Przymiarka do pokoju kinowego

robcio

Klub HDTV.com.pl
VIP
Większość filmów jest nagrywana w formacie chyba 21:9 tak?? - więc chyba lepiej mieć taki ekran - czy się mylę??
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Na takie pytanie nie ma odpowiedzi, jeden będzie wolał za różnice pojechac na wakacje, drugi dołoży do lepszego projektora, a skoro ten dla Ciebie jest lepszy, to jak najbardziej warto, o ile Cie tylko stać ;) Proste.

Większość filmów jest nagrywana w formacie chyba 21:9 tak?? - więc chyba lepiej mieć taki ekran - czy się mylę??

Większość, ale nie wszystkie. Gdzieś miałem tabelkę z zestawieniem, jak znajdę to wrzucę.
Nie doczytałeś chyba wszystkiego, ale powtórzę:
Wolisz oglądać (np.) Avatara (który na BR jest w 16:9) na pełnych 120", czy na ok. 90"?
Jeżeli kupisz ekran 21:9 o podstawie 260cm, to filmy takie jak Avatar, będziesz miał wielkości wspomnianych 90", czyli ciut większy jak na moim tv, a ja odpalając Avatara na projektorze i ekranie 120" 16:9, widzę przepaść w odbiorze/wrażeń, bo nie jest to już 90", a właśnie 120".

Ekran o podstawie 260cm w formacie 21:9 tego Ci nie da.
Ekran o podstawie 260cm w formacie 16:9 da Ci ogromną przekątną na filmach 16:9, a przy pozycjach w formacie 21:9 będziesz miał dokładnie to samo co chcesz obecnie. Nie rozumiem, w czym problem.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Odnośnie czerni to się spodziewałem, że będziesz miał lepszą ale po kalibracji soniaka osiągniesz bardzo zbliżony poziom ale tylko w przypadku kiedy będziesz miał bardzo ciemne kolory ścian. Jeśli nie osiągniesz efektu jaskini nawet nie myśl, że uda Ci się zobaczyć różnicę po między tymi projektorami...
Odnośnie ostrości to tutaj mnie zaskoczyłeś, że JVC okazał się lepszy tyle, że ja oglądam z RC a po włączeniu wszystkich ulepszaczy w JVC i tak nie osiągnął dla mnie takiej ostrości jak sony tylko z właczonym RC...
Moim zdaniem nie warto dokładać, aż tyle kasy chyba że by to była różnica kolosalna a szczerze w to wątpie....Podejrzewam, że jest to niuans wyłapany tylko przy bezpośrednim porównaniu. Pojedziesz do domu włączysz u siebie i nawet nie będziesz potem na to zwracał uwagi. Ja tak miałem przy porównaniu sony 40 a 55 tyle że dopłata była do 1tyś ale nie 4tyś....
Lepiej dołóż do porządnego ekranu....;-) U mnie również ekran mam 3m szerokości a co się okazało że przy tej wielkości ekranu JVC którego porównywałem miał za słabą lampę i to już przechyliło szalę na zwycięstwo sonego..;-)
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ekran u mnie docelowo będzie miał podstawę 300cm

No to się zdecyduj ;)
Sens się nie zmienia.
Na ekranie 21:9 o podstawie 300cm, będziesz oglądał filmy 16:9 jak na przekątnej ok. 103".
Czyli będziesz miał sporo mniejszego Avatara jak ja na 120" 16:9.
Nie lepiej uderzyć zatem w ekran 16:9 o przekątnej ok. 135", dostaniesz to co chcesz obecnie + Avatara na 136", a nie na 103".
 

robcio

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pisałem, że na 260 był pokaz :)
Ściana na której będzie ekran ma wymiary: wys. 2,55, szer. 4,6
Pokój ma długość 5,3 - sofa będzie w odległości ok 5-4,5m - jaki więc brać optymalna wielkość ekranu??
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
135" w 16:9 będzie ok, uzyskasz na tej powierzchni swoje wymarzone 21:9 o którym wcześniej wspominałeś, a w bonusie dostaniesz konkretną powierzchnię pod 16:9.
 
Ostatnia edycja:

robcio

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie za nisko będzie dolna krawędź ekranu?? Bo w salonie wychodziło, że najlepiej jak ekran jest od 80-90cm od podłogi?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie, nie za nisko. Nie wyobrażam sobie u siebie tych 80-90cm od podłogi.
Ja mam pas rozbiegowy, a ekran centralnie przed sobą.
Nie jest pod sufitem, a tym bardziej nie jest na podłodze. Jest na środku. Akcje mam przed sobą.
Poszukaj w sieci konkretnych aranżacji salek kinowych, to zobaczysz na jakich wysokościach wiszą ekrany.
Kolega Remipl ma też sporą przekątną, grubo ponad 130":
HDforum - Zobacz Profil: Remipl
Idealna wysokość. Ty dodatkowo będziesz miał pas rozbiegowy, więc sobie ustawisz zgodnie ze swoimi upodobaniami.

U mnie wysokość jest +/- podobnie jak na poniższym filmie, a przy okazji zerknij sobie na ekran i porównaniu 16:9 vs 21:9, zobaczysz co miałem na myśli pisząc o korzyściach przekątnej ekranu 16:9.

[youtube]Afty3xujLq4[/youtube]
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wcześniej coś pisałeś o pasie rozbiegowym??
Jeżeli to ma być ramowy, to stosunkowo prosto wykonać ręcznie rozwijane bordery, coś w ten deseń jak na filmie, a jak nie, to cóż, nie można mieć wszystkiego.
Zastanów się na czym Ci najbardziej zależy, jeżeli chcesz oglądać tylko materiał 21:9, a musisz mieć te pasy zasłonięte borderami, to nie pozostaje Ci nic innego jak zakup takiego właśnie ekranu.
Z tym, że to kompromis, tak jak pisałem wcześniej. Materiał 16:9 będzie sporo mniejszy, a pasy zostaną, tyle, że po bokach. Sam decyduj.
 
Ostatnia edycja:

robcio

Klub HDTV.com.pl
VIP
Mając ekran 16:9 z borderem górnym przy 21:9 chyba nie byłoby takiego problemu ze zrobieniem go, ale jak zrobić dolny??
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tzn. jak mieć ekran ramowy z borderem górnym?
Masz na myśli ramowy, który ma rozwijany border na górze, a na dole już go nie ma? Jeżeli tak, to nie ma czegoś takiego. Producenci takich multiformatów robią dolne i górne z automatu, dokładnie jak na filmie.
Sam górny, rozwijany border do seansów 21:9 na ekranie 16:9 nic by nie dał, bo jak wspomniałeś dolna część dalej byłaby odsłonięta i podświetlona.
Takie połowiczne rozwiązanie, ale jeżeli byś taki trafił, to też do zrobienia.

Jeżeli ma to być ramowy ekran, to zamawiasz 2 rolety (takie jak do okien), do tego odpowiedni materiał (oczywiście czarny) i montujesz je w ramie, a do seansu wyciągasz do góry. To samo oczywiście robisz z górną roletą i ciągniesz w dół.
Jest na to kilka patentów, ale więcej pisania jak roboty.
W takim ramowych stałym ekranie, nie byłby to duży problem.
Na forach znajdziesz poradniki DIY.

Natomiast, gdybyś się zdecydował na ekran rozwijany, to wystarczy podnieś ekran do góry i jedynie zamontować rolete na górze.
Ja zawsze podnoszę do seansów 21:9, dolna część ekranu odcina obraz do formatu 21:9, za to zostaje góra i to właśnie za nią muszę się zabrać w wolnym czasie. Ręczną już dawno bym zrobił, ale wolę mieć wszystko na pilota.
Jeden z kolegów tu na forum już coś takiego zrobił, kwestia paru stówek.

Ja na Twoim miejscu, te 4tys. które zamierzasz dołożyć do JVC, przeznaczył na multiformat i dał sobie spokój z dylematami.
 

robcio

Klub HDTV.com.pl
VIP
Patrząc na ceny ekranów bi-format rzędu 9 tys za wersje ok 130" - może rozsądniejszym wyjściem są dwa ekrany jeden ramowy 21:9 i jeden ręczny lub elektryczny 16:9??
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Chcesz 2 ekrany, tylko po to aby mieć bordery? Można i tak.
Z tym, że musisz pamiętać o "drobnostkach", jak odległość projektora do ekranu.
Przy 2 ekranach ta odległość będzie różna, siłą rzeczy za każdym razem będziesz musiał ustawiać projektor po daną odległość, tak aby uzyskać odpowiednią ostrość. Bezsens.

Jeżeli te 9k Cię przeraża, to faktycznie, musisz coś pokombinować.
Ja znam droższe, ale też nikt nie mówił, że będzie tanio.
Ja, gdybym celował w ramowy, a chciałbym przyoszczędzić, to kupiłbym ekran w formacie 16:9, a do niego dorobił rolety (po jednej na stronę) i korzystał z nich przy żródle 21:9.
Koszt znikomy, efekt taki sami.

To samo możesz uzyskać przy typowym ekranie rozwijanym, z tym, że tutaj wystarczy już tylko podnieś ekran do góry, co da Ci odcięcie na dole, a jedynie dosztukować roletę na górze.
Pisałem Ci już o tym, ale skoro ma to być ramowy, czyli stały, to już musisz mieć 2 rolety.
 
Ostatnia edycja:

robcio

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zdecydowałem się na JVC RS 49 - mam pytanie czy ekran 135" Adeo refGrey będzie OK??
Na innym forum piszą, że Projektor będzie chodził na wysokich obrotach i będzie głośny
 
Ostatnia edycja:

robcio

Klub HDTV.com.pl
VIP
Pokój kinowy urządzony :) - jest super ale... na razie mam stereo - myślałem, że choroba kinomaniakowa przeszła - ale nic z tego :) - może doradzicie. Mam obecnie:
1. Fronty MA PL200
2. Oppo 105D
3. CA 851A
Czy dokupić samą tylko wielokanałową końcówkę mocy bez procesora i sygnał puścić bezpośrednio z Oppo 7.1 czy tez lepiej amplituner, ktoś mi doradzał CA CXR 200 - tak czy inaczej zostaje mi zbędny wzmacniacz CA 851A?? - co myślicie??
 
Ostatnia edycja:
Do góry