Seria C91H i Q91H

Mars

New member
tolkien napisał:
W teście Samsunga ( AV nr9) wychodzi na to że przy połączeniu przez Component znacznie pogarsza się rozdzielczość natomiast przy połączeniu przez HDMI nie można odbierać sygnałów 480i oraz 576i . Sygnału 1080p za to wogóle nie można odtwarzać !?
Czy może mi ktos wytłumaczyc w takim razie jak ten telewizor podłączyc żeby mieć najlepszy sygnał i jednocześnie odtwarzac wszystkie sygnały ??Bo z tego testu wynika że to niemożliwe. A może mi te dwa rodzaje sygnałów będą zbędne ? No i co z tym trybem 1080p ?? Czy jego brak to jakis duzy minus ?? Już miałem kupic model „Q” no i zwątpiłem. :confused:

Warto zadać sobie to samo pytanie, które kiedyś przewrotnie zadano w którymś z numerów Audio Video, a mianowicie po co w ogóle pchać technologię full HD dla ekranów mniejszych niż... 60 - 70 cali. Tak, tak, to nie pomyłka. Nie czas tu na wyjaśnianie tego problemu, bo został w owym piśmie kompetentnie przedstawiony. Po prostu z samej rozdzielczości ludzkiego oka i wymogu odległości od ekranu na tyle dużej, by móc objąć okiem cały obraz wynika, że kupowanie HD poniżej 50 - 60 cali to psucie wzroku, bo żeby zobaczyć raj w postaci wszystkich szczegółów trzeba usiąść zbyt blisko, by zarazem komfortowo oglądać, czyli objąć wzrokiem cały ekran.
Typowa 42 calowa plazma 1024x768 w subiektywnym odbiorze wcale nie będzie mieć mniej szczegółowego obrazu niż np. LCD wyższej rozdzielczości, a wiele matryc full HD to jakościowa porażka. Odsyłam do ostatniego testu LCD w AV z X 2007.
Po co odbiór sygnałów 480 i 576 z przeplotem ("i"), skoro typowy sygnał DVD ma i owszem 576, ale bez przeplotu? Obecnie mamy dostępne 2 nowe formaty, które zawzięcie walczą ze sobą, skutecznie zniechęcając klientów do nowej technologii (ręka do góry, kto chciałby kupować aż 2 odtwarzacze - HD DVD i BluRay naraz - owszem, jest uniwersalny LG, ale obraz żadna rewelacja, poza tym nie odtwarza płyt CD) jest bardzo mało filmów. Fakt są jeszcze gry komputerowe full HD, ale czy aby plazma i komputer to nie lekki mezalians...?
Poza tym żadna ze stacji TV nadających sygnał HD (a na pewno ani Cyfra + ani "N") nie nadaje go w specyfikacji bez przeplotu, czyli 1080p a "tylko" 1080i, czego i tak nie dostrzeże 90% użytkowników.
Sens tego przydługiego wywodu można w sumie zakończyć wezwaniem do zachowania zdrowego rozsądku. Samsung w wersji Q to jeden z hitów rynku, co też wyjaśnia, dlaczego w wielu sklepach trzeba nań czekać nawet tygodniami. Owszem, nie obsługuje wszystkich formatów, tylko po co miałby to robić...
Co do połączeń, to ma aż 3 złącza HDMI i warto z nich skorzystać. Component można też sprawdzić, bo recenzenci nie są nieomylni. Może się okazać, że z Twoim odtwarzaczem DVD lepszy obraz będzie z wyjścia component niż z HDMI.
 

tolkien

New member
Dzięki Mars za wyczerpujacą odpowiedź .
Teraz tylko czekam kiedy dostane zamówioną już plazme 42Q.... a póki co śladu po nich nie ma i nikt nie wie kiedy bedą . Dziwna ta gospodarka rynkowa w Polsce. Jest udany model tv , jest popyt a podaż padła.
Sprawdziłem ze np. w niemieckich sklepach internetowych nie ma takiego problemu. Owszem w niektórych sklepach tez trzeba zamawiać ale w tych tańszych akurat mają na magazynie
 

bionix

New member
Witam. Heh tez mam ten problem, a raczej mialem. Miesiac juz kupuje 42q91h juz prawie zwatpilem. Jeden sklep przetrzymal mnie tydzien, drugi tez pare dni, pozniej zaczalem wydzwaniac nigdzie nie maja na stanie i nie wiedza kiedy bedzie.... dwa dni temu fuksnelo mi sie i ponoc juz plazma bedzie w poniedzialek do odbioru... zobaczymy. Pan ze sklepu mowi ze jedzie z glownego magazynu i na 100% zarezerwowany dla mnie heheh juz zacieram lapki... :) Pozdrawiam i dam znac jak sprawy sie potoczyly.

