Projektor to nie wszystko

Meloman69

New member
Bez reklam
Oprócz wymarzonego sprzętu, który właśnie kupiliśmy, czyli projektora, dobrego źródła, kabelków i ekranu, bardzo ważną, a nagminnie lekceważoną sprawą jest adaptacja pomieszczenia.
Często mówi się o akustyce pomieszczenia w przypadku sprzętu audio, i podobnie, sprawa, a raczej problem dotyczy projektorów.
Oczywiście, nie każdy sobie może pozwolić, ale jeżeli można, przedstawię kilka swoich rad:
- zaciemnienie pokoju - sprawa bezdyskusyjna.
- jeżeli tylko to jest możliwe - pomalowanie ścian i sufitu, na ciemny kolor, najlepiej czarną farbą, o najmniejszym współczynniku odbicia. Musimy uzyskać taki efekt. Aby w całkowitym ciemnościach, a więc w warunkach w jakich będzie pracować projektor sprawdzić czy w miejscu skąd będziemy oglądać widać ścianę, na której będzie wisiał ekran. Jeżeli tak - to jesteśmy w ciemni, miejscu idealnym dla videofila. W praktyce - rzecz bardzo trudna do zrealizowania.
- nie przesadzać z wielkością obrazu. Po pierwsze źle się ogląda jeżeli zachodzi potrzeba obracania głową, aby przeczytać napisy. Wg moich doświadczeń absolutne maksimum to przyjęcie szerokości obrazu, nie więcej niż półtora razy odległości widza do ekranu. Czyli dla odległości 3,0 m, maksymalna szerokość obrazu to 2,0 m. Z reguły jednak projektory mają współczynnik throw ratio większy od 1,5, więc i tak, nawet przy maksymalnym zoomie, nie przekraczymy tej granicy. Są jednak modele, jak mój Epson TW1000 czy Panasonic AE1000, który mają ten współcznnik (dolna granica) poniżej 1,5. Po drugie, w warunkach typowo domowych, gdzie nie możemy sobie pozwolić na wykonanie "ciemni" większość dostępnych modeli na rynku dysponuje mocą lampy, która daje satysfakcjonujący obraz pod względem kontrastu do 100, 120 cali (przekątna).
- jeżeli nie możemy adoptować pomieszczenia, starajmy się tak ustawić ekran, aby światło odbite od niego w możliwie najmniejszym stopniu padało na sufit, ściany i meble, bowiem, światło te odbija się od tych powierzchni i wraca z powrotem na ekran. Może to spowodować odczuwalny spadek kontrastu.
- dobór ekranu. Z powierzchnią Matt White lub High Contrast, wg własnych preferencji. Raczej polecałbym HC do jaśniejszych projektorów (DLP). W moim przypadku lepiej sprawdza się MW. Szczerze uważam, że osoby, które określają obraz na białej (a nawet pomarańczowej - znam takie opinie), nigdy nie miały porównania z obrazem z dobrego ekranu. Można poprzestać na ekranie rozwijanym ręcznie, ale należy zasięgnąć opinii, czy taki ekran nie będzie się marszczył przy rozwinięciu. Ja mam dobre doświadczenie z Projectą, podobno niezły jest Viz-Art. Czarna obwódka i tak w większości nie ma zastosowania, bo filmy kinowe to przeważnie format 2,35:1, a nie 16:9.
- kabelki. Dla odległości powyżej 8-10 m, lepiej zainwestować w sprawdzone firmy, bowiem mogą pojawić się problemy w przypadku przesyłania materiału HD. Unikać możliwie przejściówek. Oczywiście przesyłamy pod HDMI, lub jeżeli nie ma wejść/wyjść cyfrowych po dobrym komponencie.
- UPS - warto zabezpieczyć się przed potencjalnym zanikiem zasilania. UPS z szybkim czasem reakcji, najlepiej o sinusoidalnym przebiegu amplitudy.
- kalibracja - podstawa dobrej prezentacji. Można poprzestać na podstawowej, którą można wykonać samemu, za pomocą plansz testowych np. umieszczonych na płycie JKP DVE PAL. Dla średniej półki zalecam kalibrację profesjonalną. Koszt usług bardzo wię waha, i może wynieść nawet do 1500 zł.
No to chyba tyle na razie.
 

Deimos

Banned
Święta racja, wyatarczy zajrzeć na dział nasze zestawy, gdzie gołym okiem widać, iż 90% pomieszczeń nie jest wogóle przystosowane do kina domowego (gładkie podłogi, szklane pólki itp. pierdoły skutecznie zniekształcajace dźwięk)...
 

timonek

Member
Bez reklam
Witam z tym zaciemnieniem to chyba ni jedna osoba ma problem ja mam swoj sposob nie wiem czy dobry moze sie kots wypowie ten spsob nie kazdemu musi pasowac ogolnei czy do pomieszczenia wiec tak mam zamiar wposcic w sufit czyne taka plaska biala jak do firan i zaslon wokolo mieszkania czyli np. zaczynajac od prawej strony ekranu i tak na okolo mieszkania az do lewej strony ekranu material oczywiscie jak najciemneijeszy jescze nie wiem jaki wiec sciany boczne i tylna bede mial ciemne dywan am w maire ciemniejszy pozostanei tylko sufit bialy i chyab nic si enie da ztym zrobic biorac pod uwage czekam na opinie co do mojego pomyslu czy moze ktos ma lepszy.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Korekta mojego opisu:
Oczywiście powinno być "Jeżeli nie - to jesteśmy w ciemni, miejscu idealnym dla videofila". Chodzi o to, aby przy niewłączonym projektorze, nie widać ekranu lub ściany.
>>timonek
Rozumiem, że masz na myśli coś takiego jak w prawdziwym kinie - czyli rozsuwane kotary?
Niejaki Xajas wpadł na pomysł i używa przesuwanych maskownic - pisał o tym kiedyś na forum Audiostereo.
Mnie i tak najbardziej przeszkadza światło z sufitu. Aby go całkowicie wyeliminować musiałbym opuścić obraz o jakieś 0,5 m, w dół. A tam już niestety stoi telewizor :-(.
Ja sam używam Epsonka w salonie - tapety szare, meble na szczęście ciemne. Tylko ten sufit, z kasetonów :( .
Wg mnie złą adaptacją można stracić nawet do 30% jakości obrazu. Wg mnie - gra jest warta świeczki.
 

Deimos

Banned
Ja teraz kombinuje nad zaciemnieniem sufitu w części od ekranu do projektora. Zastanawiam sie jak wykładzine dywanową 2,6m x 2,5m przymocować na suficie. Jak w sklepie powiedziałem sprzedawcy, że szukam dywanu na sufit, to zamurowało go na dobrych pare chwil...:)
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Deimos napisał:
Ja teraz kombinuje nad zaciemnieniem sufitu w części od ekranu do projektora. Zastanawiam sie jak wykładzine dywanową 2,6m x 2,5m przymocować na suficie. Jak w sklepie powiedziałem sprzedawcy, że szukam dywanu na sufit, to zamurowało go na dobrych pare chwil...:)

Wystarczy zaciemnić sufit tylko przed samym ekranem. Myślę, że o szerokości 1,0 m wystarczy. Rozumiem, że Ty chcesz wykładziną cały sufit? Jak zamierzasz ją przymocować?
Jak bym kupił w kolorach mocno ciemnych, zbitą, bez włosków i innych frędzli.

Chciałbym jeszcze dodać, że oczywiście nie tylko współczynnik throw ratio decyduje czy obraz jest za duży, czy za mały, ale przecież także miejsce widza.
 

tomek67

New member
Meloman69 napisał:
Wystarczy zaciemnić sufit tylko przed samym ekranem. Myślę, że o szerokości 1,0 m wystarczy. Rozumiem, że Ty chcesz wykładziną cały sufit? Jak zamierzasz ją przymocować?
Jak bym kupił w kolorach mocno ciemnych, zbitą, bez włosków i innych frędzli.

Chciałbym jeszcze dodać, że oczywiście nie tylko współczynnik throw ratio decyduje czy obraz jest za duży, czy za mały, ale przecież także miejsce widza.
Zauważyłem, że bardzo duzo zależy od wielkości pomieszczenia.
A moze raczej stosunku wielkości ekranu do pomieszczenia.
Miałem okazję używać sowjego projektora w trzech różnych pomieszczeniach.
16 m, 18 i trzecim na oko ze 40 metrów kwadratowych.
Wszystkie miały białe ściany.
W tym 16 metrów przy ekranie około 100 cali widocznie siadał kontrast przy jasnych scenach.
W pokoju 18 metrów już było tak na 4, a w tym wielkim mimo ekranu 110 cali nie zauważyłem wpływu światła odbitego, tzn. był naprawdę mały.
 
Ostatnia edycja:

Meloman69

New member
Bez reklam
tomek67 napisał:
Zauważyłem, że bardzo duzo zależy od wielkości pomieszczenia.
A moze raczej stosunku wielkości ekranu do pomieszczenia.
Miałem okazję używać sowjego projektora w trzech różnych pomieszczeniach.
16 m, 18 i trzecim na oko ze 40 metrów kwadratowych.
Wszystkie miały białe ściany.
W tym 16 metrów przy ekranie około 100 cali widocznie siadał kontrast przy jasnych scenach.
W pokoju 18 metrów już było tak na 4, a w tym wielkim mimo ekranu 110 cali nie zauważyłem wpływu światła odbitego, tzn. był naprawdę mały.

Dokładnie! W dużym pomieszczeniu ściany są rozmieszczone dalej od ekranu, więc wpływ światła odbitego będzie mniejszy.
Wg mnie jednak lepiej mieć wyższe pomieszczenie, niż większe. Pozwoliło by to też na pewne ruchu w ustawieniu ekranu w pionie.
U mnie niestety obraz świeci prawie pod samym sufitem i niestety czasami w jasnych scenach kontrast siada.
Bardzo cenna uwag Tomek67! Niewiele ludzi ten problem dostrzega!
 

Deimos

Banned
Meloman69 napisał:
Wystarczy zaciemnić sufit tylko przed samym ekranem. Myślę, że o szerokości 1,0 m wystarczy. Rozumiem, że Ty chcesz wykładziną cały sufit? Jak zamierzasz ją przymocować?
Jak bym kupił w kolorach mocno ciemnych, zbitą, bez włosków i innych frędzli.

Chciałbym jeszcze dodać, że oczywiście nie tylko współczynnik throw ratio decyduje czy obraz jest za duży, czy za mały, ale przecież także miejsce widza.
No te wymiary wykładziny co podałem to nie jest oczywiście cały sufit. tylko kawałek na linii projektor-ściana z ekranem. Myśle, że chyba klej allFix załatwi sprawę, jak nie to zawsze można użyć dodatkowych listew z ładnie zamaskowanymi kołkami rozporowymi...
Pamiętam moje pierwsze odpalenie projektora w pomieszczeniu z białymi ścianami, tak dawało po oczach, że nie szło tego oglądać, oczywiście ściany zmieniły kolor na brązowo-czekoladowy i po kłopocie...
 
Ostatnia edycja:

timonek

Member
Bez reklam
ekran

Witam mam pytanie do melomana piszesz ze jak bys mogl oposcic ekran o 0.5 metra to by bylo lepiej , masz na mysli te pol metra od sufitu czy od danej w tej chwili jaka posiadasz wysokosci to znaczy jak nisko powinien byc ekran od sufitu zeby zabardzo nie mialo wplywu odbijane swiatlo od sufitu jak sie domyslam to masz ekran chyba troche wyzej ze patrzysz pewnie pod katem w gore.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
timonek napisał:
Witam mam pytanie do melomana piszesz ze jak bys mogl oposcic ekran o 0.5 metra to by bylo lepiej , masz na mysli te pol metra od sufitu czy od danej w tej chwili jaka posiadasz wysokosci to znaczy jak nisko powinien byc ekran od sufitu zeby zabardzo nie mialo wplywu odbijane swiatlo od sufitu jak sie domyslam to masz ekran chyba troche wyzej ze patrzysz pewnie pod katem w gore.

Pół metra jak mam teraz, czyli tak, aby górna krawędź ekranu była przynajmniej 80 cm pod sufitem. Wtedy przy jasnych scenach nie widzę odbicia światła na suficie.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Te 80 cm u mnie to absolutne minimum. Całkowicie nie widzę odbicia na suficie dopiero przy ok. 120 cm.
Chciałbym przed ekranem, na suficie powiesić jakąś ciemną tkaninę, ale nie wiem czy się żona zgodzi :-(
 

tomek67

New member
Meloman69 napisał:
Te 80 cm u mnie to absolutne minimum. Całkowicie nie widzę odbicia na suficie dopiero przy ok. 120 cm.
Chciałbym przed ekranem, na suficie powiesić jakąś ciemną tkaninę, ale nie wiem czy się żona zgodzi :-(
Teraz mam juz trzeci projektor.
Przy poprzednich dwu nie było żadnych problemów z odbiciami.
Teraz ciut mam.
Po pierwsze te starsze miały gorszą jakość obrazu i używałem przez to mniejszych przekątnych ekranu.
Po drugie ten nowy ma lepszy kontrast i takie odbicia ze ścian są jednak widoczne.
Za tydzień powinienem mieć ekran Projecta HC, ciekawe czy to coś zmieni.
 

rafi

New member
Ja z swojej strony dorzucę jedną bardzo ważną rzecz. Środek ekranu powinien wypadać na wysokości oczu oglądającego. Jak oczy to także uszy, które powinny znajdować się na wysokości głośnika wzsokotonowego waszych głośników.
Wszyscy piszą o obrazie, ale gdzie scena dźwiękowa? Za wysoko powieszony ekran czy telewizor powodują, że dźwięk ucieka od obrazu. Ja mój ekran powiesiłem na ścianie w takiej odległości by zakrywał telewizor.
A co do ścian to ta na której wisi ekran musi być ciemna resztę można sobie darować na okna rolety jak na zdjęciach.
Pozdrawiam.
 

Attachments

  • a1.jpg
    a1.jpg
    43,3 KB · Wyś: 544
  • b2a.jpg
    b2a.jpg
    48,4 KB · Wyś: 542
  • c1.jpg
    c1.jpg
    35,7 KB · Wyś: 428

tomek67

New member
rafi napisał:

A co do ścian to ta na której wisi ekran musi być ciemna resztę można sobie darować na okna rolety jak na zdjęciach.
Pozdrawiam.
Hmmm, z tymi ścianami to ja bym powiedział akurat odwrotnie.
Tz. lepiej żeby inne ściany nie były zbyt jasne zwłaszcza przy niewielkim pomieszczeniu.
Po prostu inne ściany mogą odbijać światło i obniżać kontrast.
 

rafi

New member
A proszę DVD i HD.
 

Attachments

  • aDVD.jpg
    aDVD.jpg
    47 KB · Wyś: 472
  • bDVD.jpg
    bDVD.jpg
    44,6 KB · Wyś: 410
  • cHD.jpg
    cHD.jpg
    58,5 KB · Wyś: 548
  • dHD.jpg
    dHD.jpg
    50,6 KB · Wyś: 428

timonek

Member
Bez reklam
Dzieki rafi jak bys mogl to jescze jakies zdjecia z dvd ale ze scenami ciemnymi jaka jest rozroznialnosc podczas sceny ciemnej i jescze jakiej masz wiekosci obraz i z jakiej odelglosci go ogladasz.
 

rafi

New member
Pzrekątna to 82" a oglądam z około 3 m. Weekend idzie, to zrobię kilka zdjęć. Projektor mam LCD, sam jestem ciekawy ocen. Może jakiś typ na scenę z filmu? Pozdrawiam
 
Do góry