Projektor Full HD (ew. 3D) do 8-9 tys.

Szkaradnik

New member
Witam, jestem tutaj nowy, ale zanim założyłem temat, trochę poczytałem to forum. Zarówno w temacie telewizorów, jak i projektorów. Prosiłbym o pomoc w zakupie projektora właśnie, aktualnie mam TV LG 32 cale, z przed 5 lat (promocja w media na euro:)), i chcę go wymienić. Jestem praktycznie zdecydowany na projektor, 50% to filmy, głównie z odtwarzacza bluray, 30% to granie przez ps3, 10% = mecze, i ostatnie 10% to jakieś oglądanie telewizji. Tak bym widział użytkowanie projektora w moim przypadku.

Chciałbym poznać kilka ciekawszych modeli, przez Was polecanych, a później je jakoś przetestować (może być ciężko z tym w Lublinie..). A może nie warto projektora kupować? Tylko spory Tv?

HD jest tutaj konieczne, nie wiem jak z tym 3D, ale to raczej dodatek, bajer, szczególnie z okularami (na prawdę wygląda to idiotycznie. :p). Chciałbym jeszcze dodać, iż podłączyć taki projektor chciałem z nowiutkim dekoderem Cyfry+, zestawem 5.1, odtwarzaczem bluray, a także konsolą PlayStation 3.

Na razie wpadły mi w oko dwa:
Sony VPL-HW15
ale szczególnie ten:
Mitsubishi HC6800

(linków niestety dodać nie mogę)

Tak jak mówię, średnio się znam, chciałbym poznać opinie Wasze, a później koniecznie kilka przetestować na własnej skórze (a raczej na własnych oczach).

Z góry dziękuje za pomoc.

Aha, zestaw cały mam zamiar umieścić w piwnicy, na razie tv stoi jednak w dobrze oświetlonym salonie. Jeśli to potrzebne, zmierzę wymiary piwnicy, bo może i to istotna rzecz?

Pozdrawiam
 

edi7777

Member
Czy warto projektor zamiast tv? Ja uważam, że tak ale to już sam musisz potestować - obraz na pewno będzie ładniejszy na tv, a na projektorze zapewne sporo większy i tyle. Jak chcesz projektor z tej półki cenowej to już musisz mieć dostosowane pomieszczenie bo inaczej nie zauważysz różnic pomiędzy takim za 8k a takim o połowę tańszym. No i inwestycja w dobry ekran to też dość istotna sprawa.

Wymiary piwnicy pewnie Ci się przydadzą żeby wiedzieć jakiej wielkości obrazu możesz oczekiwać co łatwo zmierzysz w kalkulatorach na stronach producentów czy tych do których odnośniki masz na forum.

Jak czytałeś forum to wiesz też że są głównie 2 rodzaje projektorów - dobrze jest sprawdzić czy widzisz efekt tęczy używając projektora DLP. No zresztą gdzieś jest jakiś poradnik jak wybrać projektor i jaką technologię.

Co do modeli tego Sonego co podałeś nie znam kompletnie, a Mitsubishi miałem okazję raz oglądać i obraz był bardzo ładny. Na forum zachwalane też są Epsony bo właściwie tylko ta firma się jeszcze liczy w technologii LCD - model TW5500 podobno ładnie świeci ale właściwie na każdy model tej firmy można znaleźć skargi odnośnie przebarwień paneli.

Może jeszcze Sanyo Z-4000 i Optomę HD82 warto dokładniej poznać. Jednak ten Mitsubishi o którym myślałeś jest raczej bardzo chwalony za jakość obrazu to może warto zamówić sobie prezentację i wtedy zobaczysz czy Ci odpowiada;)
 

Szkaradnik

New member
Tak właśnie zrobię, przeszukam dokładniej forum, zorientuje się w sklepach w Lublinie, jak nie, będę jeździł z moimi filmami do stolicy. Co do przystosowania wnętrza, to jak najbardziej. Zacznę od przemalowania ścian i sufitu na czarno.

No Mitsu widziałem same pozytywne opinie, ale chciałbym zobaczyć przed zakupem, do tego zaglądam oczywiście na nagrody Eisa, i Tipa.
 

edi7777

Member
Patrząc na same parametry to ma on chyba 2 razy wyższy kontrast i jasność o 500l mniejszą niż 6800... Optoma o której pisałem jest za to jakoś tak po środku ale to same parametry.

Tak na prawdę to najważniejsza jest odpowiednia siła świecenia projektora bo jednemu będzie pasować w przystosowanych warunkach 1000l na ciemnym ekranie a innemu 3000l na jasnym więc to już trzeba zbadać oglądając obraz z proja. Reszta jak kontrast, jasność czy tam kolory to jest często do podregulowania dobrą kalibracją.
 

redlum

New member
Bez reklam
A miałeś do czynienia z Optomą HD82? Jaki zasięg ma PureShift? Jak się dobrze orientuje jest to jednochipowy DLP, więc może wystąpić efekt tęczy.
 

edi7777

Member
Nigdy nie widziałem jak świeci ta Optoma więc tylko tak w ciemno po parametrach i recenzjach można ją polecić. Wiem, że łatwo jest powiedzieć jedź i zobacz jak świeci ten czy tamten projektor, a w praktyce jest to sporo czasu wycięte z życia;) Ja na Twoim miejscu wpierw bym sprawdził jak świeci ten Mitsu 6800 i jak się będzie dało to od razu 7000 - jak nie będą Ci odpowiadać to może uda się załatwić z kimś prezentację Optomy czy może jakiś model Sanyo...

Na forum są osoby organizujące takie prezentacje. Może da się też gdzieś wypożyczyć jakieś z tych projektorów na 2dni...
 

redlum

New member
Bez reklam
Jako że budżet na projektor drastycznie się zmniejszył (o 50%) też szukam czegoś w tym przedziale. Jak narazie mój faworyt to TW5500. Szkoda tylko że nie ma on trybu THX tak jak amerykańska wersja 9500UB oraz że w Europie nie ma odpowiednika 8500UB (jest niby TW4400 - ale ma o wiele niższy kontrast)

Czy może są jakieś informacje od EPSON EUROPE o nowych projektorach? W USA wyszły 8700UB/9700UB - a u nas jak zwykle nic?


EDIT: dodam że mój salon to ok 5,5mx3m - ekran przekątna 95 cali (16:9). Projektor podwieszony ma być na przeciwległej ścianie do ekranu (odległość ok 4,8m). Widz ma siedzieć ok 4m przed ekranem. Ściany przy projektorze ciemny szary. Okna od południa - ale będą dobrze zaciemnione.

PS Ktoś może potwierdzić jakie parametry ma Epson TW4400? W niektorych informacjach można znaleźć że ma ISF, pulldown 4:4 i 12bitowy procesor obrazu. W innych że nie ma ISF, pulldown tylko 2:2 i 10bitowy proces obrazu.
 
Ostatnia edycja:

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Mimo wszystko Epson TW5500 będzie chyba bezpieczniejszym wyborem, zwłaszcza że można go kupić za 8500 zł, a TW4400 ok. 7150-7300 zł. Oba są świetne, ale wydaje się, że Epson wprowadzając model TW4400 próbuje na siłę podkreślić różnice między TW5500 a TW4400. Faktycznie wg Epsona (karta informacyjna) TW4400 nie posiada certyfikatu ISF i ma 10-bitową obróbkę sygnału oraz pull-down 2:2.

Natomiast wg testu niemieckiego cine4home są to praktycznie identyczne projektory, mają ten sam tor optyczny, filtry, elektronikę, procesor Reon HQV plus NEC (Super Resolution), obróbkę wideo łącznie z całkiem udaną interpolacją klatek. TW4400 różni się od TW5500 białą obudową i pilotem, inaczej zestrojoną przesłoną dynamiczną, co skutkuje nieco mniejszym kontrastem dynamicznym w jasnych, agresywnych trybach fabrycznych - kompletnie bez znaczenia w warunkach kina domowego.
Istotną różnicą jest liczba i zestrojenie trybów fabrycznych obrazu. Możliwości kalibracji są typowo u Epsona bardzo duże, również w przypadku TW4400 mimo braku znaczka ISFccc i THX.

Podsumowując, Epson TW4400 może dać świetny obraz, szczególnie po kalibracji, jedyną zagadką jest tryb filmowy 1080/24p, byłbym naprawdę zdumiony, gdyby nie miał on jednak pull-downu 4-4 (96Hz) tak, jak TW5500 i stary TW5000 z tym samym procesorem. Zaletą droższego TW5500 jest dobrze zestrojony tryb Natural, wymagający tylko korekty skali szarości.

Alternatywą dla Epsonów może być Sony HW15 za 7500 zł świetnie oceniany za dobrą czerń i kontrast, przesłonę dynamiczną, wykonanie, cichość pracy, spójny, "filmowy" obraz.

Osobiście dołożyłbym nieco i kupił fantastyczny, "kultowy" JVC HD350, który jeden z warszawskich sklepów (na Alledrogo) sprzedaje obecnie za "tylko" 9995 zł.

Pozdrawiam.
 

redlum

New member
Bez reklam
Witam

Wielkie dzięki za tak wyczerpująca informacje. A co myślisz o Panasoniku AE4000? Na niektórych testach zrównują go z Epsonem 8500UB/8700UB.
Z tym JVC to może być lekki problem z funduszami - już i tak po raz kolejny zjeżdżam z kasą. Chyba że poczekam jeszcze z miesiąc lub dwa. Ale wtedy może nie być już tego promo w sklepie :(
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Z pewnością Panasonic AE4000 przy cenie 7200 zł jest ciekawym projektorem. Jego siłą jest dobre wyposażenie, mnogość funkcji, a głównie zmotoryzowany obiektyw z pamięcią ustawień do różnych formatów obrazu, można użyć ekranu CinemaScope 2.39:1, chociaż do takich zabaw trzeba mieć sporo miejsca, a sam rzutnik jest do tego nieco zbyt ciemny. Nawiasem mówiąc, szkoda że tej funkcji nie posiada JVC HD350, który dysponuje trybem anamorficznym, ale dobry obiektyw to duży wydatek - więcej niż koszt projektora.

Większość recenzentów ocenia go jednak nieco gorzej niż Epsona TW5500 i Sony HW15. W teście naszego Audio-Video wypadł wyraźnie słabiej. Niżej oceniono kontrast i czerń, naturalność kolorów, dynamikę obrazu, świetnie działa natomiast przesłona dynamiczna. Sytuację pogarsza słaba gwarancja fabryczna (2 lata/lampa 6 mies.), a konkurencja jest silna. Produkowany jest chyba nadal w Japonii, co jest z pewnością korzystne; Epson i co ciekawe JVC(!) wytwarzane są już w Chinach.

Pozdrawiam.
 

_hdtv_user1

New member
Witam szanowne grono.... powracam po dlugiej przerwie ;)

Ja tam znawca nie jestem...baaaaa nawet porownania nie mam bo widzialem obraz tylko ze swojego epsona 5500 ale powiem szczerze ze jestem nadal zachwycony.... wyswiecone jest 58h, ogladam to na adeo tensio grey mat czy jakos tak i nie mam sie do czego przyczepic.... no moze do glosnego jak dla mnie dzialania w trybie zwyklym (jako ze po remoncie projektor wisi mi nad glowa slysze niestety go...wydawalo by sie ze 30 db to nie duzo a jednak).. w trybie econo jest juz o wiele lepiej bo chyba 22 db

ogolnei to wszystkie parametry na oko ustawione ale jak wieczorem siada i odpale to nadal efekt ten sam... po 30 sekundach lapie sie ze mam sucho w gardle a to tylko z tego powodu ze moja dolna szczeka jest nadal otwarta...szkoda tylko ze nie ma 3D bo warto by chcoiaz skosztowac...ale mowi sie ze apetyty rosnie w miare jedzenia ;)
 

redlum

New member
Bez reklam
Alkor - poczytałem więcej opinii i recenzji o AE4000. Wnioski jakie wyciągnąłem - to jest to prawie najlepszy projektor w swojej klasie cenowej do pomieszczenia dobrze zaadoptowanego do projekcji. Ma dużo bajerów, dobrą czerń itp. Ale jest on po prostu za ciemny do salonu. A tym bardziej do mojego półotwartego salonu gdzie zoom będzie ustawiony prawie na maxa. Czyli poszukiwania projektora ciągle trwają. Zaczynam się zastanawiać czy nie kupić coś taniego np TW3200 - a pieniądze odłożyć i za jakiś czas kupić coś lepszego - np następcę JVC DLA-X3.
 

redlum

New member
Bez reklam
podbije jeszcze raz temat z nowym zapytaniem

A jakie projektory w tym przedziale polecacie do gier (PS3) i do sportu (w salonie nie do końca zaciemnionym salonie z grupą znajomych)?
 

redlum

New member
Bez reklam
No wiem - ale nie chodzi mi projektor tylko do gier i sportu - ale taki który będzie dobry w filmach a do tego nada się do grania na PS3 i oglądania sportu przy większej ilości osób w nie do końca zaciemnionym pomieszczeniu. Kupno projektora znou przełożone w czasie - a może to i dobrze - bo wyszło promo na JVC HD350
 

barni

Member
Powiem tak, nie czytajcie recenzji lecz idźcie do salonu, gdzie mają projektory które chcielibyście zobaczyć i dokonajcie wyboru na podstawie tego co podpowiedzą własne oczy. Salony takie w Polsce są i wcale nie mają wyższych cen od sklepów internetowych. Ja po takiej wizycie, gdzie miałem możliwość obejrzenia obrazu z 5 projektorów wybrałem Epsona EH-TW7200 i jestem bardzo zadowolony. Piękny obraz z ciepła i naturalną paletą barw i nie posuniętym do absurdu eksponowaniem detali, która dla mnie jest zmorą większość projektów z wysokiej półki. W pułapie do 10k to moim zdaniem optymalny wybór. Obraz niosący gigantyczną ilośc detali efektowy w pierwszej chwili na dłuższą metę bardzo szybko zaczyna męczyć, gdyż nie oglądasz filmu jako takiego tylko detale w obrazie które ciągle odwracają uwagę od całości obrazu. Kupowanie projektora na recenzje to tak jak kupowanie samochodu na podstawie przeczytania artykułu. Każdy ma inny gust, smak i przede wszystkim oczy.
 
Do góry