Samsung HMX-H200 DUŻY rozmiar nagranego pliku

dakkon7

New member
hm nie wiem, wpisz w google
test-tabela-kamery-hd-komputerswiat_pl
masz owy test kamer, i luknij tego samsunga i sony
może alternatywą byłby jakiś JVC? ale to pytanie do znawców
 

fransua

New member
W sumie kamera odpowiada za jakośc filmów a nie zdjęć, ale zobaczcie sami jak to wygląda
Kamera to kawał plastiku - nic więcej. Ważniejsze są:
1. Jasność obiektywu
2. Przetwornik obrazu
3. Funkcje dostępne w kamerze takie jak
- możliwość ręcznego ustawienia WB, przysłony, czasu, zebra, histogram
4. Rodzaj użytego kodeka
Jest tego jeszcze więcej ale i tak najważniejszy jest operator. Jak zna słabe strony swojego sprzętu to odpowiednio będzie komponował swoje ujęcia by uzyskać jak najlepszy obraz. Często podają tu pytania odnoście kamery kręcącej dobrze w słabych warunkach. Moim zdaniem nie ma takiej. Jedna radzi sobie lepiej inna gorzej. Podstawa to światło.
 

fransua

New member
Mało kto zwraca uwagę czy dana kamera posiada tak banalną rzecz jak stopkę do mikrofonu czy lampę. Przyjdzie taki moment, że będzie konieczność użycia dodatkowego oświetlenia i pojawi się mega problem. Jedynym dość kosmicznym rozwiązaniem przy tego typu problemie jest dokręcenie dodatkowej szyny.
 

Bapep

New member
Byłem w Media Markt i miałem przyjemność porównać tego Panasonica z moim Samsungiem. Szczerze przyznać muszę że róznica nie jest tak duża aby zdecydowanie powiedzieć że Panasonic lepszy ale małą róznicę dało sie zauważyć, zwłaszcza przy filmowaniu z bliska. Lampa w Panasonicu trochę jednak pomaga, ostrośc łapie szybciej i w ogóle obraz jest bardziej wyraźny. Wyświetlacz w Samsungu jest gorszej jakości, kolory nie te same ale nagrane filmy oglądałem w komputerze dlatego jednak nie będę zakończał aukcji i zamienię Samsunga dla tego Panasonica. Tyle tylko że w Media Panasonic to kwota 1699 zł a tu Kamera Panasonic HDC-SD60 - porównanie cen w sklepach internetowych kilka stówek mniej ;)

To tyle,,,,pozdrawiam
 

DelfinoD

New member
No i jak spisuje się ten Panasonic? Ja przymierzam się do zakupu i o ile na początku byłem zdecydowany właśnie na SD60, gdyż wygrywa wszystkie rankingi w tej kategorii cenowej, to teraz skłaniam się ku Samsungowi H200 nawet, jeśli nagrywany obraz będzie nieco gorszy. Oto dlaczego:

- zaoszczędzone 450 zł na kamerce
- zaoszczędzone ok 300 zł na dodatkowej baterii (to już 750zł!)
- ponad godzina nagrywania na jednej baterii dłużej (ważne dla mnie)
- możliwość nagrywania w mniejszych rozdzielczościach (również ważne dla mnie ze względu na specyfikę tego, co będę nagrywał)
- możliwość nagrywania poklatkowego

Trzech ostatnich rzeczy po prostu brak w Panasonicu, a ja bez nich nie wyobrażam sobie kamery. I co teraz? Nie ma chyba innego rozwiązania i wezmę jednak tego Samsunga, a 700 zł wydam na rozpustę :)
 

Bapep

New member
I tu Cię przyjacielu rozczaruję. Jakość filmu pomiędzy Panasonic a Samsung według mnie jest bardzo duża, oczywiście na korzyść Panasonica. Przede wszystkim stabilizacja która jest tak bardzo ważna podczas filmowania to szczerze powiem że lepsza jest w moim aparacie Canon A640 niż w Samsungu. Panasonic pod tym względem wymiata i żadna kamera w tym przedziale cenowym nie może z nim konkurować. Druga sprawa to lampa która spisuje sie znakmicie, zwłaszcza przy słabym oświetleniu. Filmujesz i widzisz co filmujesz, w Samsungu róznie z tym było pamiętam. Szczerze mówiąc to pierwszego dnia po zakupie Samsunga byłem zły że kupiłem go w ciemno ,bez sprawdzenia ponieważ spodziewałem się czegoś więcej, to "więcej" daje mi kamera Panasonic HDC-SD60 . Fakt że jest trochę droższa ale za jakość się płaci, prawda? ;)
 

DelfinoD

New member
Fakt że jest trochę droższa ale za jakość się płaci, prawda? ;)

