Strona główna Ostatnie testy Nasze Zestawy Kanały 4K Próbki HD Forum
Rejestracja Regulamin Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz wszystkie fora jako przeczytane

Projektory, ekrany do projekcji...Wszystko związane z projektorami etc.

Wróć HDforum > Video > Projektory, ekrany do projekcji... > Projektor to nie wszystko
Odpowiedz

Wspiera forum

Meldunek: May 2007

21-12-2007, 12:14
Domyślnie Projektor to nie wszystko

Oprócz wymarzonego sprzętu, który właśnie kupiliśmy, czyli projektora, dobrego źródła, kabelków i ekranu, bardzo ważną, a nagminnie lekceważoną sprawą jest adaptacja pomieszczenia.
Często mówi się o akustyce pomieszczenia w przypadku sprzętu audio, i podobnie, sprawa, a raczej problem dotyczy projektorów.
Oczywiście, nie każdy sobie może pozwolić, ale jeżeli można, przedstawię kilka swoich rad:
- zaciemnienie pokoju - sprawa bezdyskusyjna.
- jeżeli tylko to jest możliwe - pomalowanie ścian i sufitu, na ciemny kolor, najlepiej czarną farbą, o najmniejszym współczynniku odbicia. Musimy uzyskać taki efekt. Aby w całkowitym ciemnościach, a więc w warunkach w jakich będzie pracować projektor sprawdzić czy w miejscu skąd będziemy oglądać widać ścianę, na której będzie wisiał ekran. Jeżeli tak - to jesteśmy w ciemni, miejscu idealnym dla videofila. W praktyce - rzecz bardzo trudna do zrealizowania.
- nie przesadzać z wielkością obrazu. Po pierwsze źle się ogląda jeżeli zachodzi potrzeba obracania głową, aby przeczytać napisy. Wg moich doświadczeń absolutne maksimum to przyjęcie szerokości obrazu, nie więcej niż półtora razy odległości widza do ekranu. Czyli dla odległości 3,0 m, maksymalna szerokość obrazu to 2,0 m. Z reguły jednak projektory mają współczynnik throw ratio większy od 1,5, więc i tak, nawet przy maksymalnym zoomie, nie przekraczymy tej granicy. Są jednak modele, jak mój Epson TW1000 czy Panasonic AE1000, który mają ten współcznnik (dolna granica) poniżej 1,5. Po drugie, w warunkach typowo domowych, gdzie nie możemy sobie pozwolić na wykonanie "ciemni" większość dostępnych modeli na rynku dysponuje mocą lampy, która daje satysfakcjonujący obraz pod względem kontrastu do 100, 120 cali (przekątna).
- jeżeli nie możemy adoptować pomieszczenia, starajmy się tak ustawić ekran, aby światło odbite od niego w możliwie najmniejszym stopniu padało na sufit, ściany i meble, bowiem, światło te odbija się od tych powierzchni i wraca z powrotem na ekran. Może to spowodować odczuwalny spadek kontrastu.
- dobór ekranu. Z powierzchnią Matt White lub High Contrast, wg własnych preferencji. Raczej polecałbym HC do jaśniejszych projektorów (DLP). W moim przypadku lepiej sprawdza się MW. Szczerze uważam, że osoby, które określają obraz na białej (a nawet pomarańczowej - znam takie opinie), nigdy nie miały porównania z obrazem z dobrego ekranu. Można poprzestać na ekranie rozwijanym ręcznie, ale należy zasięgnąć opinii, czy taki ekran nie będzie się marszczył przy rozwinięciu. Ja mam dobre doświadczenie z Projectą, podobno niezły jest Viz-Art. Czarna obwódka i tak w większości nie ma zastosowania, bo filmy kinowe to przeważnie format 2,35:1, a nie 16:9.
- kabelki. Dla odległości powyżej 8-10 m, lepiej zainwestować w sprawdzone firmy, bowiem mogą pojawić się problemy w przypadku przesyłania materiału HD. Unikać możliwie przejściówek. Oczywiście przesyłamy pod HDMI, lub jeżeli nie ma wejść/wyjść cyfrowych po dobrym komponencie.
- UPS - warto zabezpieczyć się przed potencjalnym zanikiem zasilania. UPS z szybkim czasem reakcji, najlepiej o sinusoidalnym przebiegu amplitudy.
- kalibracja - podstawa dobrej prezentacji. Można poprzestać na podstawowej, którą można wykonać samemu, za pomocą plansz testowych np. umieszczonych na płycie JKP DVE PAL. Dla średniej półki zalecam kalibrację profesjonalną. Koszt usług bardzo wię waha, i może wynieść nawet do 1500 zł.
No to chyba tyle na razie.
Odpowiedź z Cytatem
Meloman69 jest offline
reklama

Meldunek: Feb 2005

Banned

Meldunek: Apr 2006
21-12-2007, 13:40
Domyślnie

Święta racja, wyatarczy zajrzeć na dział nasze zestawy, gdzie gołym okiem widać, iż 90% pomieszczeń nie jest wogóle przystosowane do kina domowego (gładkie podłogi, szklane pólki itp. pierdoły skutecznie zniekształcajace dźwięk)...
Odpowiedź z Cytatem
Deimos jest offline
Wspiera forum

Meldunek: Jun 2006
21-12-2007, 14:18
Domyślnie

Witam z tym zaciemnieniem to chyba ni jedna osoba ma problem ja mam swoj sposob nie wiem czy dobry moze sie kots wypowie ten spsob nie kazdemu musi pasowac ogolnei czy do pomieszczenia wiec tak mam zamiar wposcic w sufit czyne taka plaska biala jak do firan i zaslon wokolo mieszkania czyli np. zaczynajac od prawej strony ekranu i tak na okolo mieszkania az do lewej strony ekranu material oczywiscie jak najciemneijeszy jescze nie wiem jaki wiec sciany boczne i tylna bede mial ciemne dywan am w maire ciemniejszy pozostanei tylko sufit bialy i chyab nic si enie da ztym zrobic biorac pod uwage czekam na opinie co do mojego pomyslu czy moze ktos ma lepszy.
Odpowiedź z Cytatem
timonek jest offline
reklama

Wspiera forum

21-12-2007, 15:08
Domyślnie

Korekta mojego opisu:
Oczywiście powinno być "Jeżeli nie - to jesteśmy w ciemni, miejscu idealnym dla videofila". Chodzi o to, aby przy niewłączonym projektorze, nie widać ekranu lub ściany.
>>timonek
Rozumiem, że masz na myśli coś takiego jak w prawdziwym kinie - czyli rozsuwane kotary?
Niejaki Xajas wpadł na pomysł i używa przesuwanych maskownic - pisał o tym kiedyś na forum Audiostereo.
Mnie i tak najbardziej przeszkadza światło z sufitu. Aby go całkowicie wyeliminować musiałbym opuścić obraz o jakieś 0,5 m, w dół. A tam już niestety stoi telewizor .
Ja sam używam Epsonka w salonie - tapety szare, meble na szczęście ciemne. Tylko ten sufit, z kasetonów .
Wg mnie złą adaptacją można stracić nawet do 30% jakości obrazu. Wg mnie - gra jest warta świeczki.
Odpowiedź z Cytatem
Meloman69 jest offline
Banned

Meldunek: Apr 2006
21-12-2007, 17:05
Domyślnie

Ja teraz kombinuje nad zaciemnieniem sufitu w części od ekranu do projektora. Zastanawiam sie jak wykładzine dywanową 2,6m x 2,5m przymocować na suficie. Jak w sklepie powiedziałem sprzedawcy, że szukam dywanu na sufit, to zamurowało go na dobrych pare chwil...
Odpowiedź z Cytatem
Deimos jest offline
Wspiera forum

22-12-2007, 11:29
Domyślnie

Cytat:
Napisał Deimos
Ja teraz kombinuje nad zaciemnieniem sufitu w części od ekranu do projektora. Zastanawiam sie jak wykładzine dywanową 2,6m x 2,5m przymocować na suficie. Jak w sklepie powiedziałem sprzedawcy, że szukam dywanu na sufit, to zamurowało go na dobrych pare chwil...
Wystarczy zaciemnić sufit tylko przed samym ekranem. Myślę, że o szerokości 1,0 m wystarczy. Rozumiem, że Ty chcesz wykładziną cały sufit? Jak zamierzasz ją przymocować?
Jak bym kupił w kolorach mocno ciemnych, zbitą, bez włosków i innych frędzli.

Chciałbym jeszcze dodać, że oczywiście nie tylko współczynnik throw ratio decyduje czy obraz jest za duży, czy za mały, ale przecież także miejsce widza.
Odpowiedź z Cytatem
Meloman69 jest offline
Full HD

Meldunek: Oct 2007
22-12-2007, 19:33
Domyślnie

Cytat:
Napisał Meloman69
Wystarczy zaciemnić sufit tylko przed samym ekranem. Myślę, że o szerokości 1,0 m wystarczy. Rozumiem, że Ty chcesz wykładziną cały sufit? Jak zamierzasz ją przymocować?
Jak bym kupił w kolorach mocno ciemnych, zbitą, bez włosków i innych frędzli.

Chciałbym jeszcze dodać, że oczywiście nie tylko współczynnik throw ratio decyduje czy obraz jest za duży, czy za mały, ale przecież także miejsce widza.
Zauważyłem, że bardzo duzo zależy od wielkości pomieszczenia.
A moze raczej stosunku wielkości ekranu do pomieszczenia.
Miałem okazję używać sowjego projektora w trzech różnych pomieszczeniach.
16 m, 18 i trzecim na oko ze 40 metrów kwadratowych.
Wszystkie miały białe ściany.
W tym 16 metrów przy ekranie około 100 cali widocznie siadał kontrast przy jasnych scenach.
W pokoju 18 metrów już było tak na 4, a w tym wielkim mimo ekranu 110 cali nie zauważyłem wpływu światła odbitego, tzn. był naprawdę mały.

Ostatnio edytowane przez tomek67 ; 22-12-2007 o 20:08
Odpowiedź z Cytatem
tomek67 jest offline
reklama

Odpowiedz

Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania