Poziom czerni w treściach HDR

filcek

Member
@Mat74 - dzięki za te wartości. Oglądałem na YT filmiki z ustawieniami i Vincenta i AVForum. Te z AV są bardziej zrozumiałe - ten chiński akcent Vincenta :) Wydaje mi się, że moje ustawienia są właśnie takie, ale jestem w pracy i nie mam przed sobą TV, żeby sprawdzić. Zobaczę w domu. Niemniej z moich tygodniowych testów wychodzi, że Poziom czerni Auto to tak samo jak bodajże Ograniczony, czyli właśnie bardzo ciemny. Dopiero ustawienie Pełny rozjaśnia obraz, szczególnie w ciemnych partiach, tylko że niestety przy Dolby Vision opcja Poziomu czerni jest w ogóle nieaktywna. BT1886 w praktyce na moim panelu = gamma 2.4, która dla mnie jest za ciemna. Przy Jasność OLED 100 i Kontrast 100 odczuwam wypalanie oczu po 2 minutach patrzenia. Ale zrobię reset ustawień i spróbuję jeszcze raz od zera wszystko poustawiać.

@luki82b - czekamy na opis wrażeń i zmian po kalibracji :)

@xanek - też byłem w szoku, gdy odpaliłem TV. Nastawiłem się na naturalny obraz, wymagający może drobnych poprawek w ustawieniach, żeby dopieścić go pod moje preferencje. A tymczasem obraz na OLEDzie - nawet po wprowadzeniu ustawień Vincenta czy AVForum - jest po prostu ciemny, niezależnie czy to SD czy HDR10 czy Dolby vision. Aż niewiarygodne, że to ma być prawidłowy obraz, bo nie wierzę, że intencją reżysera jest, żeby widzowi uciekało do 50% szczegółów obrazu. Naczytałem się i naoglądałem przed zakupem o black crushingu, ale to co mam obecnie to jest smoła. Wiem, że może być lepiej, bo na SD udało mi się to w miarę ustawić, ale w 4K telewizor wprowadza pewne ograniczenia (niektóre opcje są nieaktywne) i zaczynają się schody. A paski - no cóż, też czytałem, że mogą się trafić, mogą nie. U mnie się trafiły i je zauważyłem. Dramatu nie ma, ale są. Najbardziej widoczne są na jednolitym, ruchomym tle. Drgań obrazu nie zauważyłem.

Jeśli macie Netflixa w 4K to odpalcie sobie Narcos, sezon 3, odcinek 5 - MRO. Na samym początku jest scena z Gilberto w więzieniu rozmawiającym przez telefon. Ciekaw jestem waszych opinii, jak u was wygląda ta scena. Bo u mnie cała scena jest bardzo ciemna, najciemniejsze fragmenty obrazu to wręcz czarne plamy smoły, a cały obraz jest tak "zdławiony" czernią, że nieprzyjemnie się to ogląda. Nawet moja żona widzi, że obraz jest za ciężki od tej czerni. A ona generalnie mało widzi jeżeli chodzi obraz video, więc jeśli tu zauważa problem tzn, że coś jest na rzeczy :)

Ta scena jest dość ciemna , ale wydaje mi się że to ze względu na wizję reżysera ma tak właśnie wyglądać
 

luki82b

Member
A więc tak:

Jestem po kalibracji i pierwsze co mogę to zakończyć temat poruszany w innym wątku czy Tv od kikiego są kalibrowane indywidualnie: napewno nie bo mój był u niego kupiony a wyniki kalibracji technika na miejscu są zupełnie inne. Także nazwijmy to „ustawieniami wstępnymi ” które Kiki wprowadza gratisowo w ramach pakietu dla niebieskich. Prośba do Kikiego niech nie wprowadza w błąd ( szanujmy się wzajemnie).
Druga sprawa, to tv po kalibracji wydaje się być innym urządzeniem i na nowo trzeba się przyzwyczaić do obrazu bo to co mi się wydawało normalne i akceptowalne w postaci koloru (twarzy,zieleni,czerni) było nieodpowiednie i teraz każdy film wyglada zupełnie inaczej. Coś więcej od siebie dodam po paru dniach jeżeli ktoś będzie zainteresowany moimi spostrzeżeniami, muszę się obyć z obrazem który aktualnie C1 prezentuje. Napewno jest dobrze, wyraziście, szczegółowo, wszystko nasycone kolorami w odpowiedniej dawce. DV/ HDR o którym pisał wyżej jeden z kolegów musi mieć szczytowe wartości jasności pixeli i kontrastu to taka podstawa do ustawienia tych trybów.
 
Ostatnia edycja:

Manarino

Banned
A więc tak:

Jestem po kalibracji i pierwsze co mogę rozwiać to temat poruszany czy tv od kikiego są kalibrowane indywidualnie: napewno nie bo mój był u niego kupiony a wyniki kalibracji technika na miejscu są zupełnie inne. Także nazwijmy to „ustawieniami” które Kiki wprowadza gratisowo w ramach pakietu dla niebieskich a zakończy to spór który powstał w innym wątku. Prośba do Kikiego niech nie wprowadza w błąd ( szanujmy się wzajemnie).
Druga sprawa, to tv po kalibracji wydaje się być innym urządzeniem i na nowo trzeba się przyzwyczaić do obrazu bo to co mi się wydawało normalne i akceptowalne w postaci koloru (twarzy,zieleni,czerni) było nieodpowiednie i teraz każdy film wyglada zupełnie inaczej. Coś więcej od siebie dodam po paru dniach jeżeli ktoś będzie zainteresowany moimi spostrzeżeniami, muszę się obyć z obrazem który aktualnie C1 prezentuje. Napewno jest dobrze, wyraziście, szczegółowo , i te stanie nasycone kolorami w odpowiedniej dawce. DV/ HDR o którym pisał wyżej jeden z kolegów musi mieć szczytowe wartości jasności pixeli i kontrastu to taka podstawa do ustawienia tych trybów.. to taka baza do ustawień.


Odnośnie kalibracji tv u Kikiego .
Potwierdzam to, o czym mowisz .

Podam własny przykład: wraz z zakupionym tv u Kikiego dostałem papierek kalibracji . Papierek, ponieważ ten certyfikat kalibracji wygląda niczym xero oryginału. Ponadto na tym certyfikacjie widnieje model kalibrowanego tv, który nie pokrywa się z moim modelem tv , który rzekomo został profesjonalnie skalibrowany .
I co najważniejsze: zamówiłem profesjonalną kalibrację u kogoś innego. Wykazała ona, że tv wcześniej nie był kalibrowany profesjonalnie a zostały tylko wprowadzone parametry obrazu , przepisane z innej kalibracji .

Przyznam, że trochę słabo to wygląda.
 

Vex

Member
Bez reklam
Mnie ciekawi czemu nie masz opcji "poziom czerni" aktywnej dla materiałów HDR, bo u mnie to normalnie działa i też mam ustawiony na "pełny", bo inaczej obraz jest fatalny. U mnie gamma 2.4.
 

luki82b

Member
65C1 - moje spostrzeżenia :

SDR - Netflix, Rakuten, Apple TV, NBA , TV

Tutaj wszystko wzorowo, kolory i wyrazistość idealnie dobrane i wszystko uwydatnione na Max możliwości telewizora zachowując naturalne wzornictwo. Ciemne Pasy poziome które w moim egzemplarzu występują są w przypadku tych treści ledwo zauważalne i występują w wyrywkowych sytuacjach. Uznaje że wszystko jest Ok.

DV/HDR - netflix , Rakuten , Apple TV , NBA , TV

Dla tych treści to funkcja”jasność pikseli,kontrast, maksymalna jasność, mapowanie” musza być na maximum aby wyciągnąć moc z wymienionych trybów. Powoduje to w moim odczuciu używając napisów w serwisie netflix /Rakuten zbyt dużą ich jaskrawość białego która w całkowitej ciemności dokucza. Na przykład aplikacja Apple TV używa innej czcionki napisów gdzie są litery bardziej cienkie i już ta ich biel jest znacznie mniej uderzająca w oczy. Oczywiście w obu przypadkach rolę odgrywa dany film: np Narcos Meksyk kolorystyka w filmie powoduje że biel napisów nie jest już tak oczo*ebna. Natomiast w filmie kasztanowy ludzik już sceneria filmu zupełnie inna i tutaj biel napisów mi przeszkadzała. Oczywiście cała kolorystyka szczegółowość czy nawet napisy miast w filmie czyli wszystko to co w filmie się dzieje jest wzorowa mam tylko na myśli obraz wyświetlanych napisów przez aplikacje wbudowaną. Szkoda że niema w opcja tych aplikacji możliwości zmiany natężenia ich wyświetlania. Mogę zmniejszyć jasność pikseli która spowoduje obniżenie jaskrawości białych napisów ale jak to powiedział Technik, wtedy z telewizora OlEd zrobię Led. Także pozostaje się przyzwyczaić albo oglądać z lektorem :)
Drgania obrazu o których pisał *kola01 występują ( dla mnie mało widoczne) ale mamy możliwość regulacji juddera i zapewne każdy sobie ustawi.

Kalibracje profesjonalną polecam jak najbardziej bo jest różnica kolosalna względem poprzednich ustawień od Kikiego wklepanych z danego modelu. Natomiast technologia Oled posiada wady i nadal jak w przypadku Led trzeba żonglować egzemplarzami. Ciemne pasy jak przeszkadzały mi w poprzednim tv tak również w Oledzie ich nie uniknąłem. Natomiast jakość emitowanego obrazu Oled jest fenomenalna, życzę każdemu trafienia jak najlepszego egzemplarza i mogę śmiało polecić wykonanie usługi kalibracji.
 

Manarino

Banned
Nie trzeba żonglować egzemplarzami . Wystarczy dogadać się ze sprzedawcą, u którego nabywamy tv , aby nam sprawdził przed zakupem matrycę: zafarb, martwe piksele itp .
Posiadam dwa oledy, jeden z 2019 roku, drugi kupiłem kilka tygodni temu i na żadnym nie mam problemów z matrycą.
Poza tym, pomimo że panele pochodzą od jednego producenta, to
jednak różnią się jakością .
 
Ostatnia edycja:

luki82b

Member
Zgadzam się, zafarb i pixele miałem sprawdzone u kikiego i jest Ok. Jednak ciemne pasy które u mnie występują to byłby problem z ich sprawdzeniem bo na tresci SDR nie są widziane(lub nieznacznie) bardziej DV/HDR. Oczywiście to wszystko kwestia kto co dostrzeże i komu co przszkadza.

@Monarino pytanie: napisy w netflixie , Rakuten w trybie DV/HDR też masz tak oczo.ebne ?
 

gitarrra

Well-known member
Bez reklam
Nie trzeba żonglować egzemplarzami . Wystarczy dogadać się ze sprzedawcą, u którego nabywamy tv , aby nam sprawdził przed zakupem matrycę: zafarb, martwe piksele itp .
Posiadam dwa oledy, jeden z 2019 roku, drugi kupiłem kilka tugodni temu i na żadnym nie mam problemów z matrycą.

A tak z ciekawości...jakie masz oledy?Pytam bo zastanawiam się nad oledem 55 cali do sypialni.Sklep sklepem ale opinie użytkowników to najlepsza rekomendacja.
 

Manarino

Banned
Zgadzam się, zafarb i pixele miałem sprawdzone u kikiego i jest Ok. Jednak ciemne pasy które u mnie występują to byłby problem z ich sprawdzeniem bo na tresci SDR nie są widziane(lub nieznacznie) bardziej DV/HDR. Oczywiście to wszystko kwestia kto co dostrzeże i komu co przszkadza.

@Monarino pytanie: napisy w netflixie , Rakuten w trybie DV/HDR też masz tak oczo.ebne ?

Czy ja wiem, czy oczo.jebne .. Mi ich nasycenie nie przeszkadza. Mam skalibrowane profesjonalnie te oledy, więc raczej wszystko jest odpowiednio stonowane, co sprawia że chyba nawet i te napisy nie świecą jak choinka .

E9 i A90J 83 cale :) . Usmiecham się, ponieważ 65" w przypadku e9 to jednak nie to samo co te 83" w przypadku Sony .
 

phoba

New member
Widzę, że wątek się rozwinął :)

Wczoraj znowu usiadłem do walki z ustawieniami i mam kilka wniosków - może komuś się przydadzą.

