Sens zakupu telewizora plazmowego

kamilprezes

New member
Witam wszystkich forumowiczów :)

Od pewnego czasu stoję przed dylematem jaki TV zakupić. Wiem, że chcę rozmiar 55". Strasznie podobają mi się plazmy serii ST60 oraz VT60. Czytałem wielokrotnie różnego rodzaju opinie oraz test na tym forum. Nie mam wątpliwości co do jakości tych telewizorów i naprawdę ciężko będzie znaleźć wśród LEDów coś sensownego w tej cenie.

Rodzi mi się jednak parę pytań:

1) Jak to jest z tym wypalaniem i powidokami przy normalnym używaniu? U mnie jeden kanał jest aktywny przez maksymalnie powiedzmy do 3 godz. (tak na czas dłuższego filmu).

2) Jak to jest z tą "prądożernością" Wg testu z forum pobór mocy znacznie spada przy włączeniu czujnika światła ale czy nie wpływa on drastycznie na "dynamikę" obrazu?

3) Najważniejsze - czy jest sens kupować ekran PDP w momencie, kiedy są już właściwie wycofane z produkcji? Jak będzie ze wsparciem i serwisem tych urządzeń np. za 5-6 lat kiedy skończy się gwarancja a mi TV nawali?

Dziękuję za rozwianie wszelkich wątpliwości.
 

Kadajo

New member
Bez reklam
1. Nie ma czym sie przejmowac.
2. Rachunki za prad beda niewiele wyzsze (lub praktycznie takie same, w zaleznosci ile dziennie uzywasz tv i czy jest skalibrowany).
3. Masz 2 letnia gwarancje, a za 5-6 lat jak ci nawali to kupisz juz oleda, i bedziesz sie cieszyl jeszcze lepszym obrazem.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 

jacabad

New member
Ja od samego początku bylem z plazmami i posiadam w domu trzy każda inny model ale tylko ze stajni Panasonica , i ostatnio szukałem własnie telewizorka w przedziale 55 lub 60 cali nawet bylem skłonny kupić dobrego leda , jednak zostałem przy plazmie i jej naturalnym obrazem. Kupiłem 55ST60E w naprawdę atrakcyjnej cenie od kikiego z forum zgłoś sie do niego będziesz naprawdę zadowolony jak ja. Jak kupisz plazmę oglądanie bedzie przyjemnoscia. Przy normalnym użytkowaniu nie musisz martwić sie o żadne wypalenia wiem coś o tym posiadam plazmy od kilku ladnych lat. O rachunki za prąd nie musisz sie martwic nie wzrosną radykalnie może o 10, 15 zł bo bym nie miał plazm też jestem wyczulony na tym punkcie. Jest sens bo gwarancje bedziesz miał i częsci bedą nadal. Model VT Panasonica może ladniej wygląda ale ma wentylatory i nie którym ten szum wydobywający sie z tyłu przeszkadza i ma ciemniejszy filtr ekranowy trzeba wtedy mocniej podnosić kontrast , wersja ST nie ma wentylatorów i naprawde świetnie sie w domu prezentuje polecam plazmę.
 

ROMAN38

New member
Bez reklam
Mnie jak na razie wypaliło się logo tvn 7 hd i z lewej kwadrat z klasyfikacją wiekową, za te jaskrawe loga ,stacje powinny płacić odszkodowania właścicielom plazm.Obecnie stosunek jakość/cena tylko na plazmach, oby OLED-y zaczeły tanieć.Co do poboru prądu to mój 65VT60 na jasnych tłach zżera 490 watt !!!!!!!! ale już na ciemnych 250.
 

kamilprezes

New member
Dziękuję koledzy za cenne informacje!

Powiedzcie mi teraz jakie realne różnice są pomiędzy serią ST a VT?

Brak wentylatorów i ciemniejszy filtr w VT to już wiem. Mogę powiedzieć tyle, że u mnie pokój należy raczej do dobrze naświetlonych a TV ogląda się również w ciągu dnia. Co jeszcze ma takiego VT, że jest o ponad 1000 droższy?

Jeszcze parę słów o zastosowaniu - ekran będzie używany praktycznie do wszystkiego, co standardowe czyli TV SD i HD (platforma nc+), filmy blu-ray, dvd oraz prosto z komputera.
 

prezy

New member
Bez reklam
No nie wiem z tymi powłokami to bywa różnie, poczytaj nawet na tym forum.
co do prądu rachunki wzrosną o jakieś 300%. Sprawdź tabliczki znamionowe, liczby nie kłamią.
Dochodzi jeszcze buczenie, ale są tacy którym to w ogóle nie przeszkadza
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Każdy ma swoje opinie jak widać.
Różnice są tak duże jak duże masz w tym doświadczenie.

