Podłogowki do Marantz NR1506

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
wysokie od razu zwróciły uwagę, ale niestety bass tak samo tyle że w negatywnym sensie.
Dziwne. Jest tak jak pisał Henry. Bas jest w nich szybki i punktowy. Może co najwyżej nie tak konturowy.
Akurat w skali bezwzględnej wysokie są w nich najsłabszym punktem, relatywnie do reszty. Choć oczywiście zupełnie dobrze grające w swojej cenie.
Musiało być coś nie tak z akustyką i ustawieniem kolumn.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
No ja nie do końca się zgodzę. Oczywiście Rafa ma te kolumny u Siebie więc zna je lepiej, ale ja pamiętam je z odsłuchu z Henrym i jeszcze raz między czasie miałem z mini kontakt. Nadal uważam je za dobre kolumny. Fajne szeroka scena i głęboka (co nie jest łatwe), tworzą fajne tło i przestrzeń. Nie grają ofensywnie i tylko do przodu czego nie lubię. Lubię jak są smaczki, ale nie muszą być podane na twarz. Bas i tu własnie moim zdaniem nie jest demonem szybkości i konturu. A na pewno nie z każdą elektroniką. Kwestia też repertuaru. Zdarza im się przeciągnąć bas. Ma on w sobie trochę miękkości. Trochę to za sprawą "dmuchania" w podłogę. Ma to swoje zalety i wady. Czasem czuć pracę bassreflexu. Słyszałem tez kiedyś kolumny Chario i też to było słyszalne, ale jeszcze w większym stopniu. Dla porównania R700 mają bas bardziej twardy i szybszy. Co wcale nie oznacza lepszy. Znowu R700 nie mają tego klimatu co XT 8F. Kwestia preferencji. Tyle ode mnie.

aby to sprawdzić podpiąłem je pod Atoll IN100 - wynik: dźwięk zupełnie inny, czy lepszy? NIE
Bas schodził zdecydowanie niżej, wszystko było bardziej szczegółowe...jednak noga nie chodziła.
Dźwięk stał się o wiele bardziej analityczny niż ciepły, wysokie tony i bas po jakiś 15 minutach odsłuchu zaczęły drażnić niż cieszyć ze słuchania. Oczywiście kwestia gustu, ale o wiele bardziej podobał mi się ich dźwięk z Marantzem niż Atollem

A już myślałem, że mnie nic nie zdziwi :) . Atoll przegrał z "naleśnikiem" Marantz-a :)
 
Ostatnia edycja:

_Robox_

New member
Jeszcze kilka do kolekcji :)
Monitor Audio Silver 5 (bez polotu)
Dali Zensor 5 (fajny bass ale zbyt świszcząca góra)
Klipsch Reference R-26F (bez polotu)

Ostatecznie wybór był między Kef Q700 i Indiana Line Tesi 560 (jakkolwiek niedorzecznie to brzmi :p)
Każdą z kolumn słuchałem przez ok godzinę na tych samych utworach, pół godziny przerwy miedzy nimi obie są muzykalne ale........
Kef Q700 MIAŻDŻY Tesi, bass jest o kilka klas wyżej niż w Tesi, moim zdaniem Q700 jest wręcz stworzona do tego Marantza, słuchałem jej na wzmacniaczach w salonie różnych...ale co z tego skoro w połączeniu z Marantzem odsłuch dawał mi najwięcej radości, co z tego ze wzmacniaczem dźwięk był potężniejszy, jak to z Marantzem po prostu siedząc na fotelu nie chciałem wychodzić z pomieszczenia :D

Polecam każdemu posiadaczowi Marantzów sparować je z tymi Kefami, plusy takiego połączenia to bass (!!!!!, nie jakiś super potężny, ale za to mega przyjemny, bass w nich deklasował wszystko), szerokość sceny, szczegółowość, ciepło, melodyjność. Jak dla mnie wybór mogę uznać za zakończony - kolumny KUPIONE :)
 
Ostatnia edycja:

_Robox_

New member
Mogles porownac jeszcze do heco 900.
bass refleks to zło w moim przypadku :) bass z tych Kefów był nie do pobicia, wszystkie kolumny z bass refleksem powodowały że bass wydawał mi się mniej lub bardziej dudniący. Kolumny już u mnie stoją i nie zamierzam się ich pozbywać przez najbliższe kilka lat :grin:
 

_Robox_

New member
Heh miałem mieć te kolumny kilka lat, miałem kilka dni :/ Niestety akustyka pokoju je pokonała. Tak więc nadal szukam głośników pod mojego Marantza - czegoś z podobną charakterystyką do Kefów ale mniejszym basem...
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Czyli ,co kolumny Kef na handel ??

Może kolumny Pylon Audio ,co prawda kosztują mniej ale są na prawdę dobrze zestrojone
Jest jeszcze jedna opcja - zrezygnować z podłogówek i kupić kolumny podstawkowe ,tutaj nie będzie problemu z basem .Jeżeli dobrze dobierzesz głośniki to "przesiadka" z podłogówek będzie nawet lepsza
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Uuuu jak cie meczyl bass to Heco tez malo beda sie nadawac. Podstawkowe moga byc strzalem w 10.

U siebie w duzym salonie mialem przez pewien czas podlaczone satelitki jamo s60 to geba mi opadla jak takie male g moze grac.
Zobacz moze Focale takie jak ma Borixon.
 

Rafal7

Banned
Co???? Satelitki grały ze się dziwiłeś jak to gra?
Przecież z tych kolumienek nie ma basu tylko jakbyś walił deska o karton.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Tez w to nie wieze. Ale podlacz je pod fronty to zobaczysz. U mnie mam baaardzo duzy problem z basem strasznie dudni (na ampli panasonica, na marantzu 6009, i na denonie 1500) zarowno w Heco 1000 i Jamo S608.
Satelity poprostu basu nie maja..... brak tego dudnienia sprawilo ze lepiej slychac tony srednie i wysokie. Wiec sie zdziwilem jak takie malo gowno jak satelity jamo s60 moga grac.

Wiec jak kolega wyzej ma problem z dudniacym basem to tez poradze zastanowic sie nad dobrymi podstawkam.

Kapusta jak masz dobra akustyke to napewno heco 900 beda lepsze, ale podlacz te satelity pod fronty zobaczysz jak graja, przy cichej muzyce.


Ps.
Zreszta nie raz marudzilem wam ze musialem ampli 6009 rozkrecac na 80%, ampli panasonica to wywala overload bo nie daje rady, a wzmak denon 1500 rozkrecam do 11 a nawet 12 godziny. Wiec se wyobraz jaki jest wtedy bass....... samo buczenie.
Ale juz w mojej salce kinowej gdzie jest maly pokoik z lepsza akustyka to juz inna bajka.... tam nawet ampli panasonic daje rade i ani razu nie rozkrecilem go do overload.
 
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
bas basem ,ale jest dużo zacnych(drogich) monitorów ,które swoja pracę na serio rozpoczynają gdzieś w okolicy 80-100hz ,więc osoby "nie przyzwyczajone" słyszą bas jakby ktoś walił deską w karton, albo kopał lakierkiem w wersalkę :)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Kolumny które na 100% nie będą dudnić to Monitor Audio MR4 ,miałem je kiedyś i nawet gdy były praktycznie dosunięte do tylnej ściany to nie dudniły .W ogóle zmusić do dudnienia te kolumny jest trudno - oczywiście przy takim ustawieniu "siada" stereofonia .Przekaz tych kolumn jest bardzo żywy ,pewne problemy sprawia średnica, która jest nadmierne podgrzana ,więc nie są to kolumny dla miłośników "romantycznego brzmienia"

Powtórzę to co w poprzednim poście dobrym wyborem mogą być kolumny Pylon Audio np.Pearl 25 które są niemal bliźniaczą konstrukcją MA MR4 z tym że bezpieczniej zestrojone ,teraz na te kolumny jest promocja
Ewentualnie podstawkowce w rodzaju Magnat Quantum 673 ,JBL Studio 230 do tego podstawki np.Atacama Audio ok.500zł w sumie wyjdzie mniej więcej tyle co za podłogówki

Z drugiej strony z całym szacunkiem , ale Marantz 1506 nie jest jakimś trudnym ani wybitnym klockiem aby trzeba było się nadmiernie wysilać z doborem kolumn
 

