Praktica Dvc 5.1 Hd

januszpe

New member
Obraz z kamery HD

Oczywiście że stwierdzenie "nie do oglądania" to być może przesadziłem ale jest dokładnie taki obraz jaki odbieram z tunera cyfowego tv satelitarnej i uważam że jest to obraz kiepskiej jakości. Drugi mankament to te grubaski jakie latają po ekranie, brak formatu 16:9. Przy czym muszę stwierdzić ze zdjęcia robione aparatem 2Mp 6 letni Olimpus i zgrywane Nero jako pokaz, są przyzwoitej jakości. Być może obraz z kamery 3CCD też jest dobrej jakości, niekoniecznie może musi to być kamera HD.
 

szeniek

New member
bemx2k napisał:
No ladny kit kolega zapodal , w tej cenie mozna miec juz
Samsunga VP-HMX20C Full HD oczywiscie .

Dodatkow o Herezje ze sygnal po HDMI
to prawie to samo co component.
HDMI Cyfrowe
Component Analogowe ,
pewniakiem bedzie ciut slabsza jakosc , a jedynym plusem tej kamery jest Cena .
that's it
Biję się w piersi za HDMI=Component :cry: - miałem na myśli bardzo zbliżoną jakość. Jesli zaś chodzi o cenę HMX10 to niech kolega weźmie poprawkę czasową - pisałem o tym chyba w czerwcu i takie były ceny na rynku - nie moja wina, że w tej dziedzinie 3 miesiące to "kupa" czasu i ta sama HMX10 kosztuje teraz w okolicach "tauzena". HMX20 najtańszą widziałem teraz za 2130,00.
 

qwert82

New member
:)

Adramel napisał:
Witaj w klubie; ( Tak samo, wszedłem w Lens Calibration, i kamera ma teraz spore problemy z ustawieniem ostrości. Ponowne próby kalibracji niczego nie zmieniają... Jak to można naprawić, jak znowu skalibrować kamere?


Ja również trochę namotał :p do tego stopnia ze podczas nagrywania pojawiały się puste pliki :p
Trochę zacząłem kombinować no i chyba wyszło bo już jest Oki :d
ale że nie wiem co pomogło więc po kolei piszę co robiłem :p

1. Skasowałem wszystkie pomocnicze pliki utworzone podczas prób z fleszowaniem :p
2. Całkowity format kart
3. Włączyłem „Default” w menu „Setup”
Po tym już mogłem poprawnie nagrywać a ostrość była dobra podczas przybliżania. Jedynie jakie miałem zastrzeżenia co do ostrości podczas wyłączonego zoomu :/ Nie pamiętam dokładnie ale bym dał głowę że na początku (zanim zacząłem bawić się w menu serwisowym :p) była lepsza. Postanowiłem więc przeprowadzić parę testów z „Lens Calibration” a dokładnie 2 testy po za drugim razem uzyskałem zadawalającą ostrość :d

1. Kalibracja przeprowadzona na postawie obrazu wiszącego na ścianie w odległości ok 5m od kamery
- ściana dobrze oświetlona (bawiłem sie kamerą wieczorem)
- kamera nieruchoma w tej samej odległości
2. Druga kalibracja przeprowadzona na paru niewielkich detalach w odległości ok 75cm od kamery. Trochę to trwało ale po tym już mi prawidłowo łapał ostrość – a przynajmniej jak dla mnie :)
Dodam ze należy przeprowadzić do końca test (u mnie były po 3 powtórzenia podczas każdego testu) aż wyjdzie komunikat o wyłączeniu kamery.

januszpe napisał:
… Być może obraz z kamery 3CCD też jest dobrej jakości, niekoniecznie może musi to być kamera HD.

Technologia 3CCD robi wrażenie ale jakbym miał stanąć nad wyborem, kamery 3CCD czy HD to długo bym się nie zastanawiał :) ale to już tylko moje zdanie.
 

Adramel

New member
qwert82 napisał:
1. Kalibracja przeprowadzona na postawie obrazu wiszącego na ścianie w odległości ok 5m od kamery
- ściana dobrze oświetlona (bawiłem sie kamerą wieczorem)
- kamera nieruchoma w tej samej odległości
2. Druga kalibracja przeprowadzona na paru niewielkich detalach w odległości ok 75cm od kamery. Trochę to trwało ale po tym już mi prawidłowo łapał ostrość – a przynajmniej jak dla mnie :)
Dodam ze należy przeprowadzić do końca test (u mnie były po 3 powtórzenia podczas każdego testu) aż wyjdzie komunikat o wyłączeniu kamery.
A czy w menu serwisowym, masz teraz przy Lens Calibrarion postawione OK ?
 

qwert82

New member
Adramel napisał:
A czy w menu serwisowym, masz teraz przy Lens Calibrarion postawione OK ?

Nie mam, tak samo brak „ok” przy „Factory Setting”
Tylko zastanawiam czy w ogóle wcześniej to było :???:
Na zagranicznych forach również piszą ze podczas kalibracji nie pojawia się „ok”
Na razie nie narzekam :) bym nawet powiedział ze teraz szybciej łapie ostrość :p
Póki co nie grzebie, w sobotę kamerę będę potrzebował

Link do forum gdzie również się z tym bawią :D
h t t p://forums.steves-digicams.com/forums/view_topic.php?id=594908&forum_id=92
 

EMEM

New member
qwert82 napisał:
Trochę zacząłem kombinować no i chyba wyszło bo już jest Oki :d

Cieszę się z tej dobrej wiadomości bo juz myslałem o wysłaniu kamerki do serwisu. Też sie pobawię jak qwert82 i dam znac co z tego wyszło. U mnie objaw z ostrością taki sam: na zoomie ok, a bez zoomu kiszka.
 

qwert82

New member
Teraz walczę z innym problemem :p problemy ze zoomem ma już za sobą, żebym się nie nudził to teraz mam problem z kartą :/ - a przynajmniej mi się tak wydaje. W ubiegłą sobotę zabrałem kamerę by móc nagrać otwarcie nowej hali :) …ponagrywało się sporo, po powrocie do chaty i podłączeniu kamery do kompa okazało się ze 95% nagrań nie nagrało się na kartę :/ myślałem ze rzucę kamerą o ścianę :p W czasie nagrywania kilka razy wieszał mi się sprzęt, a pierwszym objawem tego była wolna reakcja na przycisk od zoomu. Siedziałem cały dzień nad tym, pod koniec dnia doszedłem ze przyczyna leży po stronie kary SDHC, po wsadzeniu kart z aparatu (zwykła 2GB’a z aparatu) kamera działała poprawnie. Moja karata to pq1 8GB SDHC klasy 6 wiem ze wcześniej były problemy z kartami ale z ta jeszcze się nie spotkałem. Dlatego mam pytanie czy ktoś może miał podobne problemy, dodam na koniec ze wcześniej z tą kartą kamera działała wyśmienicie…
 

Adramel

New member
qwert82 napisał:
2GB’a z aparatu) kamera działała poprawnie. Moja karata to pq1 8GB SDHC klasy 6 wiem ze wcześniej były problemy z kartami ale z ta jeszcze się nie spotkałem. Dlatego mam pytanie czy ktoś może miał podobne problemy, dodam na koniec ze wcześniej z tą kartą kamera działała wyśmienicie…
Moja pierwsza karta SDHC Kingmaxa też tak robiła. Pierwsze kilka krótkich, kilka minutowych klipów nagrywało się dobrze, potem kamera wieszała się, gubiła pliki itp.
Teraz od paru tygodni używam OCZ SDHC 8GB Class6 i nie ma z kartą żadnych problemów. Nie gubią się żadne pliki, kamera się nie wiesza. Tylko dalej pozostaje problem zoomu;)
Ale jutro śle kamere do serwisu, niech oni to naprawią.
Dodatkowo oprócz zoomu mam problem z dźwiękiem. Kamera nie dość że nagrywa prace silnika zoomu(tak głośno że rozmowa nie zagłuszy tego)to jeszcze słychać prace autofocusa, i jakieś pikanie co kilka sekund.
 

