Samsung PS51D550 / PS51D490 - warto?

JackS.

New member
Bez reklam
tmartwi mnie troche to wypalanie...
Niestety tę cechę ma każda plazma.

da się to potem jakoś usunąć, tj. naprawić? (nie chce wnikać w technologiczne sprawy)
Zaprzestając oglądania kanału, który najbardziej odciska swe piętno (w moim przypadku jest nim TVN24), z czasem, gdy cały ekran wypali się znacząco będzie coraz mniej widać starsze wypalenie.

Jedynym skutecznym sposobem na szybkie usunięcie wypalenia jest selektywne wypalenie reszty ekrany do tego samego poziomu. Aby to wykonać trzeba mieć możliwość wyświetlenia negatywu programu, który doprowadził do wypalenia. Można ten negatyw puścić znacznie krócej, ale przy znacznie mocniejszym świeceniu ekranu.

update:
@idg.pl
to nie działa czy działa? jak to jest?
To taki SOS dla zapominalskich (choć jest wiele modeli plazm co i tego nie mają). W skład wchodzą 2 mechanizmy. Pierwszy to wyłączenie obrazu po określonym czasie (minimum 10 min.), gdy przez cały ten czas na ekranie stoi statyczna plansza (zdjęcie). Drugi to drobne (o kilka pikseli) przesunięcia położenia ekranu co jakiś czas (minimalny okres to co jedną minutę, o maksymalnie 4 piksele).

Oczywiście od początku mam ustawioną maksymalną ochronę - skok o 4 piksele co 1 minutę. Nie zapobiegło to oczywiście wypaleniu dolnych prostokątów z TVN24. Ale to i tak nic. Na poprzedniej plaźmie (42G20E) wypaliłem sobie krzyż z napisem POLSKA W ŻAŁOBIE, to dopiero był koszmar.
 
Ostatnia edycja:

post

New member
Drogi Jack'u,

dzięki za twoją cierpliwość. Jeszcze trochę ją nadwyrężę... i wiem że to nie temat dla "pomóżcie wybrać sprzęt" - tam też napisze.

Jeszcze przed napisaniem posta byłem zdecydowany na ue46d6100. Poczytałem o ps51d550 i pomyślałem "biorę plazmę". Teraz z kolei, po poczytaniu o "wypalaniu" znowu szala przechyla się na ue46d6100.

Z jednej strony 800pln i 5cali w plecy, z drugiej wypalanie.

p.s u mnie to na bank się szybko wypali tvpinfo, bo jak siedze w domu przy kompie, to puszczam tv i tylko słucham, czasami pół dnia. wiem wiem... mogę radio kupić.

pzdr.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Drogi Jack'u,

dzięki za twoją cierpliwość. Jeszcze trochę ją nadwyrężę... i wiem że to nie temat dla "pomóżcie wybrać sprzęt" - tam też napisze.

Jeszcze przed napisaniem posta byłem zdecydowany na ue46d6100. Poczytałem o ps51d550 i pomyślałem "biorę plazmę". Teraz z kolei, po poczytaniu o "wypalaniu" znowu szala przechyla się na ue46d6100.

Z jednej strony 800pln i 5cali w plecy, z drugiej wypalanie.
To co mi się teraz wypaliło, czyli te prostokąciki z TVN24, to tylko ja wiem, że są wypalone. Nikt z oglądających u mnie telewizor tego nie zauważył. Tak na prawdę to widać je tylko, gdy ekran w tym miejscu jest jednokolorowy, czyli na planszach testowych.

Co innego jak na Panasoniku wypaliła mi się ta POLSKA W ŻAŁOBIE, ten napis dało się zauważyć.
p.s u mnie to na bank się szybko wypali tvpinfo, bo jak siedze w domu przy kompie, to puszczam tv i tylko słucham, czasami pół dnia. wiem wiem... mogę radio kupić.
Ten telewizor ma opcję wygaszenia ekranu w czasie odbioru audycji. Warto z niej niekiedy korzystać - nie tylko zabezpiecza przed wypalaniem, ale i w mieszkaniu chłodniej się robi - pobór mocy spada z 300 do 22W.
 
Ostatnia edycja:

suhar80

New member
To co mi się teraz wypaliło, czyli te prostokąciki z TVN24, to tylko ja wiem, że są wypalone. Nikt z oglądających u mnie telewizor tego nie zauważył. Tak na prawdę to widać je tylko, gdy ekran w tym miejscu jest jednokolorowy, czyli na planszach testowych.

Co innego jak na Panasoniku wypaliła mi się ta POLSKA W ŻAŁOBIE, ten napis dało się zauważyć.
Ten telewizor ma opcję wygaszenia ekranu w czasie odbioru audycji. Warto z niej niekiedy korzystać - nie tylko zabezpiecza przed wypalaniem, ale i w mieszkaniu chłodniej się robi - pobór mocy spada z 300 do 22W.


Dziwne, bo u mnie zero powidoków.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Dziwne, bo u mnie zero powidoków.
Nie pisałem o powidokach, tylko wypaleniach. Jeśli nie oglądasz długo kanałów z charakterystycznymi nieprzeźroczystymi elementami graficznymi to ich pewnie nie masz. Najłatwiej je zauważyć na planszy wygaszacza emitowanej przez TV6 (w n-ce kanał 24, w naziemnej DVB-T też jest ten kanał), która leci tam w nocy - taka z latającymi kolorowymi spodkami.
 
Ostatnia edycja:

suhar80

New member
Nie pisałem o powidokach, tylko wypaleniach. Jeśli nie oglądasz długo kanałów z charakterystycznymi nieprzeźroczystymi elementami graficznymi to ich pewnie nie masz. Najłatwiej je zauważyć na planszy wygaszacza emitowanej przez TV6 (w n-ce kanał 24, w naziemnej DVB-T też jest ten kanał), która leci tam w nocy - taka z latającymi kolorowymi spodkami.



To właśnie nazywamy powidokami. U mnie ich nie zauważyłem mimo częstego oglądania tvn24 i graniu na konsolach.
 

JackS.

New member
Bez reklam
To właśnie nazywamy powidokami. U mnie ich nie zauważyłem mimo częstego oglądania tvn24 i graniu na konsolach.
Powidok a wypalenie to trochę inne rzeczy.
Powidok na plaźmie ma podobny mechanizm jak powidok w ludzkim oku. Oba są stosunkowo krótkotrwałe.

Zrób sobie eksperyment z lampą błyskową a zdziwisz się jak ciekawym zjawiskiem jest powidok powstający w ludzkim oku.

Siądź w 100% zaczernionym miejscu, na przykład w pokoju z zaciągniętymi kotarami w środku nocy, a jeśli dalej dochodzi jakieś światło, to po prostu zamknij się w nocy w szefie. Musi być absolutnie ciemno. Połóż przed sobą nieprzeczytaną gazetę i posiedź tak kilka minut patrząc przed siebie, oczywiście widząc tylko ciemność. Po tych kilku minutach patrząc w kierunku gazety błyśnij na nią zwykłą lampą błyskową. Zaraz po błysku będziesz w stanie zacząć normalnie czytać tę gazetę pomimo panującej absolutnej ciemności. I to nie pojedyncze wyrazy, ale całe artykuły... Miałem ok. 10 lat gdy przypadkowo, bawiąc się lampą błyskową, zaobserwowałem to zjawisko - było to dla mnie wówczas fascynujące doświadczenie.

U mnie ich nie zauważyłem mimo częstego oglądania tvn24 i graniu na konsolach
Przyglądałeś się lewemu dolnemu rogowi ekranu na planszy z TV6, o której pisałem?
 
Ostatnia edycja:

suhar80

New member
Powidok a wypalenie to trochę inne rzeczy.
Powidok na plaźmie ma podobny mechanizm jak powidok w ludzkim oku. Oba są stosunkowo krótkotrwałe.

Zrób sobie eksperyment z lampą błyskową a zdziwisz się jak ciekawym zjawiskiem jest powidok powstający w ludzkim oku.

Siądź w 100% zaczernionym miejscu, na przykład w pokoju z zaciągniętymi kotarami w środku nocy, a jeśli dalej dochodzi jakieś światło, to po prostu zamknij się w nocy w szefie. Musi być absolutnie ciemno. Połóż przed sobą nieprzeczytaną gazetę i posiedź tak kilka minut patrząc przed siebie, oczywiście widząc tylko ciemność. Po tych kilku minutach patrząc w kierunku gazety błyśnij na nią zwykłą lampą błyskową. Zaraz po błysku będziesz w stanie zacząć normalnie czytać tę gazetę pomimo panującej absolutnej ciemności. I to nie pojedyncze wyrazy, ale całe artykuły... Miałem ok. 10 lat gdy przypadkowo, bawiąc się lampą błyskową, zaobserwowałem to zjawisko - było to dla mnie wówczas fascynujące doświadczenie.

Przyglądałeś się lewemu dolnemu rogowi ekranu na planszy z TV6, o której pisałem?

Na TV6 nie, dzisiaj spojrzę, ale na białej planszy - nic niewidziałem.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Na TV6 nie, dzisiaj spojrzę, ale na białej planszy - nic niewidziałem.

Gdy włączasz tylko biały kolor na całym ekranie, to w TV włącza się silne ograniczenie prądowe, i cały ekran staje się szary, nie biały. W tej sytuacji spada więc znacznie dynamika odtwarzania poziomów szarości i ciężko dostrzec, że coś jest trochę bardziej szare. Na planszy, o której pisałem ograniczenie to nie włącza się tak restrykcyjnie i dynamika odtwarzania skali szarości pozostaje znacznie większa.
 

suhar80

New member
Gdy włączasz tylko biały kolor na całym ekranie, to w TV włącza się silne ograniczenie prądowe, i cały ekran staje się szary, nie biały. W tej sytuacji spada więc znacznie dynamika odtwarzania poziomów szarości i ciężko dostrzec, że coś jest trochę bardziej szare. Na planszy, o której pisałem ograniczenie to nie włącza się tak restrykcyjnie i dynamika odtwarzania skali szarości pozostaje znacznie większa.


Szczerze mówiac uważam, że problem poruszony i wałkowany przez JackS to bzdura. Sam nie zaobserwowałem problemu wypalania plazmy, nikt z moich znajomych również niczego nie widzi (różne modekle TV), tylko kolega JackS drąży temat - moze ma na celu wystraszyć potencjalnych kupców i sięga po stereotypy, że plazmy mają problem z wypalaniem. NIE MA ŻADNEGO PROBLEMU W DZISIEJSZYCH MODELACH PLAZM a obraz na nich TO BAJKA. Kończę wywód w tym temacie jak ktoś nie chce niech kupuje suuuper LCD (nawet Z podswietleniem LED) Przekonywac ludzi do danego modelu nie mam zamiaru, ale takie zniechęcanie jest dla mnie niesmaczne i bzdurne.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Szczerze mówiac uważam, że problem poruszony i wałkowany przez JackS to bzdura. Sam nie zaobserwowałem problemu wypalania plazmy, nikt z moich znajomych również niczego nie widzi (różne modekle TV), tylko kolega JackS drąży temat - moze ma na celu wystraszyć potencjalnych kupców i sięga po stereotypy, że plazmy mają problem z wypalaniem. NIE MA ŻADNEGO PROBLEMU W DZISIEJSZYCH MODELACH PLAZM a obraz na nich TO BAJKA. Kończę wywód w tym temacie jak ktoś nie chce niech kupuje suuuper LCD (nawet Z podswietleniem LED) Przekonywac ludzi do danego modelu nie mam zamiaru, ale takie zniechęcanie jest dla mnie niesmaczne i bzdurne.
Ależ ja nikogo nie straszę. Jeśli już ktoś straszy, to raczej producenci tych telewizorów. Każda plazma ma w swojej instrukcji informację o tym, że logo kanału może się utrwalić i że tego typu rzecz nie jest objęta gwarancją.

Zresztą nikogo nie zniechęcam do kupowania plazm. Uważam, że z wszystkich rodzajów telewizorów plazmy mają teraz najlepszy stosunek oferowanej jakości do ceny. Sam niedawno kupiłem 51D550 i bardzo sobie chwalę ten TV, co nie znaczy, że jestem ślepy na pewne jego mankamenty.

Obiecałeś obejrzeć ekran swojej plazmy na planszy z latającymi spodkami z TV6. Obejrzałeś? Naprawdę jest bez skazy? Jeśli często oglądasz TVN24, to nie bardzo wierzę w to, że nie ma żadnych wypaleń.
 
Ostatnia edycja:

suhar80

New member
Ależ ja nikogo nie straszę. Jeśli już ktoś straszy, to raczej producenci tych telewizorów. Każda plazma ma w swojej instrukcji informację o tym, że logo kanału może się utrwalić i że tego typu rzecz nie jest objęta gwarancją.

Zresztą nikogo nie zniechęcam do kupowania plazm. Uważam, że z wszystkich rodzajów telewizorów plazmy mają teraz najlepszy stosunek oferowanej jakości do ceny. Sam niedawno kupiłem 51D550 i bardzo sobie chwalę ten TV, co nie znaczy, że jestem ślepy na pewne jego mankamenty.

Obiecałeś obejrzeć ekran swojej plazmy na planszy z latającymi spodkami z TV6. Obejrzałeś? Naprawdę jest bez skazy? Jeśli często oglądasz TVN24, to nie bardzo wierzę w to, że nie ma żadnych wypaleń.
Szczerze-nic,zero(cos ciezko sie pisze na forum,jakis problem techniczny- litery wpisuje z duzym opóźnieniem i muli kompa -taki offtop .)
 

Sebast1an

New member
Ten telewizor ma opcję wygaszenia ekranu w czasie odbioru audycji. Warto z niej niekiedy korzystać - nie tylko zabezpiecza przed wypalaniem, ale i w mieszkaniu chłodniej się robi - pobór mocy spada z 300 do 22W.
Mierzyłes pobór?
W necie spotkałem się z taką opinią:
"Najmniejsze zużycie prądu zauważyłem w filmie Źródło - w bardzo ciemnej scenie, w której, główny bohater zawieszony w kosmicznej przestrzeni. Wtedy licznik pokazywał jedynie 85 W. Z kolei największy pobór prądu zaobserwowałem w scenie z wszechogarniającym światłem i finałowej scenie w śniegu - wtedy licznik skoczył aż do 220 W. Przez sekundę licznik skoczył nawet na 260 W (niemal cały kadr pogrążony w bieli). Telewizor osiąga ponad 200 W tylko w bardzo jasnych scenach i nigdy nie udało mi się dobić do tych deklarowanych przez producenta 350W. To bardzo oszczędna plazma i kupując ją, nie musimy się martwić dużymi rachunkami za energię."
Jak się ma do rzeczywistości powyższa opinia z recenzji plazmy na stronie:
Samsung PS51D550 - recenzja plazmy 50+1 - Kino Full HD

Do 300W JackS'a trochę brakuje. Robił ktoś z Was może pomiary? Maksymalne, deklarowane zużycie to chyba tylko przy filmach 3D w bardzo jasnych scenach może wystąpić?
 
Ostatnia edycja:

JackS.

New member
Bez reklam
Mierzyłes pobór?

Tak. Jak gdziekolwiek piszę coś o poborze prądu, to zawsze na podstawie własnych pomiarów.

W necie spotkałem się z taką opinią:
Jak się ma do rzeczywistości powyższa opinia z recenzji plazmy na stronie:
Samsung PS51D550 - recenzja plazmy 50+1 - Kino Full HD

Do 300W JackS'a trochę brakuje. Robił ktoś z Was może pomiary? Maksymalne, deklarowane zużycie to chyba tylko przy filmach 3D w bardzo jasnych scenach może wystąpić?
Clue jest w ustawieniach w jakich oni testowali ten telewizor i w materiale na jakim to robili.

Osobiście mam cały czas ustawiony tryb filmowy, przy którym ten telewizor podbiera znacznie więcej prądu niż w trybie standardowym.

No i częściej oglądam studio TVN24 niż filmy. Przeciętny pobór prądu przy obrazie z tego studia:
w trybie standard - 264W
w trybie film - 310W
w trybie dynamic - 350W.

Na filmach jest inaczej. Pobór prądu bardzo zależy od tego ile jest jasnego w danej scenie. Gdy ekran jest zupełnie czarny to ten telewizor pobiera 83W.
 
Ostatnia edycja:

JackS.

New member
Bez reklam
Szczerze-nic,zero(cos ciezko sie pisze na forum,jakis problem techniczny- litery wpisuje z duzym opóźnieniem i muli kompa -taki offtop .)
Szczerze mówiąc zaczynam wątpić czy w ogóle załapałeś, o którą planszę kontrolną chodzi. O.K. Przesyłam Ci zdjęcie ekranu mojego 51D550 z tą właśnie planszą. Zwróć uwagę na prostokątne elementy w lewym dolnym rogu. Są to miejsca, gdzie TVN24 wyświetla swoje prostokąty informacyjne. Na całej długości ekranu u dołu jest też takie długie prostokątne wypalenie - to pochodzi z czerwono białego prostokąta, który w tym miejscu jest wyświetlany przez Polsat News.

http://img706.imageshack.us/img706/9793/d5501.jpg


d5501.jpg


Może mógłbyś też zrobić zdjęcie ekranu swojej plazmy z tą planszą i zamieścić tu? Coś mi się nie chce wierzyć, abyś oglądając często TVN24 miał tam jednolitą biel.
d5501.jpg
 
Ostatnia edycja:

cyzko

New member
Witam, moje pytanie: czy tylko u mnie matryca tego modelu tak glosno bzyczy czy u Was tez? Telewizor oddalem raz do serwisu, napisali ze wymienili matryce - niestety dalej bzyczy (najglosniej przy jasnych scenach). Oddalem drugi raz do serwisu i przywiezli z opinia "wszystkie parametry sa prawidlowe", niestety nie napsiali ktore parametry zbadali i jakie sa "prawidlowe". Czy ktos mi doradzi jak mam walczyc z serwisem i moim trefnym-bzyczacym modelem samsunga?
 

post

New member
@JackS jeszcze parę kwestii. jak wygląda o ile jest możliwe przeglądanie internetu przez TV? napisane jest że obsługuje ale kilka stron wcześniej user staroń się zmartwił bo u niego internet działa tylko dla upgrade'u softa. można swobodnie przeglądać yt? czy pozostaje tylko laptop i przeniesienie ekranu? druga sprawa, jest opcja zoom? można powiększyć obraz tak żeby logo wyszło poza ekran? trzecia sprawa, czy próbowałeś/jest możliwe w razie ograniczeń wgrać soft z tv wyższej serii? pzdr. p.s cały czas mam remont. i zły jestem bo gdyby nie to to bym zamknął oczy i zamówił tą plazmę, a tak to cały czas biję się z myślami...
 
Do góry