Początek problemów z HDMI w Onkyo 616?

krzysiek__m

New member
Niedawno zakupiłem Onkyo 616 (podziękowania dla Blackninja).
Wczoraj wystąpił następujący problem. Amplituner po przełączeniu na wejście HDMI do którego jest podłączony Media Box HD UPC pokazywał na wyświetlaczu mrugający napis HDMI, który po chwili znikał. Obrazu brak. W trakcie prób z różnymi kablami zmian nie zauważyłem. Czasami pojawiał się sam dźwięk lub obraz i dźwięk, który po kilku sekundach znikał.
Wyłączanie z prądu obydwu urządzeń nie pomagało. Media Box podłączony bezpośrednio do telewizora działał bez problemu.
Po chyba godzinie różnych prób i powrocie do wyjściowego połączenia kabli nagle wszystko zaczęło działać.
Czy tak zaczynają się słynne problemy z HDMI w Onkyo 616? ......... Oprogramowanie najnowsze (1161-0108-0400)
 

krzysiekkortus

New member
Przy najnowszym oprogramowaniu nie powinny dziać się takie klocki. Od tej reguły są pewne wyjątki :evil: niestety. Z tego co do tej pory udało mi się przetestować to problemów raczej nie ma przy włączonym ampli. Mogą się pojawić przy wyłączonym ampli i załączonym HDMI THRU. Tu problemem mogą być głównie dekodery sat lub kablówek z uwagi na zastosowane zabezpieczenia na wyjściu HDMI. Z tej oto przyczyny część dekoderów (tak zalecają producenci) powinna być podłączana bezpośrednio HDMI do urządzenia wyjściowego (np. TV). Z przetestowanych przeze mnie połączeń odnotowałem:
1. Dekoder C+ Pace PVR HD (500GB) - duże problemy z przekazem THRU - bez problemów przy włączonym ampli.
2. Ferguson 8900 HD - bez problemów
3. NBOX (TNK) - bez problemów
4. Mediabox NC+ - bez problemów
5. Box+ NC+ - bez problemów
6. VU+ Solo2 - bez problemów + możliwość załączania po HDMI innych urządzeń w zadanej kolejności

Jak macie inne doświadczenia z dekoderami i Onkyo 616 to uzupełniajcie listę. Przyda się "nowym" użytkownikom ONKYO z tej serii.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A czy kolejność włączania urządzeń ma znaczenie? Próbowałeś najpierw odpalic dekoder a później ampli? Ja bym się nie pierdzielił tylko podpiął dekoder bezpośrednio pod TV a optykiem pod ampli. Ja tak mam z dekoderem N-ki i śmiga bez problemu.
 

bagiennik

New member
Bez reklam
To POWINNO po prostu działać...
Ale czasem dwa urządzenia sie "nie dogadują" i sa takie problemy...

Podłącz tak jak pisze krzysiek, albo pomyśl nad zmianą dekodera.
Chociaż widzę że sporo problemów w tych ostatnich modelach Onkyo, musiałeś chyba się z tym liczyć :>
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
mój odtwarzacz nie dogadywał się kompletnie ze starym tv samsunga, z obecnym wszystko śmiga:), więc coś jest z tym niedogadywaniem się urządzeń:p
 

duzy213

Member
u mnie czasami po włączeniu tv i dekodera przy wyłączonym amplitunerze mam tylko dźwięk a obrazu brak , pomaga włączenie i wyłączenie amplitunera...
 

krzysiek__m

New member
Chyba zdiagnozowałem problem. Wina leży po stronie drugiego telewizora podłączonego do drugiego wyjścia. Najprawdopodobniej winny jest długi kabel. Co ciekawe błąd w połączeniu drugiego wyjścia skutkuje brakiem obrazu na obydwu. Po przełączeniu w ustawieniach wyjścia jedynie na main wszystko jest ok. Problem występuje nawet wtedy kiedy telewizor jest wyłączony.