No i byłem zdecydowany zapłacić, ale kurcze tych kilku rzeczy nie mogę przeskoczyć. Kamerki będę używał do różnych rzeczy - czasem ponagrywam sobie coś amatorsko w HD, ale często robie też filmy, gdzie umieszczam kamerę w autobusie/samochodzie itp., aby sfilmować cała kilkugodzinną trasę, z czego potem robie filmik w przyspieszonym tempie, albo wykorzystuję tylko krótkie fragmenty. Nie potrzebuję do tego HD, wystarczy mi SD, gdyż i tak nie starczyłoby mi nośników, ani mocy komputera, aby to potem przerobić. Kluczowy jest natomiast czas trzymania baterii i koszt drugiej (do HD doszedłby jeszcze koszt nośnika, gdybym chciał robić to w HD, to musiałbym kupić model Panasonica z dyskiem twardym, a to już 2000zł, dodatkowo drgania w samolocie mogą w ogóle uniemożliwić mu działanie). Niestety opcja zakupu dwóch kamer nie wchodzi w grę :)

Stabilizator i większy zoom w Panasonicu (a także nieco szerszy kąt) rzeczywiście kusi, ale z tego jestem w stanie zrezygnować, bo to tak naprawdę gadżety. Natomiast wielką niewiadomą jest dla mnie owa jakość obrazu. Rzeczywiście nie chciałbym wziąć Samsunga, jeśli jakość jest zdecydowanie gorsza, jednak podejrzewam, że z tą jakością to bardzo subiektywna sprawa.

Kiedyś kupowałem aparat cyfrowy i właśnie owa jakość była dla mnie najważniejsza. O ile jednak gołym okiem widzę różnicę między lustrzanką, a kompaktem, o tyle np. w kategorii kompaktów różnic nie dostrzegam. A przeglądałem setki aparatów, czytałem testy, obrazki porównawcze i tak dalej. Oczywiście na jakichś tam kratkach wyłażą dystorsje szkła, czy po ciemku widać szum, ale w normalnych warunkach po prostu NIE WIDZĘ RÓZNICY. Podejrzewam więc, że tak samo jest w kamerach - o ile profesjonalna, z zapisem na taśmie, bez kompresji itp. da widoczną gołym okiem różnice, to wszystkie 'kompakty' z grubsza nagrywają tak samo, a płaci się za bajery typu stabilizaja itp. Poprawcie mnie jeśli się mylę.
 

Bapep

New member
Masz rację kolego ale nie do końca. Dla mnie najważniejsza jest jakośc ,dlatego zdecydowałem się sprzedać Samsunga ,dołożyć i kupić Panasonica. Nie chodzi już o samą stabilizację czy zoom bo szczerze mówiąc to zoom jest mi najmniej potrzebny,lecz o jakość filmu. Zaufaj mi przyjacielu że róznice jest widać i to bardzo dużą porównując w tym samym czasie nagrany film obiema kamerami. Miałem możliwość przekonać sie gdyż po zakupie Panasonica miałem w domu jeszcze Samsunga i testowałem obie kamery jedocześnie. Samsung jest dobry jeśli filmujesz na statywie i najlepiej w dzień przy dobrym świetle. Panasonic zaś ............. z resztą pisałem o tym wcześniej ;)
 

DelfinoD

New member
Z drugiej strony czego oczy nie widzą tego sercu nie żal. Podejrzewam, że jak wezmę Samsunga, to będę zawodolny, bo będzie 100x lepiej nagrywał niż mój aparat, natomiast jak wezmę Panasonica, to będę się irytował brakami o których pisałem ech :)
 

DelfinoD

New member
jeszcze się wtrącę, na czym będziesz oglądał te filmiki?

Więc tak - w tej chwili nie posiadam telewizora HD i nie planuje zakupu. Filmy pewnie będę oglądał na komputerze. Będę je montował i publikował w internecie, całkiem możliwe, że w niższej rodzielczości, aby oszczędzić mocy procesora, łącza i tak dalej. Generalnie chodzi mi o to, aby mieć surówkę w HD (podobnie jak lubie mieć zdjęcia w RAW i TIFF mimo, iż na co dzień używam wyłącznie JPG), aby np. w przyszłości, powiedzmy za 10 lat, móc zawsze dotrzeć do tego zakopanego gdzieś w archiwum HD i mieć filmy w tej jakości, gdyż wtedy zarówno moce procesora, pojemności nośników jak i popularność telewizorów HD będą znacznie większe. Na chwilę obecną mam nawet wrażenie, że HD nie jest mi specjalnie potrzebne, ale z drugiej strony kupowanie SD byłoby chyba wywalaniem pieniędzy w błoto. HD umożliwi np. kadrowanie i dotarcie do jakichś tam szczegółów, na które nie zwrócę uwagi podczas filmowania itd. Jak już napisałem istotna jest dla mnie długość działania baterii, możliwość nagrywania w SD i gotów jestem zaakceptować niewielki spadek jakości obrazu. Jeśli jednak różnice są naprawdę duże, to rozejrzę się za czymś innym.

Oczywiście całkiem możliwe, że wsiąknę w filmowanie i za jakiś czas zapragnie mi się lepsza kamera, ale wydaje mi się, że ile bym teraz pieniędzy nie wydał (nawet 5000 zł), to i tak za te parę lat i tak musiałbym kupić coś lepszego :)
 
Do góry