Rozmiar telewizora według odległości?

jurass

Banned
ale nikt nie bierze pod uwagę, zdrowia oka, a tylko jego rozdzielczość. W CRT zalecane odległości uzależnione były od zdrowia oczu i 21" oglądało sie z powiedzmy z 4m i było dobrze. Teraz 60" z 3m coś jest chyba nie tak.

A na czym dokładnie polega ta niezdrowość dla oka przy odległości mniejszej niż... no właśnie mniejszej niż ile? Masz jakieś informacje źródłowe na ten temat?
 

HDTV_Gawlo

New member
@up
Nie mam. Wiem tylko, że mnie oczy bolą. Nie od parady jest funkcja Eye care w moim telewizorze (i pewnie w każdym innym nowoczesnym). To jest nic innego jak świetlówka/żarówka LED. Nie wierzę, że jest w 100% zdrowa dla oka.
Oczywiście wiem że LED jest bezdyskusyjnie o wiele zdrowsze niż CRT, ale czy aż tak by oglądać obraz wielkości płócien matejki z 3m.
 

jurass

Banned
U mnie nie ma żadnej LED-świetlówki :p i oczy mnie nie bolą. Może to kwestia Twoich oczu raczej. A w kinie chodzi o wywołanie wrażenia uczestniczenia w wydarzeniach, a więc zapełnienia obrazem jak największej części pola widzenia. Oczywiście nie ma musu i każdy niech ogląda tak, jak mu najbardziej odpowiada.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mnie oczy nie bola, a ogladanie na wiekszym tv jest o wiele mniej uciazliwe, to nic innego jak komfort uzytkowania. Wpatrywanie sie w maly ekranik jest meczace. Odpowiednia przekatna, to nie nasze fanaberie i zakupy na wyrost, a naturalna kolej rzeczy. Nie piszemy tu o 120" z 3m, a o normalnych przekatnych, tyle ze nie jestesmy do nich przyzwyczajeni, to jest najwiekszy problem. Po kilku dniach/tygodniach kazdy zgodnie potwierdzi ze mam racje. Tylko tu trzeba praktyki.
To tak jak z ludzmi ktorzy cale zycie gniezdzili sie w 30m2 mieszkaniu, dla nich przeprowadzka na 60"m2 to Wersal, po czasie zdajemy sobie jednak sprawe ze to dalej nie ma nic wspolnego z domem, duzym salonem i przestrzenia.
Natomiast zdrowie, to juz osobny temat, kazda elektronika ma mniejszy lub wiekszy wplyw. W przypadku tv szczegolnie, tyle ze ja proponowalbym zaczac od tego co jemy, wplyw tv przy tym to pikus.
 

pantomima

Banned
Armaning - mam pytanko skierowane konkretnie do Ciebie ;) , jaka przekatna musi miec tv zeby postrzegany byl przez Ciebie juz jako duzy tv ?? od ilu cali starujesz ?

Ps.zwykla czysta ciekawosc , masz 80 tke , dlatego wnikam co Ty na to ;)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
@up
Nie mam. Wiem tylko, że mnie oczy bolą. Nie od parady jest funkcja Eye care w moim telewizorze (i pewnie w każdym innym nowoczesnym). To jest nic innego jak świetlówka/żarówka LED. Nie wierzę, że jest w 100% zdrowa dla oka.
Oczywiście wiem że LED jest bezdyskusyjnie o wiele zdrowsze niż CRT, ale czy aż tak by oglądać obraz wielkości płócien matejki z 3m.