Adramel

New member
Adramel napisał:
Witaj w klubie; ( Tak samo, wszedłem w Lens Calibration, i kamera ma teraz spore problemy z ustawieniem ostrości. Ponowne próby kalibracji niczego nie zmieniają... Jak to można naprawić, jak znowu skalibrować kamere?
Nie obyło się bez serwisu. Najpierw poradzili mi wgrać nowy soft(2 września 2008), i próbować skalibrować soczewki. Nie udało mi się, i wysłałem ją im do serwisu. Dostałem nową kamerę.
 

Y_Connect

New member
Witam! W dniu wczorajszym miałem okazję przetestować kamerę PRAKTICA DVC 5.1 HD. Kamera testowana była na lotnisku w Bednarach (zlot modelarzy) oraz w domu (przy sztucznym świetle).
Efekt? Kamera, której obecnie używam (Sony DCR-DVD 106) miażdży pod każdym względem Prakticę. Dość dziwne, kamera, która nagrywa na płyty DVD i jednoczesnie kompresuje przy tym dość mocno obraz (DCR-DVD 106) teoretycznie powinna być gorsza od kamery HD. Niestety, wczorajszy test pokazał zupełnie inne oblicze :confused: Jakość dźwięku i obrazu z DVC 5.1 HD daleko odchodzi od tego, co potrafi zaprezentować kamera nagrywająca obraz w systemie DVD. A szkoda :???: Nie ukrywam, że design DVC 5.1 HD, jakość wykonania i cena są naprawdę rewelacyjne. Miałem za to pewne obawy co do jakości obrazu za tą cenę, i niestety się spełniły. Szczerze, w cenie tego modelu kamery mam mojego "Soniacza" z 40 krotnym zoom'em optycznym (lub 2000 krotnym zoom'em cyfrowym :D), porządną optyką Carl Zeiss i dodatkami. Praktica pobiła kamerkę Sony DVD pod względem ilości nagranego materiału (na płycie DVD 8 mm nie można zmieścić zbyt dużo materiału filmowego) oraz czas, w jakim pracowałą na AKU (Sony wytrzymuje max 90 minut (łączny czas nagrywania i czuwania). Mimo wszystko Sony DCR-DVD 106 :krol:

Pozdrawiam
 

Adramel

New member
Y_Connect napisał:
Witam! W dniu wczorajszym miałem okazję przetestować kamerę PRAKTICA DVC 5.1 HD. Kamera testowana była na lotnisku w Bednarach (zlot modelarzy) oraz w domu (przy sztucznym świetle).
Efekt? Kamera, której obecnie używam (Sony DCR-DVD 106) miażdży pod każdym względem Prakticę.
A możesz udostępnić np minute materiału z Praktici i z Sonego na np jakimś rapidshare.com ?
 

mzdral

New member
Y_Connect
W sumie nie dziwi mnie dłuższy czas pracy DVC 5.1 HD na akumulatorze w stosunku do Twojego Sonacza, wynika to przede wszystkim z urządzenia zapisującego. Karty pamięci nie posiadają części mechanicznych i mają stosunkowo małe zapotrzebowanie na prąd, odwrotnie niż napęd DVD czy w przypadku innych kamer (np. mojej - kasety).
Ilość informacji w tym przypadku rozdzielczość przekłada się na rozmiar pliku, a jeżeli faktycznie jest również zapisywany w formacie 5.1 (pozostaje jeszcze sposób kompresji) to w zasadzie nie ma się czemu dziwić.
Co do jakości obrazu to należałoby zwrócić uwagę na pewne fakty. Jak sam napisałeś sprzęt nagrywa bezpośrednio na płytę DVD, zatem mamy do czynienia wprawdzie z automatycznym, ale sprzętowym kodowaniem sygnału już do formy wynikowej. Rozumiem, że tego materiału już nie poddajesz dalszej obróbce. W przypadku kamery DVC 5.1 HD jak przeczytałem już na wstępię panowie piszecie o problemach z obróbką plików mov, do innych "strawnych" przez odtwrzacze. Tak więc tutaj widzę podstawowy problem kolejnego kodowania obrazu, który przy większości dostępnych programów przy "domyślnych" ustawieniach (czytaj parametrach kodeków) raczej pogorszy jakość obrazu - pamiętajmy że zachodzi tu również downscaling. W takim układzie, moim skromnym zdaniem, aby porównać możliwości obu kamer należałoby na obu nagrać ten sam film (obiekt w tej samej scenerii) w rozdzielczości PAL i porównać tak zgrane obrazy (bez jakichkolwiek dalszych obróbek).
 

Y_Connect

New member
Witam ponownie. Co do umieszczenia filmów na serwerkach w celu porównania, z góry mówię, że nie ma szans. A składają się na to dwie sprawy, mianowicie: pierwsza - musiałbym skompresować filmy przed wrzuceniem na serwer, po drugie posiadam łącze blueconnect. U mnie jest tak wyjątkowo dennie wolne, że wrzucałbym pliki z tydzień czasu :(
Ok, a teraz do rzeczy. Od wczoraj "męczę" wypociny dwóch kamer: Sony DCR-DVD 106 oraz Praktica DVC 5.1 HD. Ta pierwsza nagrywa na nośniki DVD 8mm, druga nagrywa w R O Z D Z I E L C Z O Ś C I HD na karty pamięci typu SD.
Na wstępie skrytykuję jakość dźwięku w Praktice. Nie ukrywam, jest po prostu kiepskiej jakości, mikrofon nie potrafi wyłapać szczegółów z otoczenia. Głosy są ciche, jakby przytłumione. Na sprzęcie do odtwarzania ciężko jest określić kanał dźwięku (ani to lewy, ani prawy, jakby wypośrodkowany, coś a'la MONO). W Sony sprawa wygląda zaś zupełnie inaczej. W MENU znajduje się nawet funkcja do ustawiania czułości majka. W obu przypadkach słychać silniejsze podmuchy wiatru. Jest to spowodowane (moim zdaniem) miejscem umiejscowienia mikrofonu w obu modelach. Więc jeżeli chodzi o dźwięk, to wielki PLUS dla SONIACZA :wink:
Obraz: w obu modelach kręcony w tych samych warunkach z ręki i na statywie. Miejsce TESTU: piękny, bez mglisty, słoneczny dzień na lotnisku w Bednarach, działka oraz dom (światło sztuczne). W Bednarach, typowo w plenerze Sony również bije Prakticę jakością obrazu. W obu przypadkach jakość nagrywania ustawiona na FULL, tzn w DVC ustawiona na HD, zaś w Sony na HQ. Niestety Praktice zabrakło zooma. Może to zbędny "bajer", ale jak na zlot modelarzy, gdzie potrzeba dużych przybliżeń, to Praktica niestety pozostaje z tyłu. Dla porównania zoom Sony: 40x optyczny, Praktica: 5x optyczny. Jedziemy dalej. Praktica wyraźnie ma problemy z autofocusem. Albo ja mam problemy ze wzrokiem, albo ta kamera rzeczywiście się gubi :???: Oddalając obiekt w obiektywie Prakticy (tzn zmieniając ogniskową na najniższą) obraz jakby dziwnie "falował". Pierwszy raz się z tym spotkałem. Goniąc kamerą po ruchomym obiekcie, obraz jakby "przeskakuje" Tu nie wiem, co powiedzieć. Albo to wina kamery, albo wina karty. Tu się nie wypowiem w temacie. Film nagrywany na karcie SD EXTREME III. I teraz najlepsze. Kiedy posadziłem Prakticę na statywie, troszkę mina mi zrzędła. Obraz rewelacyjny. Z tego wynika, że kiepsko radzi sobie z ruchem :rolleyes:
Na działce filmowałem w trybie MAKRO. Tu też jakość SONY daje się ze znaki. Praktica kiepsko sobie z tym radziła. W domu zaś, przy sztucznym świetle Praktica, muszę przyznać, pokonała SOniacza. Na materiale z DCR-DVD 106 wyraźne duże szumy, które dyskwalifikują w tym teście Soniacza. Praktice niewątpliwie poradziła sobie z tym lepiej.
Podsumowanie: Zdecydowanie więcej plusów (wg mojej oceny, a każdy ma prawo do własnej) przemawia za starą cyfrówkę Sony DCR-DVD 106. Cena używanego sprzętu są takie same, jak nowej Prakticy, więc jeżeli miałbym wybór, wybierałbym tą pierwszą (tzn Soniacza). Praktica urzekłą mnie swoim wspaniałym wyglądem. Porównując image Prakticy z kamerami HD z górnej półki, to muszę powiedzieć, że jednak wybrałbym Prakticę (ale tylko za wygląd) :D Kamerka z wyglądu przypadła mi do gustu. Niestety, cena ujawnia nam prawdziwe oblicze tej kamery. Za te pieniądze ciężko mówić o jakości obrazu rodem firmowych kamer Full HD, niestety. Oczywiście porównanie obu kamer, jakie ma miejsce w moim teście jest może nie na miejscu, gdyż mówimy wyraźnie o dwóch innych systemach zapisu danych w postaci dźwięku i obrazu. Może ktoś zrobi jakiś lepszy test, i porówna np z najtańszą kamerą SAMSUNG HD i wtedy test byłby moim zdaniem bardziej wiarygodny.

Pozdrawiam
 

Adramel

New member
Y_Connect napisał:
W domu zaś, przy sztucznym świetle Praktica, muszę przyznać, pokonała SOniacza. Na materiale z DCR-DVD 106 wyraźne duże szumy, które dyskwalifikują w tym teście Soniacza. Praktice niewątpliwie poradziła sobie z tym lepiej.
Tu mnie zaskoczyłeś bo wg moich subiektywnych ocen na powietrzu, w naturalnym świetle DVC radzi sobie b.dobrze, za to dużo jej brakuje w szcztucznym oświetleniu.
Z tym że ja prawie że nie używam zoomu przy kręceniu z ręki(brak stabilizacji), wiec te 5x i tak uważam że jest na wyrost;)
 

Y_Connect

New member
Uuuuuuuuu :eek: Zapowiada się ciekawie. Oby cena była tak samo przystępna jak w przypadku modelu DVC 5.1 HD i poprawione zostały uchybienia ze swego poprzednika. Jeżeli te dwie rzeczy będą spełnione, oraz (w co nie wątpię) obraz będzie nagrywany w rozdzielczości Full HD, to pozostaje nam zakasać rękawki i szykować się na zakup nowego gadżetu :-D
 

cygan

Member
Uważam, że przy obecnej cenie Samsunga HMX10 (900-1000 zł) mija się z celem kupowanie nawet FullHD Praktica za 600-700zł. Format, jakość, obiektyw, zoom, stabilizator, dotykowy lcd, pilot vs. zwiechy, szum, focus, kasowanie danych, itd... Cena w dół Samsunga dynamicznie, a Praktica od jakiegoś czasu ustabilizowała się. Kilka miesięcy temu ok; cena robiła swoje, ale teraz... Dla mnie wybór oczywisty.
 

Y_Connect

New member
cygan powiedz mi proszę, tak szczerze, czy posiadasz którąś z dwóch wymienionych kamer? Moim zdaniem, jeżeli nie miałeś styczności ze sprzętem a sugerujesz się tylko i wyłącznie opiniami z neta, to przykro mi, ale Twoja opinia nic nie wnosi nowego do tematu. Nie chcę, abyś odebrał mojej wypowiedzi, jako formę złośliwości :p
 

cygan

Member
Skoro posiadasz ten sprzęt i go opisujesz, to dlaczego nie mam opiniować się Twoimi spostrzeżeniami? Nie posiadam tych kamer - trzeba posiadać jednocześnie Mercedesa i Daewoo, żeby stwierdzić który wybór lepszy? Może zły przykład ale oddaje istotę rzeczy, bo różnica tych kamer w cenie nie jest duża. Ja uważam, że moja opinia wnosi coś do wątu, czyli - Praktica nie jest już dobrą alternatywą jako tania kamerka HD. Też czekam jak Ty na test tego Samsunga. Uważam, że będzie to kropka nad "i" co do moich spostrzeżeń :)
 
Do góry