Sharp LC-37GE1E wszystko o danym modelu

jarwisz

New member
Bez reklam
alvent napisał:
witam....
ja dzisiaj z pytaniem do użytkowników GE1E doryczącym rozjaśnienia obrazu po zmianie kąta oglądania....u mnie lekkie rozjaśnienie występuje przy kącie około 25-30 st.

no..może i troszkę tak ..ale raczej 50-60 st.
Ja z reguły oglądam na LCD pod kątem 60-80 st. /siedzę przed monitorem i gram w CoD/ i jakoś mi to nie przeszkadza i prawdę mówiąc jest to ledwo zauważalne.

pozd
 

alvent

New member
tak to jest jak sie ma skleroze ;)....jeszcze pytanie odnośnie słyszalności wentylatora ...słychać przy całkowitym ściszeniu z odległosci ok. 3 m?
 

jarwisz

New member
Bez reklam
alvent napisał:
tak to jest jak sie ma skleroze ;)....jeszcze pytanie odnośnie słyszalności wentylatora ...słychać przy całkowitym ściszeniu z odległosci ok. 3 m?
jeżeli już to jak nastawię na _DYNAMIKA i nie 3 m tylko 0,5-1m ale i wtedy trzeba chcieć usłyszeć.Przy 3m nic nie słychać - jedyne co wtedy słyszę to wiatraki od PC

pozd
 

alvent

New member
u mnie bez względu na sosób ustawienia obrazu wentylatory pracują z tą samą głośnością...jest to tylko słyszalne przy całkowitym ściszeniu lub bardzo cichym graniu...ale bardzo cichym...:)
 

mystic

New member
Jeśli ktoś z urzytkowników GE1 uważa, sądzi, myśli ;), że ma optymalnie ustawione parametry obrazu na scart EXT1-RGB SD - najlepiej DVB-S, (może miał panel kalibrowany "pajączkiem", lub ściągnął "najlepsze" parametry gdzieś z sieci np. AVforum itp.) to proszę o podanie tych ustawień.
 

rjack

New member
Witam
Dzisaj sie zarejestrowalem ale czytalem forum juz wczesniej od kilku tygodni. W kazdym razie wczora kupilem LC 37GE1E i musze sie od razu podzielic wrazeniami (tym bardziej ze jestem rozczarowany) oraz spytac o porade.

1. Glosna praca. Jesli wszystkie LCD tak glosno pracuja (jak juz ktos sugerowal) to ja wracam do mojego startego kineskopowego Philipsa 29 cali. Szum pracy jest slyszalny w zasadzie w calym pokoju (25 m2) i co wazniejsze jest takze slyszalny podczas oglasnia programow typu dziennik przy "normalnej" glosnosci. Pewnie, ze mozna sie "wylaczyc" ale jak ktos ma z tym problemy to caly czas bedzie slyszal dochodzacy szum. Dziwie sie, ze nikomu specjalnie to nie przeszkadzalo. Mnie bardzo i w zasadzie zaluje ze kupilem ten model.

2. Jakosc obrazu. Mam kabel Aster city w Warszawie i dekoder cyfrowy. Jakosc obrazu nie powala na kolana przy zadnych korektach (najlepiej dynamic) ale tutaj akurat jestem wyrozumialy bo czego oczekiwac od kablowki. W kazdym raazie zaryzykuje stwierdzenia ze obraz jest nawet nieco gorszy od mojego starego kineskopowego Philipsa 29 cali (100mh).

3. Brak glosu z dekdera. Dekoder podlaczylem przez SCART. Obraz jest ale nie ma glosu. W celu sprawdzeia wyjalem koncowke SCART z dekodera i wlozylem do DVD - wszystko gralo. Z drugiej strony wczesniej dekoder tez gral OK na moim starym telewizorze (rowniez podlaczony przez SCART). Macie jakies sugestie.


