Sharp LC XL2E - wszystko o serii (42XL2, 46XL2, 52XL2)

talkus

New member
RGB lepszy niż HDMI

Witam
Posiadam XL2E od dwóch miesięcy. Sygnał n-ki.
Na wstępie o tym co jest dla mnie najdziwniejsze w tym TV.
Jakość odbioru poprzez RGB (na najwyklejszym kablu za 5 zł) jest lepsza niż poprzez HDMI -na dobrym kablu(próbowałem zresztą różnych kabli HDMI).
Obraz przez RGB jest bardziej gładki, miękki, ciepły(bardziej przyjazny dla oczu).Przez HDMI jest bardziej zaszumiony, zimny- po prostu gorzej się ogląda.
I nie jest to kwestia ustawień, bo próbowałem różnych.
Bardzo to dla niezrozumiałe-może ktoś to wyjaśni?
A teraz kilka ogólnych spostrzeżeń o tym TV.
Na jednolitych obrazach(zwłaszcza szarość, ciemny granat, odcienie brązu)
widać wyraźne nieregularne smugi w kierunku góra-dół..Gdy obraz jest wielobarwny nie widać tego zupełnie.Trochę do denerwuje.
Przy ruchu kamery traci ostrość i to dość wyraźnie.
Pilot mało funkcjonalny-ważne przyciski pod klapką.
Funkcja 100Hz to fikcja-nie widać żadnej różnicy.
Reasumując to więcej wad niż zalet.Drugi raz nie kupiłbym tego TV.
Pozdrawiam
 

_Jakub

New member
mwilins napisał:
Ponawiam swoje pytanie proszę napiszcie czy 100Hz działa dobrze w tym tv? Czy mimo że nie ma kilku rzeczy które są u konkurencji to czy warto go wybrać?

Przy szybko wybijanej piłce w HD, często występuje ona podwójnie, pisałem też wcześniej o nartach. Dlatego przy sporcie funkcję 100 Hz zazwyczaj wyłączam. Tak naprawdę nie widać różnicy w obrazie, jedynie przy przesuwających się napisach (paski informacyjne np nsport, tvn meteo jest płynniej jak jest włączona), dlatego jeśli to ma być wyznacznik zakupu to nie ma żadnego znaczenia.

Do osób, które widzą napis 50 Hz ewentualnie 60 Hz przy niektórych nagraniach np ściągniętych z sieci. To nie ma związku z funkcją 100 Hz, 50 Hz to obowiązujący system nadawania a 100 Hz w naszych telewizorach to rodzaj odświeżania (jakość fachowiec niech dokładniej wytłumaczy)także wszystko macie oki. U mnie też pojawia się 50 Hz.
 

_Jakub

New member
talkus napisał:
Witam
Posiadam XL2E od dwóch miesięcy. Sygnał n-ki.
Na wstępie o tym co jest dla mnie najdziwniejsze w tym TV.
Jakość odbioru poprzez RGB (na najwyklejszym kablu za 5 zł) jest lepsza niż poprzez HDMI -na dobrym kablu(próbowałem zresztą różnych kabli HDMI).
Obraz przez RGB jest bardziej gładki, miękki, ciepły(bardziej przyjazny dla oczu).Przez HDMI jest bardziej zaszumiony, zimny- po prostu gorzej się ogląda.
I nie jest to kwestia ustawień, bo próbowałem różnych.
Bardzo to dla niezrozumiałe-może ktoś to wyjaśni?
A teraz kilka ogólnych spostrzeżeń o tym TV.
Na jednolitych obrazach(zwłaszcza szarość, ciemny granat, odcienie brązu)
widać wyraźne nieregularne smugi w kierunku góra-dół..Gdy obraz jest wielobarwny nie widać tego zupełnie.Trochę do denerwuje.
Przy ruchu kamery traci ostrość i to dość wyraźnie.
Pilot mało funkcjonalny-ważne przyciski pod klapką.
Funkcja 100Hz to fikcja-nie widać żadnej różnicy.
Reasumując to więcej wad niż zalet.Drugi raz nie kupiłbym tego TV.
Pozdrawiam