AAA cena 3800..
 

he_avy

New member
Witam
Mam pytanko odnosnie gier z PC a konkretnie o rozdzielczosci w ktorej 50Q91h wyswietla na pelnym ekranie,rozdzialki powiedzmy 800x600,1024x768 sa 4:3 wiem ze sa w grach ustawienia do 16:9 ale co ze starszymi tytulami ktore nie maja takich opcji?Co z nizszymi rozdzielczosciami jak wlasnie 800x600 albo z wyzszymi powiedzmy 1600x1200.Czy obraz jest na pelnym ekranie czy poprzycinany lub czy wogole sie uruchamia?
2 pytanko odnoscie awaryjnosci plazmy samsunga.Bylem ostatnio w MM i widzialem Lg50PC51 w cenie 5299 przeczytalem na tym forum watek o tych LG'ikach i wsumie zrobil mi sie dylemat bo w podobnej cenie sa i Samsung i LG maja podobne parametry tylko ponoc Lg mniej awaryjne
Pozdrawiam
 

SnaQ

New member
No i stało się...
Dołączyłem do grona posiadaczy plazmy Samsunga. Zakupiłem 42C91 i nie żałuję ani jednej złotówki, choć uczciwie mówiąc nie jest to telewizor bez wad. Może opiszę pokrótce, co mnie cieszy, gdzie rozwiały się moje wątpliwości i obawy, a które wady potwierdzam. Porównywałem ten TV głównie z Panasonicem PV70 (37 i 42").

Czerń:
W porówaniu z dowolnym LCD jaki widziałem C91 wygrywa w cuglach. Na tym polu prześciga nieco moim zdaniem Panasonica PV70. Ale bądźmy uczciwi - czerń idealna nie jest... Jeśli ktoś nie widzi różnicy pomiędzy czernią panela, a czernią obudowy to bez obrazy, ale ma coś z oczami. Nawet na wyłączonym telewizorze widać, że jest to bardzo, bardzo, bardzo ciemny szary, wpadający lekko w zieleń - bardzo blisko czerni. Nie widziałem Samsunga stojącego obok Pioneera Kuro, więc w nie wiem jak wypada w porównaniu z nim.

Sygnał SD:
Moim zdaniem rewelacja. Jest dużo lepiej niż na PV70. Obraz wolny jest od paskudnych artefaktów jakie zaserwował mi Panasonic. Co mówię?! Jest nawet lepiej niż na moim mniejszym (29") CRT! A oglądam póki co ze zwykłej i to dość słabo odbierającej anteny siatkowej.

Jednolitość:
Brawa dla Samsunga! Zarówno na całkiem czarnym, jak i całkiem białym obraz był IMHO idealnie jednolity. Żadnych chmur, węży, zero ziarnistości, która tak zraziła mnie w Panasie.

Zielone krawędzie:
Póki co nie zaobserwowałem. Puściłem Sin City na tej scence, którą pokazywano w necie, gdzie Panas robił zielone smugi za samochodem i powiem, że choć bardzo starałem się dostrzec ten lag to mimo, że wiedziałem gdzie patrzeć i czego szukać to nie mogę powiedzieć, żebym coś dostrzegł. Miałem wrażenie, że leciutki lag się pojawia, ale zjawisko był na tyle znikome, że nie wiem, czy to było naprawdę, czy też to kwestia autosugestii i szukania dziury w całym. Dziś sprawdzę scenki w Gears of War na Xbox 360 i jeśli zdążę to wrzucę mały update.

Nagrzewanie się:
Śmiechu warte. Wczoraj wieczorem po kilku ładnych godzinach oglądania TV, DVD i grania górna powierzchnia plazmy była ledwo ciepła. Mam wrażenie, że za dnia grzeje się nieco, ale nadal nie jest cieplej niż na CRT. Sam panel promieniuje nieco ciepła (do przodu) na jasnych obrazach.

Buczenie:
Niestety jest... Co prawda bardzo ciche, z dwóch metrów raczej niesłyszalne, ale jest. Zależy od jasności pokazywanych scen - im jaśniej tym intensywniej bzyczy. Zaznaczam, że mam bardzo wyczulony słuch - nikt inny z domowników nie słyszy tego. To jednak mało przeszkadza, gorzej, że telewizor cichutko syczy gdy jest wyłączony. Słychać to tylko gdy jest bardzo cicho, a więc w nocy i z bliska (0,5-1m) ale nieco mnie to drażni.

Dźwięk:
Potwierdzam zdanie większości - słaby. Brzmienie pudełkowate, ale tego się spodziewałem. Kino domowe będzie niezbędne :)

Sygnał przez SCART:
Potwierdzam, że tu obraz staje się ziarnisty, obraz z innych źródeł jest tego pozbawiony (nawet z anteny siatkowej).

Ustawienia:
Szeroka gama funkcji i parametrów. Wstępnie skalibrowałem takie rzeczy jak jasność, kontrast i ostrość, pobawiłem się nieco kolorami - IMHO jest lepiej niż przyzwoicie, a mam nadzieję, żę uda się jeszcze to polepszyć gdy będę miał nieco więcej czasu.

Na razie to chyba tyle.
 

deniro24

Member
Bez reklam
@SnaQ z plazmami Samsunga jest teraz problem z dostępnością i wzrostem cen, więc jeśli to nie tajemnica to gdzie kupowałeś i ile zapłaciłeś za niego?

Od dawna zastanawiałem się nad 42Q91, ale mnie coraz bardziej... 50Q91!

Pozdrawiam.
 

maron71

New member
LG 42PC51 i samsung PS42Q91H

Witam
Mialem ostatnio przyjemnosc testowac LG42PC i Samsunga Ps42Q91H
LG - strasynie buczal co bylo bardyo denerwujace ,obray dobry swietne dopasowanie formatow,ale ya to jedna strasyna wada wypalaly sie loga stacji juy po 5 minutach i byly nie do usuniecia mimo wlacyonej funkcji orbital
Samsung a moze raczej Szajsung to jedna wielka porazka co prawda obraz lepszy niz w LG ale za to orromne problemy z dopasowaniem formatu LG wrecz perfekcyjnie dopasowuje sie a szajsung jezeli sygnal nadawany jest w formacie 16,9 nie wypelnia calego ekranu serwis Szajsunga twierdzi ze tak ma byc.Moim zdaniem Samsung to jedno wielkie badyiewie i niech ucyz sie od LG jak dopasowuje sie obraz,jestem rozczarowany Szajsungiem ja sama nazwa wskazuje.Goraco nie polecam tego modelu
 

SnaQ

New member
No to ponownie ja... :)
Na początek mały obiecywany update: Gears of War...
Niestety, mamy phosphor lag, green ghosting, czyli po naszemu zielone krawędzie... Póki co zauważyłem je tylko w jednej lokacji - Akt 1, Wrath, obok okrągłego stołu, białe kolumny u stóp schodów prowadzących na taras z Trojkami - fragment pokazywany na YouTube. Nie wygląda to tak strasznie jak na wspomnianym filmie, ale jest wyraźnie widoczny.


@deniro24:
Telewizor kupiłem w lokalnym sklepie. Dałem za niego 3600.
 

Mars

New member
SnaQ napisał:
No i stało się...
Dołączyłem do grona posiadaczy plazmy Samsunga. Zakupiłem 42C91 i nie żałuję ani jednej złotówki, choć uczciwie mówiąc nie jest to telewizor bez wad. Może opiszę pokrótce, co mnie cieszy, gdzie rozwiały się moje wątpliwości i obawy, a które wady potwierdzam. Porównywałem ten TV głównie z Panasonicem PV70 (37 i 42").

Czerń:
W porówaniu z dowolnym LCD jaki widziałem C91 wygrywa w cuglach. Na tym polu prześciga nieco moim zdaniem Panasonica PV70. Ale bądźmy uczciwi - czerń idealna nie jest... Jeśli ktoś nie widzi różnicy pomiędzy czernią panela, a czernią obudowy to bez obrazy, ale ma coś z oczami. Nawet na wyłączonym telewizorze widać, że jest to bardzo, bardzo, bardzo ciemny szary, wpadający lekko w zieleń - bardzo blisko czerni. Nie widziałem Samsunga stojącego obok Pioneera Kuro, więc w nie wiem jak wypada w porównaniu z nim.

Sygnał SD:
Moim zdaniem rewelacja. Jest dużo lepiej niż na PV70. Obraz wolny jest od paskudnych artefaktów jakie zaserwował mi Panasonic. Co mówię?! Jest nawet lepiej niż na moim mniejszym (29") CRT! A oglądam póki co ze zwykłej i to dość słabo odbierającej anteny siatkowej.

Jednolitość:
Brawa dla Samsunga! Zarówno na całkiem czarnym, jak i całkiem białym obraz był IMHO idealnie jednolity. Żadnych chmur, węży, zero ziarnistości, która tak zraziła mnie w Panasie.

Zielone krawędzie:
Póki co nie zaobserwowałem. Puściłem Sin City na tej scence, którą pokazywano w necie, gdzie Panas robił zielone smugi za samochodem i powiem, że choć bardzo starałem się dostrzec ten lag to mimo, że wiedziałem gdzie patrzeć i czego szukać to nie mogę powiedzieć, żebym coś dostrzegł. Miałem wrażenie, że leciutki lag się pojawia, ale zjawisko był na tyle znikome, że nie wiem, czy to było naprawdę, czy też to kwestia autosugestii i szukania dziury w całym. Dziś sprawdzę scenki w Gears of War na Xbox 360 i jeśli zdążę to wrzucę mały update.

Nagrzewanie się:
Śmiechu warte. Wczoraj wieczorem po kilku ładnych godzinach oglądania TV, DVD i grania górna powierzchnia plazmy była ledwo ciepła. Mam wrażenie, że za dnia grzeje się nieco, ale nadal nie jest cieplej niż na CRT. Sam panel promieniuje nieco ciepła (do przodu) na jasnych obrazach.

Buczenie:
Niestety jest... Co prawda bardzo ciche, z dwóch metrów raczej niesłyszalne, ale jest. Zależy od jasności pokazywanych scen - im jaśniej tym intensywniej bzyczy. Zaznaczam, że mam bardzo wyczulony słuch - nikt inny z domowników nie słyszy tego. To jednak mało przeszkadza, gorzej, że telewizor cichutko syczy gdy jest wyłączony. Słychać to tylko gdy jest bardzo cicho, a więc w nocy i z bliska (0,5-1m) ale nieco mnie to drażni.

Dźwięk:
Potwierdzam zdanie większości - słaby. Brzmienie pudełkowate, ale tego się spodziewałem. Kino domowe będzie niezbędne :)

Sygnał przez SCART:
Potwierdzam, że tu obraz staje się ziarnisty, obraz z innych źródeł jest tego pozbawiony (nawet z anteny siatkowej).

Ustawienia:
Szeroka gama funkcji i parametrów. Wstępnie skalibrowałem takie rzeczy jak jasność, kontrast i ostrość, pobawiłem się nieco kolorami - IMHO jest lepiej niż przyzwoicie, a mam nadzieję, żę uda się jeszcze to polepszyć gdy będę miał nieco więcej czasu.

Na razie to chyba tyle.

Tytułem wyjaśnienia pewnych zjawisk. Było o tym nieraz, ale jak widzę, warto jeszcze raz wyjaśnić:

1. Jakość czerni wyświetlanej na ekranie nie ma nic wspólnego z głębią czerni obudowy. To jakieś kosmiczne nieporozumienie. Odsyłam do obszernych artykułów a AUDIO VIDEO nt. zasady działania ekranów plazmowych i ich kalibracji. To, że ekran jest ciemnoszary z domieszką grafitowego to zaleta powłoki antyoblaskowej i filtru, nawiasem, biorąc wersja C ma jego uboższą wersję w porównaniu do wersji Q. Jakość czerni sprawdzamy za pomocą tablic testowych a nie porównując do koloru obudowy. Posiadacze obudów srebrnych byliby chyba wówczas najbardziej skonsternowani.
2. Co do zielonych krawędzi, to warto sprawdzić kartę grafiki oraz jakość okablowania. Lekkie smużenie ma prawo się pojawić. Tylko w teorii plazma nie smuży w ogóle (oczywiście w porównaniu z LCD matryca plazmowa jest wielokrotnie szybsza). Lekka mora, która może być czasem lekko widoczna na 90 kilku % ekranów plazmowych to cecha tej technologii, w zasadzie nie do pełnego wyeliminowania. Rzecz we wstępnych mikrowyładowaniach w komórkach matrycy.
3. Cichy przydźwięk (tzw. "buczenie") to objaw naturalny (poza wadliwymi egzemplarzami, gdzie przydźwięk może być nienaturalnie głośny) pracy zasilaczy telewizora plazmowego, które są najgłośniejsze wówczas, gdy wszystkie 3 składowe kolorów mają dać kolor biały. Podobnie jak w telewizorach kineskopowych (CRT), zasilacze plazmy są zmuszane wtedy do największego wysiłku i stąd lekki przydźwięk. To objaw naturalny a nie wada modelu. W LCD przy wyświetlaniu bieli jest podobnie, tylko ciszej.
 

SnaQ

New member
@Mars
1. Pozwól, że zacytuję
Jeśli ktoś nie widzi różnicy pomiędzy czernią panela, a czernią obudowy [...]
Odnosiłem się do wypowiedzi ludzi, którzy twierdzili, że nie widzą różnicy. Ja ją widzę i to bardzo wyraźnie. To nie znaczy, że uważam czerń C91 za słabą. Chciałbym po prostu aby ludzie czytający to forum nie ulegali potem niepotrzebnie rozczarowaniu po wypowiedzi kogoś, kto tej różnicy nie widzi.

2. Co do zielonych krawędzi to nie jest to kwestia karty grafiki (która akurat tu nie ma nic do rzeczy, bo to gra na konsoli) ani okablowania. Chodzi o technologię działania plazmy. Bardzo szybko poruszające się białe obiekty na czarnym tle zostawiają zielony ślad za sobą. Zielona składowa kolorów gaśnie najwolniej i powstaje taki efekt. Z tego co się dowiadywałem dotyczy to wszystkich plazm. Wyjaśnienie tutaj.

3. Nie musisz mi tłumaczyć skąd to buczenie - znów odnosiłem się do wypowiedzi tych, którzy twierdzili, że telewizor jest bezszelestny.

Żeby nie było... Pomimo tych drobnych wad uważam, że to świetny sprzęt, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę jego cenę.
 
Ostatnia edycja:

ANDPOL

New member
rumcajs1 napisał:
Ponawiam swą prośbę, tłumacząc sobie to tym, że może nikt nie zauważył tego posta....:)
Co prawda mam wersję Q ,ale to chyba to samo menu.Patrzyłem w instrukcję i nic nie ma oTXT.Jeżeli to tylko w ustawieniach ogólnych-język polski i kraj-europa wschodnia.
 

sebol81

New member
Hmm, ja u siebie w C91h nic nie grzebałem jeśli chodzi o ustawienia telegazety, ale mam polskie znaki. Tylko mi to wszystko jedno bo i tak z telegazety nie korzystam...
 

motobartcompany

New member
Witam

Tak się dzisiaj złożyło, że miałem okazje bawić się 42 calowym C91h, instalowałem nowy TV znajmomemu.

Zaczne może od opakowania
Widać, że samsung bardzo oszdzędza na materiałach:) pudełko jest lipnie wykonane i nie ma praktycznie żadnej sztywności, jest za cieńkie to tak cieżkiego TV.

Po wyjęciu telewizora na dzien dobry porysowana obudowa, w miejscu styku ze steropianem otarcie świecącego plastiku, widać to norma bo w R82B też to widziałem. Czemu nie dają foli ochronnych na tak delikatną obudowe!
Akcesoria takie jak pilot , instrukcja obsługi nie mają swojego miejsca i latają na spodzie opakowania:)

Telewizor made in słowaka, nie wiem czemu na matrycy są smugi, tak jak by ktoś przetarł ją szmatą do podłogi, ale to nie jest na zewnątrz tylko za szybą wiec nie darady tego usunąć

Na pierwszy ogień poszedł xbox 360, podłączony przez HDMI ( wersja premium z najnowszym chłodzeniem)

Odrazu co zauważyłem, to na zupełnie ciemnym obrazie występuje taki śnieg, jest to jednolity biały śnieżek. Widać go już z oldegłości 1.5 metra.
Telewizor jest dość głośny, przy jasnych obrazach wyrażnie "bzyczy"

W dashu konsoli widać spore migotanie, mniej wiecej jak bym przełączył na 60 hz w swoim starym monitorze NEC. ( w tym momencie dałem takie odświeżanie i jest podobnie jak na tej plaźmie) Ale to jest kwestia przyzwyczajenia, pewnie po czasie bym tego nie widział.
Ostrość i nasycenie kolorów bardzo dobre.

Odpaliłłem Forze Motorsport 2, na pierwszy ogień poszedł ten nieszczęsny śnieżek na czarnym tle, przy wyborze samochodu obracałem nim i odrazu zauważyłem zielone krawędzie. Podobnie w wyścigu.

Zielone krawędzie są widoczne tak samo jak na plaźmie panasonica!

Forza śmiga w 60 fps, ten telewizor pięknie to przekazuje. Nic nie smuży i wszystko jest wyraźne.

Czerń jest lekko fioletowa, na pewno nie jest idealna podobnie jak kolor biały który jest lekko kremowy.

Widziałem też przez chwile obraz ze zwykłej dachówki, i tutaj rewelacja, nie ma porównania z LCD. Mniejsza pikseloza i ta płynność.
 

ANDPOL

New member
Tv fabrycznie jest w folii i potem dopiero w styropianie.Pewnie był już wyciągany i komuś nie chciało się zapakować.Pilot i kable też mają swoje miejsce w styropianie.
 
Ostatnia edycja:
Do góry