Pytanie - fronty do pokoju 18m2

Mrówka33

New member
Pytanie
- do pokoju, 18 m2 gdy włożę głośniki trochę mocniejsze (do stereo - fronty), które spokojnie nadają sie do większego pomieszczenia, czy dźwięk z takich głośników może być gorszy? Czy lepiej pozostać przy mniejszych i słabszych. Pytam ponieważ zależy mi na głębszym wyraźniejszym ale miłym basie. Czy osiągnę to poprzez zamianę kolumny 2,5 drożnej na taką która ma min 2 głośniki niskotonowe i jest 3 drożna. Czy wogóle źle myślę i nietędy droga ?
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
jak chcesz miłego w sensie niskiego ciepłego basu to przedewszystkim duza membrana - 8 cali albo i 10....i bez żadnych bassrefleksów
 

Mrówka33

New member
I właśnie nad tym się zastanawiam , czy się nadają, nie chce przesadzić. Wymiarowo są wyższe o 8 cm i to jest jedyna różnica jeśli brać pod uwagę wymiar. Natomiast większe są już 3 drożne, a te mniejsze 2,5 drożne. Mniejsze miałem okazję odsłuchać i brzmieniowo są ok, tylko trochę za mało dołu jest jak dla mnie. A sub narazie przynajmniej odpada ze względu na budżet.
Odnośnie miękkiego miłego basu to zgadzam sie z Pkomp, miałem kiedyś takie kolumny w dobrze wykonanej obudowie zamkniętej i grały bardzo miło, przyjemnie i ciepło.
 

rafal735r

New member
Zalezy co macie na mysli piszac "duze"
Ja na 18m2 mam podlogowki z dwoma wooferami 17cm i jest naprawde dobrze z basem. Tanie Magnaty Quantum 605 maja bardzo niski, mily bas i potrafia poprawnie wypelnic nim nawet duze pomieszczenie, a maja 2 x 17cm woofery. Sa kolumny 2 drozne, ktore graja lepiej od 3 droznych itd itp. Nie zwracaj na to uwagi.
Ile masz kasy na nowe kolumny? I co wogole masz zamiar kupic?
 

pkomp

New member
piotrze zamilcz bo widać nie masz pojęcia co jeszcze powoduje bassrefleks...pewnie nie wiesz ze strojony jest na daną częstotliwość i zamiast powodować ładny ciepły bas powoduje podbijanie rezonansów pomieszczenia jak się nałożą częstotliwości....pozatym powoduje spowolnienie basu

lepiej już nic nie pisz
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Mam ten sam problem co autor tematu. Nadal nie ma konkretnej odpowiedzi...
Panowie, nie sperajcie sie. Nie chodzi o to czy jest, gdzie jest , co robi i na co wplywa bassreflex. Pytanie, czy inwestycja w wieksze kolumny (niz zaklada teoria) wplynie pogorszeniem jakosci brzmienia w pomieszczeniu (czy w ogole wplynie, nie zmieni, polepszy)?
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
kolego czytaj uważnie - nie wielkość gra rolę to już chyba powinieneś wiedzieć a jakość.Jeśli dla ciebie wpływ bassrefleksu jest pomijalny to bierz - dla mnie nie bo w paśmie w którym większość basstefleksów podbija rezonuje także mój pokój i nic dobrego z tego nie wychodzi....i tu masz też odpowiedź czy będzie lepiej czy nie

bassrefleksu się nie zapycha - to skandalicznie wręcz zmienia odpowiedź impulsową kolumny przez co może grać w niskim pasmie masakrycznie marnie


ps.odpowiedź przecież jest - DUŻA BASOWA MEMBRANA a nie kilka małych
 

Monkin

New member
Bez reklam
Kolego Mrówka - niekoniecznie większe i mocniejsze może zagrać lepiej od mniejszego i słabszego w niezbyt dużym pokoju. U mnie właśnie nie zagrało ( byłem nastawiony na większe podłogowce, też kombinowałem z zatykaniem otworów - porażka w moich warunkach). Jak szukasz basu bez suba to rozwiązaniem na tych 18 metrach kw. może być nie za duża kolumna z jednym głośnikiem srednioniskotonowym ale o średnicy min. 18-19 cm. Tak jak radzi kol. pkomp. U mnie duże nie zagrało zbyt fajnie, za to mniejsze z odpowiednio dużą dynamiką i kontrolą niskich częstotliwości sprawuje się przyzwoicie dla ucha. Pożycz coś od kumpli albo weź ze sklepu z zastrzeżeniem zwrotu kolumn i sprawdź najlepiej we własnym pokoju. W niewielkich pomieszczeniach dla fanów precyzyjnego basu (nie dudnienia) to chyba najlepiej sprawdzają się kolumny o niezbyt dużym litrażu z solidnym głośnikiem średnioniskotonowym.
 

rafal735r

New member
Kolumny zamkniete sprawdzaja sie tylko w przypadku gdzie sa wielkosci pralki i maja woofer wielkosci ksiezyca. W kazdym innym przypadku to marne wyjscie w stosunku do kolumn z BR.
 

