Sharp LC XL2E - wszystko o serii (42XL2, 46XL2, 52XL2)

JohnnyBravo7

New member
sharp 40" xl2e

Ewadora, spoko jesli chodzi o tv to ja ci moge spokojnie polecic tego sharpika :) nie wiem czy jest jakas roznica miedzy 46 a 42 (ja mam 42") ale jak dla mnie to bajka, od niedzieli codziennie sie nim podniecam na jakies nowe sposoby heh, bedac szczerym (i wymagajacym) to normalny (czyli kablówka i kanały SD) obraz jak dla mnie to kicha na duzych panoramicznych telewizorach wyglada poprostu slabo i co by tu ktos nie napisal o jakimkolwiek telewizorku to prawda jest taka ze z pustego i salomon nie naleje czyli jak masz obraz slabej jakosci to im wiekszy tv tym slabiej bedzie wygladac, a skalowanie tylko to "poprawia" a nie dorabia sygnal :) mozna zrobic sobie eksperyment na komputerze i powiekszac okienko ze slabej jakosci (320x240) filmikiem.
Mi w srode zamontowali panowie tunerek cyfrowy aster i programiki HD... no i tu sie zaczyna bajka i dopiero widac o co chodzi z tymi duzymi cackami... calkiem niechcacy obejrzalem film "300" i nie moglem sie oderwac od tv zeby pojsc do kibelka :) to troche glupie ale zlapalem sie juz na tym ze jak sie zagapilem na obraz hd to ogladalem cos co mnie w ogole nie interesuje :) i tu nawiazuje do pytania o rozciagniete postacie (obraz) to tez zalezy poprostu od sygnalu, nigdy bym nawet nie powiedzial ale jest tyle roznych mozliwosci (i kombinacji) w tych nowych tv, tunerach cyfrowych, kablach i wejsciach/wyjsciach AV ze ja (zajmuje sie komputerami od wielu lat) dopiero sie tego ucze powoli i zmienianiem ustawien mozna bawic sie prawie jak w cyrku w sale smiesznych luster...
Reasumujac: TV BAJKA!! ale walory tego tv zobaczyc mozna dopiero na dobrym sygnale, pisze po cichu zeby go nie przechwalic ;-) ale jestem strasznie zadowolony i ogromny kamien spadl mi z serca bo po tych miesiacach czytania roznych... for(ów?) poprostu balem sie ze kupie akurat jakis zly telewizor i w przyplywie zlosci poleci przez okno :)
Z dotychczasowych minusow (albo jeszcze do tego nie doszedlem bo instrukcja A4 grubosci 2cm) to brak timer'a (wylaczania czasowego), co prawda jest opcja oszczedzania energi i mozna ustawic zeby tv sie wylaczyl, ale sa tylko 2 warianty: po 30min i po 3h a to nie jest najlepsze rozwiazanie jak ktos lubi zasypiac przy tv...

Wlasnie tez rozwazam kupno PS3 jako odtwarzacza BR ale slyszlalem rozne dziwne opinie, ze tak do konca sie do tego nie nadaje bo jest dosc glosne i nie najlepiej odtwarza obraz i dzwiek (nie wiem czy to kodeki czy procesor bo laser jest ok), jak ktos wie z wlasnego doswiadczenia (a nie "kolega mowil", "ponoc", "slyszalem", "pan w sklepie mowil" itd...) to chetnie poczytam rade(y)
jak zwykle sie rozciagnalem :/
pozdrawiam
 

ewadora

New member
DZieki za odpowiedź - tylko ,ze ja nadal do konca nie jestem pewna tego czy dobrze zrozumiałam. Ja bym chciała wiedziec póki co tylko :
czy mając syganał z n-ki uda mi sie uzyskac normalny obraz postaci?
jeszcze raz pozdrawiam
 

beka.s

New member
Hoodzielec napisał:
...wybrałem Sharpa właśnie z uwagi na świetny serwis (...)


to chyba żart :(

to ja poprosze o namiary na ten świetny serwis, bo mój tv nadal buczy a wroclawski serwis twierdzi ze to normalne ;(
jeżeli to normalne to dlaczego tylko mój buczy :(
 
Ostatnia edycja:

gedzio

New member
42xl2e czy sony 40w4500

Proszę o radę który z tych telewizorów wybrać.Mam n i ps3.Oglądam dużo sportu np. tenis i filmy.Pokój średnio nasłoneczniony o pow.20m kwadratowych.
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
ewadora napisał:
Ja bym chciała wiedziec póki co tylko :
czy mając syganał z n-ki uda mi sie uzyskac normalny obraz postaci?
jeszcze raz pozdrawiam

TV LCD czy tez Palzmowe sa w formacie 16:9 i jesli nadawca nadaje sygnal wlasnie w formacie 16:9 to uzyskasz naturalny obraz (na TV kineskopowych bylyby wtedy pasy u góry i dolu ekranu lub nienaturalnie rozciagniety w pionie obraz). Jesli jednak nadawca nadaje w trybie 4:3 to wtedy nowe TV musza rozciagac obraz. Rozne firmy roznie sobie z tym radza. Chyba najlepiej skaluje obraz Toshiba, ale w Sharpach tez nie jest zle. Zawsze mozna sobie ustawic obraz w TV na "naturalny" a wtedy sygnal 4:3 bedzie wyswietlany w naturalnym formacie czyli zobaczysz czarne pasy po prawej i lewej stronie obrazu.
 

majusi

New member
Sharp skaluje obraz 4 : 3 do 16 : 9 w SD. To znaczy, że w środku jest prawie naturalnie (napisałem "prawie") a po bokach rozciągnięty. Nie da się z formatu 4 : 3 zrobić panoramy bezproblemowo. Dawniej telewizory plazmy czy LCD rozciągały obraz równomiernie. Można oczywiście oglądać też obraz w formacie 4 : 3 a przy programach HD przełączy się automatycznie na SD. Do zdeformowanego obrazu można się przyzwyczaić. Rzeczywiście i to sprawdziłem organoleptycznie Sharp poprawia jakość obrazu SD przy skalowaniu do HD (widać różnicę - porównywałem to z moim starszym LCD JVC 40") na kablówkach i satelicie zarówno Cyfry jak n-TV. Na dzień dzisiejszy polecam jako odtwarzacz BD PS3. W tej cenie na rynku nie ma nic lepszego. Poza tym konsola ta posiada też inne zalety (może być centrum multimedialnym). Nie stwierdziłem jej głośnej pracy i przy oglądaniu filmów jej nie słyszę. Ciszy nie słucham. Poza DD i DTS dźwięk Dolby True HD i DTS HD MA przesyła po HDMI (v. 1.3 - to ważne) w postaci multichanel 7.1. Tu trzeba mieć amp z odpowiednimi dekoderami a dźwięk poza obrazem HD jest w BD ważny (oczywiście wystarczą głośniki 5.1). PS3 posiada te same podzespoły (poza dekoderami) co Sony 550. To powiedziano mi w Centrum Sony. A po co powielać dekodery, tym bardziej, że w innym przypadku trzeba byłoby sobie zafundować 5 interkonektorów odtwarzacz - amp.
 

majusi

New member
gedzio napisał:
Proszę o radę który z tych telewizorów wybrać.Mam n i ps3.Oglądam dużo sportu np. tenis i filmy.Pokój średnio nasłoneczniony o pow.20m kwadratowych.
Czy większy tym lepszy czyli na co Cię stać. No chyba, że ogląda się z odległości 2m. I wybieraj 2E, nie 20E czy coś w tym rodzaju. Ważne jest 100Hz - to dużo daje szczególnie przy oglądaniu sportu.
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
@majusi sprawdz np. na piłce nożnej - na sygnale HD wlacz 100Hz i zobacz na wykop pilki od bramkarza - bedzie widoczne niewielkie znieksztalcenie obrazu - tak jakby klatkowanie. Jesli wylaczysz 100HZ obraz bedzie idealny - sprawdzone na kilku modelach ;)
 

jacek_s73

New member
jaki uchwyt do Sharpa LC 42XL2E

Witam,

proszę o pomoc w dobraniu uchwytu na ścianę do Sharpa LC 42XL2E - najlepiej jakby miał kąt pochylenia i regulacje na boki :D

Prosze o info jakie polecacie uchwyty i gdzie najlepiej je kupić


pzdr
 

beka.s

New member
uchwyt

duży wybór uchwytów jest na allegro
ja swój tam kupilam, aukcja juz przeniesiona do archiwum ale ten sam uchwyt jest np. w aukcji o numerze 482850295 - u tego sprzedawacy kupilam
uchwyt jest super we wszytki strony moge ustawiac tv, w montazu i demontazu tez jest prosty bo juz pare razy sciagalismy stelaz bo tv reklamowalm... bez powodzenia
 

flynn77

New member
Witam serdecznie na forum!
Mam jedno pytanie - czy zna ktoś kod do obsługi tunera upc thomson DCI52 poprzez pilota od 46XL2E? Z góry dziękuje za odpowiedzi
 

oszukalimnie

New member
Trudny wybór :D

Wybierałem TV między Sharpem 46' XL 2E a Toshibą 47 Z 3030.
Z uwagi na fakt, że ciężko było Toshibę zlokalizowac w sklepach wybór padł na Sharpa ale ... dziś zatrzymałem się na modelu Samsunga LE 46 A756 ...

I teraz pytanko czy warto dopłacić (500-700 PLN ) więcej do tego modelu ?

Z góry dziękuje za odp.
 
Ostatnia edycja:

Rybar_79

New member
majusi napisał:
Na dzień dzisiejszy polecam jako odtwarzacz BD PS3. W tej cenie na rynku nie ma nic lepszego. Poza tym konsola ta posiada też inne zalety (może być centrum multimedialnym). Nie stwierdziłem jej głośnej pracy i przy oglądaniu filmów jej nie słyszę. Ciszy nie słucham. Poza DD i DTS dźwięk Dolby True HD i DTS HD MA przesyła po HDMI (v. 1.3 - to ważne) w postaci multichanel 7.1. Tu trzeba mieć amp z odpowiednimi dekoderami a dźwięk poza obrazem HD jest w BD ważny (oczywiście wystarczą głośniki 5.1). PS3 posiada te same podzespoły (poza dekoderami) co Sony 550. To powiedziano mi w Centrum Sony. A po co powielać dekodery, tym bardziej, że w innym przypadku trzeba byłoby sobie zafundować 5 interkonektorów odtwarzacz - amp.
Zrobi się chyba troszkę OT, ale wybaczcie.
Pozwolę sobie nie zgodzić się z kilkoma stwierdzeniami :)
Amplituner nie musi mieć dekoderów DolbyTrueHD i DTS HD MA. PS3 dekoduje te dwa formaty dźwięku "na pokładzie". Przede wszystkim posiada procesor CELL, który zajmuje się przetwarzaniem obrazu i dźwięku, dlatego nie potrzebuje dodatkowych scalaków. Dźwięk przez HDMI ustawiony na LPCM jest podawany po zdekodowaniu do amplitunera jako Multichannel PCM 5.1 lub 7.1 zależy jak został nagrany na płycie BD. Firmware bodajże 2.52 oferował już dekodowanie DTS HD MA. A w Centrum Sony chyba Pan sprzedawca sam nie wiedział do końca czy dobrze mówi :)

Sam również uzywam PS3 jako odtwarzacza BD i owszem ma wiatrak, bo jakoś musi chłodzić CELL'a, ale przy normalnym (czytaj nie nocnym) poziomie dźwięku z amplitunera wiatraka nie słychać. Bardzo przyjemnie skaluje DVD. Jedyne czego ten prawie-wszystkomający kombajn nie robi to odtwarzanie VideoCD.

