Samsung PS42A451 i pokrewne

PIL

New member
No i stało się ;)

Przedwczoraj zamówiłem w Electro.pl A451.
W przyszłym tygodniu powinien dojść
Zobaczymy co to za "ptica" ;)
 

pemo008

New member
witam

chcę kupic tego samsunga i mam parę pytań.

czy bedzię on dobry do małego pokoju 12m^2?
chcialbym puszczać filmy z pc.
mam cyfrowy polsat.

jak myślicie?
 

vxam

New member
Witam,
po wielkim dylemacie wczoraj kupiłem ps42a451. Tv ma całkiem przyjemny wygląd. Jakość obrazu z kablówki UPC oceniam na średni chociaż bawię się własnie ustawieniami i ustawiłem moim zdaniem lepiej niż seryjnie

Moje ustawienia na teraz to:
Tryb standardowy (dynamiczny to straszna żarówa!)
Podświetlanie:0
Kontrast:70
Jasność:19
Ostrość:50
Kolor:50
Red szumu: średni
Reg. czerni: średni
Kontrast dynamiczyn:max
Gamma:0
Przestrzen kolorów:eek:ryginalnie
Balans bieli: standard
Odcien skóry:0
Uwydat krawędzi:Wyłączone


Jest całkiem nieźle ale zawsze może być lepiej...
Napiszcie jakie macie ustawienia bo wydaje mi się że ten tv ma całkiem spore możliwości w tym zakresie..
 
Ostatnia edycja:

ivf

New member
po moich zabawach (teraz to będzie już z 1kh) ostatnio w końcu doszedłem co zmienia ten dziwny parametr "podświetlanie". prawdę mówiąc nie wiem dlaczego wszyscy ustawiają go na "0".. bez tego podświetlenia biały nie przypomina zupełnie nic (z małą uwagą na dole).. zwiększenie podświetlenia pozwala uzyskać jaskrawszy biały, jednak czerń szybko traci na wartości.

tu właśnie pomaga parametr "reg. czerni". przy podświetleniu zerowym, reg. czerni (prawie) nic nie zmienia, ale przy maks podświetleniu działa już wyśmienicie - spróbujcie, bawiłem się tym na stop klatce czarnego nieba z gwiazdami.

do tego dochodzi kontrast dynamiczny - zauważyłem że musi być przynajmniej włączony (i raczej starczy to min.). bez niego wiele szczegółów zanika (jak choćby część drobnych gwiazd).

red. szumu oczywiście wedle gustu, w cyfrowej kablówce chyba nie ma wpływu (czy się mylę? przynajmniej nie zauważałem ani razu zmian)

jeszcze jednym ważnym parametrem jest uwydatnianie krawędzi. bez niego obraz również się rozmazuje.. jednak przy słabym sygnale lub zbyt bliskiej odległości lepiej go wg mnie wyłączyć.. w przeciwnym razie to pozycja obowiązkowa

reszta parametrów może być chyba zupełnie standardowa.. gamma jak kto lubi (osobiście czasami idę w stronę "-2" żeby przyciemnić bardziej scenę), jasność, kolor i ostrość mam chyba koło połowy, kontrast tak jak fabryka dała chyba koło 90 (każde inne ustawienie tego parametru psuło mi zawsze obraz)

czyli bez opisu:
Tryb: standardowy (czasami sporadycznie filmowy)
Podświetlanie: 9
Kontrast: 90
Jasność: ok. 50
Ostrość: 50
Kolor: 50 (lub około 45)
Red szumu: obojętnie (na stałe mam chyba min)
Reg. czerni: max
Kontrast dynamiczy: min
Gamma: 0 (czasami -2)
Przestrzeń kolorów: oryginalnie
Balans bieli: standard
Odcień skóry: 0
Uwydat. krawędzi: Wł (czasami wyłączam - jak jest słaby sygnał)

póki co, powyższe ustawienia są dla mnie złotym środkiem w zastosowaniu zarówno do cyfrowej kablówki (zwykła kablówka lub antena może się tu nie sprawdzić) jak i komputera podłączonego przez hdmi. narazie tv stoi przed oknem, jak w końcu zdecyduje się na jakiś uchwyt, parametry mogą się zmienić bo tv będzie wisieć na bocznej ścianie 90 st. do okna..