Generalmie mysle, ze pkt 3 jest do przejscia, punkt w sumie zniose ale mam stanwczy problemz tym szumem. Co byscie mi sugerowali zrobic? Czy sprzedawca ma obowiazek przyjac ten sprzet spowrotem?

dzieki za wszystei wewntualne sugestie?
 

mystic

New member
Miałem napisać obszerniejszego posta dopiero po bezpośrednim porównaiu 2 szt takich samych 37GE1E (TV kupiłem u znajomego prowadzącego hurtownię komputerową, obiecał postarać się sprowadzić drugi egzemplarz, więc może się uda), ale pisałem post na sąsiednim forum, w temacie porównującym plazmę pioneera do lcd sharpa. Z uwagi, iż między innymi dzieliłem się wrażeniami o GE1, wkleję posta również tutaj tym bardziej, że wnosi do tematu moim zdaniem dużo:

**********.com napisał:
Jestem posiadaczem plazmy Pioneera 436XDE ( HDready ) od roku (właśnie minął 18.XI), oraz LCD Sharpa 37GE1E (FullHD) od 5 dni, więc obiektywnie opiszę jako osoba posiadająca obie technologie "in use" a nie broniąca "swoich racji". Oba ekrany podpięte pod takie same źródła sygnału RGB tzn. DM7000s z Cyfrą+, dobrym kablem scart. Zaznaczam, że wypowiadam się na temat zastosowania wyżej wymienionych paneli do oglądania SD.

Szczerze powiem, że zostałem zdruzgotany jakością obrazu, którą zaoferował mi ów Sharp GE1. LCD 1920x1080p nie nadaje się do odbioru telewizji SD, przynajmiej w jakości jaką oferuje nam cyfra czy polsat (nie wypowiadam się na temat N bo jej nie mam, przynajmiej na razie). Ekran GE1 jest o 6" mniejszy od 436xde, jednak oglądając oba TV z odległości ok. 2,5 - 3m, pioneer rozkłada sharpa na łopatki. Przy sygnale z DVD lub x360 ów sharp radzi sobie już dużo lepiej, jednak pioneer niczym mu nie ustępuje a wręcz subiektywnie - też wyświetla lepiej. Obiektywnie, subiektywnie oceniam, że kolory w plazmie są zdecydowanie miększe i naturalniejsze niż w tym LCD. Tak, że oceniając widać od razu, że jest to lcd zdecydowanie przeznaczony do wysokiej rozdzielczości.

Dodatkowo do minusów 37GE1E (przynajmiej do egzemplarza, który ja posiadam) należą:

1. Dwa zielone pixele - to jest rosyjska ruletka i mogą się przydażyć każdemu, tym się nie przejmuję bo przy oglądaniu wogóle nie przeszkadzają,
2. Głośna praca, domniemuję, że wentylatorka w obudowie LCD. Słychać go tylko trochę ciszej niż wentylator w Xbox360, co eliminuje ten TV do wieczornego użytkowania w zaciszu sypialni,
3. I tu wada najpoważniejsza moim zdaniem. LCD kompletnie nie radzi sobie z wyświetlaniem ciemnych scen, co się objawia bardzo dużą (nie wiem jak to nazwać) rozkładem, gradacją palety gamma ciemnych kolorów, które są wyświetlane w paru odcieniach, jak gdyby warstwa na warstwie na jednym wyświetlanym obiekcie. W jasnych lub bardzo kolorowych scenach te zjawisko jest praktycznie wcale nie zauważalne.

Może już dziś albo jutro będę miał możliwość przetestowania drugiego egzemplarza GE1, więc będę wiedział czy to tylko przypadłości mojego egzemplarza czy całej serii. Jest to bardzo dla mnie dziwne, gdyż w długim topiku o tym TV na sąsiednim forum nikt z użytkowników nie podniósł publicznie wyżej wymienionych przeze mnie, a wręcz przeciwnie wszyscy chwalą GE1 pod niebiosa.