Pytanie do blackninja: Z ostrożności i złych doświadczeniach z kablami przed HDMI wyłączam urządzenia (przynajmniej do trybu standby). Jednak z tego co widzę standard HDMI przewiduje tzw. hot plug. Ostrzeżenie było oparte o doświadczenia, czy zalecenia producentów?
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Ostrzeżenie zasłyszane z serwisu :) czasem hotplug się nie sprawdza, choć muszę przyznać, że mi się nie udało uwalić HDMI.
 

Arek

Member
Chyba zdiagnozowałem problem. Wina leży po stronie drugiego telewizora podłączonego do drugiego wyjścia. Najprawdopodobniej winny jest długi kabel. Co ciekawe błąd w połączeniu drugiego wyjścia skutkuje brakiem obrazu na obydwu. Po przełączeniu w ustawieniach wyjścia jedynie na main wszystko jest ok. Problem występuje nawet wtedy kiedy telewizor jest wyłączony.

To mnie trochę zaniepokoiłeś, bo przymierzam się do zakupu 616ki właśnie z powodu 2x hdmi OUT, posiadam plazmę i projektor który jest połączony 15m kablem HDMI, co prawda nie byle jakim bo MRS 1.4 (250 zł) niemniej takie opinie , szczególnie po aktualizacji stawiają zakup pod znakiem zapytania. Krzysiek, a jakiego Ty używasz kabla i jakiej długości?

Przy okazji mam też pytanie do szczęśliwych posiadaczy onkyo 616, którzy korzystają na bieżąco z dwóch wyjść HDMI - czy ostatnia aktualizacja + przyzwoite kable dały poprawę ? Wiem, że wielu z Was nie ma problemów z tym ampli, ale ciekawi mnie czy korzystacie z dwóch hdmi out.

A gdyby ktoś korzystał z takiego połączenia jak ja + turborekorder N + PS3 + Mbox to już w ogóle byłoby miodzio , jeśli gra i buczy of course :wink:
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
A czy kolejność włączania urządzeń ma znaczenie? Próbowałeś najpierw odpalic dekoder a później ampli? Ja bym się nie pierdzielił tylko podpiął dekoder bezpośrednio pod TV a optykiem pod ampli. Ja tak mam z dekoderem N-ki i śmiga bez problemu.
Dokladnie tak jak kolega pisze ja tak samo zrobie jak juz sprzecik bede mial tylko ze dzwiek kolaksjalnym puszcze ..... i po diabla sie denerwowac ze raz bedzie chodzic innym razem nie a do tego 24/h ciagnie okolo 20 W ... niestety dekodery takie sa jakie sa i z jednym sprzetem bedzie chodzic a z innym z problemami... i to nie jest tak ze tylko jest to problem przy onkyo , u znajomych w denonie tez bywa ten problem i generalnie wszyscy znajomi juz sie nei bawia i maja podlaczone tak jak napisalem ja czy tez kolega Krzysiek i jest po problemie. Onkyo tylko ma te "wade" ze potrzebuje dobrych kabli hdmi a nie jakis po 30 zl... od Chinczyka z jakiegos sklepu internetowego co jeszcze do konca nie wie ktos co sprzedaje... i druga "wada" to ze amplitunery onkyo potrzebuja duzo powietrza nie lubia byc stawiane gdzies w jakis szafkach zamknietych....
Kolego Arek ty dales te 250 zl za kabel hdmi za 15 m? I uwazasz ze to jest przyzwoity kabel? Tylko bez obrazy kolego, pisze bo nie wiem czy zrozumialem ciebie... Pozdro
 
Ostatnia edycja:

norad

New member
Zgadzam się w zupełności. Też miałem podobne problemy z ampli Yamahy i dekoderem kablówki Technisat. Podpięcie optykiem rozwiązuje całkowicie te problemy. Całe szczęście/nieszczęście pewnie w kablówkach szybko dźwięku w DTS HD nie zobaczymy więc i różnicy w jakości dźwięku w porównaniu do HDMI nie będzie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

hans2

Banned
w denonach jest ponoć to samo. swoją drogą trochę to śmieszne bo tv sobie z tym radzą bez kwiknięcia a ampli potrafią być wybredne jesli chodzi o kable i dekodery.
 