p.s.
parametr podświetlenie testowałem na wyświetlonym z komputera zdjęciu i zauważyłem dziwne zachowanie telewizora. wykorzystałem zdjęcie, na którym było dużo jasnej scenerii. przy zerowym podświetleniu zdjęcie miało piękny biały kolor tylko gdy było wyświeltone nieduże w oknie. po powiększeniu na pełny ekran nagle zanika całe piękno białego.. sprawdzicie sami. wystarczy przełączać się miedzy pełnym ekranem a niedużym oknem.. dopiero właśnie zwiększenie parametru "podświeltnienie" niwelowało tą wadę.
być może właśnie dlatego na co dzień wystarczy mieć podświetlenie wyłączone (ustawione na "0") - najczęstsze nieduże białe sceny w ruchomych obrazach nie wymagają tego parametru. dopiero na niektórych reklamach gdzie biały jest na prawie całym ekranie widać różnicę (zapewne maksymalne włączenie podświetlenia wpłynie również znacznie na zużycie prądu..)
 
Ostatnia edycja:

vxam

New member
też dochodzę do takich wniosków, że podświetlenie ma wpływ na biel. Przy ustawieniu na zero, biel jest brudna. Obecnie zmieniłem względem wcześniej podanych parametrów: podświetlenie: 5
odcień skóry: -5
...i jest naprawdę nieźle, pomimo że to tylko kablówka
 

ivf

New member
o właśnie! "brudna" biel to bardzo dobre określenie ;)
zwiększenie podświetlenia zadowalająco niweluje tą niedogodność, jednak nie zapominaj o utracie czerni.. i to znacznej utracie.. zrób jakąś stop klatkę na czarnym tle i zwiększaj podświetlenie i zobaczysz różnicę.
jednak jednocześnie wystarczy pobawić się parametrem "regulacja czerni" i wszystko wraca do normy (nie psując naprawionej już bieli). po to chyba jest ten parametr - dla tych co stosują tajemnicze "podświetlenie".. (dotychczas większość użytkowników ma chyba podświetlenie ustawione na "0")

EDIT:
jeszcze jedno.. najlepiej wyświetlić scenę z dużą ilością bieli (większa część ekranu) i wtedy zwiększać parametr "podświetlenie". po dojściu do końca skali i zmniejszaniu, aż nie chce się ustawiać na nic poniżej maksa.. jedynie rozsądek podpowiada żeby zmniejszyć ten parametr i oszczędzić ciut matrycę i prąd.. i czerń :p (choć to ostatnie można naprawić j/w)
 
Ostatnia edycja:

radzique

New member
ja do kablówki używam takich ustawień :

standardowy
podświetlenie : 3
Kontrast :70
jasność : 42
ostrość : 55
kolor : 47
reg. czerni : niksi
kontrast dynamiczny : niski/średni
gamma : +1
uwydatnianie krawędzi : wł

Tryb dynamiczny czasem się przydaje, ale np : masakruje kolor zielony ;)

Co do kompa po hdmi, przede wszystkim wyłączyć uwydatnianie krawędzi, z reguły przełączam się na tryb film, bo jest najbardziej naturalny. Choć trochę go podrasowałem pod siebie.
 

ivf

New member
radzique napisał:
Co do kompa po hdmi, przede wszystkim wyłączyć uwydatnianie krawędzi
muszę to sprawdzić.. prawdę mówiąc sygnał z kompa jest tak dobry, że nie wydaje mi się aby potrzeba było wyłączać "uwydatnianie krawędzi"..

