Prawdziwe małe kino domowe

madamoos

New member
Witajcie!

Jestem nowym użytkownikiem. Chciałbym Was nieco wykorzystać :) do porad.

Od jakiegoś czasu marzy mi się kino domowe. Ale nie takie popularne czyli duży TV i głośniki 5.1 w salonie. Otóż przeznaczyłem na moje kino domowe osobne pomieszczenie - buduję dom i taki właśnie miałem plan. Pomieszczenie jest w piwnicy (kondygnacja). Oczywiście będzie ogrzewanie, dywan, sucho przyjemnie i co mam nadzieje dobrze wybrałem - ciemno. Nie ma żadnych okien.

Pomieszczenie ma 3,3m szerokości, 4 m długości i 2,2m wysokości. Drzwi są na dłuższej ścianie w roku.

Jesli ktoś miałby zasadnicze wątpliwości co do takiego stanu rzeczy to niech nie krępuje się pisać czym prędzej - jestem na etapie ścian, więc wszystko jest jeszcze możliwe.

Jak bardziej wprawni się szybko zorientują projektor będzie musiał mieć dośc niskie throw ratio. Dla jasności dodam, że istnieje możliwość umieszczenia projektora nieco za ścianą - powiedzmy do 50 cm co sprawi że odległość od ekranu wzrośnie do 4,7m, a drzwi stoją właśnie przy ściance którą można przekroczyć, więc wejście nie będzie od strony ekranu.

Generalnie chciałbym rozpocząć ciekawy wątek, gdzie najbardziej fantazyjni będą mogli się dowoli pastwić nad planem pomieszczenia, a ostatecznie na podstawie całego wątku będę chciał moje marzenie zrealizować.

Dla pospiesznych dodam, że zakup planowany jest najwcześniej w połowie 2012 roku, ale to już będzie finał czyli projektor - reszta do tego czasu musi już stać - ściany, kable itp.

Ja ogólnie mam taką wizję. Rzutnik max do 4000zł (żona na więcej się na pewno nie zgodzi). Oczwiście HD. Głośniki jakieś przyzwoite - póki co ogólnie - w liczbie. Ściana krótsza pomalowana na biało (jaki lakier?) w miejscu gdzie będzie wyświetlany obraz, reszta na czarno. Chciałem początkowo powykładać ściany takimi piankowymi piramidami, ale chyba mnie nie stać, więc może wytłoczki od jajek? Rzutnik pod sufitem. Nad rozmieszczeniem miejsc siedzących jeszcze nie rozmyślałem, więc jestem otwarty. To będzie prywatne kino, więc miejs nie musi być wiele. Nie wiem też jakie oświetlenie w pomieszczeniu zrobić - a niestety teraz jestem tym etapie.

Jeśli ktoś ma jakieś konkretne pytania to walcie bez krempacji. Bardzo liczę na Waszą pomoc. Czytałem o projektorach dużo, ogólnie w temacie również, ale niestety brak mi doświadczenia, a ponieważ szansę będę miał tylko jedną to nie chciałbym jej zaprzepaścić.

Generalnie interesują mnie rozwiązania tanie. Co tu dużo mówić, nie jestem magnatem, ale marzenia mam! Zatem jeśli ktoś chciałby doradzić fantastyczny stacjanarny projektor za 30kzł to wielkie dzięki. Sala ma być DIY, a wykorzsytane komponenty sensownie tanie (stąd pomysł wytłoczek na jajka). Projektor już nie DIY, bo brak mi czasu, choć kiedyś taki planowałem, nawet kupiłem parę potrzebnych rzeczy, ale ostatecznie brak czasu temat zabił.

Jeśli coś ze strony regulaminowej nie jest ok to wielkie sorry. Miałem wątpliwości nt. działu, ale ostatecznie projektor będzie głównym elementem więc tutaj.
 

cezar1972

New member
Nie napisałeś ile chcesz zainwestować w elektronikę i kolumny.
Jeżeli sprzet ma być tylko do kina (i będziesz oglądał tylko oryginalne wydania) to ja mając Twoje możliwości lokalowe wybrałbym:
- projektor z lens shiftem (ktory znacznie ułatwia instalację), np Epson TW3200
- amplituner - cena ok. 2 - 2,5 tys (Yamaha, HK, Marantz, Denon, Onkyo)
- odtwarzacz blue ray - cena ok. 1 - 1,5 tys
- głośniki 5.1 - cena 4 - 5 tys. (do takiego metraż to raczej 4 monitory + central + sub)
- ściana pomalowana specjalistyczną farbą (screen go - tak się chyba nazywa), chociaż nie wiem czy wyjdzie to sporo taniej od zakupu ekranu ramowego.
Co do aranżacji pomieszczenia, to nie musi ono być wyłożone panelami. Na podłogę gruba wykładzina, przy ścianach jakieś szafki i regały na płyty, za kolumnami frontowymi można zainstalować panele. głośnimki po bokach na wysokości miejsca odsłuchu lub z tyłu. W takim pomieszczeniu raczej cięzko będzie zmieścić dwa rzędy foteli, tak więc jeden rząd foteli lub jakieś sofy, gustowny stolik na pilota i jakieś panele na sufit (tak aby nie był płaską powierzchnią) i będzie git. Za oświetlenie może służyć jakaś fajna stojąca lampa (przy sofie, aby mozna było w każdej chwili ją włączyć lub wyłączyć) albo można zamontować kilka halogenów (np. nad ekranem). Koszt adaptacji pomieszczenia nie będzie więc bardzo wysoki, a efekty powinny być bardziej niż zadowalające.
 
Ostatnia edycja:

prodigy

New member
Witam

Ja będę robił tylko ekran, korzystam z tego wątku:
http://www.hdtv.com.pl/forum/projek...bryczny-kontra-kombinacje-domowej-roboty.html
Przeczytaj od deski do deski.

Później jeszcze zrobię żeby ekran zjeżdżał przed telewizor (wersja salonowa, nie piwniczna), z wykorzystaniem prowadnic i silnika od bramy garażowej. Miałem świetny plan jak ma się chować w tylnej ścianie zakręcając pod kątem 90 st. ale u mnie nie da się tego zrobić.
 

madamoos

New member
Dzięki na pierwsze odpowiedzi.

Stronka norweska super. Język faktycznie mocno podobny ;-) Ale zdjęcia fajne.

Na chwilę obecną głównie zależy mi na opiniach o samym pomieszczeniu, ewentualnie o projektorze. Sprzęt audio dopiero za jakiś czas. Generalnie skoro pomieszczenie jest małe i proste to może sprzet również mógłby być mniejszy. Teraz nie chciałbym się nad tym zastanawiać, bo nie na to czas.

Jeśli chodzi o pomieszczenie to właśnie myślałem o 2 rzedach, jeden wyżej drugi niżej (cokolwiek to znaczy :)).
Jeśli chodzi o umeblowanie to chciałbym żeby byłu w pomieszczeniu pusto - jak w kinie. Zadnych szafek, ani tym bardziej stolików. Funkcjonalność jak kina - nie jak salonu.

Zaproponowany projektor spełnia wymagania, ale jest na granicy cenowej. Czy znacie jakieś tańsze.

Ekranem na początku na pewno będzie biała ściana. Jak się nie sprawdzi to wówczas będę myślał.
 

cezar1972

New member
Zaproponowany projektor spełnia wymagania, ale jest na granicy cenowej. Czy znacie jakieś tańsze.
Znamy, ale jednocześnie są na tyle gorsze, że moim zdaniem warto dpołacić (jest to i tak w sumie jeden z tańszych projektorów FULL HD na rynku, w dodatku bardzo funkcjonalny). Wychodzę z założenia, że lepiej kupić raz a dobrze, niż zmieniać co kilka lub kilkanaście miesięcy sprzęt.


Jeżeli nie będzie żadnych mebli to może warto pomyśleć o powieszeniu zasłon z materiału na ścianach (tanie rozwiązanie, a może poprawić akustykę pomieszczenia)


Jeśli chodzi o pomieszczenie to właśnie myślałem o 2 rzedach, jeden wyżej drugi niżej (cokolwiek to znaczy ).
Ja bym się dobrze nad tym zastanowił. Pierwszy rząd będzie w odległości ok. 2-2,5 metra od ekranu. To może być za bliska odległość (obraz będzie za duży lub będzie widać siatkę lub szumy)
 

madamoos

New member
A możecie może polecić taki, który będzie miał TR<1,25?

Jeśli 2,5 m będzie zbyt blisko to jaki powinen być układ? Ponieważ szerokość jest 3,3m i jeszcze drzwi są z tyłu/boku to zmieszczą się może 3 fotele. To za mało.

Jeśli chodzi o ściany/sufit to takie wszechobecne kotary byłyby siedliskiem kurzu. Juz lepiej byłoby wykleić ściany "włochatym" materiałem. Wówczas możnaby to odkurzać. Ale generalnie lepsze byłoby coś w stylu wytłoczek :)

Czytałem też że przy bliskości wyświetlanego obrazu i ściany bocznej mogą pojawiać się jakieś nieporzadane refleksy. Czy w związku z tym obraz nie powinien być mniejszy? Podałem maksymalną szerokość, bo chciabym, żeby obraz był jak w kinie - olbrzymi. To nie będzie służyć do oglądania TV więc tak jak w kinie możnaby się rozglądać. Macie jakieś kinowe proporcje?
 

cezar1972

New member
generalnie odległość od ekranu powinna wynosić co najmniej 1,5 szerokości ekranu, czyli ekran o podstawie 2 metrów powinno się oglądać z 3 metrów ( ja tak oglądam i jest ok - wcześniej oglądałem z 2 metrów ale było za blisko). Wielkość ekranu jest sprawą indywidualną.
Uwierz mi, że obraz oglądany z ok. 2,5 m, który będzie miał w podstawie 2 metry będzie bardzo duży (taką zresztą max. wielkość obrazu w tym pomieszczeniu sugeruję. Jesteś w komfortowej sytuacji, bo nie będziesz kupował ekranu, tylko malował ścianę. Kup najpierw projektor i przed ostatecznym pomalowaniem ściany pooglądaj na niej filmy na różnej wielkości obrazu. Po obejrzeniu kilku filmów będziesz wiedział jaka wielkość obrazu jest dla Ciebie najlepsza. Oczywiście obraz musisz oglądać z takiej odległości z jakiej będziesz oglądał docelowo.
 
Do góry