Seria PV60

dagelf

New member
jabo napisał:
Witam !
Dzisiaj i ja dołączłem do grona posiadaczy tej Plazmy. Miałem przez kilka dni Panasonica LCD. No i na szczęście wymieniłem tego LCD-ka. LCD-ki jeszcze długo, moim zdaniem nie dorównają Plaźmie. Widziałem wiele w akcji i wszcędzie te same problemy. Teraz jestem już zadowolony. Jest OK ! Te wszystkie problemy Plazmy (duszki itp.) to nic w porównaniu z nienaturalnym obrazem na LCD-ku.
Pozdrawiam.
JABO ja w tej chwili stoję dokładnie przed takim samym wyborem i nie wiem co mam zrobić? LCD 32LX50 czy Plazma 37PA50 lub PA60? Napisz dlaczego wybrałeś plazmę?
Widzialem ten LCD w sklepie. Nie wiem jak by się sprawował w domu na kablówce ale widac było "drgający" obraz - eurosport. Plazmy 37" nie widzialem w moim mieście nie mają jeszcze takich modeli. Duża plazma troche jak dla mnie widoczna niska rozdzielczość.
 

gabat

New member
LCD vs Plazma

dagelf napisał:
JABO ja w tej chwili stoję dokładnie przed takim samym wyborem i nie wiem co mam zrobić? LCD 32LX50 czy Plazma 37PA50 lub PA60? Napisz dlaczego wybrałeś plazmę?
Widzialem ten LCD w sklepie. Nie wiem jak by się sprawował w domu na kablówce ale widac było "drgający" obraz - eurosport. Plazmy 37" nie widzialem w moim mieście nie mają jeszcze takich modeli. Duża plazma troche jak dla mnie widoczna niska rozdzielczość.

Miałem taki sam problem. Sony LCD był the best, bo miałem Sony CRT. Poszedłem do Saturna obejrzałem wszytskie LCD, w tym Sony Brawia i przechodzę obok plazmy Panasonica i coś mnie zaintrygowało. Coś było nie tak w obrazie LCD. Poprosiłem sprzedawcę żeby postawił obok siebie 3 różne LCD i 3 różne plazmy i wybiegłem ze sklepu i natychmiast zacząłem zbierać kasę na plazmę bo była "odrobinę" droższa od Brawii. Teraz ogladam, oglądam i cieszę się z wyboru. Ale mimo wszystko porównaj sam i sam podejmij decyzję w końcu to ty masz mieć radochę!
 

Duty

New member
dagelf napisał:
JABO ja w tej chwili stoję dokładnie przed takim samym wyborem i nie wiem co mam zrobić? LCD 32LX50 czy Plazma 37PA50 lub PA60? Napisz dlaczego wybrałeś plazmę?

Witam wszystkich!
Właśnie dokańcza żywota mój 15letni CRT Sony 29".
Od jakiegoś czasu czytuję to forum i nie wiem, co wybrać - raz się skłaniam do LCD, raz do plazmy. Dzisiaj poświęciłem sobie godzinkę i przyjrzałem się "płaszczakom" w MM.
Z LCD jakościowo odpowiadałby mi Philips 9830 - ale cena.... Reszta LCD jakoś dziwnie ma zafarby w czerniach, albo drga obraz. W całym sklepie zwróciłem uwagę na dwa telewizory - Panasonic 42PA50 - kapitalna jakość obrazu, przy rozsądnej cenie i Pioneer 436RXE - chyba trochę lepszy (choć za bardzo błyszczący ekran) - ale sporo droższy.
Jeśli więc 42PV60 ma mieć większą rozdzielczość przy podobnej jakości obrazu - w ciemno się na niego piszę.
Pytanie do posiadaczy - czy trzeba dokupić jakiś element, żeby powiesić monitor na ścianie, czy osprzęt do tego jest już w komplecie?
Planuję zbudować do niego komputer z Windows Media Center - sygnał z satelity będzie w nim przetwarzała karta SkyStar2 - czy będzie miała wystarczającą jakość obrazu?
 

dnc

Moderator
VIP
Do Duty

Jesli puścisz sygnał przez DVi/HDMI lub PC VGA obraz będziesz miał bardzo dobry. Jeśli przez Scarta lub S-Video to już gorzej. Z tego co wiem nowa wersja A60 i V60 ma lepsze parametry obrazu od "A50", stąd zapewne w sklepie zauwazyłeś, że obraz z Pioneera jest lepszy. Ale ponoc jak sie postawi Pionka i nowego Panasa koło siebie to różnicy nie ma w ogóle. Widziałem w sklepie stały koło siebie plazmy stara Panasa A50 i Pioneer i jak byk było widać wszystkie niedoskonałości obrazu Panasonica. Jesli będziesz kupować tuner DVB do kompa szukaj tunerów obsługujacych DVB-S2 - nową rozszerzona wersję DVB-S. Jest co prawda ciut droższa, ale za 2-3 lata nie czeka Cię wymiana starej na nową.
 

maszek

New member
Bez reklam
DNC, wspomnialeś, że odbierasz programy HD poprzez kartę PCI DVB-S. Jak sądzisz, czy kupując PX60 wyposażony w DVB taka karta byłaby zbędna?
 

dnc

Moderator
VIP
Do maszka

Z tego co mi wiadomo, PXy maja wbudowany tuner DVB-T do cyfrowej TV naziemnej (tak jak Pioneery 436XDE), stąd raczej satelity się nie odbierze. Chyba, że jest lub będzie jakaś wersja z tunerem satelitarnym. Jeśli mieszkasz w okolicach nadajników DVB-T to sygnał odbierzesz. Jeśli nie, to zostaje tylko analogowa TV z PV'a.
Drugą sprawą jest to do jakiego standardu będzie przygotowany ten TV. Jeśli do MPEG2 i MPEG4 to spokojnie można kupować. Jesli tylko do MPEG2 to można się przejechać na zakupie, bo ponoć w Polsce ma być TV cyfrowa oparta o ten drugi system kodowania.
Swoją drogą teraz już wiem, dlaczego tak ciężko u nas wchodzi cyfryzacja TV naziemnej. Nazywa sie to błędne koło. Ludzie nie mogą kupic telewizorów z tunerem cyfrowym, bo nie ma u nas jeszcze DVB-T, a nie ma jej dlatego, że stacjom TV nie opłaca się przejść na cyfrowe nadawanie, bo prawie nikt nie ma TV DVB-T. Fajne nie!!!?;)
 

kojot

New member
DNC
napisz jak mozesz co z tymi duszkami czy tez sie wypalaja na ustawieniach jansosci na minimum bo cos pisales ze ci sie wypalilo logo jakiegos kanalu na sat. napisz co tam jeszcze ciekawego znalazles w plazmie.
Wlasnie zbieram na taka a juz mialem kupic crt i ciesze sie ze tego nie zrobilem czasami warto troche poczekac:D
pozdrawiam
kojot
 

dnc

Moderator
VIP
Nie chcę nikogo straszyć, bo te duszki, to tylko leciutka poświata, która widoczna jest w absolutnej ciemności, przy właczonej plaźmie i ustawieniu obrazu na czarne tło. Widać to z boku pod pewnym kątem. Wydaje mi się, że ten powidok świeci dlatego, że w tym miejscu była większa temperatura pracy fosforu i dłuzej on stygnie. Wczoraj wieczorej zrobiłem sobie taki mały test, który znalazłem w opisie plazm NECa. Otóż, dla wypalonych znaczków jest metoda: wyświetlanie białej planszy. Zrobiłem tak. Ustawiłem TV na max ustawienia jasności i kontrastu. Wysłałem na ekran białą plansza (plik graficzy w rozmiarze 1280x720) dowolnym programem do pokazów grafiki i zdjęć. Zostawiłem to na około 15-20 minut. Potem wyłaczyłem TV i poszedłem spać. Rano wstałem, kiedy było jeszcze ciemno i włączyłem TV. I ustawiłem kanał AV-HDMI: czarny ekran. I co? Wszystkie znaczki, loga itp. znikły.
Wnioskuję stąd, że aby znaczki nie były widoczne należy na zakończenie dnia włączyć na kilkanaście minut białe jednolite tło, tak by plazma rozgrzała się na całej swej powierzchni do maxa. Potem, wyłaczając Tv pozostawiamy ją na kilka godzin aż ostygnie fosfor i powróci do swojego normalnego stanu. U mnie wszystko zniknęło.
 