być może chodzi o to, że na komputerze używasz rozdzielczości przypisanej dla trybu 720p czyli (jak już wcześniej wspominałem) sygnał jest masakrycznie przeskalowywany do rozdzielczości nominalnej matrycy (1024x768 ), a "uwydatnianie krawędzi" robi z tego jeszcze większą "pikselozę".. w obrazie stałym tak jest na pewno, jednak w filmach nie zauważyłem pogorszenia.. jeszcze zwrócę na to uwagę.. mimo wszystko, jeśli rozdzielczość byłaby ustawiona taka jak matrycy, opcja "uwydatnianie krawędzi" wg mnie nie powinna nic psuć..
 

ivf

New member
załączam zdjęcia, o których pisałem kilka dni temu - dziwne świecące plamy na matrycy, które po pierwszym osłupieniu na szczęscie okazały się tylko prześwitującym od tyłu matrycy światłem słonecznym (w życiu bym się nie domyślił, że te matryce są przezroczyste..). zapewniam, że to NIE SĄ odbicia światła sprzed matrycy ;) (te plamki były tak bardzo widoczne zarówno przy włączonym jak i wyłączonym tv)
 

Attachments

  • Dsc00004.jpg
    Dsc00004.jpg
    349,6 KB · Wyś: 83
  • Dsc00005.jpg
    Dsc00005.jpg
    373,1 KB · Wyś: 70

ivf

New member
wczoraj pobawiłem się kilka godzin ustawieniami wykorzystujac jakiś materiał kalibrujacy (obraz dvd) i filtr niebieski (półprzezroczysty skoroszyt). nie wiem ile śmiechu daje ten skoroszyt (ktoś wie i mnie uświadomi?), ale obraz jakby się poprawił :rolleyes:
dodatkowo poznałem wpływy "wspomagaczy"

oto co zauważyłem - żadne, ŻADNE "wspomagacze" nie mają wpływu na intensywność czerni, jedynie modyfikują ilość czerni czyli pociemniają lub rozjaśniają scenę. mówiąc prościej, jeśli coś jest czarne, to "wspomagacze" tej czerni w ogóle nie zmieniają, jedynie półtony są modyfikowane.

dlatego przede wszystkim warto mieć jak największą wartość podświetlenia - zero wpływu na czerń, maksymalny wpływ na jakość bieli

oto do czego doprowadził mnie skoroszyt: :D

(ustawiałem dla komputera, złącze HDMI)
Tryb: standardowy (na inne zabrakło czasu)
Podświetlanie: 8 (każda niższa wartość pogarszała biel, wyższe nic nie zmieniały więc oszczędzę ciut żywotności panela i jakiś 1% prądu :D )
Kontrast: 85 (im niżej tym zauważalnie gorzej, max 90, może 95)
Jasność: 33 (tu zmiany miały największy wpływ, powyżej 40 traciłem już wiele w wyświetlanym obrazie)
Ostrość: 50 (ten tv jest tak dobry pod tym względem, że nie tracił ostrości od około 30 do 100, niewielki więc wpływ tego parametru, domyślne 50 jest ok)
Kolor: 62 (tu właśnie przydał się skoroszyt.. zostałem zaskoczony przymusem zwiększenia koloru ponad fabryczny..)
Odcień Z/C: 43/57 (czy to jest saturation? nasycenie? parametr też zmieniony "skoroszytem")
Regulacja czerni: wył. (jak wcześniej wspomniałem, nie ma wpływu na jakość czerni tylko na mrok scenerii)
Kontrast dynamiczy: wył. (zauważyłem, że dla mnie do filmów zbyteczne, do wszystkiego innego może być minimum aby sztucznie wyostrzyć obraz)
Gamma: +2 (wg płyty kalibrującej bardziej pasowało nawet +3, ale i zero nie jest złe, dodatkowo w sterownikach karty graficznej miałem ustawione już gamma +20%)
Przestrzeń kolorów: oryginalne (bawiłem się kolorami użytkownika, jednak chyba miałem zły zielony skoroszyt bo w końcowym efekcie kolory ogólnie, jeśli można tak to określić, "polepszyły się", ale było za dużo zieleni, może jeszcze kiedyś się tym pobawię.. zauważyłem, że dla jednego z kolorów, chyba fioletu, brakowało zakresu.. generalnie ustawienie "oryginalne" jest i tak super)
Balans bieli: domyślnie (nie mogłem dopatrzyć się jakiegoś radykalnego wpływu zmian..)
Odcień skóry: 0 (na zabawę z tym parametrem już nie miałem sił)
Uwydatn. krawędzi: wył. (zauważyłem że ten parametr lepiej działa w mojej karcie nvidii niż w tv.. jakoś tak "mniej natarczywie".. to drugi z parametrów, które pozwoliłem modyfikować karcie graficznej i ustawiłem go w niej na 80%)
Ton kolorów: normalny
Red szumu: wył. (dla cyfrowego sygnału raczej niepotrzebne)
Czerń HDMI: normalny (jak i w "regulacji czerni" - wpływ jedynie na ogólną ciemność, brak wpływu na jakość czerni; podobnie jak "reg. czerni" raczej psuje obraz niż poprawia..)