Jaki masz telewizor obecnie w domu ?


1) Jak to jest z tym wypalaniem i powidokami przy normalnym używaniu? U mnie jeden kanał jest aktywny przez maksymalnie powiedzmy do 3 godz. (tak na czas dłuższego filmu).

- wypalanie oczywiście mogą się pojawić jeśli korzystasz z telewizora jak z monitora.

2) Jak to jest z tą "prądożernością" Wg testu z forum pobór mocy znacznie spada przy włączeniu czujnika światła ale czy nie wpływa on drastycznie na "dynamikę" obrazu?

- Dokładnie tak jak opisałem.


3) Najważniejsze - czy jest sens kupować ekran PDP w momencie, kiedy są już właściwie wycofane z produkcji? Jak będzie ze wsparciem i serwisem tych urządzeń np. za 5-6 lat kiedy skończy się gwarancja a mi TV nawali?

- Panasonic dba o standardy - więc bez obaw !!!

Modele 55ST60 są jeszcze dostępne od ręki.
 

kamilprezes

New member
Aktualnie uzywam lcd sony kdl-32w4000. Mam nadzieje, ze kolega powyzej z tymi 300% to trochw tak ironicznie napisal :) juz prawie jestem zdecydowany na tego ST trwaja ostatnie namysly :)
 

prezy

New member
Bez reklam
Pomiaru możesz dokonać watomierzem lub metodą techniczną. Wówczas dostaniesz średni pobór mocy. Całkując w dziedzinie czasu dostaniesz średnie zużycie energii czynnej.
Metodę szkolną pomijam bo to zbyt prosta sprawa i niestety mało dokładna, ale zawsze daje jakąś aproksymację.
 

jacabad

New member
Nie no rece mi opadly 300% więcej ja mam trzy plazmy panasa w domu 46 ,50 i 55 cali i jakiś nie widzę wzostu rachunków ani o 300% , ani o 200%, ani o 100% no chyba że sie mylę i śni mi sie ze mam w domu plazmy, no może sie nie znam ale kolega mnie wyżej rozbawił tak że sie nie moge przestać smiać. Matematyka matematyką ale ja jestem bardzo zadowlony i nie mam żadnych ogromnych rachunków za prąd ani znacznego wzrostu poboru prądu z racji posiadania plazm a mina znajomych co do jakości obrazu bezcenna.
 

Prosument

New member
To śmiej się dalej, podobno śmiech to zdrowie.A matematyka nie kłamie.W testach u kikiego model 50st60 pobrał w trybie prawdziwe kino na obrazie kontrolnym 298W.Ledy przy podobnych ustawieniach nie pobierają nawet 100W, a i tak świecą znacznie jaśniej.Jest 300% czy nie?Odnośnie tych naturalnych kolorów plazmy to teraz ja się uśmiałem.Jak będziesz chciał mieć na LED wyblakłe kolory to ujmiesz nasycenia i też będziesz gadał wszem i wobec że masz naturalne kolory.Poprawnie skalibrowany LED pod względem kolorów nie będzie wcale ustępować plazmie, a pobierze przy tym znacznie mniej prądu, znacznie mniej podgrzeje pokój w lecie i można go o wiele bardziej komfortowo oglądać w dzień.Gorsze w LED na pewno będą kąty i poziom czerni(choć na matrycy VA jest nawet całkiem przyzwoicie).
 
To śmiej się dalej, podobno śmiech to zdrowie.A matematyka nie kłamie.W testach u kikiego model 50st60 pobrał w trybie prawdziwe kino na obrazie kontrolnym 298W.Ledy przy podobnych ustawieniach nie pobierają nawet 100W, a i tak świecą znacznie jaśniej.Jest 300% czy nie?Odnośnie tych naturalnych kolorów plazmy to teraz ja się uśmiałem.Jak będziesz chciał mieć na LED wyblakłe kolory to ujmiesz nasycenia i też będziesz gadał wszem i wobec że masz naturalne kolory.Poprawnie skalibrowany LED pod względem kolorów nie będzie wcale ustępować plazmie, a pobierze przy tym znacznie mniej prądu, znacznie mniej podgrzeje pokój w lecie i można go o wiele bardziej komfortowo oglądać w dzień.Gorsze w LED na pewno będą kąty i poziom czerni(choć na matrycy VA jest nawet całkiem przyzwoicie).

