Seria C91H i Q91H

andrewpl

New member
50"Q91H i movie plus,kalibracja obrazu

Witam wszystkich.
Wczoraj zakupiłem plazmę 50 samsung q91h.
Czy funkcję movie plus trzeba osobno załączać, czy jest juz"na stałe"włączona?
Jak optymalnie ustawić te wszystki parametry obrazu,bo przyznam szczerze,że są różne opinie co do tych,które są podane w linkach do zachodnich stron.
Jutro mam"prezentację" sprzętu rodzince i nie chciałbym narobić obciachu....
Bardzo zależy mi na sprawdzonych ,dobrych ustawieniach (normalnych, bez "trybu docierania")
Pozdrawiam.
 

xpektor

New member
NG HD wyglada slicznie od kiedy podlaczylem dekoder hd philipsa od c+. Wczoraj podpialem kabelk hdmi i szczenki do teraz szukam. Na kablu nie oszczedzalem wiec zakupilem takiego za 70zl/ 1.8m PROLINK EXCLUSiVE. Wraz z kablem pojawil sie dziwny problem ktorego nie dostrzegalem an scart - mrowienie, szczegolnie widoczne an nieruchomych, ciemnych obrazach. Nie wiem czym moze to byc spowodowane. Zla jakoscia kabla, podlaczeniem, telewizorem, dekoderem... ;(
 

pietiagoras

New member
xpektor napisał:
NG HD wyglada slicznie od kiedy podlaczylem dekoder hd philipsa od c+. Wczoraj podpialem kabelk hdmi i szczenki do teraz szukam.
Jak wrażenia? Właśnie wypowiadam n'kę, rozważam c+. Na czym opadła Ci szczęka? Jakiś kanał HD, czy po prostu jakość obrazu SD jest lepsza? Jakiś lepszy upscaler w tym Philipsie jest?

xpektor napisał:
Wraz z kablem pojawil sie dziwny problem ktorego nie dostrzegalem an scart - mrowienie, szczegolnie widoczne an nieruchomych, ciemnych obrazach. Nie wiem czym moze to byc spowodowane. Zla jakoscia kabla, podlaczeniem, telewizorem, dekoderem... ;(
Ciekawostka. Ja używałem tylko HDMI i componentu, nie zauważyłem różnicy, mrowienie było i tu i tu. SCARTa nie sprawdzałem. Teoretycznie słabszy kabel (SCART) powinien dodać szumu. Sprawdź ustawienia - mam wrażenie że każde wejście w odbiorniku ma swoje ustawienia, może na SCART miałeś włączony NR (niby odszumia, ale daje poświaty)?

Czy Wasze TV szybko przełączają się między wejściami HDMI? U mnie przełączenie na dekoder Nki trwa kilka sekund, 3 razy pojawia się opis wejścia (HDMI1 ...) dopiero za 3cim razem pojawia się obraz. Z DVD (H/K) tego problemu nie ma.
 

wolfspirit

New member
Zamykając temat wad tej plazmy i efektu „mrowienia”. Uściślijmy co mamy dokładnie na myśli. Czy są to kolorowe lub zielone piksele migające w sposób losowy w ciemnych odcieniach szarości lub innych kolorów sprawiające wrażenie szumu?
Zwróćcie uwagę że te piksele migają również przy sygnale podawanym przez HDMI, z komputera, wzorze sygnału z menu ochrona przed wypalaniem, a nawet przy stop klatce gdzie o szumie sygnału nie ma mowy.
Jest to według mnie efekt typowy dla naszych plazm, których matryce tak naprawdę nie potrafią odwzorować wszystkich poziomów jasności pikseli, zwłaszcza tych bliskich całkowitego wygaszenia matrycy. Aby uniknąć sytuacji w której matryca odtwarza odcienie szarości i kolorów, ale tylko do pewnego poziomu po której jest tylko czerń Samsung używa tricku. W ciemnych scench i w półtonach kolorów miga pikselami dodając sztucznie brakujące poziomy szarości i ciemnych kolorów (dithering ?). Technika nie jest doskonała i dlatego są niekorygowalne przebarwienia zielonkawe i różowe ciemnych odcieni szarości (widoczne u mnie i innych we wzorze sygnału) o czym pisano wcześniej w tym wątku. Sadze że gdyby wyłączyć tę funkcję oraz wszystkie bajery poprawy sygnału książkowy kontrast 15000:1 nagle zmienił by się w góra 800:1 jak nie mniej, a skala szarości urywała by się nagle na około 5% po których byłaby tylko czarna dziura…

PS: Ostatnio oglądałem z bliska Pioneera Kuro i tam nie udało mi się dostrzec tego zjawiska. Sadzę że tamta matryca odtwarza pełną gamę kolorów i szarości bez sztuczek z ditheringiem. Jak kupuje się (dużo) tańszy telewizor trzeba przywyknąć do jego pewnych niedoskonałości. Na pocieszenie. Według mnie zachwyty z czernią Kuro są przesadzone. W oświetlonym pomieszczeniu nadal jej nie było (owszem po ciemku i w półmroku była lepsza niż u mnie w C91) a ja widziałem dobrze swoje odbicie w jego matrycy J
 

xpektor

New member
Szczeka opada mi za kazdym razem gdy wlacze National Geographic HD. Poprostu bajka. Naprawde nei spodziewalem sie tego po TV za 4500zl.
Co do migajacych pikseli, to chodzi wlasnie chyba o ten szum. Juz sie do niego przyzwyczailem, ale zauwazyl to tez moj brat wiec to nei moj problem z oczami. Na scarcie ich nie bylo, na hdmi sie pojawily. Tez mnie to zdziwilo i zastanawiams ie czy to wlasnie nei wina ustawien. Sa jakies opcje wejsc, ustawien rozdzialki, jakosci, czestotliwosci odswiezania czy czegos takiego? Mysle ze w najblizszym czasie przelacze na scart i zobacze czy to wina zlego kabla, tvika czy czego. W kazdym badz razie przez minimalne szumy nie zrezygnuje z NG HD a w najbzliszym czasie z C+ HD.
Do tego mam w planach zamowienie wlasnie n'ki. Jutro start LM a na jedynce jeden mecz. To jest chore.
 

kram

New member
Już sam nie wiem czy kupić..

Byłem zdecydowany na Samsunga, ale:
- po przeczytaniu wielu postów nie przekonują mnie systemy przeciw wypalaniu bo jak widać ten problem ciągle się pojawia.. Co gorsza jest to stosunkowy nowy model, więc co będzie za parę lat?
- co z pasami występującymi choćby w przypadku filmów DVD? niezbyt mi się uśmiecha świadome "obcinanie obrazu"..
- co mnie najbardziej nurtuje, czy "systemy" mają również zastosowanie do uszkodzeń powstałych w wyniku owyach pasów, poziomych i pionowych?

Proszę o uświadomienie :)
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Czarne pasy oznaczają w praktyce, że świecą piksele w obszarze filmu, a nie świecą w obszarze czarnych pasów. Na dłuższą metę jest to równoznaczne z większym wypalaniem obszaru niezajętego przez czarne pasy. Dlatego osobiście preferuję powiększanie obrazu tak, aby pozbyć się czarnych pasów.

Wiele zależy od tego, jaki procent oglądanego przez Ciebie materiału stanowią filmy w formacie szerszym, niż 16:9 oraz te w formacie 4:3. Z teoretycznego punktu widzenia wyrównanie stopnia wyświecenia pikseli można zniwelować przez wyświetlanie białego tła lub białego szumu. Jednak nadal nie rozwiązuje to problemu polegającego na tym, że piksele w środkowej części obrazu są statystycznie bardziej zapracowane od tych znajdujących się na górze i na dole w obszarze czarnych pasów. Tak więc teraz należałoby zastosować obraz odwrotny: białe pasy na dole i górze i czarny obszar w środkowej części. Jednak pozostaje pytanie, jak wcelować z ich rozmiarem, aby co do piksela odpowiadały temu, co wyświetlasz z DVD oraz przez jaki czas je wyświetlać. Niestety tutaj nie ma idealnego rozwiązania.

Dlatego myślę, że najlepiej jest formatować obraz kosztem utraty części informacji po lewej i prawej stronie ekranu. Przy pełnym wypełnieniu ekranu każdy piksel pracuje statystycznie tak samo, jak pozostałe.

ArtS :)
 

kram

New member
pasy c.d.

Dzięki za szybką odpowiedź.. Czy jest chociaż przybliżona wartość czasu po którym przy wyświetlaniu pasów (np. w trakcie oglądania filmów DVD) mogą następować stałe zmiany? Jeszcze jedno pytanko, posiadam Cyfrę Plus, czy po podłączeniu telewizora z formatem ekranu 16:9 filmy wyświetlane np. na Canal Plus lub Canal Plus Film będą na pełnym ekranie czy owe pasy pozostaną? Czy podawana żywotność ekranu wg. producenta uwzględnia kwestie wypalania i czy Auto Pixel jest skuteczny choćby w przypadku dużych logo?
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Canal+ nadaje generalnie filmy w formacie 16:9, czyli na odbiorniku 16:9 nie będzie pasów.

Czas, po jakim następują stałe zmiany jest kwestią indywidualną. Sądzę, że jeśli filmy z pasami stanowić będą małą część całego repertuaru, to nie masz się czym martwić.

ArtS :)
 

wolfspirit

New member
Mam tez telewizor kilka miesięcy. Używany jest codziennie zwykle po kilka godzin na trybie film lub standardowy z ustawieniami jakie ludzie na forach mieli po kalibracji obrazu (można je znaleźć w innych wątkach lub wcześniej). Oszczędzanie energii na min, skok pikseli fabryczny. N podaje obraz 4:3 powiększony, tak że część log np TVP1 jest obciętych a po bokach nie ma szerokich czarnych pasów, a filmy panoramiczne w 4:3 wypełniają zazwyczaj cały ekran. Nadal jednak na różnych programach są różne loga, część filmów z TV lub DVD ma czarne pasy góra dół, część programów ma wąskie czarne pasy po bokach (używam ustawienia bez overscanu). Włączyłem ostatnio ekran cały biały i wzór sygnału. Bardzo chciałem znaleźć jakieś powidoki, ciemne ślady, bad piksele, wypalone loga, nierównomierne świecenie środka względem boków. Nie udało mi się... Pocieszam się, że może następnym razem ;)
 

kram

New member
Czy przy w miarę dobrej jakości filmów w formacie divx jakość jest zadowalająca? Powiem szczerze, że na lcd szwagra wygląda to marnie.

Pozdrawiam!

I czy w tym przypadku stosujecie zoom?
 

ArtS007

New member
Bez reklam
O te szczegóły pytasz mnie? Jeśli tak, to chodzi mi o to, że nie powinieneś dodawa nowej wypowiedzi wówczas, gdy Twoja poprzednia wypowiedź jest ostatnia. W takim przypadku wystarczy kliknąć przycisk Edytuj i dopisać coś do własnej wypowiedzi.

ArtS :)
 

sebol81

New member
Ja od ponad pół roku oglądam na C91h tylko Divx, XviD i DVD. Czarne pasy (na górze i dole ekranu) mam w 4 filmach na 5 i nie ma żadnych wypaleń, które byłyby widoczne... Pod tym względem NIE MACIE się co obawiać o te tv. Na początku tylko przez jakieś 2 miesiące bawiłem się w ochronę przed wypalaniem po prawie każdym seansie... Teraz już tego w ogóle nie robie. Wszystkie "różnice" w wyświetlanym obrazie znikają same w kilkanaście/kilkadziesiąt minut...
 

RYBBA

New member
Reklamacja naprawy gwarancyjnej

Witam Was szanowni forumowicze i proszę o pomoc.
Dziś dostarczono mi tv z serwisu (równy miesiąc) po rzekomej naprawie gwarancyjnej, ale jak się okazało po godzinnej eksploatacji usterka nie została usunięta do końca, ponieważ w prawym dolnym rogu dalej występują takie same problemy (również przeze mnie zgłaszane w opisie usterki). Dla przypomnienia -to reklamowałem (http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=12848&page=109) post 1090
Co radzicie począć w tej sytuacji. Jestem w trakcie pisania wiadomości do Serwisu Centralnego i nie wiem czy przedstawić im tę sprawę delikatnie, czy "pojechać" po nich trochę grubiej. Nie mam doświadczenia w takich sprawach, więc proszę o pomoc.
I jeszcze jedno. Kurier (DHL)dostarczył mi tv na palecie euro do której był przypięty (w kartonie oczywiście) i powiedział, że przy następnej wysyłce musi być tak zapakowany (na palecie), bo inaczej nie przyjmie przesyłki. Czy to możliwe?



Już wysłałem maila. Zobaczymy co na to SERWIS CENTRALNY
 
Ostatnia edycja:

geroj0

New member
Różowe mrowienie

Witam wszystkich i prosze o pomoc.Od 8 miesiecy jestem posiadaczem C91.Nigdy nie mialem z nim zadnych problemow,wszystkie wartosci w granicach 50-54 i ogolnie wszystko ok.Od kilku dni robie sobie takie maratony filmowe okolo 5 godzin bez przerwy i zauwazylem dwa razy cos takiego-po prawej stronie tv przy jasniejszych kolorach typu biel,krem itp wystepuje fioletowe mrowienie.Tylko przy tych jasniejszych kolorach.Po wylaczeniu tv i wlaczeniu na drugi dzien problem znikl za pierwszym razem jednak wczoraj wieczorem ta sama sytuacja.Co to moze byc ?? Czy zostaje tylko serwis ?? Dziekuje ze wszelkie rady
 

kxs

New member
c91h

Testowałem ten model samsunga i świetnie wypadał, niestety do momentu kiedy zacząłem ogladać na nim mecz z C+, w ogóle nie nadążał za akcją, brak płynności, przy wybiciu piłki przez bramkarza gdzie kamera obejmuje większą część boiska telewizor gubił ostrość, piłka i zawodnicy byli "rozmyci". Obraz był ok tylko w zbliżeniach.
 

sufitowski

New member
42Q91H Problem z wejściem AV

Witam Szanownych HDForumowiczów,

Od listopada jestem użytkownikiem modelu 42Q91H + N'ka bez HDD.

Generalnie jestem zadowolony ze sprzętu. na początku były problemy z Nboxem (telewizor krzyczał o zabezpieczeniach HDCP), ale wymiana dekodera pomogła i teraz jest OK.

Co do różnych "wad" obrazu typu zieleń tam gdzie jej być nie powinno ... no cóż chyba się zdarza. Ale każdy z nas dokonał świadomego wyboru kupując tv za 3,5 tys a nie za 7 ...

Dzisiaj natomiast pojawił się problem kiedy zechciałem podłączyć swoją starą analogową kamerę poprzez wejście chinch z boku obudowy.

TV jakby wykrył, że coś jest podłączone (w menu podłączeń link AV staje się aktywny tak że można wybrać to wejście) natomiast nie ma obrazu ani dźwięku. Próbowałem kilka kabli - to samo, odpada opcja wadliwego kabla.
Postanowiłem z kolei podłączyć do TV wejściem Euro na kablu zakończonym chinchami - bez problemu jest dźwięk i obraz. Tyle że ta opcja jest nieco bezsensowana jeśli sporadycznie chcę podłączać ww. - TV wisi na ścianie i dostac się do tylnych gniazd jest ciężko.

Czy ktoś orientuje co może byc przyczyną ? Jakieś pomysły ?

Przy okazji chciałbym równiez zapytać czy wejście w menu serwisowe powoduje reset wszystkich ustawień ?


Z góry dziekuję za pomoc
 
Ostatnia edycja:
Do góry