Czy naprawdę nikt z użytkowników GE1, nie zauważył moich powyższych uwag ?

pozdrawiam serdecznie
 
Ostatnia edycja:

alvent

New member
Odniosę się do powyższych postów.
U mnie jak już wspominałem też słychać szum...nie jest zbyt głośny i przy nawet cichym słuchaniu trzeba chcieć go usłyszeć. Też moim zdaniem jest to praca wentylatora, gdyż bez względu na ustawienia poziom szumu jest taki sam.
Wypalone piksele - znalazłem jeden...ale już z odległości ok. 30-40 cm wogólę go nie widzę i nie przejmuję się tym jednym.
Ciemne sceny - tu faktycznie pojawiają się różne barwne elementy - oczywiście czym lepszy sygnał ( i przewód połączeniowy!!!) tym lepiej to wygląda. Pomaga co prawda włączenie czerni, ale przy okazji gubimy szczegóły w ciemnuch partiach.

Dlaczego w takim razie wybrałem LCD??...
Po pierwsze - odbiór w bardzo jasnym pomieszczeniu. Wolę oglądać TV niż odbite wszystkie elementu pokoju ( wiem, wiem....można przyciemnić, ale zamiast mieszkania w piwnicy wolę w pokoju ;) ).
Po drugie - oglądałem wiele plazm...m.in. Panasonica PV60 - próbowałem ustawić ten TV pod moje wyobrażenie barw...niestety wiele prób spełzło na niczym - po prostu mnie taki sposób wyświetlania nie odpowiada - co nie znaczy, że jest zły.
Rozważałem również Pionieera - wystraszyłem się duszków etc. Nie mam ochoty obchodzić się z TV jak z jajkiem.
Po trzecie - wielkość - zdecydowałem się na wielkość 37 cali, gdyż zakładam, że za 3-4 lata LCD-ek powędruje do sypialni a do salonu trafi kolejna nowa technologia .... 42 cale lub więcej w sypialni było by zbyt duże.
Po czwarte - najmniej istotne z punktu widzenia obrazu - moja osobista dekoratorka ;) nie przyjmowała do wiadomości, że może coś być w fortepianowej czerni...

Zgadzam się z przedmówcami, że nie jest to idealny TV zwłaszcza do sygnału SD. Mój wybór był potraktowany punktami j.w.
 
Ostatnia edycja:

mystic

New member
alvent napisał:
Odniosę się do powyższych postów.
U mnie jak już wspominałem też słychać szum...nie jest zbyt głośny i przy nawet cichym słuchaniu trzeba chcieć go usłyszeć. Też moim zdaniem jest to praca wentylatora, gdyż bez względu na ustawienia poziom szumu jest taki sam.
Nie twięrdzę że szum nie jest do zaakceptowania, pewnie jest w dzięń w salonie gdy pies chodzi, żona przekłada kartki gazety, ptaszki ćwierkają, ale wieczorem, w sypialn,i gdy wszystkie myszki pójdą spać ;) przeszkadza bardzo, naprawdę, a nie jestem zboczony pod tym względem.

Wypalone piksele - znalazłem jeden...ale już z odległości ok. 30-40 cm wogólę go nie widzę i nie przejmuję się tym jednym.
Dokładnie też się nimi nie przejąłem zbytnio, bo normalnie ich nie widać, ale pewien dyskomfort podświadomie pozostał.

Ciemne sceny - tu faktycznie pojawiają się różne barwne elementy - oczywiście czym lepszy sygnał ( i przewód połączeniowy!!!) tym lepiej to wygląda. Pomaga co prawda włączenie czerni, ale przy okazji gubimy szczegóły w ciemnuch partiach.
Ja tego zaakceptować nie potrafię, może narazie, może się przyzwyczaję, a może Sharp wyda jakiś update FW, bo z tego co widzę to jest przypadłość konkretnie GE1.

Dlaczego w takim razie wybrałem LCD??...
Po pierwsze - odbiór w bardzo jasnym pomieszczeniu. Wolę oglądać TV niż odbite wszystkie elementu pokoju ( wiem, wiem....można przyciemnić, ale zamiast mieszkania w piwnicy wolę w pokoju ;) ).
Moje kryteria wyboru były dokładnie takie same jak Twoje.

Rozważałem również Pionieera - wystraszyłem się duszków etc. Nie mam ochoty obchodzić się z TV jak z jajkiem.
Tu też się z Tobą zgadzam, jest to duży problem i w moim 436xde występuje też, choć w bardzo małym stopniu, bo przeprowadziłem odpowiednio proces docierania, co nie znaczy, że nie przeszkadza. Cieszą jedynie opinie, że w nowych panelach 7 generacji już sobie poradzono z powidokami. Skoro inni mogli już dawno to czemu Pioneer by nie mógł, szkoda tylko że dopiero po tym gdzy ja kupiłem ich TV.

Po trzecie - wielkość - zdecydowałem się na wielkość 37 cali, gdyż zakładam, że za 3-4 lata LCD-ek powędruje do
Ja kupiłem właśnie ten TV do sypialni, i wiatrak naprawdę przeszkadza wieczorem.

Zgadzam się z przedmówcami, że nie jest to idealny TV zwłaszcza do sygnału SD.
Tu się zgadzamy w 100%.

pozdrawiam
 

jarwisz

New member
Bez reklam
witam
no to chyba ja mam szczęście
postaraj się @mystic o drugi egzemplarz bo coś mi się tu nie podoba
ad1
szum - jak zrobię na "0-1" głośność to z odległości 1m już nic nie słychać.A i wtedy LCD ustawiony jest na "Dynamic" czyli największe wymagania
ad.2
nie mam żadnych wypalonych pixeli ani subpixeli /specjalnie jeszcze teraz z nosem przy LCD przejrzałem ekran/
ad3
mam wszystko włączone oprócz "autoformat" i nie wiem o czym piszesz - jakbym miał możliwość porównania tej samej sceny z plazmy to może wtedy bym znalazł te różnice
ad4.
tu jedynie pozostaje mi się zgodzić - ale ja wiedziałem że sygnał SD wypadnie tu gorzej - z tym że ja myślałem że będzie jeszcze gorzej niż jest /mam dużą antenę na dachu i profesjonalnie przez ekipę rozprowadzony sygnał do 4 pokoi gdzie stoją TV a instalacja posiada też wzmacniacze.Ważne jest też to iż mam silny sygnał gdyż mieszkam w dużym mieście ale nie między blokami tylko na osiedlu domków jednorodzinnych a mój dom jest jednym z najwyższych.

pozdrawiam - zadowolony posiadacz GE1E
 

alvent

New member
jarwisz...chyba masz faktycznie szczęście :) .... ja co prawda daje sobie radę z moim szumem ( wyciszonego TV nie oglądam), ale to chyba nie tak powinno być...choć czytając innych to wydaje mi się , że i u mnie nie jest źle..
przebarwienia w ciemnych scenach są...zresztą takie rzeczy to i w plazmach się zdarzają...

może faktycznie jeszcze popróbować ustawień...albo inaczej...jak kto ma ustawione:

u mnie kontrast na 25 reszta na zero, temperatura kolorów średnio-niska i włączony truD...reszta ulepszaczy wyłaczona
 

waldusthecyc

New member
czy napewno?

Czy LC42XD1 jest naprawdę taki zły? strasznie go zbesztaliście wcześniej (i w tym temacie i w innych). czyżby Sony 40X2000 był naprawdę lepszy ?

w sumie fajniej mieć 42 cale niż 37 (XD1E), wiec o co chodzi? czy aby napewno ta różnica jest aż tak widoczna ???
 

alvent

New member
42XD1 nie beształem ;)...wydawało mi się, że gorzej odbiera niż GE1E...

ponieważ dalej szukam odpowiednich ustawień spróbowałem wten sposób: dobrze wykonane zdjęcie do dotwarzacza DVD i zacząłem ustawiać poszczególne parametry tak by wyglądało jak najbliżej realności - i oto co mi wyszło:

podświetlenie : -4
kontrast : 18
jaskrawość : -2
kolor: 0
barwa:0
ostrość:0
czerń: wyłączona
dnr: wyłaczony
TruD: włączone
QuickShout: wyłaczone

Wygląda na programach TV całkiem dobrze....czy lepeij niż poprzednio....jeszcze nie wiem...pooglądam
 

mystic

New member
Może to wina mojego TV, a może każdy z nas ma różną skalę percepcji.

Parę postów wcześniej pytałem o ustawienia użytkowników posiadających ten TV, właśnie by przeprowadzić próby settingów, bo już po pierwszych godzinach na GE1 nie mogłem uwierzyć w to czego moje oczy doświadczyły. Zacząłem mieć wątpliwości czy „my mind is my eye compatible” ;-)

Pomijam fakt pixeli tych sub i tych wypalonych, bo to tak jak wspomniałem, może się przydarzyć w każdym LCD, przy oglądaniu nie przeszkadza.
Pominę też fakt głośnego wiatraka, bo jednemu przeszkadza inny jest w stanie zaakceptować – ja nie jestem, głównie dlatego, że TV stoi w sypialni.
Pomijam to czy ten TV nadaje się do SD czy nie, bo jeden użytkownik zaakceptuje co oko przyjmuje, inny będzie niezadowolony.

Ale nie mogę pominąć problemu z rozkładem, gradacją palety gamma przy ciemnych scenach. Spędziłem trochę czasu szukając info w necie na ten temat. i co znalazłem? .… , ano na AVforum.com, właśnie w temacie o 37GE1E, użytkownicy Sharpa GE1 nazywają to zjawisko POSTERIZATION, i jest ono powszechne w tym modelu. Zamieszczam zdjęcie z tamtego forum.

JAK WYGLĄDA POSTERIZATION

Ten sam efekt na moim GE1

Na moim TV taki efekt jest w mniejszym lub większym stopniu w zależności od sygnału i wyświetlanych scen. Postaram się na dniach zrobić zdjęcie tego problemu na moim tv.

Setting jaki mam ustawiony, ale jeszcze eksperymentuję, ten jest dla "trybu wieczornego":
backlight 4
contrast 30
brightness -1
colour -1
tint 0
sharpness -9
colour temp - low
black - wyłączony, przy włączonym za duża strata szczegółów
DNR - wyłączony
Quickshot - off
 
Ostatnia edycja:

waldusthecyc

New member
czyli podsumowując wątek:
jednak ge1e (ge1) wygrywa z xd1.... fajnie. jadę do sklepu :)

mam nadzieję, że wyrwę tez od razu xboxa360 - najwyżej zwolnią mnie z pracy... :)
pozdr
 

jenot

New member
Hey!
Jestem bardzo bliski decyzji kupna GE1. Mam jedno pytanie - jak wyglada wspolpraca z komputerem? Wyglada na to, ze model ten posiada wejscie PC-in, ale jaka rozdzielczosci mozna uzyskac przy tym polaczeniu?
 

rjack

New member
Poprzez kabel VGA (czyli PC in) na razie bez problemu dziala mi w rozdzialce 800na 600. Obraz bardzo ladny - lepszy niz sie spodziewalem (jako, ze przeciez nie jest to native resolution sharpa)
Probowalem na 1024-768 - obraz sie wyswietlil - tez b.ladny ale nie wypelnial celego ekranu (lekk czarny paspo lewej stronir) i to pomimo opcji w telewizorze (Full)