Arek

Member
Onkyo tylko ma te "wade" ze potrzebuje dobrych kabli hdmi a nie jakis po 30 zl... od Chinczyka z jakiegos sklepu internetowego co jeszcze do konca nie wie ktos co sprzedaje... i druga "wada" to ze amplitunery onkyo potrzebuja duzo powietrza nie lubia byc stawiane gdzies w jakis szafkach zamknietych....
Kolego Arek ty dales te 250 zl za kabel hdmi za 15 m? I uwazasz ze to jest przyzwoity kabel? Tylko bez obrazy kolego, pisze bo nie wiem czy zrozumialem ciebie... Pozdro

Nie strasz, tzn że taki kabel MRS za 250 złociszy to za słabo dla ONKYO? Na forach wszyscy piszą że kable no name dodawane do odtwarzaczy multimedialnych czy boxów sat się nie nadają, ale już pierwsze w miarę przyzwoite i owszem. To ile one mają kosztować - tysiaka ? :roll: Serio pytam, bo będę potrzebował pewnie z 5 ciu kabli hdmi, wówczas kable przewyższą koszt nowego ampli...

A co do grzania, mój obecny onkyo 505 jest tylko lekko ciepły, czy to oznacza , że 616 będzie potrzebować dużo więcej powietrza? Czy wytrzyma taki sprzęt ustawienie - ampli, na nim odtwarzacz DVD i na nim centralny ? :mrgreen: Pytam, bo właśnie małą mam szafkę pod ampli (ale otwartą)
 

jurass

Banned
Jeśli twój odtwarzacz DVD i centralny mają w wymaganiach instalacyjnych zapewnienie im podgrzewania, a ampli zablokowanie wentylacji, to jest to bardzo dobre ustawienie. Aczkolwiek zwykły sprzęt tego typu wymaga czegoś wręcz przeciwnego, poniewaz może się to niekorzystnie odbić przynajmniej na jego żywotności.

Co do kabli, to nie wiem co to jest MRS, ale 10 m HDMI średniej serii Hama za ok 160 zł nie chciał współpracowac z moją Yamahą i poszedł do kosza. Prolink Futura za ok. 300 zł spisuje się dobrze.
Przy krótkich kablach (ok. 1,5 m) myślę, że problem jest znacznie mniejszy i pewno marketowe kable mogą też działać, chyba że Onkyo ma większe wymagania co do siły sygnału, ale ja dla bezpieczeństwa i spokojnego snu używam czegoś trochę porządniejszego i cenowo rozsądnego jak np. wspomniana Futura czy Profigold.
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
Nie strasz, tzn że taki kabel MRS za 250 złociszy to za słabo dla ONKYO? Na forach wszyscy piszą że kable no name dodawane do odtwarzaczy multimedialnych czy boxów sat się nie nadają, ale już pierwsze w miarę przyzwoite i owszem. To ile one mają kosztować - tysiaka ? :roll: Serio pytam, bo będę potrzebował pewnie z 5 ciu kabli hdmi, wówczas kable przewyższą koszt nowego ampli...

A co do grzania, mój obecny onkyo 505 jest tylko lekko ciepły, czy to oznacza , że 616 będzie potrzebować dużo więcej powietrza? Czy wytrzyma taki sprzęt ustawienie - ampli, na nim odtwarzacz DVD i na nim centralny ? :mrgreen: Pytam, bo właśnie małą mam szafkę pod ampli (ale otwartą)

No wiesz lolek za króciutkie HDMI potrafi dać prawie 600zł hehe:p
 

krzysiekkortus

New member
616-stka nieco się grzeje. Zależy jaki masz odtwarzacz DVD. U mnie stoi to jedno na drugim (DVD na Ampli ;) ) i nie ma problemu bo odtwarzacz jest dość płytki i nie specjalnie przysłania wyloty powietrza z ampli (ale i tak rozważam rozstawienie tego zestawu). Mam podpięty TV (HDMI 1.5 m) i 15m HDMI do projektora. Wszystko działa OK. Kabel do projektora nie był jakoś specjalnie drogi bo chyba ok 200zło ile dobrze pamiętam.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Nie strasz, tzn że taki kabel MRS za 250 złociszy to za słabo dla ONKYO? Na forach wszyscy piszą że kable no name dodawane do odtwarzaczy multimedialnych czy boxów sat się nie nadają, ale już pierwsze w miarę przyzwoite i owszem. To ile one mają kosztować - tysiaka ? :roll: Serio pytam, bo będę potrzebował pewnie z 5 ciu kabli hdmi, wówczas kable przewyższą koszt nowego ampli...

A co do grzania, mój obecny onkyo 505 jest tylko lekko ciepły, czy to oznacza , że 616 będzie potrzebować dużo więcej powietrza? Czy wytrzyma taki sprzęt ustawienie - ampli, na nim odtwarzacz DVD i na nim centralny ? :mrgreen: Pytam, bo właśnie małą mam szafkę pod ampli (ale otwartą)