oczywiście wszystkie powyższe ustawienia są czysto subiektywne i bardzo zależne od zastosowanego sprzętu (różnorodność kart graficznych, sterowników do nich i ustawień tych sterowników, obraz płyty dvd, zastosowane do zdekodowania obrazu kodeki i ich ustawienia, pomieszczenie.. nawet różne sprzęty dvd dekodują różnie.. itp).

może komuś przydadzą się te wypociny (komentarze, nie parametry).. sam muszę jeszcze sprawdzić jak podobne parametry bedą się sprawdzać u mnie w sygnale z kablówki..
 

ivf

New member
stacjonarnego dvd niestety nigdy nie posiadałem, jakoś nie widziałem potrzeby - od zawsze miałem podłączony komputer do tv.. prawdę mówiąc sam jestem ciekawy jaka różnica byłaby oglądając coś na stacjonarnym odtwarzaczu, a takim komputerowym.. może kiedyś będę miał okazję pożyczyć od kogoś i się przekonać ;)

jeszcze przypomniały mi się róznice w stosowanej rozdzielczości. ustawiając rozdzielczość 1024x768, tv jakby przełącza się w tryb monitora i deaktywuje się naprawdę dużo ustawień (oprócz wspominanych kiedyś trybów skalowania - możliwy jest tylko 4:3 i 16:9). dosłownie pozostają chyba ze 3 suwaki do zabawy i chyba żadnego "wspomagacza" (już nie pamiętam dokładnie ale na pewno się zdziwiłem).

czyli jedynym słusznym rozwiązaniem dla komputera jest złącze HDMI i ustawienie na karcie graficznej trybu 720p. (chyba, że ktoś potrzebuje naprawdę wyraźnego statycznego obrazu z komputera, wtedy oczywiście trzeba zastosować rozdzielczość natywną matrycy). choć pisząc te słowa uświadomiłem sobie, że zapomniałem sprawdzić czy jest jakaś różnica w ustawieniu trybu 1080 (producent zaleca 720p - wiadomo, najbliższy rozdzielczości natywnej)

poza tym, pomimo korzystania z tego samego złącza HDMI, ustawienia dla komputera zapamiętywane są osobno dla włączonego trybu 720p, a ustawioną na siłę rozdzielczością 1024x768. ot taka ciekawostka ;)
 

bartek.zet1

New member
W sobote nareszcie zakupiłem ps42a451. Puki co jestem całkiem zadowolony, ale mam kilka pytań. Po pierwsze mam problem z ustawieniami- Tv automatycznie ustawia się na tryb dynamiczny i tak średnio co godzine, resetuje ustawienia i wlacza tryb dynamiczny ( jak zapisać jakoś moje własne ustawienia ). Funkcja Demo Real 100Hz próbowałem ją włączyć na meczu ale później na ekranie widze 3 prostokąty u góry Demo REAL 100hz i na dole po bokach właczyć wyłączyć, jak zrobić, że to działało.

Puki co obraz mnie, nie zachwycił, jak na to liczyłem przy oglądaniu Casino Royal pojawiły się te zielone smugi ( obraz z Divx ), przy oglądaniu Kodu DaVinci obraz bardzo smużył (cyfra + SD).

Minusem jest również bardzo, bardzo uboga instrukcja- szczerze napsiane jest tylko to co można ustawić intuicyjnie.

Bardzo prosze, jeśli możecie podzielić się ze mną jak ustawilialiście swoje TV, może mieliście podobne problemy, jak sobie z nimi radzić

pozdrawiam
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Nie gniewaj się, ale powinieneś pisać póki.

Jeśli chodzi o przypadłości, to prawdopodobnie jesteś w trybie sklepowym. Znajdź w menu opcję przywracania ustawień fabrycznych i wybierz tryb Dom.

Jakość obrazu docenisz na dobrej płycie DVD, a nie na DivX.

ArtS :)
 
Ostatnia edycja:

ivf

New member
w trybie dynamicznym to nie dziwię się, że masz marny obraz.. ten tryb zupełnie do niczego się nie nadaje.. szkoda, że DNIe zastosowano tylko w tym trybie..

na pewno masz włączony tryb "sklep" jeśli tv sam przełącza się w tryb dynamiczny.. no i niby ta instrukcja taka uboga, a na samym wstępie jest napisane żeby wybrać tryb "dom". teraz zapewne przyda Ci się ten fragment:
"W razie przypadkowego włączenia trybu Sklep można powrócić do trybu Tryb dom., naciskając przycisk głośności i przytrzymując przez 5 sekund naciśnięty przycisk MENU na panelu bocznym telewizora."

prawdę mówiąc przed zakupem tv przeglądałem instrukcje wszystkich interesujących mnie modeli i musze powiedzieć, że lakoniczność instrukcji to chyba standard u każdego producenta ;)
podobnie jest w przypadku płyt głównych do komputerów, a dokładniej w opisach bios'ów..

DEMO REAL 100Hz to wg mnie chwyt marketingowy we wszystkich plazmach. nie słyszałem jeszcze ani jednej opinii (wszystkich producentów) potwierdzającej jakąś poprawę po zastosowaniu 100Hz. przecież plazmom to niepotrzebne.. chyba, że jakimś supermenom z hiper oczami.. ja jestem z tych "zwykłych", którzy różnicy tez nie widzą ;)
włączenia 100Hz nie szukaj, ten tv "na stałe" pracuje w tym trybie
 
Ostatnia edycja:

Wlodarr

New member
Pare dni temu kupilem sobie wlasnie Samsunga ps42a451 za 1940zl i na razie nie narzekam. Mam zwykla kablowke wiec wiadomo, ze w zaleznosci od kanalu obraz jest rozny, ale jak na razie jestem zadowolony. Teraz tylko dokupie x'a360 albo ps3 i jestem pewien ze telewizorek bedzie wymiatal. Mysle ze dzisiaj nie ma co szalec z drogimi tv, gdyz tanieja one z dnia na dzien. Wiadomo jak ktos nie ma co z kasa robic to sobie moze kupic jakie nowy wypasiony model za 6k. Dla zwyklego laika mysle ze ta wersja samsunga jest wystarczajaca bo przypuszczam ze w porownaniu z drozszymi/nowszymi modelami roznica w jakosci obrazu jest minimalna, a kasiurki na koncie wiecej zostaje:)
 

Wlodarr

New member
Mam pytanko do posiadaczy tego modelu Samsunga. Czy w momencie wlaczania tv swiatelko pod guzikiem na telewizorze zaswieca sie i gasnie kilka razy zanim wlaczy sie telewizor? Mialem wrazenie, ze zaraz po kupnie lampka po prostu wlaczala sie tylko raz a nie migala przed wlaczeniem tv. Jak jest z tym u was?
 

ivf

New member
chodzi Ci o tą małą czerwoną diodę przy bocznych przyciskach?
wg instrukcji jest to "Wskaźnik zasilania - miga i gaśnie, gdy zasilanie jest włączone; świeci w trybie gotowości", ale mi się wydaje że działa jakoś chaotycznie.. choć nie przyglądałem się za bardzo temu zjawisku..

jednak opis z instrukcji pasowałby do Twojego ;)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry