglądać za inną firmą? Może choć następca RD2E ( już z podświetleniem LED? ) da nam jakis wybór w tej materii...
 

3ric

New member
Zaraz, zaraz... chcecie powiedzieć, że x70 (nawet nie x700!) jest sporo tańszy od rd2e?? Gdy ja się orientowałem w cenach to wydawało mi się, że rd2e jest nawet ciut tańszy (Zakładając że pełna nazwa x70 to to np.TX32LXD70 i patrzyliście ceny w sklepach internetowych no i ja szukałem akurat 32"). Z tym, że jest małe ale... tak jest w UK. Może w Polsce ten model jest sporo droższy. Np. ja kupiłem 37 (miał być 32 ale co tam) calowy rd2e za niewiele ponad 4000zl, tak więc ta różnica w cenach sięgająca 1000zł to nie wiem skąd się wzieła.

Inna kwestia: 100hz na konsoli, ech chyba trzeba mi będzie zakupić elite (wejście hdmi), żeby mieć te 100hz (co też nie jest pewne). :(
 
Ostatnia edycja:

helper

New member
SlawekR napisał:
Ależ trudne zadania dajesz;).

Mogę ocenić te z którymi miałem do czynienia i przy konfiguracji na jakiej najbardziej mi zależy to znaczy współpraca z Nboxem po HDMI.

Z całej grupy miałem Sharpa i Panasonica.

Poziom czerni Sharp:4 Panasonic:5 (Sharp traci na czerni pod kątem i to sporo, Panasonic daje co prawda wyższy poziom luminancji koloru czarnego, ale za to ma bardzo równomierne podświetlenie i praktycznie zero zmian w czerni patrząc po kątem)

Odwzorowanie kolorów Sharp:4,5 Panasonic:5 (Panasonic ma oczko lepszą prezentację subtelnych odcieni, w scenach bardzo ciemnych i bardzo jasnych. Oba nieźle odtwarzają kolory podstawowe.)

Wyświetlanie ruchu, smużenie, szarpanie krawędzi obiektów w ruchu:

Sharp:4 Panasonic:5 (Oba radzą sobie nieźle, praktycznie brak smużenia, ale Sharp w pewnych sytuacjach potrafi wygenerować dodatkowe artefakty.I wcale nie dotyczy to sportu, a takiego typowego codziennego przekazu. Przy sporcie, Sharp zachowuje się akurat bardzo dobrze. Panas niezależnie od materiału, wyświetla obraz niezmiennie wyśmienicie.)


Kąty widzenia: Sharp:4 Panasonic :6 :D (Tu nie ma co komentować, Sharp prezentuje typowy średnio-dobry poziom, Panasonic, dzięki zastosowanej matrycy, jest wzorcem wśród LCD).

Ogólna spójność i naturalność przekazu:

Sharp:4,5 Panasonic:5 (Traktując przekaz kompleksowo, z Panasonica postrzegam obraz jako bardziej naturalny i ogólnie spójny, jakby mniej dotknięty elektroniką. Znacznie bliżej mu do dobrych tradycji odbiorników CRT.)

Są to moje własne odczucia, więc nie traktuj ich jako pewnik. I przypominam że tyczą się współpracy obu TV z Nboxem Recorderem, po HDMI). A i jeszcze jedno, to co napisałem, to tyczy się Panasonica LX70, czyli tego tańszego. Ale jeśli chodzi o jakość obrazu, to LX700 i LX70, niczym się nie różnią.

SławekR,

napisz mi proszę, jaką to rewelacyjną matrycę posiada Panasonic, która to tak świetnie wypada na tle "średniej klasy" Sharpa?

Tak się składa, że parametry RD2 wynikają m.in. z zastosowania matrycy 8G. Na chwilę obecną wszyscy inni producenci korzystają z paneli 7G (a
nawet 6G przy "produktach marketowych").

Co do twojego porównania, to pozwolę się z nim całkowicie niezgodzić. Kto widział obok siebie oba tv, ten wie:D
 

radzix

Member
helper napisał:
SławekR,

napisz mi proszę, jaką to rewelacyjną matrycę posiada Panasonic, która to tak świetnie wypada na tle "średniej klasy" Sharpa?

Tak się składa, że parametry RD2 wynikają m.in. z zastosowania matrycy 8G. Na chwilę obecną wszyscy inni producenci korzystają z paneli 7G (a
nawet 6G przy "produktach marketowych").

Co do twojego porównania, to pozwolę się z nim całkowicie niezgodzić. Kto widział obok siebie oba tv, ten wie:D

Co do matrycy to jest to IPS-Alpha http://www.ips-alpha.co.jp/en/index.html.

Do 3ric:
Modele Panasonica z serii LMD/LXD mają wbudowany tuner telewizji cyforwej i jest to w przypadku Panasonica dopłata ok. 500zł do takiego samego LCD, ale bez tunera.
 

SlawekR

New member
helper napisał:
SławekR,

napisz mi proszę, jaką to rewelacyjną matrycę posiada Panasonic, która to tak świetnie wypada na tle "średniej klasy" Sharpa?

Panasonic posiada najnowszy typ matrycy IPSowej, która zasaniczo różni się pod wieloma względami od matryc MVA/PVA stosowanych powszechnie.

A juz na pewno takie stwierdzenie jak użyłem pasuje do kątów patrzenia w obu TV. Sharp w moim odczuciu należy do średniej klasy w tym właśnie względzie.To znaczy jeśli chodzi o kąty to nie wyróżnia się na tle Samsungów czy też Sony. I wcale nie napisałem, że ma matrycę średniej klasy, łatwo to sprawdzić :D.

helper napisał:
Tak się składa, że parametry RD2 wynikają m.in. z zastosowania matrycy 8G. Na chwilę obecną wszyscy inni producenci korzystają z paneli 7G (a
nawet 6G przy "produktach marketowych").

Widzisz tak zwane "parametry" to częto marketingowy pic na wodę. Także tajemniczo brzmiące marketingowe określenia 7G, 8G itd, kolejny pic. To niestety typowy lep na klienta.

Mnie interesuje obraz, to co widzę i tyle ;).

helper napisał:
Co do twojego porównania, to pozwolę się z nim całkowicie niezgodzić. Kto widział obok siebie oba tv, ten wie:D

Ależ oczywiście, masz do tego święte prawo. Każdy ma swój gust i preferencje. Zauważ że napisałem, że są to moje prywatne odczucia. Nawet wytłuściłem to zdanie. Nie odważyłbym się na uogólnienia jak to niektórzy mają w zwyczaju. Akurat zdaję sobie sprawę, że każdy człowiek inaczej postrzega to co widzi. Ale też nie odbieraj mi prawa do mojego własnego zdania, nawet jeśli się z nim nie do końca zgadzasz. Zadano pytanie skierowane bezpośrednio do mnie więc na nie odpowiedziałem, tak jak ja to widzę. Naprawdę bez żadnych podtekstów:cool:.

Pozdrawiam
Sławek
 
Ostatnia edycja:

SlawekR

New member
3ric napisał:
Zaraz, zaraz... chcecie powiedzieć, że x70 (nawet nie x700!) jest sporo tańszy od rd2e?? Gdy ja się orientowałem w cenach to wydawało mi się, że rd2e jest nawet ciut tańszy (Zakładając że pełna nazwa x70 to to np.TX32LXD70 i patrzyliście ceny w sklepach internetowych no i ja szukałem akurat 32"). Z tym, że jest małe ale... tak jest w UK. Może w Polsce ten model jest sporo droższy. Np. ja kupiłem 37 (miał być 32 ale co tam) calowy rd2e za niewiele ponad 4000zl, tak więc ta różnica w cenach sięgająca 1000zł to nie wiem skąd się wzieła.