A może masz po prostu nieskalibrowany telewizor i podświetlenie na maxa? Jeśli tak to nie dziwie się, że oczy bolą. Cos mi się wydaje, że ta funkcja EyeCare, zwał jak chciał u różnych producentów, to nic innego jak obniżenie podświetlenia, np. do 60%...?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Armaning - mam pytanko skierowane konkretnie do Ciebie ;) , jaka przekatna musi miec tv zeby postrzegany byl przez Ciebie juz jako duzy tv ?? od ilu cali starujesz ?
Ps.zwykla czysta ciekawosc , masz 80 tke , dlatego wnikam co Ty na to ;)

Ktos tu ostatnio napisal "nie ma za duzych tv" :)
Do takich codziennych czynnosci, typu telenowele (nie zebym ogladal), progarmy kulinarne, jakies dokumenty na BBC itp., czy chociazby wiadomosci na TVN24 + ogladanie filmow (BR - czyli HD) i granie na konsoli, to mysle ze te 80" jest w sam raz, nie zamienilbym do tych warunkow na nic mniejszego, ale skoro pytasz, to dla mnie takim optimum bedzie 90" i wystarczy :)
Jakbym tylko mial ogladac filmy HD, czy tez grac, to ho ho. 120" jak nic, natomiast do tych wszystkich niezobowiazujacych programow o ktorych pisze wyzej, 120" to juz jest za duzo.
Nie jestem swirem :)
Wezmy dla przykladu film w typowym aspekcie kinowym (czyli z pasami), z ok.4.20m to jest "pasek filmu", nie jest to malo, ale absolutnie tez duzo. Kazdemu niedowiarkowi proponuje wyciac z tektury taki pasek i sprawdzic osobiscie, zapewniam ze bedzie ok.
Malo tego, jak gram np. w Fife13, to te 4.20m jest dla mnie za duzo, przyblizam sie do tych 3.5m i robi sie bardzo komfortowo.
Jest chyba jeszcze jedna rzecz, mianowicie wielkosc samego pomieszczenia. Mam wrazenie ze te 60" ktore mam w malym pokoju i ok.3m, robi wieksze na mnie wrazenie, jak te 80m2 w duzym salonie + otwarta kuchnia. To chyba tez ma wplyw na ogolne odczucia.
 

HDTV_Gawlo

New member
A może masz po prostu nieskalibrowany telewizor i podświetlenie na maxa? Jeśli tak to nie dziwie się, że oczy bolą. Cos mi się wydaje, że ta funkcja EyeCare, zwał jak chciał u różnych producentów, to nic innego jak obniżenie podświetlenia, np. do 60%...?

Telewizora rzeczywiście nie mam profesjonalnie zkalibrowanego, ale grzebałem tam trochę i testowałem opcje z tego wątku "Ustawienia obrazu w 47LM660S (670S)", i jest o wiele lepiej niż było (jeśli chodzi o ogólne wrażenia). Mam LG 47LA620S. Podświetlenia nie mam na 100%, tylko na 70-parę. Ustawiłem tryby dzienny i nocny (o jeszcze niższym podświetleniu).
Spróbuję jeszcze bardziej zmniejszyć podświetlenie.
 

murzyn997

New member
Byc moze faktycznie masz problem z odbiorem obrazu przez oczy albo jakis inny problem natury medycznej, ja mam kiche jak chodzi o 3d, kazdy sie u mnie zachwyca jak to super sie oglada, nawet żona, ja natomiast po paru minutach mam bol glowy i zawroty jak w chorobie lokomocyjnej, specjalnie z tego powodu bylem sie przebadac u okulisty i wszystko z oczami ok.Wiec 3d nie dla mnie:/.55cali ogladam z 2.5metra i jest ok, zadnych problemow, sama radosc, wiec 60cali tez bym przyjal na 2.5metra
 

emer

Member
Bez reklam
21 cali CRT z 4m to mozna pominąć fakt "mrugania" 50Hz - migotanie było męczące na CRT na np 29 cali z 3m ...

Jestem w tej komfortowej sytuacji, że jedynie Kino Polska czy TVP Info mi zostało w SD, pozostałe oglądam tylko w HD. Ale jeżeli ktoś ogląda obraz SD z np 2-2.5m na plazma/LCD od 47 powyżej, to ... :fool: Gratuluje mebla i szpanu, bo nie komfortu ogladania obrazu.
Owszem oglądam z takiej odległosci (nawet 1.5m) programy, ale - jak wyżej wspomniałem - praktycznie wszystko w HD.
 

murzyn997

New member
21 cali CRT z 4m to mozna pominąć fakt "mrugania" 50Hz - migotanie było męczące na CRT na np 29 cali z 3m ...