A Ty kolego kiedykolwiek widziałeś jakąś plazmę w pracy, nie mówiąc już o porównaniu obu technologii stojących obok siebie :fool:
 

Prosument

New member
Więc według Ciebie kiki pisze głupoty w tych testach?Bo to właśnie z jego testów wynika pobór mocy taki a nie inny.
 

bell23

New member
głupia lodówka nie mówiąc o zmywarce czy pralce ciągnie wiecej energii niż plazma ( mam 2 plazmy w domu i niezależnie ile się ogląda rachunki za energię są porównywalne )
 

FU-NAI

New member
Witam wszystkich forumowiczów :)

Od pewnego czasu stoję przed dylematem jaki TV zakupić. Wiem, że chcę rozmiar 55". Strasznie podobają mi się plazmy serii ST60 oraz VT60. Czytałem wielokrotnie różnego rodzaju opinie oraz test na tym forum. Nie mam wątpliwości co do jakości tych telewizorów i naprawdę ciężko będzie znaleźć wśród LEDów coś sensownego w tej cenie.

Rodzi mi się jednak parę pytań:

1) Jak to jest z tym wypalaniem i powidokami przy normalnym używaniu? U mnie jeden kanał jest aktywny przez maksymalnie powiedzmy do 3 godz. (tak na czas dłuższego filmu).

2) Jak to jest z tą "prądożernością" Wg testu z forum pobór mocy znacznie spada przy włączeniu czujnika światła ale czy nie wpływa on drastycznie na "dynamikę" obrazu?

3) Najważniejsze - czy jest sens kupować ekran PDP w momencie, kiedy są już właściwie wycofane z produkcji? Jak będzie ze wsparciem i serwisem tych urządzeń np. za 5-6 lat kiedy skończy się gwarancja a mi TV nawali?

Dziękuję za rozwianie wszelkich wątpliwości.



Witam, w sprawie pkt. 1, powidoki powstają (tak jest w przypadku mojego egzemplarza 50ST60), widoczne są szczególnie na białych planszach, potrzeba do tego "natrętnego" loga stacji tv , np. Disney Chanel , czy dziś Eurosport (ok. 1.5 godziny oglądania), zazwyczaj zanikają, niestety powidok po Disney'u zniknąć nie chce. Telewizor ma przebiegu ok. 1500 godzin i mam wrażenie, że powidoki zaczęły się pojawiać częściej właśnie teraz. Co do prądożerności (300 kwh/rok czyli 5 godzin dziennie przez 365 dni, to nie jest powód do zaciągania kredytu w providencie), nie miało to dla mnie znaczenia ponieważ postawiłem na jakość obrazu, a tej nie dorówna żaden lcd (dla mnie nawet flagowe modele), kluczowe było właśnie to wrażenie naturalności. Nie rozumiem decyzji panasonica o zaprzestaniu produkcji tych ekranów, moim zdaniem nie trzeba było niczego zmieniać tylko dodać kolejny nr do nowej serii jakąś tam funkcję smart ( a właściwie w Polsce to chyba najważniejszy byłby flash w przeglądarce) i dopóty dopóki nie pojawią się oledy sprzedawać te telewizory z hasłem reklamowym "prawdopodobnie najlepszy telewizor na świecie" :)
 

kamilprezes

New member
Zadałem te może i śmieszne pytania tylko i wyłącznie dlatego, że chcę możliwie jak najkorzystniej wydać te ~5000 PLN i być przy tym zadowolony.

Jeśli chodzi o pobór prądu - słyszałem, że plazma pobiera najwięcej przy wyświetlaniu jasnych scen. Przy ciemniejszych ponoć pobiera bardzo mało co sumarycznie daje niewielkie różnice ale to tylko zasłyszane gdzieś od kogoś :) Dlatego chciałem to zweryfikować u osób, które plazmę używają na co dzień.

Powiedzcie mi jeszcze czy jest sens dopłacać do modelu VT? Ma podwójny tuner no i nagrywanie na HDD ale nie sądzę, żebym tego potrzebował.

Tak jak ktoś pisał powyżej VT ma wentylatory, które jednak są słyszalne a ST nie ma. Czy jeszcze jakieś różnice? :)

No i na koniec kwestia tych powidoków - myślałem, że problem powidoków w plazmach zażegnano jakieś 2, 3 lata temu - a tu jak widać dalej trzeba uważać. Tak jak napisałem powyżej - u mnie jeden kanał jest aktywny przez góra 3 godziny na czas filmu (w tym czasie logo i tak zniknie bo jak wiadomo telewizja reklamowa :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry