Projektor do filmów DVD za 1800zł ???

omegasupreme

New member
Witam wszystkich :)
Wiem ze wielu z was bedzie chciało mi polecic projektory za naprzyklad 3 tysiace jednak ja nie moge przekroczyć 2 tysiecy. Projektor oczywiscie multimedialny... bo za tą cene to raczej filmowego nie kupie. Ale wiem ze jak sie dobrze wybierze to nawet multimedialny moze byc do kina domowego naprawde super . ->Postawilem sobie granice obecnie na 1800zł (poniewaz reszta kasy bedzie na kino domowe 5,1 oraz ekran projekcyjny).

Do czego potrzebuje projektor?

-do mieszkania w bloku
-do wyswietlania na ekranie szerokim na 3 metry
-do filmów DVD z Napisami PL
-do podlaczania laptopa na ktorym bede mógl odtwarzać filmy naprzyklad HDTV, HD itp i zeby ten projektor był np hdready czyli przyjął to i wyświetlał mi na ekranie najlepiej jak pozwala mu na to jego rozdzielczosc ... nie wiem czy lepiej bedzie to wygladalo niz jakbym ten sam film puszczal zezwyklej orginalnej płyty DVD)

Na chwile obecną zastanawiam sie nad Benq MX511 ( w tym przedziale cenowym z tego co ogladam na allegro to ma raczej wieksza rozdzielczosc XGA (1024 x 768 ) oraz przy okazji w miare duzy kontrast : 3000:1 - ale czy ten kontrast nie jest ściemą to ja nie wiem.. Bo jak na prawde kontrast jest 2000:1 to ja moge kupic projektor rownie dobry za 300zl mniej !!)

Noi żeby to był DLP bo takie są lepsze (mniej widoczne piksele itp).


prosze o pomoc! Kto sie zna kto doradzi?
Najlepiej żeby projektor był nowy ewentualnie wyprzedaz z wystawy sklepowej ;)
Tyle że nie chce ryzykowac mozliwoscią kupienia jakiegoś wadliwego...
 
Ostatnia edycja:

pa3

New member
Bez reklam
Za ponad 1900 zł można dostać nówkę projektor HD a dokładnie Acer V700 - warto dopłacić, bo kiedyś możliwe ze przesiądziesz się na filmy HD (Blu-Ray, MKV 720p), a DVD na bardzo dużym ekranie nie wygląda zbyt rewelacyjnie, no chyba że posiadasz sprzęt za kilkanaście tyś. zł :)
 

lskibinski

New member
A czy ten acerek był sprawdzany już przez kogoś jak wyświetla obraz HD? Bo co z tego, że rozdzielczość będzie HD Ready (kolejna ściema producentów, większą jest tylko 3D Ready), skoro projektor obsługę sygnału HD ma do bani?
Uwielbiam takie coś jak np. Vivitek D510...HDMI i 3D Ready! Super, tylko co z tego, skoro to opcje bezużyteczne w takich projektorach.
Wracając do tematu z Benq mam niemiłe doświadczenia i raczej odradzam ich produkty (tak wiem! inkwizycja mnie dopadnie:)), ten wymieniony Acerek jest fajniutki i chyba lepiej dorzucić parę złotych i mieć lepszej klasy sprzęt, ale na obsługę HD w tej cenie raczej bym nie patrzył.
 

sonal

New member
inkwizycja może cie raczej scigac za nieuprawnione twierdzenie ze hd ready acera (w tym przypadku 720p) to ściema - poczytaj troche forum albo sprawdz na wikipedii :mrgreen:
HDTV ? Wikipedia, wolna encyklopedia

Rozdzielczosc natywna tego projektora wynosi 1280x720 (format 16:9) - czyli jest to jak najbardziej HD

vivitek d510 ma rozdzielczość 800x600 (format 4:3) i inne przeznaczenie, co nie znaczy ze nie mozesz po podłaczeniu do peceta grac przy jego użyciu w jakąś grę 3d (stąd 3d ready)
 

lskibinski

New member
inkwizycja może cie raczej scigac za nieuprawnione twierdzenie ze hd ready acera (w tym przypadku 720p) to ściema - poczytaj troche forum albo sprawdz na wikipedii :mrgreen:
HDTV ? Wikipedia, wolna encyklopedia

Rozdzielczosc natywna tego projektora wynosi 1280x720 (format 16:9) - czyli jest to jak najbardziej HD

vivitek d510 ma rozdzielczość 800x600 (format 4:3) i inne przeznaczenie, co nie znaczy ze nie mozesz po podłaczeniu do peceta grac przy jego użyciu w jakąś grę 3d (stąd 3d ready)

Tak, tylko że rozdzielczość optyczna to nie wszystko. Takie Mitsubishi FD630U ma rozdzielczość optyczną FullHD, kupisz je do kina domowego? Ważne jest też to, co w środku, nie samą rozdzielczością i kontrastem projektor żyje:)
Co do tego 3D Ready to projektory mają tak słabe rozwiązanie, że tylko i wyłącznie PC podepniesz, więc nie zawracałbym sobie głowy tą opcją wcale. Jeszcze rozdzielczość 800x600 do tego. Wniosek - i HDMI i 3D Ready są praktycznie bezużyteczne w tym projektorku (mówię o Viviteku)
Zresztą, 3D Ready które jest w projektorach jak na razie jest słabym rozwiązaniem. Optoma planuje teraz dorzucenie specjalnej nakładki, dzięki której podłączymy w końcu normalnie 3D B-Ray np.
Ja po prostu jestem zdania, że nie powinno być półśrodków, stąd moje wątpliwości do takiego sprzętu. Do 2000 normalne połączenie VGA wystarczy.
Co do Acerka to nie pisałem również, że jest zły, tylko zapytałem czy ktoś może dać opinię na temat jego odtwarzania HD, bo to, że ma rozdzielczość 720p nic nie oznacza:) Zresztą, to i tak dużo lepsze rozwiązanie niż Benq
 

sonal

New member
Co do Acerka to nie pisałem również, że jest zły, tylko zapytałem czy ktoś może dać opinię na temat jego odtwarzania HD, bo to, że ma rozdzielczość 720p nic nie oznacza:) Zresztą, to i tak dużo lepsze rozwiązanie niż Benq

do tej pory myślałem że to, iż projektor ma rozdzielczość 720p oznacza właśnie zgodność z HD - czyli będzie dobrze odtwarzał materiał HD (są przecież 2 standardy HD - 720p i full hd), ale może się myliłem... ;-)
 
Ostatnia edycja:

lskibinski

New member
do tej pory myślałem że to, iż projektor ma rozdzielczość 720p oznacza właśnie zgodność z HD - czyli będzie dobrze odtwarzał materiał HD (są przecież 2 standardy HD - 720p i full hd), ale może się myliłem... ;-)

hehe:) Jeżeli chodzi o optykę to tak, ale ważne są też flaki, dlatego pytam, czy ktoś tego Acerka widział w akcji, jego kontrast też nie porywa i wygląda na taki zwykły biznesowy projektorek. Jakieś wsparcie obsługi HDCP? Nie chcę już ciągnąć tematu tego Acera bo nie miałem go w rękach nigdy.
 

fil28

New member
Witam
Ja również podepne się do tego tematu żeby niepotrzebnie zaśmiecać forum.
Tak samo jak autor Omegasupreme jestem zainteresowany Benq mx511, głównie do filmów w
jakości DVD i divx.
Wszyscy na forum polecacie projektory dedykowane do KD, co najmniej hd ready, ale jeśli ja zakładam że projektora będę używał tylko do odtwarzania jakości DVD(lub gorszej – natomiast co do HD to może za 3 lub 4 lata, ale wtedy takie projektory hdready może będą tańsze), to moje pytanie jest takie, że w czym ustępuje ten projektor benq mx511 od np.: dedykowanego np.: benq w600.
Bo oprócz tego że W600 ma 16:9, rozdziałke 1280 x 720 i kontrast 4000:1(jeśli ma) to po za tym nie wiem w czym jest jeszcze lepszy? skoro według specyfikacji producenta:

mx511
Głośność pracy 27 / 25 dB (Tryb Nor/Eko)
Długość życia lampy 4500/6000 godzin (Tryb Nor/Eko)
Wyświetlane kolory 1.07 mld kolorów
Kontrast 3000:1 (Full on / Full off)
Jasność 2700 ANSI Lum (tryb normalny)

W600
34 / 31 dB
2500 / 4000 godz
16,7 mil kolorów
4000 : 1
2600 ANSI lum (tryb normalny)

Ten prezentacyjny mx511 jak będę oglądał w 16:9 będzie miał rozdziałke około 1024:576(jeśli dobrze kombinuje), więc do dvd chyba się nada? Bo po co przepłacać za projektor do KD jeśli film w dvd będzie tak samo wyglądał jak na proju prezentacyjnym?(no chyba że w jakości obrazu będą duże różnice?)
Ja zastanawiam się jeszcze nad jakims modelem ACERa w rozdzielczości XGA np.: P1200 ze względu na prędkość koła kolorów jaką producent podaje 3x i darkchip3 – benq nie podaje tych informacji(piszecie tu że im większa prędkość tym mniejszy efekt tęczy), ale w sklepie w którym chce kupić mówią że benq jest lepszą marką niż acer, a waszym zdaniem?
Zależy mi również na tym aby projektor był jak najcichszy(polecony Epson EB W8 ma 37/29dB)
 

sonal

New member
1. w jakim formacie (proporcjach obrazu) są filmy dvd/diviksy - z reguły zbliżonym do 16:9
2. czy to przypadek ze obraz z projektorów dedykowanych do kina domowego ma format 16:9?
(podziel sobie 1280:720 lub 1980:1080 wykdzie ci 1,777 czyli tyle samo co 16:9) - nie, bo chodzi właśnie o to aby proporcje obrazu jakie oferuje projektor były dostosowane do proporcji wyświetlanego materiału
3. mx511 ma rozdzielczość matrycy (czyli prawdziwą) 1024:768 czyli proporcja 4:3 - taką samą jak standardowe telewizory z kineskopem
4. dlaczego na tv lcd/plaźmie (16:9) obraz z dvd (16:9) lub stacji nadającej w jakości hd (16:9) wygląda wyśmienicie, a standardowy kanał tv np. tvp1 (4:3) lub polsat (4:3) trzeba deformować bądź to rozciągając na pełny ekran bądź powiększając i tracąc przy tym górną i dolną część obrazu? - bo proporcje się nie zgadzają.
5. kup projektor rzucający obraz 4:3 (np. rzeczony mx511) i puść film z dvd - co otrzymasz? Połowę ekranu zajmą czarne pasy (górny i dolny) a pomiędzy nimi będziesz miał nie za wysoki obraz (edytowane - było: nie za duży obraz). Jeśli będziesz chciał wypełnić obrazem ekran to jedynym wyjściem będzie powiększenie, co spowoduje obcięcie boków - tak jak to się dzieje w np. w tvp1 gdy puszczają jakiś film - nie widzimy wszystkiego. Czy tego oczekujesz?
 
Ostatnia edycja:

P_M_

New member
1. w jakim formacie (proporcjach obrazu) są filmy dvd/diviksy - z reguły zbliżonym do 16:9
2. czy to przypadek ze obraz z projektorów dedykowanych do kina domowego ma format 16:9?
(podziel sobie 1280:720 lub 1980:1080 wykdzie ci 1,777 czyli tyle samo co 16:9) - nie, bo chodzi właśnie o to aby proporcje obrazu jakie oferuje projektor były dostosowane do proporcji wyświetlanego materiału
3. mx511 ma rozdzielczość matrycy (czyli prawdziwą) 1024:768 czyli proporcja 4:3 - taką samą jak standardowe telewizory z kineskopem
4. dlaczego na tv lcd/plaźmie (16:9) obraz z dvd (16:9) lub stacji nadającej w jakości hd (16:9) wygląda wyśmienicie, a standardowy kanał tv np. tvp1 (4:3) lub polsat (4:3) trzeba deformować bądź to rozciągając na pełny ekran bądź powiększając i tracąc przy tym górną i dolną część obrazu? - bo proporcje się nie zgadzają.
5. kup projektor rzucający obraz 4:3 (np. rzeczony mx511) i puść film z dvd - co otrzymasz? Połowę ekranu zajmą czarne pasy (górny i dolny) a pomiędzy nimi będziesz miał nie za duży obraz. Jeśli będziesz chciał wypełnić obrazem ekran to jedynym wyjściem będzie powiększenie, co spowoduje obcięcie boków - tak jak to się dzieje w np. w tvp1 gdy puszczają jakiś film - nie widzimy wszystkiego. Czy tego oczekujesz?
Cos ci sie pokielbasilo. Na DVD niby sa filmy panoramiczne, ale maja one na stale wklejone czarne pasy u dolu i u gory. Filmy DVD z zasady sa zapisane w systemie PAL (Europa) i co za tym idzie... Sam sobie poszukaj na sieciuni madralo.
Divx-y mozna sobie przyciac do praktycznie dowolnych proporcji np. 3:4 zamiast 4:3.
 

fil28

New member
do sonal

ad.1. tak 16:9.
ad.2. zgadza się(a w 4:3 po prostu nie wykorzystamy pełnej rozdzielczości-zmniejszy się).
A co do dzielenia to DVD ma rozdzielczość 720:576 lub 720:480 podziel se:grin:
ad.3. owy mx511 wiem jaką ma rozdzielczość natywną sam napisałem, a niektóre standardowe telewizory z kineskopem również miały 16:9 - były takie.
ad.4. "standardowy kanał tv np. tvp1 (4:3)" na lcd lub plaźmie można oglądać w forrmacie 4:3 i jest ok, tylko że połowę ekranu zajmą czarne(lub białe) pasy - prawy boczny i lewy boczny, a jak się chce mieć obraz na pełnym ekranie to trzeba patrzeć na małych pękatych grubasów:grin:
ad.5. Projektor rzucający obraz natywny w 4:3(1024x768) np.: z około 4,5 metra od ekranu da obraz np.: 100cali(sz.203cm,wys.152cm), a gdy przejdziemy na proporcje 16:9 bedziemy mieli około 92cale (zmniejszy sie jego pełna rozdzielczość na około 1024x576, czyli bedziemy mieć obraz o sz.203cm,wys.114cm ) i nie obetnie nam boków tylko obetnie góre i dół, i nie bedzie to połowa ekranu jak piszesz tylko ok. 38cm(po19cm u góry i na dole) ze 152cm.

A czarne pasy jak piszesz mój drogi sonal na dole i u góry to chyba sam wymalujesz czarną farbą
Jestem ciekaw jaki ty masz projektor i czy wogóle miałeś kiedyś styczność z projektorami prezentacyjnymi?
 

raus

New member
No ja bym się tak na te proporcje 4:3 nie porywał bo jeśli nie mamy zaciemnienia wokół ekranu to w trybie 16:9 projektor będzie cały czas świecił nad i pod obrazem (bo układ DLP przecież nie blokuje idealnie światła w położeniu luster zamkniętym, a projektor nie ma przysłony), nie mówiąc już o kinowym 2.35:1 (bo b. dużo filmów jest wydanych właśnie tak).
Z kolei natywny projektor 16:9 będzie w natywnym trybie świecił tylko tam, gdzie wyświetla obraz co przy nieidealnie zaciemnionej ścianie projekcyjnej jednak jest sporym plusem
 

fil28

New member
No ja bym się tak na te proporcje 4:3 nie porywał bo jeśli nie mamy zaciemnienia wokół ekranu to w trybie 16:9 projektor będzie cały czas świecił nad i pod obrazem (bo układ DLP przecież nie blokuje idealnie światła w położeniu luster zamkniętym, a projektor nie ma przysłony), nie mówiąc już o kinowym 2.35:1 (bo b. dużo filmów jest wydanych właśnie tak).
Z kolei natywny projektor 16:9 będzie w natywnym trybie świecił tylko tam, gdzie wyświetla obraz co przy nieidealnie zaciemnionej ścianie projekcyjnej jednak jest sporym plusem

Wreście jakaś życzliwa i konkretna informacja!
kiedyś jak mialem mozliwość zobaczyć na jakimś szkoleniu(za dnia) przez chwile jakiś film z projektora prezentacyjnego pewno nawet 800x600 byłem pod takim wielkim wrażeniem dużego ekranu, że nie widzialem żadnych wad. Teraz jak przeglądam jakieś zdjecia na różnych forach, czy jakieś filmiki na niektórych widać jakby poświate - o czym piszesz. Czy bardzo to może przeszkadzać?
Czy mam rozumieć, że jeśli ktoś chce prezentacyjny(czytać: tani) do filmów to może być nawet taki 800x600 - bo i tak oprócz dużego ekranu rewelacji nie bedzie? :cry: i nie ma sensu pakować sie w 1024x768, bo do takiego już niewiele trzeba dołożyć żeby był najtańszy hd ready (tylko najtańszy nie znaczy dobry):cry:
 

sonal

New member
witam o poranku
spodziewałem się ze temat dvd wypłynie 8)
zgadza się, pisząc o 16:9 dokonałem przekłamania (wiem o 720:480/576) ale nagiąłem fakty w celu uzmysłowienia szanownym interlokutorom że materiał video w tym formacie jest panoramiczny (co z tego że w istocie to format 4:3 skoro nie czarne pasy stanowią treść tylko "to coś" panoramicznego pomiędzy nimi)
i jeszcze przy okazji: sądząc po pytaniach i ilości postów kolegów przyjąłem (być może niesłusznie) że nie macie specjalnego doświadczenia z KD z użyciem projektorów więc starałem się, jak potrafiłem, wytłumaczyć dlaczego do materiału panoramicznego lepsze będą projektory rzucające panoramiczny obraz.
 
Ostatnia edycja:

sonal

New member
do sonal

ad.5. Projektor rzucający obraz natywny w 4:3(1024x768) np.: z około 4,5 metra od ekranu da obraz np.: 100cali(sz.203cm,wys.152cm), a gdy przejdziemy na proporcje 16:9 bedziemy mieli około 92cale (zmniejszy sie jego pełna rozdzielczość na około 1024x576, czyli bedziemy mieć obraz o sz.203cm,wys.114cm ) i nie obetnie nam boków tylko obetnie góre i dół, i nie bedzie to połowa ekranu jak piszesz tylko ok. 38cm(po19cm u góry i na dole) ze 152cm.

rozchodziło mi się właśnie o to o czym pisał raus - filmy kinowe mają proporcje ponad 2:1 czyli przy zachowaniu szerokości 1024 otrzymasz obraz niższy niż oczekiwane 576 pikseli a więc pasy*) górny i dolny w sumie zajmą... no niech ci będzie - 1/3 ekranu w formacie 4:3

___
*)ech, moja pomyłka z tymi "pasami" - miałem na myśli fragmenty ekranu powyżej i poniżej wyświetlanego video (jak na znalezionym obrazku)

http://farm1.static.flickr.com/61/199259561_80040fe2c7.jpg
 
Ostatnia edycja:

fil28

New member
po 1. To jestem ciekaw jakie przemyślenia ma założyciel tego tematu?

po 2. Nie chce żeby ktoś mnie źle zrozumiał, bo nie mam zamiaru tu prowadzić jakiejś demagogi co jest lepsze, bo wiadomo i jest to oczywiste, że do KD będzie lepszy proj o proporcjach 16:9.

I nie chodzi o to czy mnie stać czy nie bo akurat ja mogę wydać do ok.3500zł, a proja kupuje już drugi rok, bo:
czy do oglądania DVD/może nawet więcej divx jest potrzebne 720p, albo 1080p
Czy jeśli chce zjeść golonke to musze kupić całą świnke, albo nawet ubojnie?
Uważam że oglądanie divx np. na full HD to czysta profanacja!
Po co kupować sprzęt, którego możliwości w pełni się nie wykorzysta!
Na zagranicznych forach nawet piszą że nie ma sensu kupować fullHD jeśli nie będzie się mieć obrazu większego niż 120cali?

po 3. Sonal uczepiłeś się tych pasów Raus również napisał, że lustra będą w pozycji zamkniętej, (tylko tyle że DLP idealnie nie będzie blokował światła-więc teoretycznie nie będzie żadnych pasów - będzie tylko obraz 16:9), a co do wielkości obrazu to np. 80cali(16:9) wyświetlane z prezentacyjnego będzie tak samo duże jak 80cali z proja do KD. Jedyne co będzie mniejsze w prezentacyjnym to rozdzielczość, ale do dvd/divx to chyba wystarczy?

A jeśli już tak chesz mieć te pasy to przecież w projektorze 16:9 (np.:1280 x 720) jeśli będziesz wyświetlać film w 2.35:1 czyli przy zachowaniu szerokości 1280 otrzymasz obraz niższy niż oczekiwane 720 pikseli te pasy o których piszesz zajmą około 23% ekranu, no chyba że zwiększysz obraz co spowoduje obcięcie boków-co sam pisałeś troche wyżej w punkcie 5. :-D
Takie pisanie jest jak mówienie o tym że masło jest maślane:-D

Pozdrowionka i życze miłego popołudnia:)
 

sonal

New member
Ok, myśle że rozumiem twoje argumenty, oczywiście masz też rację z uzyskaną wielkością obrazu - będzie taka sama.

W temacie pasów:
obraz o proporcjach 16:9 będzie na ekranie 4:3 wyglądał mniej więcej tak:
o4x3.jpg


obraz o proporcjach >2:1 (film z dvd, divix) będzie na ekranie 4:3 wyglądał tak:
oo4x3.jpg


i jeśli nie przeszkadza ci że reszta powierzchni ekranu jest pusta to wszystko ok - tylko o to mi chodziło z pasami :) Mnie po prostu dziwiło (bez urazy!) ze ktoś chce oglądać panoramiczny materiał video na ekranie 4:3. Ale oczywiście, można.
Ekrany do kd (16:9) posiadają zazwyczaj czarne krawędzie (bordery) umieszczone dookoła powierzchni projekcyjnej, stosowane po to aby poprawić kontrast. W przypadku użycia ekranu 4:3 górny i dolny border mógłbyś np. dokleć - z postów pisanych na niniejszym forum wynika że to naprawdę pomaga (tzn. pomaga obecność borderów).

Pozostaje pytanie ile światła z projektora rzucającego obraz w formacie 4:3 będzie docierało w miejsca powyżej i poniżej właściwego materiału video, czyli na widoczne na fotkach białe części ekranu - podczas projekcji sam ocenisz czy to w czymś przeszkadza :cool:
 
Do góry