kojot

New member
To spoko myslalem ze te duszki sa jakos bardziej widoczne ale jesli to tylko jest widoczne w danych warunkach to nie ma sie czym przejmowac
w sumie juz jestem zdecydowany ale tak jescze chcialem sie upewnic ze nie bedzie mi to jakos zycia utrudniac hehe, dziekuje za odpowiedz i tylko juz czekam az dozbieram reszte "szmalcu"
pozdrawiam
 

dnc

Moderator
VIP
Do Duty

W pierwszym poście pisałem o tym, ale przypomnę. Plazma jest jako taka bez dodatkowego wyposażenia. Trzeba zatem zamówić sobie albo stojak firmowy (około 300 zł) albo wieszak na ścianę (od 250-350 zł) Ja mam wieszak Vivanco z regulacją kąta nachylenia TV.
 

p00h

Member
dnc napisał:
Wczoraj wieczorem zrobiłem kolejny test. Tym razem test duszków. Jeśli jasność panelu jest ustawiona na minimum a kontarst i ostrość na 50% nie ma problemu. Jeśli natomiast ustawi się jasność panelu na maxa to stały obraz powoduje lekkie powstanie duszków.

Z tego co zauważyłem na swoim PV60, jedyny efekt ustawienia tzw 'jasności panelu' to kolor pasków po bokach w trybie 4:3. W szczególności istnieje opcja 'wyłączony' czyli po ludzku, z czarnymi paskami. Tryb MAX zapewne rozgrzewa bardziej równomiernie panel i pewnie dlatego w instrukcji piszą jak piszą. I tak nie używam trybu 4:3, zdążyłem się przyzwyczaić do panoramy przy analog TV; więc ta opcja jest trochę bezużyteczna.

Tryb 'auto' aspect ratio działa OK, ale potrafi 'wykryć' tylko dwa ustawienia - 16:9 zoom (obcina paski); nie zawsze to działa, szczególnie gdy na ekranie jest 'trójkącik ostrzegawczy'; oraz panorama (dla wejść SD oraz TV) / tryb 16:9 full (dla wejścia component); dodatkowo obsługuje aspect switch na złączu Euro. Panorama jest standardowa.

Jakość TV z kabla - super, z wyjątkiem programów z satelity z niskim pasmem, w porównaniu do CRT znacznie bardziej 'widać' makrobloki. Z DVD (Yamaha S550; progressive out) obraz jest wyjechany w kosmos i CRT się chowa (niech mi kto pokaże 42" CRT :).
 

michalp

New member
Witam wszystkich forumowiczów,
od paru miesięcy czytam i oglądam wszystko, co dotyczy płaskich ekranów i jestem zdecydowany na plazmę właśnie Panasonica z nowej serii. Stąd moje pytanie do posiadaczy nowego Panasonica, bardzo ważne jak dla mnie: jaka jest czerń w nowym Panasonicu, czy jest porównywalna do czerni w Pioneerach? Jaka jest czerń zarówno w dzień, jak i w nocy, przy braku jakiegokolwiek oświetlnia?
 

martinos

New member
no dobrze ale jak mam geforce 5600 z vga/dvi out to musze kupic plazme z hdcp czy moze byc bez hdcp żeby móc normalnie oglądać? O co tu cholera chodzi z tym hdcp? Czy ja musze przy oglądaniu filmu HD wprowadzac na plazmie jakieś hasła klucze itp.? Czy na Windows Vista (pirackim) tez nie obejrze sobie na plazmie bez hdcp? To w koncu i karte graficzną pewnie trzeba bedzie miec z hdcp i plazme z hdcp? Wyjaśnijcie mi proszę o co tu chodzi?
 

p00h

Member
martinos napisał:
no dobrze ale jak mam geforce 5600 z vga/dvi out to musze kupic plazme z hdcp czy moze byc bez hdcp żeby móc normalnie oglądać? O co tu cholera chodzi z tym hdcp? Czy ja musze przy oglądaniu filmu HD wprowadzac na plazmie jakieś hasła klucze itp.? Czy na Windows Vista (pirackim) tez nie obejrze sobie na plazmie bez hdcp? To w koncu i karte graficzną pewnie trzeba bedzie miec z hdcp i plazme z hdcp? Wyjaśnijcie mi proszę o co tu chodzi?

PV60 ma wejście VGA, więc do podłączenia dzisiejszego sprzętu PC w zupełności wystarczy. Obecnie nie ma jeszcze oprogramowania na PC współpracującego z HDMI i chyba nikt nie wie jak to będzie wyglądało w Vista.
Teoretycznie to jest tak, że jak będziesz mieć super-bezpieczny komputer z modułem DRM i kartę z HDCP oraz sterownik który to wspiera, to będziesz mógł oglądać (legalne) filmy przez HDMI w max. jakości. Odtwarzanie przez inne wyjścia będzie sztucznie ograniczone do niższej rozdzielczości. Jak nie będziesz miał super-DRM / karty z HDMI to filmu nie odtworzysz wogóle albo odtworzysz tylko w niższej rozdzielczości. Tak na marginesie, to ten super-DRM eliminuje również możliwość używania pirackiego OS, więc tym 'nie musisz' się przejmować.
Ale przede wszystkim, to problem dotyczy tylko filmów chronionych HDCP, których jeszcze nie ma i nie będzie dopóki nie pojawią się na szerszą skalę odtwarzacze HD-DVD/BD-ROM; a zanim będzie sporo takich filmów to minie jeszcze trochę czasu.
Na razie spokojnie; wszystko co teraz można ściągnąć z sieci obejrzysz bez problemu i żadnym HDCP nie zawracaj sobie głowy.
 

p00h

Member
michalp napisał:
Witam wszystkich forumowiczów,
od paru miesięcy czytam i oglądam wszystko, co dotyczy płaskich ekranów i jestem zdecydowany na plazmę właśnie Panasonica z nowej serii. Stąd moje pytanie do posiadaczy nowego Panasonica, bardzo ważne jak dla mnie: jaka jest czerń w nowym Panasonicu, czy jest porównywalna do czerni w Pioneerach? Jaka jest czerń zarówno w dzień, jak i w nocy, przy braku jakiegokolwiek oświetlnia?

AFAIR to już w poprzednich Panasonicach czerń chwalono jako lepszą niż w Pioneerach. Na nowym jest super, czarne jest czarne. W dzień (bez zasłaniania okien) trochę jest problem, bo Panasonic ma szybę lustrzaną z przodu 'High-Gloss' co polepsza kontrast, ale przy jasnym świetle można się w nim przeglądać.
 

martinos

New member
1.Tak na marginesie to znalazłem co nieco na temat hdcp i rzeczywiscie Panasonic PV60E ma to HDCP.
"zwei HDMI-Schnittstellen mit HDCP und HDAVI Control-System zur Verfügung."
http://www.asbyon.com/screen/rubriken/testberichte/testberichte_th42pv60.asp
Ale pisaliście że macie wersję PV60 a nie PV60E wiec jaka to może być różnica między nimi?

2.A co z odświeżaniem Panasa PV60 przy wyjściu obrazu tj. pulpitu Windowsa XP na tę plazmę? Czy to jest 85Hz przy 1024x768 i czy migocze? A jak ja używam teraz 1152x864 na monitorze Dell 100Hz to czy będzie migotało na tej plaźmie i ile Hz będę tam miał?

