Plazma pod komputer

tarzanno

New member
Dzień dobry!


Planuję kupić telewizor pod komputer i z racji tego, że doznałem cudowności czasu reakcji i głębi czerni telewizora plazmowego (mam Panasonica G30 46") mocno zastanawiam się nad właśnie plazmą. Oczywiście słyszałem o wypalaniu przy obrazach statycznych i tutaj moje pytanie- czy ta nowa technologia, powodująca zapalanie się w różnych momentach i gaśnięcia dziesięciu "minipikseli" w pikselu czyli ten jak pamiętam throbbling (czy jakoś tak) rzeczywiście działa i zapobiegnie popsuciu plazmy?

Drugie pytanie: czy dobrym wyborem będzie Panasonic TX-P42X60E?
chciałbym mieć 42 cale, ewentualnie niewiele mniej (raczej 42 się nie zmieści, ale z drugiej strony 36 to już mało, a do tego Panasonic nie produkuje plazm mniejszych, niż 42") i oczywiście FullHD (niestety ten telewizor powyżej jest tylko HD ready...). Będę siedział w odległości minimalnej 2 metrów ode telewizora.
Gdyby jednak odradzane było wykorzystanie plazmy pod statyczne obrazy, będę miał osobny monitor do komputera do pulpitu, a telewizor służyć będzie do przeglądania internetu, filmów i gier.
Cena: do 1500zł.
Czy jest jakiś telewizor spełniający moje wymagania?
 

MicPrime

New member
Plazma pod komputer słabo się nada, będą cię męczyć powidoki.Pomimo poprawy tego elementu w najnowszej linii TV panasonica, po długich seansach trudno przewidzieć konsekwencje.Do 1500 zł wątpię w słuszność pchania się w TV, lepiej iść w stronę 27' monitora na IPS.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Plazma pod PC? Hardcore. Owszem mozna, podlaczalem, ale przegladanie na tym internetu to na dluzsza mete meczarnia, a juz na pewno w takim budzecie.
Wszystkie materialy w sieci maja zazwyczaj statyczne obrazy, nawet zwykla przegladarka, ale to juz nawet nie o to chodzi, plazma nie jest stworzona do takich celow.
 

tarzanno

New member
Dzięki za odpowiedź!
No tak tylko, że chcę na nim też oglądać telewizję,27" to mało (chcę korzystać w ekranu z kanapy) no i IPS ma się nijak do plazmy. Mam monitor Eizo FS2331 na PVA i co prawda czerń jest piękna (w plaźmie lepsza) i kolory znakomite, ale smużenie mocno denerwuje. Nie ma sensownych IPSów 27" z dobrymi parametrami. Ani Eizo ani NEC nie produkuje takich monitorów, o ile mi wiadomo, a pozostali producenci robią głównie TNki.

A plazmy innych producentów, niż Panasonic? Ewentualnie 36"? Jeśli nie da rady, będę skłonny przymierzyć się do mało smużącego klasyka (LCD czy tam LED), ale to syf...
 

tarzanno

New member
armanig: pochowałbym paski systemowe, a w przeglądarce odpaliłbym trym pełnoekranowy. Jeśli takie przykłdowe biało-czarne tło z tego forum by było na ekrani dłużej niż kilka minut (a nie sądzę), to włączałby się wygaszacz ekranu.
Zresztą muszą być jakieś aplikacje, które powodują jakieś niewidoczne zmiany w obrazie, na przykład zmianę koloru o kilka odcieni, by biały nie był 255,255,255 w skali RGB, tylko 250,250,250 i tak na zmianę co 5 minut. Albo i co ułamek sekundy? Kto wie, ale to powinna załatwić częstotliwość odświeżania obrazu z karty graficznej.

Inna sprawa, że miałbym zwykły monitor do odpalania systemu- telewizor służyłby do włączania przeglądarki, filmów i gier, bez pulpitu, ikon i pasków dostępu.
 

tarzanno

New member
Up: smużenie na LCD wystepuje zawsze (chociaż prawie niewidoczne jest na brzydkich matrycach TN z odswiezaniem 120Hz), a w telewizorach jest widoczne jeszcze bardziej, dlatego skłaniam sie ku plaźmie. Nie zapominajmy, ze będę z tego telewizoa korzystał jako właśnie... Telewizora, a do tego dopiero jako urządzenie do filmów i gier, oraz internetu.
 

Reynold

New member
armanig: pochowałbym paski systemowe, a w przeglądarce odpaliłbym trym pełnoekranowy. Jeśli takie przykłdowe biało-czarne tło z tego forum by było na ekrani dłużej niż kilka minut (a nie sądzę), to włączałby się wygaszacz ekranu.

Jesteś pewny, że chciałbyś sam sobie zafundować taką jazdę bez trzymanki? Kiedyś w końcu zapomniałbyś czegoś wyłączyć/ukryć...
 
Puszczanie filmow z kompa.na plazmie jest ok. Plazma jako monitor do kompa juz nie jest ok. Mialem i nigdy dluzej nie slepilem w plazme jako monitor komputerowy... U mnie 50" bylo zdecydowanie za male jako monitor do kompa z odleglosci 2,7m.
 

pantomima

Banned
Plazma pod konsole ok .ale komputer ? Najwieksza pomylka z mozliwych jaka moze zaistniec w temacie doboru odpowidniego tv .Masz g30 - podbij ten tv pod kompa , odpal wszystko i pozostaw na conajmniej godzine , zobaczysz czemu pdp nie nadaje sie pod kompa ;)

Nawet w przypadku plasm z tej wyzszej polki nie masz zadnej gwarancji ze stale wypalenia nie powstana a co dopiero mowic o powidokach .

Dziwie sie tobie ... Posiadasz g30 i sam doskonale zdajesz sobie sprawe ze duszki po logach programow na tym panelu sie pojawiaja , wiec po co uderzasz w pdp pad katem kompa ?
I jeszcze ten przedzial cenowy ? o_O
 
Ostatnia edycja:

tarzanno

New member
Panowie, dzięki za odpowiedzi.
Na dotychczasowym telewizorze nie widzę żadnych powidoków, przekłamań kolorów, smug mimo, że telewizor służy już dłuższy czas.
Podpinałem już kompa pod G30 i grałem w Wiedźmina 2, było pięknie, ale fakt, że komputer wtedy był stary (na 9600GT1GB) nie pozwalał na płynne granie w FullHD, więc nie grałem długo, tylko sprawdziłem działanie.

Na dniach sprawdzę jeszcze raz jak się sprawuje taki tandem komputer-plazma, ale z tego co mówicie, nie znajdę plazmy w tej cenie. Wobec tego LCD- tylko jaki? Wiem, że to nie ten dział, ale może przynajmniej jakieś wstępne rady? Jakich firm się wystrzegać, które robią dobre TV, czy brać pod uwagę odświeżanie, czy istnieje w telewizorach w ogóle pojęcie input lagu?. Pewnie w tej cenie to czegokolwiek bym nie wybrał to i tak będzie ch***owo. Może zwiększyć budżet do 2000zł?
Tak żałuję tej plazmowej reakcji matrycy i głębokiej czerni...
 

pantomima

Banned
Ja akurat nie mialem na mysli grania - podczas gry jasne ze powidok nie powstanie , bardziej na mysli mialem obrazy statyczne - chociazby pulpit - tutaj moga powstac wypalenia .

Mialem rowniez styk z g30 i po juz dwu godzinnym katowaniu Eurosportu powstawal duszek po logo programu .
 

tarzanno

New member
Widocznie albo ja miałem szczęście, albo osoba, u której oglądałeś TV na G30 miała pecha:) Na telewizorze obrazy statyczne byłyby wyświetlane w ostateczności (ewentualnie internet). Tak jak pisałem- do pulpitu byłby osobny monitor.
 

pantomima

Banned
Wspominam o powidokach bo mam g30 i sam ich doświadczyłem na tym modelu.Nie są to stale wypalenia a szczątkowe duszki znikajace po zmianie programu.Gdybym kupował tv głównie pod kątem korzystania z kompa na nim to zdecydowanie uciekał bym od pdp. , z kolei gdyby miał mi tylko służyć do gry to mogla by to być plazma ale raczej któryś z tych droższych dost.modeli.

Odpal eurosport i zostaw tak na minimum 2 h :p a zobaczysz ze nie tylko ja mialem pecha ;)
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
A prawda jest po środku. Zależy od przygotowania plazmy , od długości korzystania z pragramów ze stałym logo, od czasu pracy.
 

pantomima

Banned
Przygotowania czyli docierania tv we wczesnej fazie korzystania z niego ? Prawidłowo dotarta plazma na pewno minimalizuje prawdopodobienstwo pojawiania sie powidokow ale nie eliminuje do konca tego zjawiska(chyba) bo to już taka wrodzona,fabryczna przypadłość pdp.
 
Ostatnia edycja:
Do góry