Pobór prądu nowych technologii.

yorg5

New member
Krótka odpowiedź na offtop'a - zrezygnowałem z papierowej faktury -> gazetki reklamowej nie przysyłają ;)

Widzę, że pobór prądu jest dość ciekawą sprawą - patrzę na test z tabeli i w zasadzie to co model to ma inaczej, nie jest to liniowy wzrost wraz z przekątną ekranu. :/
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

ivf

New member
heh, w końcu ich (erę) przeczekałem :D 10 minut co miesiąc w zamian za rezygnację z papierowej faktury to wg mnie dobre posunięcie (w końcu) ze strony ery..

wracając do tematu - najważniejsze, że w nowszysch modelach widać spadek zapotrzebowania na energię (ten realny czyli średnie zużycie). szkoda tylo, że w niektórych modelach plazm odbywa się to częściowo kosztem jakości bieli..
 

bovima

New member
dnc napisał:
... Dlatego zamiast PC-tów z 500W zasilaczami kupować powinniśmy laptopy, które pobierają ok. 100W mocy. To 5 razy mniej. Zanim kupisz plazmę 300 W sprawdź czy nie lepiej zostać czy swoim starym, ale oszczędnym 20'' CRT. Zawsze jest jakieś wyjście. Można oszczędzać i żyć "on the edge", albo być pragmatykiem i tam gdzie się da oszczędzać (np. wyłączać nieużywane odbiorniki prądu i światła) a na co dzień używać wszystkiego normalnie...

Nie mierzyłem co prawda poboru mocy przez laptop, ale podłączony przez miernik mocy (nie amperomierz) komputer stacjonarny (Core2Duo 1.8 GHz, 2xHDD 250 i 750 GB, monitor LCD 19' 4:3, minimalistyczna para głośniczków, aktywny - z własnym zasilaczem - hub USB, 2x karta sieciowa: dla domowej sieci bezprzewodowej i dla bezprzewodowej łączności z Internetem) pobierał ok. 130 W (bez monitora ok 95 W) mocy czynnej. Współczynnik mocy to zaledwie 0,45. I za tyle płacimy. Pobór mocy wyliczony z pomiarów napięcia i natężenia wynióśby ponad dwa razy więcej.
Wniosek: próbując coś zmierzyć róbmy to z pełną świadomością, że dla prądu przemiennego P = I x U x cos(fi). Sam pomiar napięcia i natężenia jest niezły dla żarówki czy żelazka ale nie dla nowoczesnej elektroniki.
 

ivf

New member
trzeba przyznać, że masz oszczędny komputer jak na dzisiejsze realia ;)

sam mam podobny - procesor (core2duo 3,2GHz) 65W, karta graficzna (GeForce 8600GT) około 45W - to najczęściej 2 najbardziej prądożerne elementy PC-ta. uogulniając, jeśli ktoś ma phenoma czy quada to sam taki procek pożre około 90-100W, do tego karty graficzne (dzisiejsze) pożerają od 40 do 180W i jeśli nie mają rozdzielnych trybów pracy 2D/3D to oznacza, że zawsze pracują pełną mocą. mam nadzieję jednak, że dziś to już rzadkość i te najbardziej prądożerne karty potrafią zwalniać gdy nie potrzeba ich pełnej mocy..

mój zestaw działa właśnie w ten sposób - gdy nie gram w grę, a korzystam np jedynie z edytora tekstów czy internetu, procesor pracuje w wolniejszym trybie czyli zużywa około 40-45W, karta graficzna też jest w trybie niskiej wydajności czyli łącznie mój zestaw być może zużywa podobnie do wspomnianych 95W ;)
nawet jak załączę jakąś grę to szczytowym zużyciem mojego procesora i karty będzie około 110W, do tego około 20-30W peryferii, które aktualnie będą wykorzystywane czyli max to 140W (mam mało wydajną kartę graficzną, bez wiatraka).
podczas oglądania filmów HD (a o to tu głównie chodzi) będzie nawet mniej bo procesor przełączy się w tryb maksymalnej wydajności, ale karta graficzna nadal będzie pracować w wolniejszym (mniej prądożernym) trybie.

nie mam miernika, ale z powyższych założeń (a raczej specyfikacji podawanych przez producentów) można spokojnie założyć, że mój komp podczas odtwarzania filmów pobiera około 110-120W prądu (nie wliczając wyłączonego w tym czasie monitora - ten pożarłby kolejne bodajże około 45W - mój 19" 4:3)

inna sprawa - ten komputer chodzi prawie 24h na dobę, w trybie najbardziej oszczędnym czyli zużywa około 100W; jeśli więc uruchamiam na nim film HD, dokładam zaledwie tyle ile wymaga procesor do maksymalnej pracy - powiedzmy około 20W - z tego wychodzi, że mój komputer na potrzeby obejrzenia jednego filmu HD zużywa tylko (20W x średnio 2h filmu) około 0,4kWh hehehe

tak sobie tylko teoretyzuję ;) co niektórym być może pozwoli to jednak spojrzeć nieco inaczej na własny sprzęt.. (oczywiście trzeba jeszcze pamiętać o dźwięku i telewizorze)
 

airbites

New member
A mój nowy komuter, monitor, głośniki i drukarka wielofunkcyjna i no modem pobierają ok 130-140W a stary 5 letni około 100W.

A telewizor Samsung 32 Calowy LCD przy fabrycznym ustawieniu rzeczywisty pobór 80-90W.
 

dinar

New member
Samsung A656 - pobór Watów.

Pomiar mierzony miernikiem ''velleman''
Są dwa parametry które zmieniają pobór prądu.TRYB -PODśWIETLENIE.

Tryb - standartowy ---dynamiczny -----film
podświet10-214--------- 10 - 214 W 10 - 214W
7 - 172 - -----------------7-165 ----7 - 172
5 - 155 ------------------ 5-149 ----5 - 154
3 - 137 ------------------ 3-130 ----3 - 136
1 - 120 - -----------------1-118 ----1 - 120
0 - 111 - -----------------0-110 ----0 - 111
Reszta jak kontrast,jasność,kolory itd.nie wpływają na pobór prądu.
Ja mam - standartowy,podświetlenie 5. Dotyczy 37'' cali.
 

ivf

New member
cały czas miałem świadomość, że podświetlanie wpływa na zużycie prądu (między innymi poprawia prądożerną biel), ale nie spodziewałem się tak dużego wpływu.. 10W na każdy punkcik podświetlenia.. albo inaczej - 10% minimalnego żużycia czyli 100% różnicy pomiędzy 0, a 10 :shock:
 

dinar

New member
Można ustawiać podświetlenie na 3-4 a zwiekszać jasność na 80-90.
Ważne jest włączenie DNIe.
 

ivf

New member
w ten sposób straci się szczegóły, a dodatkowo biel i tak nie będzie taka jaka być powinna. choć piszę na podstawie posiadanego modelu A451. ja mam podświetlenie 9 i innego moje oczy nie akceptują ;)

przy małych ilościach bieli nie widać zbytnio różnic, najlepiej jest wyświetlić sobie np jakąś stronę internetową z białym tłem lub choćby WORD'a, żeby była duża ilość bieli, wtedy widać różnice w skali podświetlenia..

były też takie reklamy bodajże axa - cała biała matryca z czerwonym krótkim napisem - też bardzo ładnie pokazywała różnice w podświetleniu..
 

wwwbbb

New member
dinar napisał:
Pomiar mierzony miernikiem ''velleman''
Są dwa parametry które zmieniają pobór prądu.TRYB -PODśWIETLENIE.

Tryb - standartowy ---dynamiczny -----film
podświet10-214--------- 10 - 214 W 10 - 214W
7 - 172 - -----------------7-165 ----7 - 172
5 - 155 ------------------ 5-149 ----5 - 154
3 - 137 ------------------ 3-130 ----3 - 136
1 - 120 - -----------------1-118 ----1 - 120
0 - 111 - -----------------0-110 ----0 - 111
Reszta jak kontrast,jasność,kolory itd.nie wpływają na pobór prądu.
Ja mam - standartowy,podświetlenie 5. Dotyczy 37'' cali.

A czy mierzyłeś pobór tego LCD na czuwaniu? Podobno pobiera 2W.ktos na tym forum zmierzył 25W.Mozesz to zweryfikować?
 

ivf

New member
a ktoś inny na tym forum niejednokrotnie przypominał, że zwykłe mierniki w trybie standby mierzą wartość prądu biernego, za który NIE PŁACIMY. prawdziwe wartości czuwania są podane przez producentów - najczęściej mieszczą się w przedziale 0,2 - 2W i tak jest rzeczywiście. ech..
 

dinar

New member
wwwbbb napisał:
A czy mierzyłeś pobór tego LCD na czuwaniu? Podobno pobiera 2W.ktos na tym forum zmierzył 25W.Mozesz to zweryfikować?
Czuwanie - 2W ale czujnik może mieć jakąmś tolerancję,Samsung podaje 1W.
 

dinar

New member
Ostatnio robiłem pomiar zużycia prądu w Watach u kolegi - Samsung 42 plazma i przy jego ustawieniach pobierał 270-320W czym jaśniejszy obraz to więcej[przy oglądaniu sportów zimowych,śnieg,pobiera najwięcej]
 

Gulgoi

New member
Pobór prądu można obniżyć przez wieksza miniaturyzajcje elementów(lub jak to woli przez mniejszy proces technologiczny) ale to dotyczy tylko elektroniki w TV. Matrycy to raczej nic nie da...cudów nie ma. Co nam da zminiaturyzowana elektronika na plazmie 50 cali - no właśnie minimalna oszczędność. Jedynym wyściem w przypadku oszczędności matrycy jest właśnie model który ma mniejszy pobór prądu bo elektronike to można zmiejszyć i będzie pobierac mniej prądu.

W komputerach sprawa wygląda lepiej nawet procesory wielerdzeniowe moga pobierac mało prądu jeśli użuwany jest tylko jeden rdzeń(bo np nic na nim nie robimy a działa sobie np torrent). Karty graficzne też mają oszczędność energi jeśli w danym momencie nie gramy to zmniejsza się taktowanie rdzenia oraz pamięci co prowadzi do spadku zużycia prądu. Oczywiście nie każdy procek oraz karta graficzna ma taka funkcję. Prawda jest taka ,że wszystko co jest bardzo wydajne będzie zawsze pobierać dużo prądu.
 
Do góry