Mrówka33

New member
Po przemyśleniach i po waszych postach skłaniam się do mniejszych kolumn, tych co odsłuchiwałem, na fronty mogę przenaczyć do ok. 5 tyś. W tym przedziale cenowym nieznalazłem takich kolumn z dużym głośnikiem niskotonowym. Dla mnie liczy się jakość, a dla mojej żony też wygląd i muszę pogodziś jedno z drugim. Odsłuchiwałem kilka zestawów w niższych cenach ale niestety brzemienie niebyło naturalne, jak dla mojego ucha. Niema sensu chyba iść w droższe frony do kina domowego, ponieważ amplituner pod który będa podpięte i tak nieda takigo brzmienia co wzmacniacz w stereo.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
A mozesz zdradzić jakie konkretnie modele masz na mysli? O jakich myślałes czy nie będą za duże?

nP. Klipsch F1/F2?
Dali Concept 6/8?
JBL ES80/90
Kef C5/7
Wharfedale Diamond 10.6/10.7
Canton GLE 470/490?
Monitor Audio br5/6

To tylko przyklady z wielu. O to ci chodziło?

Pytam z ciekawości, bo mam podobny problem. Obszar odsłuchowy to salon ok. 16m, ale otwarty na kuchnie, czyli lekko drugie tyle. W sumie to nie wiem jak to liczyc, z kuchnią czy bez? Kuchni nie mam zamiaru nagłasniać, ale martwie sie, czy dzwiek z nizszych modeli sie tam nie rozejdzie i caly odsluch nie straci mocy?
 
Ostatnia edycja:

Mrówka33

New member
Widzę Krzysztofradio że fajny plan stworzyłeś, myślę że rozmieszczenie masz bardzo fajne, fronty i tyły oraz centralny ustawisz sobie żeby ci się dźwięk "ogniskował" w miejscu siedzenia, rozlać na kuchnię może się sam dół ale to kwestia wyregulowania suba. Było by idealniej gdyby był sam pokój. U mnie jest podobna sytuacja, choć nie mam tak mocno oddzielonej kuchni od salonu, a dźwięk suba w kuchni jest wyraźnie mocniejszy jak dam głośniej muzykę (słyszę jak szklanki brzęczą, lub drzwi szafek rezonansują ).
Odnośnie kolumn - brarałem pod uwagę JBL ES80, ale odpadły, brzmienie mi nie odpowiadało, teraz zastanawiam się nad HECO XT501/XT701 , Monitor Audio RX6 / RX8, oraz KEF Q700.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
I na co sie zdecydujesz?

Jak wybralbys w mojej sytuacji? Nie chodzi mi o to ktore modele konkretnie, tylko jak w twoim watku, wieksze czy mniejsze? Mam te same watpliwosci co Ty. Nie chce, by okazaly sie za slabe, ale z drugiej strony nie chce by sie dusiły. Moze inaczej; czy są znawcy, ktorzy potrafią odpowiedziec; ktore z wymienionych przeze mnie modeli (post #12) lub podobnych tej klasy, nadają sie do takiego pomieszczenia, albo moze ktos wie, np. nizsze modele do pokoju do 20m, wieksze od 20m do 30m, itd. A moze jest jakas zasada, ktora to okresla?

Inna kwestia to nie wiem czy do zestawu 5.1 wybrac tyły wiszace, scienne, płaskie, czy typowe podstawkowe kierunkowe? Chodzi mi oto czy wybierajac plaskie scienne nie zgubie efektu surround lub nie zaburze sceny 5.1?
Juz sie tyle naczytalem, ze jestem co raz głupszy, mam wiekszy mętlik w glowie.

Moze inni maja jakies pomysły?
 
Ostatnia edycja:

Mrówka33

New member
Ja raczej słucham cicho muzyki, rzadko kiedy głośniej. Chyba będę skłaniał się do słabszych ale to raczej dla tego że ich słuchałem i nie chcę kupić mocniejszych ale o niewiadomym brzmieniu. Wstępnie po odsłuchach jestem zdecydowany na Heco XT 501, myślałem nad mocniejszą kolumną z tej serii ale niemam gdzie jej odsłuchać. Może jutro jeszcze odsłucham RX6 , RX8, i KEFy i porównam brzmienie. Jak będę po odsłuchu to podzielę się wrażeniami.
 

krisder

New member
Bez reklam
U mnie na 18m2 gra to co w podpisie i zero problemu. Sprawny układ auto kalibracji nie pozwoli na rozłażenie się dźwięku. Swoją drogą, masz fajne pomieszczenie do kina i rozstawienie głośników. W Twoim przypadku "większe" fronty nie będą problemem a dźwięk może sporo zyskać na jakości.
 
Do góry