Płyty antywibracyjne pod kolumny- warto?

katka10

New member
Witam Forumowiczów.
W ostatnim czasie powstał pomysł postawienia moich MA BX2 i sub'a na płytach granitowych.
Brakuje miejsca na standy.
Stąd moje pytanie czy warto? - odsyłam do galerii w stopce.

Po lekturze wielu postów na forach- opinie są róże- wielu chwali, ale tez wiele wątków dotyczy podłogówek, a nie podstawek.
Powodem poszukiwań jest sytuacją że jeżeli stoję bezpośrednio frontem do nich w odległości ok. 2m to dźwięk jest idealny jak dla mnie- harmoniczny we wszystkich pasmach, ale jeżeli juz odchylę się od osi to bas zanika.
Ktoś stosuje takie ustawienie monitorów na płytach, zaobserwował poprawę brzmienia?
Czy zastosowanie płyt ma sens?
Co do subwoofera to chciałbym zmniejszyć drgania podłogi .
Głośnik skierowany jest w podłogę i podczas seansu idąc do toalety słyszę rezonujące drzwiczki szafki w pomieszczeniu obok -wniosek- duża cześć fal idzie w podłogę ( panele ) .
Mam nadziej że płyta pomoże i tu rodzi się pytanie, czy płyta miała by stać na nóżkach czy leżeć bezpośrednio na panelach podklejona filcem.
Czy wielkość płyty ma znaczenie? Myslełem o zakupie płyt 35x35x3 gdyż będzie z niewielkim zapasem podstawa ma 32cm. Czy lepszy jest większy margines.
 

Bobby75

New member
Podepnę się pod wątek gdyż właśnie czekam na nowy subwoofer JBL Studio SUB 250P i choć ma on głośnik na froncie a nogi z tego co wiem gumowe to planowałem postawić go właśnie na takiej płycie aby uchronić go przed żoną latającą z odkurzaczem :) tak aby go zaraz nie obiła . Tu pytanie czy z racji tego że płyta jest zdecydowania gładsza od podłogi czy może nastąpić efekt przemieszczania się po jej powierzchni kolumny ? Czy w wypadku suba wystarczy sama płyta ( 3cm ) czy jeszcze powinna mieć nogi ( stożki kolce ) ?
 

DeeBass

New member
Bez reklam
Jak to w życiu bywa będą zwolennicy i przeciwnicy. Ja uważam, że nic nie daja prócz walorów estetycznych, mnie się podobają w szczególności jak mają fajny grawer z marką. Pod Twoje MA proponowałbym jednak standy i wyciągnąć je z półki do przodu, wokół meble i ciężko ustawić. Pomyśl może o jakimś przemeblowaniu...
 

myty

New member
Prócz walorów estetycznych (ja zamiast grawerki na marmurze mam wygrawerowane srebrne tabliczki z nazwą producenta) skutecznie zabezpieczaja przed rurą a szczególnie ssawka odkurzacza:)

pozdrawiam myty
 

3echo

Member
Bez reklam
katka10 Mam podobne ustawienie i podobny problem.Niestety jak Ty brak możliwości innego rozmieszczenia.
Dźwięk jak dla mnie jest lepszy jak siedzę w kuchni,a niżeli w pokoju w którym mam sprzęt.Chyba taka akustyka.Monitory podkleiłem małymi podkładkami,bo jak stały całą powierzchnią na blacie to wydawało mi się,że bardziej dudnią jak grają.Chyba przez ten"bass reflex"w półce :).Jest niewiele lepiej,ale lepiej.
Mam suba REL T5 w prawym kącie pokoju siedząc na przeciwko.Też myślalem o tym co Ty,ale nie wiem na ile takie rozwiązanie poprawi akustykę,dlatego moje zainteresowanie tematem.Czekam na jakieś rozwiązania jeśli takie by ktoś znalazł.
ZLLWhFu.jpg
[/IMG]
 
Ostatnia edycja:

katka10

New member
Ja pomijając "smaczek na nowego " mocnego suba to jestem zadowolony po zabiegach kosmetycznych- wysunąłem je możliwie najdalej odboków szafy i ścian - Bx dostały powietrza- i brzmienie znacząco sie poprawiło- juz do słuchania nie odpalam suba- nie widzę potrzeby. A srednice i góre korygują skosami...bo nie siedzę frontem do nich
 

Bipo

Active member
Bez reklam
katka10 Mam podobne ustawienie i podobny problem.Niestety jak Ty brak możliwości innego rozmieszczenia.
Dźwięk jak dla mnie jest lepszy jak siedzę w kuchni,a niżeli w pokoju w którym mam sprzęt.Chyba taka akustyka.Monitory podkleiłem małymi podkładkami,bo jak stały całą powierzchnią na blacie to wydawało mi się,że bardziej dudnią jak grają.Chyba przez ten"bass reflex"w półce :).Jest niewiele lepiej,ale lepiej.
Mam suba REL T5 w prawym kącie pokoju siedząc na przeciwko.Też myślalem o tym co Ty,ale nie wiem na ile takie rozwiązanie poprawi akustykę,dlatego moje zainteresowanie tematem.Czekam na jakieś rozwiązania jeśli takie by ktoś znalazł.
ZLLWhFu.jpg
[/IMG]

Masz mały fajny kącik wklej fotkę w dziale nasze zestawy bo coś cicho ostatnio...;-)
http://www.hdtv.com.pl/forum/nasze-zestawy-f199.html
:)
 

katka10

New member
Poszły bardziej do przodu - może nie wiele ale jakieś 5 cm cała komoda a różnica w brzmieniu znacząca- Wstawię zdjęcie.
 

katka10

New member
Koledzy czy stosował ktoś podstawy- nie z granitu, a ze stali polerowanej?? Bo mam możliwość wykorzystanie własnie takich płyt ciętych pod wymiar...
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Tyle, że stal raczej chyba nie jest odpowiednim materiałem. Głównym założeniem stosowania płyt granitowych jest eliminacja ewentualnych drgań. Stal chyba niezbyt będzie je niwelować...? Nie spotkałem się z takim przypadkiem.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Na podstawy antywibracyjne w zasadzie każdy materiał się nadaje pod warunkiem że będzie mieć dużą gęstość .Stal może być chociaż rzadko się spotyka takie rozwiązanie ,płyta musi mieć przynajmniej 1,5cm grubości

Optymalne wydają się rozwiązania typu "sandwich" ,czyli taka podstawa (platforma) składa się z dwóch -trzech warstw wykonana z różnych materiałów
 

katka10

New member
Na podstawy antywibracyjne w zasadzie każdy materiał się nadaje pod warunkiem że będzie mieć dużą gęstość .Stal może być chociaż rzadko się spotyka takie rozwiązanie ,płyta musi mieć przynajmniej 1,5cm grubości

Z tego co sprawdziłem to stal ma znacznie wyższą gęstość niż granit tym samym masę własną- to sprawdziłem. No własnie nigdzie wcześniej sie z tym nie spotkałem ale chce spróbować- grubość płyty to 20mm.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Tak się patrzę na Twoje zdjęcie ,duży ścisk na małej przestrzeni .Jeżeli jest możliwość dosuń lewą kolumnę do boku segmentu - aby mniej więc ej była taka odległość jak prawej kolumny od boku szafy
Możesz spróbować też dogiąć kolumny do środka aby nie były zupełnie na wprost - taka ciekawostka też mam kolumny MA ale podłogowe ,spróbowałem takiego ustawienia kiedy osie kolumn niemal się krzyżowały co zapewniło bardzo ciekawe efekty ,najlepiej pobawić się trochę z ustawieniem i wybrać optymalne ustawienie

W Twoim przypadku poprawę dźwięku (stereofonii) na pewno by zapewniło rozsuniecie kolumn gdyż ze zdjęcia wnioskuje, że na takie kolumny jest za mała baza stereo (tzn odległość jednej kolumny od drugiej) - niestety kolumny z boku ogranicza segment więc się nie da

Podejrzewam ,że używasz oryginalnych zworek (blaszek) wymień je najlepiej jak będą zrobione z tego samego kabla głośnikowego, na 100% poprawisz dźwięk

Na koniec jeszcze sprawa głośnika centralnego ,nie powinien leżeć na amplitunerze szczególnie jeżeli na górze są tam otwory wentylacyjne ponieważ zaburza to obieg powietrza ,może lepiej powiesić go na ścianie pod telewizorem
 
Ostatnia edycja:

3echo

Member
Bez reklam
...Podejrzewam ,że używasz oryginalnych zworek (blaszek) wymień je najlepiej jak będą zrobione z tego samego kabla głośnikowego, na 100% poprawisz dźwięk

....

Tego nie próbowałem,może faktycznie dźwięk się poprawi.

Ja właśnie tak jak pisze przemko77 starałem się mieć te fronty bardziej rozsunięte od siebie i mam je bardziej przy segmentach.Jakieś 80cm od siebie.A czy lepiej grają...napewno lepiej jak je wysunąłem do przodu.Co do ich skrzyżowania,to ja mam je prosto bo jak muza jest puszczona to rzadko siedzę w tym pokoju.
Ale jeszcze jestem w fazie testów.Sugestie mile widziane.:)
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Panowie idealnie by było postawić te kolumny na podstawka, ale pewnie wiązałoby się to z przemeblowaniem :)
 

katka10

New member
Tak się patrzę na Twoje zdjęcie ,duży ścisk na małej przestrzeni .Jeżeli jest możliwość dosuń lewą kolumnę do boku segmentu - aby mniej więc ej była taka odległość jak prawej kolumny od boku szafy
Możesz spróbować też dogiąć kolumny do środka aby nie były zupełnie na wprost - taka ciekawostka też mam kolumny MA ale podłogowe ,spróbowałem takiego ustawienia kiedy osie kolumn niemal się krzyżowały co zapewniło bardzo ciekawe efekty ,najlepiej pobawić się trochę z ustawieniem i wybrać optymalne ustawienie

W Twoim przypadku poprawę dźwięku (stereofonii) na pewno by zapewniło rozsuniecie kolumn gdyż ze zdjęcia wnioskuje, że na takie kolumny jest za mała baza stereo (tzn odległość jednej kolumny od drugiej) - niestety kolumny z boku ogranicza segment więc się nie da

Podejrzewam ,że używasz oryginalnych zworek (blaszek) wymień je najlepiej jak będą zrobione z tego samego kabla głośnikowego, na 100% poprawisz dźwięk

Na koniec jeszcze sprawa głośnika centralnego ,nie powinien leżeć na amplitunerze szczególnie jeżeli na górze są tam otwory wentylacyjne ponieważ zaburza to obieg powietrza ,może lepiej powiesić go na ścianie pod telewizorem

W moim przypadku to złudzenie optyczne sugerujące nie symetryczne rozstawienie spowodowane jest zrobieniem zdjęcia ze skosu- ale są symetryczie ustawione- ale skosów nie stosowałem. Pomysł że zworką wydaje sie sensowny - Piwko należy się Koledze ale czy nie czy przekrój kabla tej samej grubości nie wyostrzy i tak zaznaczonej góry w monitorach??
Co do sceny stereo- nie bede się wypowiadał- masz rację...ale ...pracuje nad żoną by zrobić miejsce na standy- czyli "wyrzucić" jeden segment kosztem przestrzeni na audio.
 
Do góry