Seria C91H i Q91H

wolfspirit

New member
motobartcompany napisał:
Masz podobne predyspozycje do widzenia tego paskudnego efektu co ja.

Posiadałem plazme panasonica PV70 i zielone krawędzie to był mój koszmar.
Moja żona nie mogła tego dostrzec, dopiero jak nagrywałem obraz kamerą to w wyświetlaczu zobaczyła Green Ghosting.
Przy normalnym odborze żonka tego nie widziała. Ja natomiast widziałem to na każdym materiale, ale najbardziej w grach.
Oglądałem plazmy LG, panasonica, pioniera czy ostatnio samsunga C91 i w każdym widać zielone cienie jak na dłoni.

Zawsze zastanawiałem się dlaczego w testach plazm nie ma ani słowa o tym! może tylko garstka ludzi to dostrzega? mamy inny wzrok czy jak?
Czy może testy są sponsorowane? ale co z użytkownikami? wiele osób twierdzi, że tego nie dostrzega... może wydali tyle kasy i żal im się przyznać...

Witam w klubie :???: . Też widzę te zielone krawędzie za poruszającymi się szybko obiektami. Widzę też inną rzecz, o którejś ktoś już tu wspominał jako "efekt tęczy" podobny jak na projektorach. Gdy szybko przesuwam wzrok po ekranie zwłaszcza gdy są kontrastowe sceny to jasne obiekty rozpadają się jakby na składową niebieską i zieloną, ale staram się nie zwracać na to uwagi. Jest to chyba rodzaj predyspozycji osobniczej, której wolałbym nie mieć. Podobnie nie mogę oglądać klasycznego telewizora, ponieważ w jasnych scenach miga on dla mnie jak stroboskop. Po jakimś czasie dopiero wzrok się do tego przyzwyczaja. W sklepie bezbłędnie rozpoznaję telewizory 50 i 100Hz bez czytania specyfikacji. Może dlatego, że przez poprzednich 9 lat miałem dobrą 100Hz Philipsa. Gdy oglądam w sklepie część zwłaszcza starszych plazm też mi miga. Nowe Samsungi, LG i Pioneery nie. Zauważyłem że gdy podłączyłem komputer przez VGA moja 50C91 przełacza się w tryb 60 Hz i zaczyna jak dla mnie delikatnie migotać. Z tego co wydedukowałem po specyfikacji nasze panele są nominalnie 75Hz. Moja żona ma szczęście i twierdzi że nie widzi jakichkolwiek anomalii w obrazie, i twierdzi że jakieś zielone krawędzie i miganie sobie uroiłem bo sie naoglądałem pierdół w internecie :D Podsumuję - gdybym miał kupić jeszcze raz telewizor kupił bym ten sam, a co najwyżej model Q. Jako kamyczek do ogródka mojej plazmy dorzucę minimalne mało spostrzegalne wypalanie loga TVP1 spowodowane katowaniem odbiornika ulubionymi serialami żony. Technologia LCD jest dla mnie porażką, w której czerń kończy się z momentem włączenia odbiornika do sieci, a przy ruchach widzę smugi i mazy. Według mnie obraz SD na LCD to doskonale widoczna pikseloza, a kolory są przekłamane. LCD który mi się podobał i jest porównywalny w jakości do plazmy to podświetlany LED Samsung LE52F96BD. Jego cena oscylująca w okolicach 15k przekonuje mnie, iż LCD to technologia dalekiej przyszłości...
 

pietiagoras

New member
wolfspirit napisał:
[ciach] W sklepie bezbłędnie rozpoznaję telewizory 50 i 100Hz bez czytania specyfikacji. Może dlatego, że przez poprzednich 9 lat miałem dobrą 100Hz Philipsa. Gdy oglądam w sklepie część zwłaszcza starszych plazm też mi miga. Nowe Samsungi, LG i Pioneery nie. Zauważyłem że gdy podłączyłem komputer przez VGA moja 50C91 przełacza się w tryb 60 Hz i zaczyna jak dla mnie delikatnie migotać. Z tego co wydedukowałem po specyfikacji nasze panele są nominalnie 75Hz. [ciach]
Nie jestem przekonany, że mówisz o tych samych Hz. Tzn. 60-75-85Hz to częstotliwość rysowania odchylania pionowego, czyli ile raze na sekundę wiązka elektronów rysuje obraz. Ale dotyczy to CRT, może mieć jakiś wpływ w plazmach(?).
100 Hz w LCD i plazmie to na moje oko ciut inny parametr - to ilość różnych obrazów rysowanych w czasie, a dokładniej oznaczenie, że pomiędzy obrazami 50Hz urządzenie dodaje obrazy pośrednie, aby wyeliminować nieciągłość ruchu. Porównując płynność ruchu na PDP różnych producentów, seria Q Samsunga zachowywała płynność, gdy seria C, starszy LG i oba Panasoniki (PV i PY) miały lekkie skoki obrazu, gdy kamera jechała w bok.
No ale może jestem w błędzie...
 

pietiagoras

New member
jag888 napisał:
Dodatkowo czy ktos obsluguje pilotem z q91 tuner n-ki? jaki na to patent? pozdrawiam
Mam już 2 "uniwersalne" piloty i 1 uniwersalny.
"Uniwersalne" to pilot Harmana od modelu 445. Kodów do ADB (producent STB Nki) nie ma, nie dał się nauczyć. No i pilot Samsunga, teoretycznie są kody ale jest mniej urządzeń niż ma H/K na listach. Niby jest patent ze sterowaniem poprzez HDMI (Anynet), ale sam pilot ma przycisków tyle co pilot telewizora.
Uniwersalny to Logitech Harmony. Mam najtańszy model 525 (choć nie tani - prawie 300 zł), ale potrafiłem zaprogramować nim i dziwacznego Hyundaia (LCD), i Nkę, a i Samsung pokazał że ma więcej kodów niż dostępnych jest z pilota. M.in. ma bezpośrednie wywołanie HDMI1 i HDMI2, włączanie i wyłączanie odbywa się osobnymi komendami (ma znaczenie jeśli nie trafimy np. w TV). No i pod przyciskami wyświetlacza podpinasz wszystkie akcje które ma oryginalny pilot (a tych akcji w przypadku amplitunera AV jest sporo). Największy hicior to programowanie aktywności: naciskasz Oglądaj TV i włącza się TV, Nka, aplituner, TV przełącza się na HDMI1, H/K na odpowiednie wejście. Głośność do H/K, kanały do Nki, obraz do TV. Polecam!
PS. Nie pracuje w ani dla Logitech, ich dystrybutorów czy resellerów :p
 

WolverineXXX

New member
Banding...

Witam,
jeżeli było już o tym pisane to z góry przepraszam.
Powiedzcie mi czy w modelu 42Q91H też macie problem z przejściami tonalnymi ?
Wygląda to tak jak na tej fotce :
http://saidkarlsson.com/colorproblem.jpg

( oczywiście zdjęcie nie przedstawia plazmy samsunga, ale problem wygląda u mnie identycznie )

Dzieje się tak zarówno na sygnale z N-ki jak i z PS3.
Czy można to wyregulować ustawieniami czy też jest to normalna przypadłość plazmy z " niskiej półki " ?

Pozdrawiam
Wolverinexxx
 

evilkhan

New member
Ps-42q91h

Witam, to mój pierwszy post na tym forum. Czytam je od dłuższego czasu ale dopiero teraz postanowiłem napisać. Dzięki wam zdecydowałem się na plazmę PS-42Q91H. Jak coś to będzie na was ;)
Przesiadam się z 21" Deawoo więc myślę że będę zadowolony. Powszechnie wiadomo jak jest ciężko z dostępnością tego telewizora. Udało mi się jednak go w końcu upolować w całkiem przyjaznej cenie - 3625 zł (w tym przesyłka) wczoraj na otomedia.pl - dziś cena tam jest większa o ponad 250 zł a i tak sprzętu brak. Najlepiej chyba atakować sklepy na początku tygodnia. Około piątku plazma powinna być u mnie więc zobaczę jak się sprawuje i napiszę. Mam jednak do was 3 pytania:

- Jakie mocowanie na ścianie polecacie ? Mam raczej kiepskie ściany (stare budownictwo) i chciałby mieć pewność że mi się nie spie.. nie spadnie ;)


- Jaki zestaw głośników kina domowego polecacie ? nie jestem audiofilem ani milionerem - jakieś takie poprawnie grające cudeńka za 1000-1500 zł max.

- Czy w łódzkiej gazetce MM nie ma czasem jakiejś promocji na ten tydzień na plazmy ? Na stronie jest jeszcze stara gazetka a obecnie ta plazma kosztuje raptem 4999 zł !!!

Pozdrawiam wszytskich i dzięki za porady :D
 

tolkien

New member
Ja znalazłem inne rozwiązanie i kupiłem C91 w Niemczech . Miałem go w domu juz na trzeci dzień po zamówieniu :D Menu i instrukcja jest oczywiscie po polsku. M moim przypadku sprawa jest o tyle prosta ze mieszkam w Zgorzelcu i z gwarancja w razie co nie powinno byc problemu
Sam tv jest wyprodukowany tak samo jak "nasze" na Słowacji.
Co ciekawe sklep od wczoraj podniósł cene o 100 Euro wiec mi sie udało podwójnie. Za swój model zapłaciłem 890 Euro .
http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/676228_-ps-42c91h-samsung.html
Niemcy w prosty sposób pokazuja dostepność artykułu co polecałbym naszym e-sklepom.
 

wolfspirit

New member
pietiagoras napisał:
Nie jestem przekonany, że mówisz o tych samych Hz. Tzn. 60-75-85Hz to częstotliwość rysowania odchylania pionowego, czyli ile raze na sekundę wiązka elektronów rysuje obraz. Ale dotyczy to CRT, może mieć jakiś wpływ w plazmach(?).
100 Hz w LCD i plazmie to na moje oko ciut inny parametr - to ilość różnych obrazów rysowanych w czasie, a dokładniej oznaczenie, że pomiędzy obrazami 50Hz urządzenie dodaje obrazy pośrednie, aby wyeliminować nieciągłość ruchu. Porównując płynność ruchu na PDP różnych producentów, seria Q Samsunga zachowywała płynność, gdy seria C, starszy LG i oba Panasoniki (PV i PY) miały lekkie skoki obrazu, gdy kamera jechała w bok.
No ale może jestem w błędzie...

Masz rację. Może wrażenie migania plazm ma nie tyle związek z ilością obrazów wyświetlanych w ciągu sekundy przez wiązkę elektronów jak w CRT, ale z różnej częstotliwości sterowania wyładowaniami w komórkach co właśnie daje podobny efekt migotania obrazu:
http://www.tomshardware.pl/display/20050309/lcd_vs_plasma-06.html
Dziś postaram się zbadać dokładniej tryb PC.
Płynność ruchu to zupełnie inna bajka i ma się nijak do migotania. Zależy ona głównie od jakości i typu procesora wstawiającego obrazy pośrednie oraz tego czy ma on algorytmy przewidywania ruchu (seria Q - Movie plus). I teraz najważniejsze pytanie. Czy na porównywanym Q był włączony Movie Plus mający właśnie poprawiać płynność (ale powodujący w niektórych scenach przekłamania i efekt "amatorskiej kamery video" w filmach) czy też był wyłączony, a mimo to ruch był bardziej płynny niż na serii C? Jak napisałem w wątku o aktywacji Movie Plus z moich dociekań wynikło, iż seria C i Q to zupełnie różne telewizory oparte o zupełnie różny hardware w sensie procesor obrazu. Nadal nie wiem czy dobrze zrobiłem kupując okazyjnie C zamiast zaplanowanego Q.
 

kobo

New member
Ps42-q91h

Na stan obecny sa w electro-all.pl ( cena 3729 zl ).
Mialem problemy z internetowym formularzem zakupu, ale pisac na maila.
Odpowiedz bardzo szybka. Dzisiaj rano zamowilem, po poludniu wysylka!
Polecam!
 

Slots123

New member
kobo napisał:
Na stan obecny sa w electro-all.pl ( cena 3729 zl ).
Mialem problemy z internetowym formularzem zakupu, ale pisac na maila.
Odpowiedz bardzo szybka. Dzisiaj rano zamowilem, po poludniu wysylka!
Polecam!

daj znac jak oceniasz ta transakcje, gdy juz dostaniesz sprzet .... bo szczerze mowiac to nie znam tego sklepu ...
 

evilkhan

New member
42q91h

Ja kupiłem w poniedziałek w otomedia.pl za 3625 (w tym już przesyłka) !
Dzień póżniej cena skoczyła o ponad 280 zł a i dostęność : brak....
Czekam na przesyłkę z niecierpliwością.:D
 

Doodi

New member
Odświeżanie

Jak zmusić plazmę Q91H by pracowała z wyższym odświeżaniem? Plazma podłączona do kumputera kablem DVI-HDMI. Obraz super ale nieco migocze. Bardzo proszę o sugestie.
 

kobo

New member
do Slots123

Sklep perfekcyjny. Opinie sa na opineo.pl lub na skapiec.pl.
Wczoraj ok 10.00 zamowilem, dzisiaj o 11.00 mialem go w domu.
Sprawdzilem w menu serwisowym - nowka. Obsluga sklepu troszczy sie o klienta! Polecam goraco.
 

wolfspirit

New member
Właśnie eksperymentowałem na wszystkie możliwe sposoby z podłączeniem do PC przez przejściówkę DVI/VGA do VGA. Wypróbowałem różne rozdzielczości i odświeżania 60 i 75 Hz, ale zawsze trochę miga. Prawdopodobnie jest ta sama bajka po DVI/HDMI. Plazma przestawia się w tryb migotania gdy dostaje sygnał 60/75Hz. Nie próbowałem wymuszania odświeżania 50Hz. Sądzę że problem rozwiąze podłaczenie do PC przez kartę graficzną ze złączem HDMI i ustawieniem 720p lub 1080i.
 

pietiagoras

New member
Głośna praca

Niestety coraz bardziej dokuczliwa staje się głośna praca Samsunga (50 Q91H). Nie jest to jednostajny szum, nie ma tam wiatraków, a bzyczenie/piszczenie zależne od intensywności podświetlenia.

Jak sądzę problem jest spotykany i w CRT, i w plazmach. Czy ktoś z Was to miał i korzystał z serwisu? Obawiam się, że nawet jeśli to naprawią, zepsują 3 inne rzeczy. Ale bzyczenie psuje radochę z wieczornego oglądania :-(
 

rabarbar

New member
pietiagoras napisał:
Niestety coraz bardziej dokuczliwa staje się głośna praca Samsunga (50 Q91H). Nie jest to jednostajny szum, nie ma tam wiatraków, a bzyczenie/piszczenie zależne od intensywności

Rozwiązanie połowiczne to zmniejszenie kontrastu i/lub jasności
 

wolfspirit

New member
Bzyczenie, piszczenie chyba zależy od serii/egzemplarza. Mi trafiła się niemal bezgłośna. Pracujący dysk twardy z nbox recordera absolutnie zagłusza jakiekolwiek odgłosy plazmy. Na zagranicznych forach znalazłem informację, że gdy wzbudzają się blachy lub transformatory i zgłaszali problem głośnej pracy do serwisu Samsunga to przyjeżdżał spec i instalował podkładki wygłuszające do środka. Niektórzy smarowali na własną rękę bzyczące transformatorki jakimś lakierem.
 
Do góry