1. SDR z dekodera TV Vectra. Wyjście w dekoderze miałem ustawione na 1080i - plazma Panasa lepiej skalowała z takiego sygnału i obraz był na niej bardziej ostry niż przy sygnale 720p. Zupełnie zapomniałem o tym ustawieniu, a wczoraj gdy przełączyłem na 720p OLED wyświetlił bardziej ostry i bardziej naturalny obraz niż z 1080i (były lekkie rozmycia).
2. Ktoś wyżej mówił, że nie ma nieaktywnych niektórych opcji w ustawieniach na HDR. OK, ale sprawdź jaki masz sygnał wejściowy na HDR. Netflix, w pakiecie HDR podaje Dolby Vision i na tym sygnale jest kilka blokad (m.in. Poziom czerni, co przy ustawieniach było kluczowe do otrzymania lepszego obrazu). Przy sygnale HDR10 (np.Amazon Prime) większość tych opcji jest aktywna.
3. Biorąc pod uwagę ograniczenia wynikające z nieaktywnych opcji w HDR10 lub/i Dolby Vision eksperymentowałem z ustawieniami i udało się ustawić lepszy (ale ciągle nie do końca satysfakcjonujący) obraz zmieniając nastawy dynamicznego kontrastu lub/i jasności maksymalnej. Odbiega to od zalecanych ustawień na tych trybach, ale przynajmniej daje lepszy obraz.
4. @luki84, dzięki za info po kalibracji. Zakładam, że kalibracja nie miała na to wpływu, ale czy po kalibracji coś się zmieniło jeżeli chodzi o paski na środku i w poprzek ekranu? Czekamy na info po jakimś czasie, jak się przyzwyczaisz, bo rozumiem, że na teraz "jest efekt wow" :)
5. Dla mnie przy nastawie Jasność max na najwyższą wartość, białe napisy na Netflixie czy Amazonie też tak walą po oczach, że trudno na to patrzeć nawet w oświetlonym pokoju, a co dopiero w ciemnym. Amazona Prime mam dosłownie 3 dni i nie kombinowałem jeszcze czy można to zmienić. Ale na oczo***ne napisy w Netflixie jest sposób, który oszczędza nasze oczy i OLEDa :) Trzeba zainstalować na telefonie apkę Netflixa, wejść w ustawienia konta, przeniesie nas do przeglądarki i tam w naszym koncie są ustawienia napisów. Można zmienić je na przezroczyste (zaznaczyć checkbox) i od tej chwili mamy lekko szare, półprzezroczyste napisy (tak, napisy, nie tylko tło napisów). Troszkę trzeba się przyzwyczaić do takiego efektu, ale ogólnie bardzo przyjemnie i niemęcząco dla oczu się to ogląda.
5. Jeszcze musze ogarnąć, czemu Denon po ARC czyta z LG tylko stereo, ale obawiam się, że to dlatego, że Netflix ma dźwięk w Atmosie, a mój model ampli nie ma tego kodeka. Ale czy wtedy nie powinien dekodować w zwykłym Dolby 5.1? Na Amazon Prime filmy są w 5.1, a też mam tylko stereo. Gdyby to była kwestia Atmosa to średnio mi się teraz uśmiecha jeszcze wymiana ampli - to już wolę pokombinować z innym połączeniem tv z ampli. Jest tu jakiś spec od kabli audio, ARC, Atmosa, ewentualnie Denona itd?
 
Ostatnia edycja:

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Widzę, że wątek się rozwinął :)

5. Dla mnie przy nastawie Jasność max na najwyższą wartość, białe napisy na Netflixie czy Amazonie też tak walą po oczach, że trudno na to patrzeć nawet w oświetlonym pokoju, a co dopiero w ciemnym. Amazona Prime mam dosłownie 3 dni i nie kombinowałem jeszcze czy można to zmienić. Ale na oczo***ne napisy w Netflixie jest sposób, który oszczędza nasze oczy i OLEDa :) Trzeba zainstalować na telefonie apkę Netflixa, wejść w ustawienia konta, przeniesie nas do przeglądarki i tam w naszym koncie są ustawienia napisów. Można zmienić je na przezroczyste (zaznaczyć checkbox) i od tej chwili mamy lekko szare, półprzezroczyste napisy (tak, napisy, nie tylko tło napisów). Troszkę trzeba się przyzwyczaić do takiego efektu, ale ogólnie bardzo przyjemnie i niemęcząco dla oczu się to ogląda.


W Prime Video na swoim koncie możesz też zmienić ustawienia napisów.
 

maderos

Member
Bez reklam
Widzę, że wątek się rozwinął :)

Wczoraj znowu usiadłem do walki z ustawieniami i mam kilka wniosków - może komuś się przydadzą.

1. SDR z dekodera TV Vectra. Wyjście w dekoderze miałem ustawione na 1080i - plazma Panasa lepiej skalowała z takiego sygnału i obraz był na niej bardziej ostry niż przy sygnale 720p. Zupełnie zapomniałem o tym ustawieniu, a wczoraj gdy przełączyłem na 720p OLED wyświetlił bardziej ostry i bardziej naturalny obraz niż z 1080i (były lekkie rozmycia).

Nie próbowałeś przełączyć na 1080p?
 

luki82b

Member
Widzę, że wątek się rozwinął :)

4. @luki84, dzięki za info po kalibracji. Zakładam, że kalibracja nie miała na to wpływu, ale czy po kalibracji coś się zmieniło jeżeli chodzi o paski na środku i w poprzek ekranu? Czekamy na info po jakimś czasie, jak się przyzwyczaisz, bo rozumiem, że na teraz "jest efekt wow" :)
5. Dla mnie przy nastawie Jasność max na najwyższą wartość, białe napisy na Netflixie czy Amazonie też tak walą po oczach, że trudno na to patrzeć nawet w oświetlonym pokoju, a co dopiero w ciemnym. Amazona Prime mam dosłownie 3 dni i nie kombinowałem jeszcze czy można to zmienić. Ale na oczo***ne napisy w Netflixie jest sposób, który oszczędza nasze oczy i OLEDa :) Trzeba zainstalować na telefonie apkę Netflixa, wejść w ustawienia konta, przeniesie nas do przeglądarki i tam w naszym koncie są ustawienia napisów. Można zmienić je na przezroczyste (zaznaczyć checkbox) i od tej chwili mamy lekko szare, półprzezroczyste napisy (tak, napisy, nie tylko tło napisów). Troszkę trzeba się przyzwyczaić do takiego efektu, ale ogólnie bardzo przyjemnie i niemęcząco dla oczu się to ogląda.
5. Jeszcze musze ogarnąć, czemu Denon po ARC czyta z LG tylko stereo, ale obawiam się, że to dlatego, że Netflix ma dźwięk w Atmosie, a mój model ampli nie ma tego kodeka. Ale czy wtedy nie powinien dekodować w zwykłym Dolby 5.1? Na Amazon Prime filmy są w 5.1, a też mam tylko stereo. Gdyby to była kwestia Atmosa to średnio mi się teraz uśmiecha jeszcze wymiana ampli - to już wolę pokombinować z innym połączeniem tv z ampli. Jest tu jakiś spec od kabli audio, ARC, Atmosa, ewentualnie Denona itd?

Tak jest jeszcze efekt wow i trzeba trochę ochłonąć ;) Sprawdzę w domu z tym netflixem to co zaproponowałeś. Paski niestety dalej są widziane. Ja mam Denona s750 eArc podłączony i dźwięk jest Ok w każdej z wybranych ścieżek. Włączyłem funkcje w Tv „passtrought” żeby poszedł DD+ bo z tym miałem tylko problem.
 

xanek

Klub HDTV.com.pl
VIP
Tak jest jeszcze efekt wow i trzeba trochę ochłonąć ;) Sprawdzę w domu z tym netflixem to co zaproponowałeś. Paski niestety dalej są widziane. Ja mam Denona s750 eArc podłączony i dźwięk jest Ok w każdej z wybranych ścieżek. Włączyłem funkcje w Tv „passtrought” żeby poszedł DD+ bo z tym miałem tylko problem.

A dasz rade zrobic zdjecie jak te paski wygladają ?
 
Do góry