_Robox_

New member
Kolumny które na 100% nie będą dudnić to Monitor Audio MR4 ,miałem je kiedyś i nawet gdy były praktycznie dosunięte do tylnej ściany to nie dudniły .W ogóle zmusić do dudnienia te kolumny jest trudno - oczywiście przy takim ustawieniu "siada" stereofonia .Przekaz tych kolumn jest bardzo żywy ,pewne problemy sprawia średnica, która jest nadmierne podgrzana ,więc nie są to kolumny dla miłośników "romantycznego brzmienia"

Powtórzę to co w poprzednim poście dobrym wyborem mogą być kolumny Pylon Audio np.Pearl 25 które są niemal bliźniaczą konstrukcją MA MR4 z tym że bezpieczniej zestrojone ,teraz na te kolumny jest promocja
Ewentualnie podstawkowce w rodzaju Magnat Quantum 673 ,JBL Studio 230 do tego podstawki np.Atacama Audio ok.500zł w sumie wyjdzie mniej więcej tyle co za podłogówki

Z drugiej strony z całym szacunkiem , ale Marantz 1506 nie jest jakimś trudnym ani wybitnym klockiem aby trzeba było się nadmiernie wysilać z doborem kolumn

spróbuję z tymi Pylonami Pearl, na razie słuchałem Pylon Audio Saphire 25 z moim Marantzem i grało to słabo. Monitor Audio MR4 - trzeba będzie spróbować (słuchałem Bronze i Silver - oba brzmiały słabo), no chyba że faktycznie trzeba będzie się zwrócić w stronę podstawek (na chwilę obecną mocno zastanawiam się nad takim rozwiązaniem). Co do tego że ten Marantz nie jest mocnym klockiem - pewnie nie jest, ale mi odpowiada wizualnie i funkcje ampli bardzo mi w nim pasują :) Kolumny chcę po prostu dobrać takie, których dźwięk da mi dużo lepszy efekt niż dźwięk na starych (a na razie tylko na Kefach to odczułem)
 

abdul0412

New member
Bez reklam
Odczucia odnosnie MA Bronze 6 miałem dokladnie takie same jak ty.
MA Silver juz troche lepiej ale nadal troche im brakowało aby mnie przekonały do siebie.

pzdr
 

_Robox_

New member
Witam ponownie :)
Kolejne odsłuchy za mną, kilkanaście kolumn w tym kilka odsłuchanych w domu. W kategorii kolumn do ok 12000 zł bezapelacyjnie w idealnych warunkach odsłuchowych najbardziej pasuje mi KEF Q700, niestety dudniący w moim salonie :( Próbowałem inne podłogówki Monitory Audio Silver 6 też, nowy Indiana 560 MK2 też, monitory (w tym KEF Q300, no po prostu lubię brzmienie tej serii KEF :)) Wszystko w moim salonie brzmiało SŁABO (albo dudnienie, albo kompletny brak basu).

Ostatecznie w desperacji...bez odsłuchu (bo nie mogłem ich nigdzie odsłuchać) kupiłem...KEF Q500. I panowie i panie TO BYŁ STRZAŁ W 10!
Brzmienie bardzo podobne do Q700, ze zdecydowanie mniejszym basem...jeżeli ustawiłem je na środku salonu i wysunąłem sofę (czyli ustawienie w salonie w którym najlepiej grały Q700) środek, góra, sterefonia - to samo co Q700, ale bas...zdecydowanie go brakowało.
Sytuacja jednak się zmieniła kiedy postawiłem je pod ścianę (20 cm od ściany) i sofę pod ścianę. Bas oczywiście się zwiększył ale bez mulenia!! Tym samym znalazłem złoty środek - KEF Q500 :) W ustawieniu pod ścianą i sofa pod ścianą grają trochę gorzej niż Q700 w ustawieniu optymalnym, ale jednak w salonie trzeba też żyć :)
 

_Robox_

New member
Temat można zamknąć - ostatecznie pozbyłem się tego amplitunera.

Dopiero połączenie Kef Q500, Marantz PM7005 i kable Albedo Blue (żadne inne do 2k nawet nie zwilżyły się kontrolą basu) zaspokoiły w 100% moje potrzeby
 
Do góry