Inna kwestia: 100hz na konsoli, ech chyba trzeba mi będzie zakupić elite (wejście hdmi), żeby mieć te 100hz (co też nie jest pewne). :(
Wersja z D w środku jest droższa bo ma tuner DVB. Sprzedawany u nas w Polsce model tego tunera nie posiada, a cena LX70 oscyluje w granicach 3500zł, co jakby nie patrzeć na dziś chyba jednak jest mniej jak za Sharpa, kosztującego powyżej 4000zł za taką samą przekątną.

W UK oczywiście może być totalnie na odwrót.
 

SlawekR

New member
pener77 napisał:
A jaki czas reakcji matrycy ma ten panasonic, nigdzie nie moge znalesc info na ten temat.
Na tym drugim forum napisałem już pełne wyjaśnienie, jak umowną i łatwą do zmanipulowania wartością jest tak zwany czas reakcji matrycy. To że producent podaje 4ms dla przejść szary do szarego, to nie znaczy że czarny do czarnego będzie tak samo, albo tym bardziej, czerwony do czerwonego. W tym ostatnim przypadku może być nawet 90ms.

Matryce IPS z kolei mają taką właściwość, że czas reakcji bardzo mało zmienia się w funkcji koloru, to znaczy pozostaje prawie na stałym poziomie. Dlatego też matryca IPS, o deklarowanym czasie 16ms może być postrzegana jako mniej smużąca, od tej na PVA/MVA z czasem deklarowanym 5ms.

Tutaj link do opisu wyjaśniającego mechanizm podawania czasów reakcji:

http://www.mva.pl/?id_kategorii=2&top=51&kategoria=57

Strona jest neutralna i nie konkurencyjna w stosunku do tej, więc podając link chyba nie łamię regulaminu forum ;).

Jak widać marketingowo-magiczne cyferki milisekund zazwyczaj niewiele tak naprawdę są w stanie powiedzieć o rzeczywiście postrzeganym czasie reakcji matrycy. I dobrze jest mieć tego świadomość, a nie bezgranicznie wierzyć w magię liczb z danych katalogowych. Podobnie ma się sprawa z tak zwanym konktrastem dynamicznym, jest to kolejne marketingowe kuriozum.

Pozdrawiam
Sławek

PS
A wracając do pytania pierwotnego, producent matrycy deklaruje czas reakcji 7 ms. Co przy założeniu małej zmienności tej wartosci w funkcji koloru jest świetnym wynikiem, jak na matrycę IPS. Na stronie pod linkiem jak wyżej, opisane są też szczegółowo typy matryc LCD stosowanych powszechnie, zarówno w monitorach jak i telewizorach LCD. Warto poczytać.
 
Ostatnia edycja:

helper

New member
Sławek,

zgadzam się co do marketingowego ściemniania na temat parametrów typu "kontrast dynamiczny" czy "kąt 178 stopni":D . Ale to domena Koreańczyków.
Sharp jako jedyny zawsze podaje czas matrycy i tzw. kontrast matrycy nazywany również kontrastem panelu albo potocznie kontrastem średnim.

Ósma generacja matryc lcd wiąże się z wyprodukowaniem większej matrycy "matki" (inaczej substratu lcd), z którego można wycinać najefektywniej przekątne 46". Cechą charakterystyczną tej generacji matryc jest: czas reakcji 6-4ms oraz kontrast panelu 1200 - 3000:1 (w zależności m.in od "nadrukowanej" na panel elektroniki.

Tego typu matryce Samsung (a co za tym idzie Sony) będzie stosować w IV kw. tego roku.

Co do matrycy ... Panasonic korzysta z przestarzałej technologii, którą prubuje zapakować w nowe obudowy i zaoferować w niskiej cenie :D

Obaj wiemy, że firma jakiś czas temu postawiła na plazmy i ma mizerne doświadczenie w produkcji tv lcd (tym bardziej w oparciu o kiepskie panele). W tej kategorii produktów nawet nie wydaje stosownych funduszy na Badania i Rozwój.

Jeśli (mogę się oczywiście mylić) zajmujesz się sprzedażą Panasonica, to stosowniejszy będzie reklama: To jest Panasonic i ma niską cenę! :D
 

dagie

New member
helper napisał:
Sławek,

zgadzam się co do marketingowego ściemniania na temat parametrów typu "kontrast dynamiczny" czy "kąt 178 stopni":D . Ale to domena Koreańczyków.
Sharp jako jedyny zawsze podaje czas matrycy i tzw. kontrast matrycy nazywany również kontrastem panelu albo potocznie kontrastem średnim.

Ale nawet sharp nie podaje jakie stosuje normy przy pomiarach tych parametrów, a często wyniki są mocno naciągane.
 

SlawekR

New member
helper napisał:
Sławek,

zgadzam się co do marketingowego ściemniania na temat parametrów typu "kontrast dynamiczny" czy "kąt 178 stopni":D . Ale to domena Koreańczyków.
Sharp jako jedyny zawsze podaje czas matrycy i tzw. kontrast matrycy nazywany również kontrastem panelu albo potocznie kontrastem średnim.

Ósma generacja matryc lcd wiąże się z wyprodukowaniem większej matrycy "matki" (inaczej substratu lcd), z którego można wycinać najefektywniej przekątne 46". Cechą charakterystyczną tej generacji matryc jest: czas reakcji 6-4ms oraz kontrast panelu 1200 - 3000:1 (w zależności m.in od "nadrukowanej" na panel elektroniki.
No weź przestań, Sharp wali taką samą ściemę jak reszta. Wszedłeś między kury, musisz gdakać jak one:D Nie przeczę że Sharp potrafił wycisnąć całkiem niezły kontrast, wynoszący 1200:1. To bardzo dobry wynik. Ale nie ma co bajdurzyć o 3000:1. Tego się nie da z obecnych LCD fizycznie wycisnąć. Pomierzony kontrast dla RD2 wynosi na ten przykład:

http://www.hdtvtest.co.uk/Sharp-LC32RD2E/Benchmark.php

1200:1 właśnie. Żyłowanie kontrastu wiąże się też zawsze ze skutkami ubocznymi, bo nie ma nic darmo. Zaczynają się problemy z detalami w bardzo ciemnych scenach, bo taki kontrast wyciągą z matrycy w dużej mierze elektronika, a ona generuje przy okazji różne dziwne rzeczy i trudniej całościowo utrzymać to wszystko w ryzach.

I nie bardzo rozumiem co ma do tego czysto matematyczny lepszy uzysk ilościowy matryc LCD 46 cali z większego "wafla". Rozumiem że matryca jest tańsza w produkcji, ale to tyle. A reszta "magii" to tak naprawdę elektronika w tym przypadku, wydajniejsze układy overdrive na ten przykład, lepiej przyspieszające matryce.


helper napisał:
Co do matrycy ... Panasonic korzysta z przestarzałej technologii, którą prubuje zapakować w nowe obudowy i zaoferować w niskiej cenie :D
A skąd taką teorię wziąłeś o przestarzałęj technologii. Matryce IPS są uważane na rynku monitorów zawodowych LCD za najlepsze jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów, ale i zarazem najdroższe. Dlatego dopiero teraz jako tako udało się opanować tę technologię na tyle żeby mogła stać sie bardziej masowa.

Nec produkujący wiele monitorów do zastosowań profesjonalnych sukcesywnie przerzuca się z matryc MVA, na najnowsze matryce S-IPS. Przykładem moze być choćby model NEC 2690WUXi. To są przepiękne monitory uważane już dziś za kultowe, wręcz dzieła sztuki. Zresztą kosztują też majątek. A Nec na prawo i lewo chwali się swoimi najnowszymi matrycami i tym że są one właśnie w technologii IPS.

A kolega wyjeżdża z argumentami o przestarzałej technologii i pakowaniu staroci w nowe pudełka ;). Matryce IPS starszych generacji miały czasy reakcji na poziomie 16 ms, a i tak biły na łeb wszelkie PVA/MVA, z racji płaskiej charakterystyki tego parametru. Obecne nowe matryce mają czas reakcji 7ms, o równie płaskiej charakterystyce, o której PVA/MVA może tylko pomarzyć.


helper napisał:
Obaj wiemy, że firma jakiś czas temu postawiła na plazmy i ma mizerne doświadczenie w produkcji tv lcd (tym bardziej w oparciu o kiepskie panele). W tej kategorii produktów nawet nie wydaje stosownych funduszy na Badania i Rozwój.
Naprawdę dziwne argumety przytaczasz, nie wiem co to ma wspólnego z konkretnym modelem telewizora który akurat jest bardzo dobrą konstrukcją, napakowaną najnowszymi rozwiązaniami (doskonały układ kompensacji ruchu), z bardzo dobrą i nowoczesną matrycą.

Jeszcze raz zapytam, skąd wnosisz że ta matryca jest kiepska, testowałeś ją jeśli chodzi o jakość obrazu? Co konkretnie na to wskazuje że jest kiepska? Może jakieś konkrety?

Naprawdę rozmawiajmy o jakości obrazu którą widzimy, a nie jakieś tam teorie, slogany, któreś z kolei generacje, to wszystko marketing. A jakoś ginie w tym wszystkim to co najważniejsze, czyli jakość obrazu.

Oglądałeś wogóle obraz z tego Panasonica w warunkach domowo-optymalnych, z dobrze skalibrowanym panelem, gdzie źródłem był Nbox? Bo do takiej konfiguracji odnosiłem swoje spostrzeżenia.

helper napisał:
Jeśli (mogę się oczywiście mylić) zajmujesz się sprzedażą Panasonica, to stosowniejszy będzie reklama: To jest Panasonic i ma niską cenę! :D

Nie tyle możesz, co mylisz się sromotnie. Pracuję w firmie zajmującej się kompleksową obsługą informatyczną dużych podmiotów, sprzedajemy oprogramowanie firmy ...... bynajmniej nie Panasonica :), a mój dział to urządzenia fiskalne. Więc trafiłeś jak kulą w płot ;).

Jakbyś chciał kupić kase fiskalną albo drukarkę, to zapraszam :).
Jak widzisz mam raczej niewiele wspólnego ze sprzedażą produktów Panasonic. Ta firma nie produkuje kas fiskalnych, a przynajmniej nie na naszym rynku.

Uszczypliwość w ostatnim zdaniu nie była więc konieczna. Nie jest ona dobrym argumentem w merytorycznej dyskusji. Może po prostu postaraj się zaakceptować, że ktoś może mieć odmienne zdanie w kwestii Sharpa, z racji innych gustów i preferencji odnośnie obrazu i będzie ok.
I podyskutujemy o konkretnych cechach obrazu przezentowanych przez konkretne modele :). Choćby o rzeczywistych kątach widzenia oferowanych przez tę konkretną "przestarzałą" matrycę IPS.
Albo o działaniu układu kompensacji równie przestarzałego ...

A jak spojrzysz na wątek w dziale Panasonica, to wcale nie jestem taki bezkrytyczny, bo piszę o tym że tryb komputerowy ma na nędznym poziomie. Taki Samsung R81 jest od niego o 2 klasy lepszy w tym względzie.
 
Ostatnia edycja:

plagiator

New member
Uwazam, ze wasza dyskusja robi sie bezsensowna i przestaje cokolwiek wnosic w temacie.
Niech kazdy wyraza swoja opinie, a nie przekonuje innych do opinii jedynie slusznej...
 

SlawekR

New member
plagiator napisał:
Uwazam, ze wasza dyskusja robi sie bezsensowna i przestaje cokolwiek wnosic w temacie.
Niech kazdy wyraza swoja opinie, a nie przekonuje innych do opinii jedynie slusznej...
Ja akurat nie staram się nikogo przekonać do mojej opinii. Padło pytanie odnośnie moich własnych odczuć dotyczących dwóch konkretnych modeli, odpowiedziałem na nie.

Jedyne do czego ewentualnie przekonywałem kolegę, to do tego aby pozwolił mi mieć własne zdanie w konkretnej sprawie i to nawet jeśli to jest zdanie różniące się od jego :D.

W odpowiedzi wytoczył działa w postaci teorii co to firma X robi, a firma Y nie robi, albo i odwrotnie, jakby faktycznie miało to jakiś związek z porównaniem dwóch konkretnych produktów.

No mój pech, że padło akurat na Panasonica i Sharpa, które osobiście miałem okazję dość drobiazgowo testować w konkretnym zastosowaniu (Nbox).

Równie dobrze mogło paść na model Samsunga i Toshiby, które akurat też tak samo miałem okazję przetestować. I na pewno nie mieszałbym do tego żadnych teorii na temat firm, traktowanych całościowo. Konkrety i tylko konkrety.

Więc konkretnie napiszę jeszcze raz.

W przypadku dwóch konkretnych modeli, to znaczy Panasonica LX70 i Sharpa RD2, uważam że:

1. Panasonic ma wzorcowe kąty widzenia, Sharp ma normalne, typowe dla całej klasy podobnych telewizorów.

2. Panasonic ma wzorocową implementacje układu 100Hz, praktycznie można zapomnieć że istnieje, jeśli chodzi o możliwe pomyłki tego układu. Sharpa niestety udało mi się złapać na kilku czkawkach przy specyficznym materiale.

3. Sharp ma doskonały realny kontrast statyczny, wynoszący prawie 1200:1. Panasonic ma kontrast tylko 650:1. (Wartości pomierzone, a nie z folderów).

4. Sharp ma ubogie menu jeśli chodzi o zaawansowane funkcje odnośnie nastaw obrazu. Panasonic ma to menu jeszcze tragiczniejsze, można rzec żenujące wręcz :p. Wzorcem w tym względzie są Samsung R81 i Sony D3000. Czysta poezja.

5. Sharp ma lepsze odwzorowanie kolorów i gradację skali szarości od cytowanego wyżej Samsunga, ale za to minimalnie gorszą od Panasonica.

6. Sharp ma lepszy tryb komputerowy od Panasonica, ale i tak wszystkich godzi Samsung R81, stanowiąc wzorzec w tym względzie.

Starałem się podać bardzo konkretne odczucia dotyczące konkretnych modeli. Zaznaczam że są to moje subiektywne odczucia. Nie mieszam do tego teorii generacji matryc, działów badań, teorii zawyżania parametrów przez firmę X czy też Y i innych teorii spiskowych. Nawet nie jest dla mnie istotne czy dany TV nazywa się Sharp, Samsung, Panasonic, Sony czy też jeszcze inaczej. Liczy się obraz i tylko obraz, który widzą moje oczy. Nikogo też nie chcę przekonywać do wyższości firmy X nad Y, bo mi to akurat "lotto". Intencją moją jest tylko, aby podzielić się z innymi moimi odczuciami, może akurat będzie to dla kogoś pomocne w dylematach wyboru, bo może akurat ktoś będzie miał podobne preferencje do moich.

Plagiator słusznie zauważył że powinniśmy prowadzić dyskusję merytoryczną, więc proponuję aby Helper przedstawił swoje odczucia z użytkowania obu telewizorów. Pisze przecież że się ze mną nie zgadza, czyli ma odczucia znacząco odbiegajace od moich.

Jego ocena głównych aspektów działania obu TV, przedstawiona w podobny sposób jako moja wyżej, będzie bardzo pouczająca i na pewno przydanta dla wszystkich.
 
Ostatnia edycja:

wilczysko1

New member
Prawdą jest że RD2E świeci pod kątem, dostrzegam taką różnicę
gdy przesiadam sie z kanapy na fotel by poczytać gazetkę (kąt ok 45 stopni)
po kilku minutach jednak mój wzrok sie przyzwyczaja i nie drażni mnie to

na tyle bym marudził... bo gdy chcę oglądać TV zasiadam znów na kanapie...:))
ktoś ogląda filmy pod katem 45 stopni...?


zapewniam że można się cieszyć czernią niczym smoła nawet na sygnale z UPC – TVP1...
przykładem niech będzie Opole gdzie prowadzący T.Kamel miał chyba smoking ale
naprawdę czarny jak smoła miał kołnierz... a jeszcze czarniejszy był fortepian, trudno mi sobie wyobrazić by mógł być bardziej czarny... podobnie włosy kilku pań na widowni czy mikrofony choć nie wszystkie...
inna czernią są natomiast pasy na górze i u dołu, ale uwaga...
każdy kanał ma inny odcień czerni na wymienionych wyżej pasach...:) ma to może związek z jakością sygnału danego kanału, fachowcem nie jestem więc nie wiem...
odnoszę wrażenie że dla każdego kanału TV powinien być inaczej ustawiony, jako że nie jest to wykonalne ustawiłem TV pod konkretne kanały i jestem zadowolony...


obecnie jestem na etapie niwelowania różnic pomiędzy odbiorem przy świetle dziennym a sztucznym... niewątpliwie one są, ale przypominam że to sygnał SD... o wrażeniach z wieczornego oglądania Zagadek Nowego Yorku pisałem wcześniej...:)
 

pener77

New member
Jaki telewizor 37cali (ewentualnie 42) proponujecie?? Chodzi o plynnosc ruchu w dynamicznych scenach (sport, filmy na dvd). Zastanawiam sie bardzo intensywnie nad tym Sharpem RD2E ale sa jeszcze nowe jvc, sony i phillips. Prosze o jakas rade. Pozdro.
 

SlawekR

New member
wilczysko1 napisał:
Prawdą jest że RD2E świeci pod kątem, dostrzegam taką różnicę
gdy przesiadam sie z kanapy na fotel by poczytać gazetkę (kąt ok 45 stopni)
po kilku minutach jednak mój wzrok sie przyzwyczaja i nie drażni mnie to

na tyle bym marudził.....
Zawsze to jakieś podejście. Pytanie, czy to człowiek ma się przyzwyczajać do sprzętu i jego wad, czy może lepiej żeby sprzęt był robiony tak żeby nie trzeba się było przyzwyczajać. Jest to dobre pytanie, szczególnie w kontekście niemałej ceny modeli które rozważamy :).

wilczysko1 napisał:
bo gdy chcę oglądać TV zasiadam znów na kanapie...:))
ktoś ogląda filmy pod katem 45 stopni...?
W porządku, ale co jeśli ten sam film chą oglądać jednocześnie 3 albo 4 osoby?
Albo muszą siedzieć sobie na głowach, albo jedna za drugą, albo mocno się do siebie przytulać. Co zasadniczo ma też i dobre strony w kontekście zacieśniania bliskich kontaktów damsko-męskich :p.

wilczysko1 napisał:
zapewniam że można się cieszyć czernią niczym smoła nawet na sygnale z UPC – TVP1...
przykładem niech będzie Opole gdzie prowadzący T.Kamel miał chyba smoking ale
naprawdę czarny jak smoła miał kołnierz... a jeszcze czarniejszy był fortepian, trudno mi sobie wyobrazić by mógł być bardziej czarny... podobnie włosy kilku pań na widowni czy mikrofony choć nie wszystkie...
inna czernią są natomiast pasy na górze i u dołu, ale uwaga...
każdy kanał ma inny odcień czerni na wymienionych wyżej pasach...:) ma to może związek z jakością sygnału danego kanału, fachowcem nie jestem więc nie wiem...
odnoszę wrażenie że dla każdego kanału TV powinien być inaczej ustawiony, jako że nie jest to wykonalne ustawiłem TV pod konkretne kanały i jestem zadowolony...
Oczywiście, że można się cieszyć czernią, bo czemu by nie :). Jest to jeden z ważnych aspektów dobrego obrazu.

Producenci LCD usiłują osiągnąć znośny poziom czerni na kilka sposobów:

1. Regulacja mocy świetlówek, spodób prosty na osiągnięcie wyższego poziomu czerni bezwzgędnej. Wady - świetlówki słabiej swiecą, obraz ogólnie ciemny. Problemy z odwzorowaniem jasnych kolorów.

2. Elektroniczna regulacja tak zwanego poziomu czerni. Sposób na oszukanie oka poprzez zaciemnianie ciemnych (szarych) partii obrazu. To znaczy to co powinno być prawie czarne, czyli mocno szare, jest zaczerniane. Wady - cierpi naturalność przekazu, brak odpowiedniej gradacji ciemnych kolorów.

3. Zmiana sposobu reorientacji kryształów - lepsze zasłanianie świetlówek. Sposób trudny, od lat niewiele się zmienia w tym względzie. Właśnie na tym polega różnica pomiędzy matrycami MVA/PVA i IPS/S-IPS no i TN. Przy czym nie ma faworyta, są tylko lepsze i gorsze implementacje. Wady - Mocniejsze przysłanianie świetlówek rodzi problemy w utrzymaniu w ryzach kolorów, kolor czerwony potrafi "wyć" na ten przykład.


wilczysko1 napisał:
obecnie jestem na etapie niwelowania różnic pomiędzy odbiorem przy świetle dziennym a sztucznym... niewątpliwie one są, ale przypominam że to sygnał SD... o wrażeniach z wieczornego oglądania Zagadek Nowego Yorku pisałem wcześniej...:)
To jest właśnie proces kalibracji obrazu. Dobrze skalibrowany obraz to taki który jest równie dobry, niezależnie od źródła jak i warunków oświetlenia zewnętrznego.

Moja rada, na początek wyłącz wszystko co ma w nazwie "dynamiczny" i wszelkie inne polepszacze, typu regulacja poziomu czerni itp. Oczywiście 100Hz zostaw, to odpowiada za inny parametr obrazu, znaczy się płynność.

W zamian reguluj moc lamp podświetlających, zaczynając tak od 70%.
Kontrast statyczny, czyli ten "normalny" w menu możesz ustawić na bardzo wysokim poziomie, bliskim 100%. Oczywiście przy założeniu że wyłączysz dynamiczne "fiuczersy". Resztę reguluj jasnością i nasyceniem kolorów, ewentualnie balansem bieli. Ostrość możesz ustawić wedle uznania.

Metodą prób i błedów możesz dojść do wyników, które mogą Cię zadziwić :).

Tylko koniecznie wyłącz "dynamiczne" opcje, bo nie dojdziesz ładu pomiędzy różnymi kanałami no i dniem i nocą. Wbrew pozorom bez tych dynamicznych cudów można osiągnąć równie dobry obraz jeśli nie lepszy. Na pewno będzie on postrzegany jako bardziej naturalny i spójny.

Życzę sukcesów w kalibracji i pozdrawiam

Sławek

PS
Mam nadzieję, że tym razem Helper nie odbierze tego co wyżej napisałem jako mój "atak" na jego światopogląd odnośnie Sharpa. Oświadczam, że to co napisałem, tyczy się zasadniczo wszystkich marek telewizorów LCD, bez żadnych podtekstów :mrgreen:.
 
Ostatnia edycja:

mk1976

New member
Od tego waszego narzekania i ciągłego wymieniania wad w LCD ceny zaczęły spadać szczególlnie RD2E cena 37cali osiągnęła już prawie magiczną granicę 5 tyś zł a 32cale 4tyś. :D Jeszcze trochę i nikt nie będzie kupował LCD i wrócą czasy CRT:p
 
Do góry