Kolego odpowiem ci w taki sposob tylko po pierwsze zeby nie wyszlo ze jestem jakis buc lub ktos kto sie chwali ( bo nie mam takich intencji ) i nie cenie ludzi po tym co maja tylko jacy sa... po drugie zeby nie wyszlo ze mam sie za lepszego... bo takim samym jestem czlowiekiem jak i ty nic nas nie rozni :) i nie ma znaczenia co kto posiada tylko chodzi zeby w miare doradzic komus tutaj na forum... powiem w ten sposob ja nie znam nawet tych kabli co ty masz i patrzac ile kosztuja za ile metrow to ja bym takich kabli nie kupil czy teraz czy nawet wczesniej jak powiedzmy mniej bylo mnie stac na pewne rzeczy niz obecnie... bo najzwyczajniej swiecie balbym sie a na pewno juz nie do onkyo bo chyba jest to najbardziej podatna firma jesli chodzi o jakosc jesli chodzi o kable hdmi. Pytales sie jak dobrze pamietam kto jakie ma kable ; wiec ja ci napisze w ten sposob : kabel hdmi od amplitunera do tv mam audioquesta chocolate 2m, kabel od ampltunera do bluray mam qed 0.5m seria reference i kabel od dekodera do tv 1.5m. mam van den hula the flat ( cen nie bede pisal bo nie o to chodzi ) mozesz sobie sprawdzic w necie ile kosztuja.... ale ja nigdy bym nie napisal ze to sa jakies super hiper kable pomimo ze swoje kosztuja ja je nazywam dobrymi kablami....a ty napisales tak o kablach jakby to byly niezle conajmniej kable i tylko o to mi chodzilo.... rozumiesz? Uwazam ze trzeba odpwoiednio uzywac slow do oceniania inaczej bedzie jak na innym watku ze dany tv jest porownywalny do bugatti veyrona itp....:) kolega wyzej napisal ja z tych normalnych kabli bardzo cenie bandrige serie profigold i na pewno sa to kable ktore na spokojnie onkyo przyjmie bez zadnych obaw a nie ksoztuja tyle co wspomniane przeze mnie wyzej kable a na pewno sie sprawdza w tanszym kinie domowym na 100%. czy tez i drozszym bo tam tez sa wysokie modele i swoje rowniez kosztuja...
A czesc ludzi moze ci napisac ze w wogole nie ma znaczenia kabel hdmi i taki za 50 zl zagra czy wyswietli obraz dokaldnie taki sam jak kabel za 500 zl - tylko wiec jedno ze zyjemy w Polsce i 8-9 ludzi na 10 powie tak bo najzwyczajniej swiecie nie stac go na taki czy inny kabel czy generalnie na cos tam... bo niestety tacy Polacy sa ( nie chce przykaldow podawac bo szkoda czasu i nie bedzie na temat ) A wybor nalezy do Ciebie... A propo juz samego usytuowania to ja tylko napisze tyle ze jesli bedziesz mial schowany amplituner i ci strzeli ze tak sie wyraze to EIC ma sposb na to ze sprawdza czy to nie bylo zwiazane z umiejscownieniem i wiem to z pierwszej reki - reszte sie domysl :) Onkyo lubi duzo miejsca w wokol siebie taki jego minus niestety.... i wiadomo ze im mocniejszy to wiaze sie z tym, ze tego powietrza do wentylacji potrzebuje wiecej...
Kolega Hans pisal ze podobno denony tez sa uczulone na kable hdmi ja napisze nie podobno a na pewno bo tez czytalem i mam w pracy znajomych co chwalili sie ze maja denona i moga kupic na bazarze kabel hdmi za przyslowiowe 50 zl i bedzie chodzil i chodzil do czasu kiedy podlaczyli do sprzetu a pozniej wyladowal w koszu...I ostatnia sprawa kolego Arku mowi sie choc sa rozne szkoly ze na kable powinno sie wydac okolo 10-15 % kwoty jaka sie wydalo na cale kino domowe lub jak ktos ma stereo....ja wydalem juz na kable ponad 7 tys plus jeszcze musze poszukac kabla do bi-ampingu ( o ile on sie sprawdzi i zauwaze taka roznice zeby wydac na kable pwoiedzmy okolo 1500 zl ) a sa ludzie tutaj tacy co za te kwote maja kabel jedynie do kolumn podlogowych wiec widzisz jak to jest co dla jednego wydaje sie duzo, dla drugiego normalnie, a dla trzeciego ze taka kwota to jest smieszna... ty musisz zrobic tak zeby sie nie wyzylowac ale nie mozna kupic dziadostwa bo pozniej dwa razy bedziesz placil... ja sobie sam do siebie mowie"biednego nie stac zeby kupic dziadostwo :)" A i pamietaj ze oprocz kina domowego czy stereo jest wiele pieknych rzeczy na tym swiecie co warto zobaczyc i nie mozna wszystkiego wydawac na kino domowe nawet jesli sie to bardzo lubi tak jak ja czy inne osoby ktore tutaj pisza i doradzaja.
Pozdrawiam i mam nadzieje ze choc troszke pomoglem..
 

Arek

Member
....ja wydalem juz na kable ponad 7 tys plus jeszcze musze poszukac kabla do bi-ampingu pwoiedzmy okolo 1500 zl ) a sa ludzie tutaj tacy co za te kwote maja kabel jedynie do kolumn podlogowych

O rzesz w mordę :shock:

Gdybym nie miał kiedyś hopla na punkcie fotografii, i nie kupował pierwszych lustrzanek FullFrame oraz szkieł 1.4 i 1.2 to bym Cię nie zrozumiał :mrgreen: A tak wiem doskonale o czym piszesz hehe

Dzięki za obszernego posta, lubię Onkyo i odrobinę hazardu więc co tam, kupię i się zobaczy czy te moje budżetowe kable dadzą radę, nie omieszkam się tym podzielić z Wami, bo się domyślam że jest więcej takich jak ja :wink:
 

FFooXX5

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dla tego zawsze lepiej zapytać się ile ten ktoś chcę przeznaczyć kaski i na ile może się ewentualnie wyżyłować w miarę rozsądku. Podawanie od razu sumy bardzo solidnej może zbić nie jednego z tropu hehe :)
 
Do góry