Odnośnie samych SHARP'ów. Miałem przez tydzień w domu 52X20E.
1. O ile mi wiadomo to prawie to samo co XL2 wykastrowane ze 100Hz, które jak mówicie i tak podczas oglądania sportu trzeba wyłączyć (dziś już będę miał 52XL2E). Zamieniłem na XL2E ponieważ ten model nie ma takich problemów z banding'iem (ten cały banding to nierówne podświetlenie matrycy pasami ciemniejszy-jaśniejszy-ciemniejszy) co widać najlepiej na szarej lub błękitnej planszy testowej.
2. Ja nie zauważyłem różu na białym przy ustawieniu temp kolorów średnio-niska.
3. Czarny nie był fioletowy tylko czarny (pod kątem ok. 45st szaro-czarny jak w większości LCD).
4. Judder występował po włączeniu trybu kinowego na Zaawansowany. Egzemplarz, który miałem miał niestety poważną wadę podświetlenia matrycy (banding - nierówne podświetlenie matrycy pasy jaśniejszy-ciemniejszy-jaśniejszy w pionie oraz cluding - na czarnej planszy testowej dwie błękitne chmury), potwierdzoną przez serwis SHARP Polska jako wada i oddałem go.
5. Wszyscy narzekają na pilot w XL2E. Wiem tylko, że pilot w X20E był dobrze zaprojektowany, przyciski były tam gdzie powinny być. Nie był podświetlany. Przycisk do zmiany trybu obrazu (testowałem tylko Przeskalowany i Piksel na piksel) był pod przyciskiem VOL, a sam przycisk VOL sterował poziomem dźwięku amplitunera dzięki HDMI CEC (Aquos Link)
6. Jeśli chodzi o tryby obrazu SD niestety się nie wypowiem ponieważ nie posiadam anteny do ATV. Całą kasę wydałem na XL2E :)
Teraz mam weekend do testowania XL2E i sprawdzę na sygnale z:
1. Nbox'a (1080i) via HDMI i component,
2. PS3 (1080p) via HDMI oraz
3. DVD (567i, 576p, 720p i 1080p) via HDMI, component i composite. Podzielę się wrażeniami odnośnie czerni, bieli, juddera, bandingu, cludingu, pilota, wyglądu i pewnie kilku innych kwestii. Uff ...

{EDIT}: Już go mam w aucie !! Dziś wieszam na ścianie i zaczynam testować.
 
Ostatnia edycja:

mover

New member
ludzie pomozcie bo mnie piorun strzeli, krew nagla zaleje.

witam tak w ogole :)

od tygodnia mam 52xl2e i mam problem z podlaczeniem hdmi, mianowicie:
z poczatku nie mialem kabla i podlaczalem go z laptopem przez normalny RGB (dvi-rgb), obraz byl maxymalnie w 1360x765 i byl calkiem ok. ale nie po to bralem ten tv zeby nie miec fullhd. wiec zamowilem na allegro jakis tani kabelek dvi-hdmi, 5m z pozlacanymi stykami v1.3 no i po podlaczeniu do laptopa i ext6, laptop w ogole nie chce mi przeniesc sygnalu na sharpa. zmienia tylko rozdzialke pulpitu na monitorze z kompa. (a jak pisalem na kablu rgb dziala ok).
podlaczylem wiec ten sam kabel dvi-hdmi do kompa stacjonarnego i aquosa. tu bylo lepiej (bo obraz w ogole sie wyswietlal), ale niestety poprawnie tylko w rozdzielczosci 1360x765. powyzej tej rozdzialki, obraz byl obciety albo z bokow (zostawiajac czarne pasy), albo nie wyswietlal sie caly. i tak wlasnie jest w 1080. w tv pokazuje ze jest 1080, na kompie mam ustawione 1080, ale golym okiem widac ze obraz nie jest 1:1, tylko jakis przeskalowany/rozciagniety i wyciety jest srodek - nie widac po kilku cm z kazdego boku. trzeba przewijac ekran.

to wina kabla/kompa/cos robie zle ?
jest weekend, troche wolnego, myslalem ze pogram sobie w koncu w 1080 w gry i obejrze film na czyms wiekszym, a tu dupa :(

z gory dziekuje za odpowiedzi pozdrawiam
 

toms83qwe19

New member
No panowie, napiszcie jak się sprawuje tv 46 XL2E w połączeniu z komputerem. Nie ma problemu przy podłączaniu przez HDMI? Idzie ustawić rozdzielczość natywną, 1920x1080?
Bardzo mi zależy na takich informacjach, bo nie ukrywam, że w głównej mierze tak chciałbym używać tego tv.
 
Do góry