Te smugi to banding. Też to mam. Podobno nie kupisz teraz telewizora zwłaszcza z dużym ekranem, który by tego nie miał. Wszystko kwestia jak to jest u Ciebie widoczne. W sumie słyszałem też, że nie kupię telewizora bez uszkodzonego przynajmniej jednego piksela. A mi sie udalo i to 52 cale, to moze i z bandingiem warto probowac. Telewizor ma tez juddering, przynajmnie raz go widzialem. Ale to jest kwestia dyskusyjna, bo niektorzy twierdza ze to zjawisko to zawsze wina nadawcy. Napewno warto wylaczyc funckje tryb filmu z zaawansowane na standardowe wtedy pomaga.
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
talkus napisał:
Witam
Posiadam XL2E od dwóch miesięcy. Sygnał n-ki.
Na wstępie o tym co jest dla mnie najdziwniejsze w tym TV.
Jakość odbioru poprzez RGB (na najwyklejszym kablu za 5 zł) jest lepsza niż poprzez HDMI -na dobrym kablu(próbowałem zresztą różnych kabli HDMI).
Obraz przez RGB jest bardziej gładki, miękki, ciepły(bardziej przyjazny dla oczu).Przez HDMI jest bardziej zaszumiony, zimny- po prostu gorzej się ogląda.
I nie jest to kwestia ustawień, bo próbowałem różnych.
Bardzo to dla niezrozumiałe-może ktoś to wyjaśni?

To nie jest wina TV tylko dekodera z ktorego ogladasz. W wiekszosci przypadkow sygnal SD lepiej wyglada podlaczony przez Euro niz przez HDMI.

talkus napisał:
A teraz kilka ogólnych spostrzeżeń o tym TV.
Na jednolitych obrazach(zwłaszcza szarość, ciemny granat, odcienie brązu)
widać wyraźne nieregularne smugi w kierunku góra-dół..Gdy obraz jest wielobarwny nie widać tego zupełnie.Trochę do denerwuje.

To jest banding - niektore modele Sharpa maja ta wade - w moim 46' - to zjawisko nie wystepuje. Zapytaj w serwisie moze uznaja to za wade i dostaniesz nowy TV.


talkus napisał:
Przy ruchu kamery traci ostrość i to dość wyraźnie.

Plynnosc - zalezy od sygnalu, nadawcy, dekodera. U mnie nie jest to az tak wyrazne, ale potwierdzam czasami szczegolnie z bliskiej odleglosci mozna odniesc wrazenie, ze jest troche za malo plynnosci. Sprawdzalem na innych TV i np. na Sony W4500 rowniez mialem podobne odczucia wiec jest to po prostu cecha LCD. Ja ogladam TV z 4 m i problem praktycznie nie istnieje.

talkus napisał:
Pilot mało funkcjonalny-ważne przyciski pod klapką.
Rzecz gustu, jedym sie podoba innym nie. Ja akurat steruje TV z pilota od dreamboxa.


talkus napisał:
Funkcja 100Hz to fikcja-nie widać żadnej różnicy.
Tutaj sie nie zgadzam. 100Hz dziala! W slabym sygnale SD jest bardzo potrzebna. W dobrym SD jak i HD mozna wylaczyc.

talkus napisał:
Reasumując to więcej wad niż zalet.Drugi raz nie kupiłbym tego TV.
Pozdrawiam
Tak reasumujac to mozna stwierdzic, ze nie kupi sie zadnego LCD - to jest wlasnie taka technologia. Najwazniejsze zeby te wady minimalizowac. U innych producentow dostaniesz dodatkowo clouding, smearing itp. Wazne aby tak skalibrowac i ustawic TV aby te problemy byly marginalne. Ja mam Sharpa prawie 2 lata i na wlasnym sygnale i wlasnych dekoderach mam go tak ustawionego, ze niemal na kazdym kanale mam bardzo dobry obraz.

Co do sygnalu 100Hz i napisu 50Hz to kol.@_Jakub wyjasnil to bardzo dobrze. Jezeli na kanalach HD wyswitla wam 1920x1080 50Hz tzn. ze dobrze macie wszystko podlaczone i otzrymujecie prawidlowy obraz - nie ma to nic wspolnego z wlaczeniem czy wylaczeniem funkcji 100Hz w TV.

Pozdrawiam narzekajacych.
 

talkus

New member
Ramzes765 napisał:
To jest banding - niektore modele Sharpa maja ta wade - w moim 46' - to zjawisko nie wystepuje. Zapytaj w serwisie moze uznaja to za wade i dostaniesz nowy TV.
Czy jest jakaś szansa że uznają to za wadę i wymienią TV. Jeden to widzi , a drugi nie-rzecz subiektywna.Dodam, że na czarnym tle tego nie widać.
Nie ma też pewności czy nowy egzemplarz będzie lepiej odbierał.
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
@talkus sprobowac zawsze warto. Ja w swoim nie mam bandingu wiec szansa jest. Zadzwon do serwisu i porozmawiaj. Do tej pory serwis sharpa mial dobra opinie ;)
 

a4tech

New member
Zgadzam się z wypowiedziami Kolegi @Ramzes765 w 100% :eek:k:

@talkus
Podziekuj N-ce za tak wspaniały (niski) bitrate :???:

Ja Syfrę- również ogładam przez SCART (RGB). A mógłbym przez component ale po co się wkur...ć :(
Z całego dużego pakietu dosłownie tylko kilka kanałów było spoko jakości. Reszta szkoda gadać :???:
Dlatego wróciłem do sprawdzonego SCART+filtry...

Kiedy te wszystkie pseudo platformy zaczną szanować Klienta i oferować prawdziwe TO, za co każą sobie (nie mało) płacić ????? :hmm:
Bitrate w GÓRĘ !!!!!
I płaćcie za dodatkowe transpondery. Stać was !!!!!


Pozdro, (nie dla platform) ;)
 

Jimmy

New member
Dla mnie jest niewiarygodne żeby oglądać na tych telewizorach przekazy TV po SCART. Jeżeli obraz po Scart jest lepszy niż po HDMI, to jest to ewidetna wina dekoderów, czy to Cyfry, czy to n-ki. Czyli ci co tak oglądają nawet nie wiedzą, jaki może być obraz po HDMI, a różnica jest ogromna na korzyść HDMI. Sugerowałbym raczej reklamować dekodery i męczyc tych od n-ki lub Cyfry tak długo, aż dostaniecie egzemplarz, w którym HDMI działa jak należy. Inną możliwością jest zakup porządnego tunera satelitarnego HD z kieszeniami na moduły dostępu, co ja uczyniłem, a wtedy można mieć Cyfrę+ lub Polsat Cyfrowy, ale z jakością obrazu po HDMI tak świetną, że tym co ogladali dotychczas przez SCART to szczęki by opadły.
 

a4tech

New member
@Jimmy


Fizyki nie oszukasz, gówniany bitrate to gówniany sygnał. Koniec i kropka :p
Po drugie mówimy tu o sygnale SD a nie pseudo HD ;)
Po trzecie. Dlaczego uważasz, że posiadam tuner od operatora ???


No i co Ci da lepszy (droższy) tuner SAT jak i tak sygnał nadawany przez operatora to dno :confused: :confused: :confused:
No chyba, że działa efekt PLACEBO + złote wtyki przy kablach HDMI i sygnale cyfrowym ??? ;)

To tak jakbyś na super hyper wyczesanym sprzęcie audio ze wzmacniaczem lampowym, drogimi przetwornikami i kablami głośnikowymi za GIGA kasę...
Słuchał muzyki CD Audio, nagranej z kompa, konkretnie zrzucone z mp3-ek w bitrate max. 128kbs + do tego nagranej na płycie marki HAWK zakupionej w Tesco :p :p :p


Mega zaletą gniazda SCART w TV jest możliwość skorzytania z zaawansowanej elektoniki oraz filtrów, dzięki to którym obraz staję się bardziej "klarowny".


Pozdro.
 

talkus

New member
Zgadzam sie z @a4tech.
Jeżeli masz słaby sygnał to najlepszy sprzęt ci nie pomoże. Ja mam n-kę oraz polsat cyfrowy-oba po RGB i oba do bani. Nie widzę żadnej róznicy między obiorem tych platform.
Przy okazji jedna uwaga -dlaczego w instrukcji TV piszą żeby do złącza SCART EX2 nie podłączać dekodera? Przecież nie ma innego wyjścia.
pozdr
 

Jimmy

New member
@A4Tech
Czyli chcesz powiedzieć, że z "gównianego bitratu" twoje filterki robią super obraz i to przez SCART - chyba pęknę ze śmiechu. Niestety te twoje filterki to jest półsrodek, który jedyne co robi to rozmywa błędy obrazu i stwarza tylko pozory jego poprawy. Tak naprawdę to chyba nigdy nie widziałeś obrazu z porządnego tunera sat po HDMI i to właśnie obrazu SD. Demonizujesz bitrate jako odpowiedzialny za wszystko. Fakt, ze są kanały satelitarne z bardzo niskim bitrate, ale akurat w Cyfrze+ większość tych kanałów na których mi zależy jest albo w HD, albo w przypadku SD ma bardzo dobry obraz jak na SD. Ja używam sprzętu gdzie wszystko jest połączone po HDMI: Technisat Digicorder HD S2 z modułem PowerCamPro do Cyfry i moduł HD Polsatu Cyfrowego => wzmacniacz Denon 2809 =>telewizor Sharp LC-46 XL2E i zapewniam, że jak eksperymentowałem z połączeniami SCART i Component to jakość obrazu na tych połączeniach jest zupełnie nieporównywalna do jakości po HDMI.
 

a4tech

New member
Jimmy napisał:
...twoje filterki to jest półsrodek, który jedyne co robi to rozmywa błędy obrazu i stwarza tylko pozory jego poprawy...

Dokładnie tak. I po to one są :eek:k:
Wolę to, niż pikselozę za którą karzą nam jeszcze płacić :hmm:

Natomiast...
Sygnał puszczony po Componentem oraz HDMI jest nie do przerobienia przez elektonikę TV.
I takie było założenie twórców owych standardów (Bluray, HDTV, Itp.).
Lecz nie brali Oni pod uwagę takiego kraju jak Polska, gdzie z ludzi od zawsze próbuje robić się tłumoków.
I gdzie nagminnie wciskane jest abonentom gó..no za spory pieniądz. Mówiąc "cyfrowa telewizja" :hmm:

Np. niemiecki kanał FTA - Pro7 (nadawany z Astry 19,2E) to jest cyfrowa telewizja.
--- OJEJKU... Na tym kanale mój sprzęt musiał dostać jedno dodatkowe zero na końcu swojej ceny (+super bebechy), bo obraz i dźwięk są prawie "idealne" :p :p :p

Te nasze polskie wypociny (oprócz kilku kanałów o wyższym bitrate) to jest popierdułka a nie cyfrowa TV :???:



Widzę jednak, że w Twoim przypadku efekt placebo działa idealnie :D

Do Twojego super zestawu, brakuje Ci jeszcze tylko czerwonego Ferrafi lub zielonego Lambo ;)
I tu również będziesz miał spory kłopot :p
Znajdź jeszcze w naszym kraju nawierzchnie przystosowane do tych aut :D
I uważaj na "śpiących policjantów"... Taki kraj takie realia !!! :(
I Żadnym super sprzętem w żadnej dziedzinie (czy to elektonika czy to motoryzacja) za dużo nie zwojujesz :p


Co Twojej opini, że standard HDMI bije na głowę Component-a...
Uwierz mi, że bardzo się mylisz (poczytaj trochę, sam to przetestuj...).
Wszystko zależy od indywidualych przypadków (sprzęt+sygnał).


No ale niech będzie.
Niech wyjdzie na Twoje :)
(bo to zupełnie nie ten temat, na tego typu pogaduszki - zbędny syf w ten sposób robimy) :???:

My mamy gówniany sprzęt i dlatego mamy z gówna obraz i dźwięk ;)
Trudno, tak bywa w polskiej "Cyfrowej TV" :confused: Góry szmalu nie wydasz na sprzęt, to zostaje oglądać widełłłooo ;)


Pozdro.
 

baba

Member
zegar

Witam. Posiadam 52xl2e i mam mały problem. Jak przestawić zegarek w tv? pózni mi sie około 2 minuty a niby jest regulowany satelitarnie przez program. Prosze o podpowiedz. Pozdrawiam ze Szczecina.
 

ziupo

New member
Przełącz na kanał, na którym widnieje czas (jakiś serwis informacyjny) i włącz telegazetę. Czas powinien zaktualizować się po załadowaniu telegazety.
Aha czas nie działa poprzez tuner. Potrzebna bezpośrednio podłączona antena.
 

groouby

New member
witam
jestem posiadaczem 46xl2e od 1,5 miesiąca
czy spotkał sie moze ktoś z buczeniem tego modelu
mam wrażenie że po włączeniu aquos buczy ustepuje to po ok 1,5 h
nie wiem czy to wada powtarzająca sie czy poprostu taki pech w moim modelu
a moze tak poprostu ma być
pzdr
 

a4tech

New member
@groouby


Póki co w "moim" tego nie zauważyłem a właściwie nie usłyszałem.
46XL2E użytkowany coś ponad roczek :)

---------------------------------------------------------------------------------------

Natomiaśt w Soniaczu mojego Brata, model 40V3000, głośne buczenie występuje przy jasnych scenach.
O ruchomych, przemieszczających się czasami małych kwadracikach już nie wspomnę :confused: :confused: :confused:

Przy okazji...
Może ktoś z Was orientuje się co może być przyczyną takich anomalii ????


Pozdro.
 

makis

New member
Ja oglądam kanały SD z N-ki po kablu HDMI, i nastawiam rozdzielczość w tunerze N-box na 576p są dostępne wszystkie formaty obrazu ja używam najczęściej "Panorama" ale gdy obraz jest wyjątkowo wąski stosuję inny, obraz jest bez porównania lepszy od Scarta , gdy oglądam kanały HD przestawiam na rozdzielczość 1080i w N-boxie , a tu są dostępne tylko dwa formaty obrazu ja stosuję "pixel na pixsel" , trzeba sobie jakoś radzić , jest jeden podstawowy problem w N-boxie , rozdzielczości nie można zmienić za pomocą pilota, za każdym razem trzeba to zrobić ręcznie za pomocą przycisku na tunerze.Może to co napisałem komuś się przyda.Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Lewiu

New member
groouby napisał:
witam
jestem posiadaczem 46xl2e od 1,5 miesiąca
czy spotkał sie moze ktoś z buczeniem tego modelu
mam wrażenie że po włączeniu aquos buczy ustepuje to po ok 1,5 h
nie wiem czy to wada powtarzająca sie czy poprostu taki pech w moim modelu
a moze tak poprostu ma być
pzdr


Mam Sharpa 46 XL2e od 2 i pół miesiąca i jak dotychczas nie zauważyłem buczenia. Może więc to pechowy egzemplarz.
 
Do góry