Mam niestey slaba karte graficzna (zintergrowana z plyta VIA SP 1300) wiec prawdopodobnie to wszystko jej wina. Ponadto nie dokonalem updatu biosu wiec karta moze wyswietlac tylko proporcje 4:3 (ktora nastepnie jest rozciagana przez Sharpa przy opcji ekranu Full).

wiekszymi rezolucjami sie nie bawilem - EPIA nie pociagnie a tak szczerze to wszystkie filmy mam na divx o rozdzielczoci max 600 na 400 wiec i tak nie ma to sensu

pozdraqwiam
 

Romanoff

New member
jenot napisał:
Hey!
Jestem bardzo bliski decyzji kupna GE1. Mam jedno pytanie - jak wyglada wspolpraca z komputerem? Wyglada na to, ze model ten posiada wejscie PC-in, ale jaka rozdzielczosci mozna uzyskac przy tym polaczeniu?

Hej,maksymalnie 1360x768.Taką również rozdzielczosc mozna ustawic w X360 przy podłaczeniu VGA.
Pozdrawiam
 

tomekfff

New member
mystic napisał:
Może to wina mojego TV, a może każdy z nas ma różną skalę percepcji.

Parę postów wcześniej pytałem o ustawienia użytkowników posiadających ten TV, właśnie by przeprowadzić próby settingów, bo już po pierwszych godzinach na GE1 nie mogłem uwierzyć w to czego moje oczy doświadczyły. Zacząłem mieć wątpliwości czy „my mind is my eye compatible” ;-)

Pomijam fakt pixeli tych sub i tych wypalonych, bo to tak jak wspomniałem, może się przydarzyć w każdym LCD, przy oglądaniu nie przeszkadza.
Pominę też fakt głośnego wiatraka, bo jednemu przeszkadza inny jest w stanie zaakceptować – ja nie jestem, głównie dlatego, że TV stoi w sypialni.
Pomijam to czy ten TV nadaje się do SD czy nie, bo jeden użytkownik zaakceptuje co oko przyjmuje, inny będzie niezadowolony.

Ale nie mogę pominąć problemu z rozkładem, gradacją palety gamma przy ciemnych scenach. Spędziłem trochę czasu szukając info w necie na ten temat. i co znalazłem? .… , ano na AVforum.com, właśnie w temacie o 37GE1E, użytkownicy Sharpa GE1 nazywają to zjawisko POSTERIZATION, i jest ono powszechne w tym modelu. Zamieszczam zdjęcie z tamtego forum.

JAK WYGLĄDA POSTERIZATION

Ten sam efekt na moim GE1

Na moim TV taki efekt jest w mniejszym lub większym stopniu w zależności od sygnału i wyświetlanych scen. Postaram się na dniach zrobić zdjęcie tego problemu na moim tv.

Setting jaki mam ustawiony, ale jeszcze eksperymentuję, ten jest dla "trybu wieczornego":
backlight 4
contrast 30
brightness -1
colour -1
tint 0
sharpness -9
colour temp - low
black - wyłączony, przy włączonym za duża strata szczegółów
DNR - wyłączony
Quickshot - off
Tak jak na innych forach - wszystko jest kwetia ustawien. Ja pokierowalem sie tym co bylo napiasne na AVForum + troche wlasnych ustawien i zrobilem to:
backlight -4
contrast 31
brightness -1
colour 0
tint 0
sharpness -5
colour temp - low
black - wyłączony, przy włączonym za duża strata szczegółów
DNR - wyłączony
Quickshot -off

I jak dla mnie jest OK. Nie oszukujmy sie, LCD to tylko lcd i czern nie bedzie tak czarna jak na CRT :) Jak dla mnie 37GE1E to rewlacja. Nie wtracam sie w glupie dyskusje na temat "glosnosci wiatrakow" bo nie widze sensu i powodu. Ten problem nie istnierje :p Moze ludzie dostaja jakies trefne "sztuki", moj jest na 100% ok :hihi:
 
Do góry