3.A czy rozdzielczość z XVID 608x336 25.0fps trzeba scalować jakimś programem z Windowsa np SubEdit do rozdzielczości 1024x768 bo chciałbym uzyskać zeby nie było widać ani u gory ani po bokach brzydkich czarnych pasków?

4.Czy na dole tzn ta srebrna część tego Panasa ma głośniki 2x20W, jakie jest wrażenie wizualne i słuchowe?
 
Ostatnia edycja:

dnc

Moderator
VIP
Do martinosa

Każdy, kto kupił plazmę Panasonica w Europie kupił wersję 42PV60E - ja także. Pomijam tą ostatnia litere, bo ona oznacza tylko w jakim regionie kupiło sie TV. wiem ,ze w USA jest litera U, w Japonii J itd.

Obraz dostosowany jest do rozdzielczości 1280x720, ale wtedy część pulpitu znika po za ekranem. Wtedy trzeba zmniejszyć troszkę rozdzielczość w opcjach Nview na kartach Nvidia. Tak jest u mnie.

Film z tzw Divxa jeśli są sformatowane w 16:9 to zostana wyświetlone na całym ekranie. I nie ma tu znaczenia jaka jest rzeczywista rozdzielczość filmu. Wielu ludzi kopiujac filmy w DVD sztucznie obcina rodzielczośc by film zmiescił się na 700MB płycie (albo na dwóch), jednak jesli proporcje ekranu zostają zachowane to i TV wyświetli obraz tak jak mu poda komputer.

HDCP to standard, który wymagany jest na wszystkich źródłach, które bedą odtwarzać dany materiał. Jesli urządzenie źródłowe nie ma tego systemu, a materiał źródłowy nie jest zakodowany w nim, to sygnał jest wysyłany na TV taki jaki jest. Załozę się, ze jesli ktoś się wkurzy i opracuje jakiś program do Windowsa, który bedzie obchodzic HDCP, to na nic zdają się wszystkie zabezpieczenia. Ja bym sie nie martwił tym systemem, bo nie takie kwiatki juz molochy informatyczne wymyslały i co? Ktoś zawsze coś wymysli by to obejść i ludzie bedą oglądać to co chcą!!!

Tak. Na dole są głośniki. Grają nawet dobrze, ale jak ktoś chce mieć normalne kino domowe, to co najwyżej może ich uzyć jako głośniki centralne do swego kina. 20W to zbyt mała moc, by dobrze nagłośnić pokój 20-25m/kwad.
 

p00h

Member
martinos napisał:
1.http://www.asbyon.com/screen/rubriken/testberichte/testberichte_th42pv60.asp
Ale pisaliście że macie wersję PV60 a nie PV60E wiec jaka to może być różnica między nimi?

To to samo.

martinos napisał:
2.A co z odświeżaniem Panasa PV60 przy wyjściu obrazu tj. pulpitu Windowsa XP na tę plazmę? Czy to jest 85Hz przy 1024x768 i czy migocze? A jak ja używam teraz 1152x864 na monitorze Dell 100Hz to czy będzie migotało na tej plaźmie i ile Hz będę tam miał?

Plazma nie 'miga', a przynajmniej nie tak jak CRT. Natywna rozdzielczość panelu 42" to 1024x768 (inne rozdzielczości są skalowane); akceptuje wejście od 60Hz do 85Hz; ale to plazma, więc im mniej Hz tym więcej kolorów.

martinos napisał:
3.A czy rozdzielczość z XVID 608x336 25.0fps trzeba scalować jakimś programem z Windowsa np SubEdit do rozdzielczości 1024x768 bo chciałbym uzyskać zeby nie było widać ani u gory ani po bokach brzydkich czarnych pasków?

To działa tak jak monitor, więc dokładnie tak samo jak na PC trzeba to skalować.

martinos napisał:
4.Czy na dole tzn ta srebrna część tego Panasa ma głośniki 2x20W, jakie jest wrażenie wizualne i słuchowe?

Do TV OK, byleby nie włączać opcji '3d sound'.
Do oglądania filmów lepiej zaopatrzyć się w prawdziwe głośniki.
 
Do góry