Jestem w tej komfortowej sytuacji, że jedynie Kino Polska czy TVP Info mi zostało w SD, pozostałe oglądam tylko w HD. Ale jeżeli ktoś ogląda obraz SD z np 2-2.5m na plazma/LCD od 47 powyżej, to ... :fool: Gratuluje mebla i szpanu, bo nie komfortu ogladania obrazu.
Owszem oglądam z takiej odległosci (nawet 1.5m) programy, ale - jak wyżej wspomniałem - praktycznie wszystko w HD.

No wiesz, ja mam 55cali z 2.5m i wcale nie mam tragedii na sd,byc moze masz mega slabe sd:)Wiadomo ze obraz nie jest zyleta, ale tez bez przesady nie jest tak zly zebym nie mogl go ogladac(tez zalezy jaki kanal sd, bo nie wszystkie sa rowne)pisze tak bo wiem jak mam a nie ze gdzies cos slyszalem.To jest moja opinia z mojego przypadku wiec prosze jej nie podwazaj skori nie widzisz:)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
No wiesz, ja mam 55cali z 2.5m i wcale nie mam tragedii na sd,byc moze masz mega slabe sd:)Wiadomo ze obraz nie jest zyleta, ale tez bez przesady nie jest tak zly zebym nie mogl go ogladac(tez zalezy jaki kanal sd, bo nie wszystkie sa rowne)pisze tak bo wiem jak mam a nie ze gdzies cos slyszalem.To jest moja opinia z mojego przypadku wiec prosze jej nie podwazaj skori nie widzisz:)

Dokladnie, czasami jak czytam jaki to ten SD jest tragiczny to mam wrazenie ze niektorzy widza kwadratowe pixele na ekranie tv, spokojnie da sie ogladac i nie ma placzu, bez przesady. HD to nie jest, wiadomo, nie ma co porownywac, ale nie dramatyzujmy. Ja mam to szczescie, ze wszystkie kanaly ktore mnie interesuja sa w HD, ale od biedy jak leci wartosciowa tresc w SD, to tez ogladne z zaciekawieniem i nie placze.
 

Wronsky

New member
Żaden mętlik, oglądam właśnie wiadomości tvp1 HD na 40" telewizorze z odległości 3m widzę masę wad nadawanego obrazu.
Na 60" takie oglądanie traktowałbym za męczarnię, przyrost formy nad obrazem.

Drażni mnie oprawa graficzna, podanej godziny, ja to widzę z 3m na 40"

lol to ze coś jest nadawane na kanale HD nie znaczy wcale ze jest HD - Wiadomości na tvp akurat są w SD, a przy prawdziwym HD na 40" i 3m nie widział byś wszystkich szczegółów obrazu.

Fajnie mieć duży telewizor, ale co potem?
Z takiej odległości to będziesz latał wzrokiem za akcją z prawa na lewo :), niektórzy to uwielbiają.
Przy takiej przekątnej zobaczysz wszystkie wady nadawanego obrazu, co u nas w kraju nie jest rzadkie, niektórzy uwielbiają narzekać jakie to mamy słabe bitrate do swojego wspaniałego TV.
Do 60" przy takiej odległości to telewizja 4k.


z tej odległości 60" 4K był by ten sam efekt, powiedział bym ze nie dostrzegł byś różnicy czy to dobre hd czy 4K :bober: zresztą właśnie w 4k 60" to będzie raczej minimum by to miało sens oglądając nawet z 1,5 metra. Z 3,4m byś dostrzegł szczegóły obrazu 4k to trzeba by mieć coś dobrze powyżej 100"
 
Do góry