Platforma cyfrowa nowej generacji staruje w Polsce

Status
Zamknięty.

torsen

New member
GKM - jak zauwazyles TVP ponad miesiac temu kupila transponder, a polsat zrobil smieszna prezentacje HD. I tu pytanie czy ten fakt oznacza, ze ITI sie przestraszylo i w przeciagu miesiaca zarezerwowalo 3 transpondery, przygotowali dekodery, oferte programowa (3 kanaly HD) itd. Ewidetnie widac ze "komunikaty" tvp i polsatu (c+ w swerze plotek) dotyczace HD to jest reakcja na koncowa faze wdrazania projektu platformy ITI nad ktora pracuja od ponad roku. Dla ITI od teraz rozpoczyna sie robota marketingowa-przygotowac grunt pod sprzedaz platformy.
A przy okazji pamietacie kampanie reklamowa Wizji Tv - z tego co ja pamietam byla swietna.
 

GKM

New member
@torsen
Tu jedynie należy zaczekać na szczęśliwy finał pseudo wyścigu i oby wspomniany wyścig miał wymierne pozytywy dla przyszłych konsumentów,a nie odwrotnie - co stało się "u nas" standardem.:)
 

welshy11

New member
Dla mnie najważniejsza będzie oferta programowa, na Canal+ zdecydowałem się tylko dla Premiership w Canal+ Sport. Ciekawe kiedy zdecydują się opublikować konkrety co do oferty jak i ceny?
 

JAREK

New member
Nowa platforma

Mam prośbę do kolegów. którzy byli na prezentacji nowej platformy. Czy poza oficjalnymi informacjami, ktoś w kuluarach odsłonił rąbek tajemnicy co do cen?
Ponadto, jak dla mnie dość enigmatycznie brzmiała wypowiedź o 3 programach HD. Wskazanie, że będzie m.in. Liga Mistrzów, jak dla mnie, jest mało satysfakcjonujące. Nie wszyscy żyją sportem. Lwia część większości płatnych telewizji to filmy fabularne, filmy dla dzieci, programy dla dzieci i popularne seriale. Sport i programy przyrodnicze nie spowodują przerzucenia się abonentów z Cyfry+ i Polsatu na nową Platformę, tylko dlatego, że są nadawane w HD - taka jest brutalna prawda. Boję się, że u mnie w domu gdzie królują HBO,HBO2,Canal i wszystkie dziecięce, może dojść do poważnej konfrontacji z żeńską częścią rodziny /jest w większości/.
 

sewan

New member
Ostudzę trochę Wasze zapały....:(
Powiem szczerze - prezentacja ITI nie podnieciła mnie specjalnie.
Dużo marketingowego bełkotu - przeznaczonego raczej dla mediów typu "Dziennik" czy Superexpress" - żadnych konkretów.
PVR przedstawiono jako jakąś superewelacyjną techologię....:D
A VOD? Nawet w Stanach, gdzie jest najbardziej rozpowszechniony, kariery nie zrobił....
I całe trzy kanały HD - ha ha - czyżby TVN Meteo, TVN Style i TVN 24? Mecze LM da się wcisnąć w ramówkę każdej z nich....:p
Mam poważne obawy, że po nadmuchaniu balonika cała sprawa rozmyje się w ciągu nabliższego półrocza - bo mam wrażenie, że chodziło tylko o zmuszenie konkurencji do negocjacji.
Prawda jest taka, że w naszym ubogim kraju nie ma rynku na trzy platformy HD - ledwo zmieści się jedna. A ten, kto będzie pierwszy, będzie dyktował warunki. Ale to będzie trwało.
W październik - nie wierzę.
Gdyby tak miało być, już musiałyby być przedstawione konkrety oferty. Tego typu przedsięwzięcia ogłasza się najwcześniej miesiąc przed uruchomieniem, nie na trzy. Rozpoczyna się wtedy kampanię reklamową, przedsprzedaż itd.
Rozgłaszanie tego na trzy miesiące przed to dla mnie puste słowa.
Nie ma się z czego cieszyć.
 

Marcin_s

Member
sewan napisał:
Ostudzę trochę Wasze zapały....:(
Powiem szczerze - prezentacja ITI nie podnieciła mnie specjalnie.
Dużo marketingowego bełkotu - przeznaczonego raczej dla mediów typu "Dziennik" czy Superexpress" - żadnych konkretów.
PVR przedstawiono jako jakąś superewelacyjną techologię....:D
A VOD? Nawet w Stanach, gdzie jest najbardziej rozpowszechniony, kariery nie zrobił....
I całe trzy kanały HD - ha ha - czyżby TVN Meteo, TVN Style i TVN 24? Mecze LM da się wcisnąć w ramówkę każdej z nich....:p
Mam poważne obawy, że po nadmuchaniu balonika cała sprawa rozmyje się w ciągu nabliższego półrocza - bo mam wrażenie, że chodziło tylko o zmuszenie konkurencji do negocjacji.
Prawda jest taka, że w naszym ubogim kraju nie ma rynku na trzy platformy HD - ledwo zmieści się jedna. A ten, kto będzie pierwszy, będzie dyktował warunki. Ale to będzie trwało.
W październik - nie wierzę.
Gdyby tak miało być, już musiałyby być przedstawione konkrety oferty. Tego typu przedsięwzięcia ogłasza się najwcześniej miesiąc przed uruchomieniem, nie na trzy. Rozpoczyna się wtedy kampanię reklamową, przedsprzedaż itd.
Rozgłaszanie tego na trzy miesiące przed to dla mnie puste słowa.
Nie ma się z czego cieszyć.
Ci sami ludzie powolali i przygotowali TVN24- to oni zaryzykowali i zrobili kanal tematyczny oparty na systemie Apple i FCP. 3 kanaly to TVN24 (bo jest najlepiej przygotowany do HDV) plus kanal przyrodniczy i filmowy. Sojka to wizjoner i jak dotychczas to co zrobil super dzialalo.
 

dnc

Moderator
VIP
Zastanawiałem się tak wczoraj wieczorem nad tym czy nowa platforma osiągnie sukces i czy przegoni konkurencję. I oto moje konkluzje.

ITI startuje w dobrym czasie ze swoją platformą. Dlaczego? Ponieważ w najbliższym czasie zmienia się system dystrybucji kanałów TV. Przechodzić się będzie z analogowego na cyfrowy tryb. To spowoduje, że wielu ludzi tak czy siak będzie musiało bądź to wymienić telewizor na nowy bądź zakupić odpowiednią przystawkę w postaci tunera zewnętrznego. Jesli ITI ruszy z platformą nie tylko satelitarną, ale także naziemną i internetową, to może zdobyć w krótkim czasie spory zasób klientów. Krótki czas to około 2-3 lata. ITI bedzie miało zatem aż trzy kanały dystrybucji swojej oferty. DVB-S, DVB-T i DVB-I (I jak Internet). Możliwe, że jeśli kablówki wejdą w system cyfrowy to przybędzie jeszcze DVB-C.
ITI rusza ze swoją platformą kusząc wieloma fukcjami dotychczas nie spotykanymi. To z jednej strony wada a z drugiej wielka zaleta. Wada, ponieważ nie wiadomo jak rynek zareaguje na ujawione usługi. VOD może acz nie musi wypalić, czego dowodem jest nie tylko USA, ale także Europa Zachodnia, gdzie kanały te nie są wcale tańsze niż wypożyczalnie DVD a oferta jest uboższa nie tylko jakościowo, ale i ilościowo. Jeśli VOD będzie oferować coś więcej niż DVD (np. HDTV) to wielu ludzi może się skusić. Może acz nie musi, bo głównym argumentem jest cena. Dla przeciętnego Kowalskiego jest ona "number one" przy podejmowaniu decyzji.
ITI rusza w dogodnym momencie ponieważ nie musi wymieniać sprzętu do dystrybucji swojej oferty i do odbioru. Inne platformy czy to C+ czy PC mają wieli problem, ponieważ chcąc zaoferować coś więcej swoim klientom musieliby zmienić system kompresji z MPEG2 na MPEG4, centrum nadawcze musiałby zmienić swoje urządzenia. No i najważniejsze: Oferta programowa. Ani C+ ani PC nie mają mozliwości technicznych by produkować materiał HDTV. Nie mają kanałów, które mogliby puszczać w HD. Wszystko co posiadają dostają od kogos z zewnątrz. A ten ktoś nie będzie miał interesu wpowadzając HD jesl robi to dla nikogo. Tak! Dla nikogo... bo żadna z platform nie oferuje tunerów sat., które byłby skłonne przyjąć HD, VOD, PVR itd.
Platformy te zostały ewolucyjnie i technologicznie gdzieś pod koniec lat '90 XX wieku. Nie ma rozwoju, nie ma zmian. JEsli ten sam tuner sprzedawało się 6 lat temu i sprzedaje się dzisiaj to oznacza zapóźnienie technologiczne. Tego nie da się tak łatwo nadrobić ponieważ koszty wymiany byłyby tak ogromne, że byłaby obawa o kondycję finansową jednej czy drugiej platformy.
ITI jest na początku ten drogi i koszty są nieporównywalnie mniejsze. Te 150 mln Euro czy dolarów to i tak nic w porównaniu z tym co musiałyby zrobić PC i C+ u siebie by zapewnić sobie skok technologiczny w XXI wiek. Każdy kto zaczyna musi strasznie uważać by nie przejeść tego coś się zainwestuje. By nie załamać się przy pierwszych niepowodzeniach. A bedą one na pewno i to już w momencie startu. Na pewno pojawią się problemy sprzętowe, programowe itd. Czy dobrze zadziała BOK, serwisy. Jak to powiedziano w pewnym filmie: "Rób Swoje, ryzyko jest Twoje".

I jeszcze taka uwaga na koniec.
Jakiś rok temu, kiedy zaczęła się moja zabawa z DVB i HDTV, wiele osób na róznych forach pisało o tym, że przydałaby się platforma TVN, która swoimi możliwościami mogłaby popchnąć rynek do przodu. Nadchodzi ten czas, więc teraz zobaczymy czy Ci, którzy głośno krzyczeli: "Gdzie jest HDTV, gdzie jest TVN?" teraz wyjdą na światło dzienne i powiedzą "Na to czekaliśmy"... :)confused:)
 

autorus

New member
Pamiętam jak wchodził tvn24, wszyscy pukali się w głowę, że to przecież nie wypali bo jest za drogie I co wypaliło. Taki program "szkło kontaktowe" które oglądam regularnie ma ponad milion widzów. Może faktycznie jest to wizjonerstwo ze strony ITI. Ja tam im kibicuję. Na pewno dla nas będzie lepiej.:)
 

autorus

New member
ar2 napisał:
Proponuję zapoznać się z wypowiedziami ludzi od słonka i od plusa, wg mnie użytkownicy za takie wypowiedzi powinni ich... hmmm na pewno nie pochwalić, więcej tutaj:

http://wirtualnemedia.pl/document.php?id=1331601&rss=1

Ja chętnie skrytykuję cyfrę, bo mam. Ogólnie jaja sobie robią bo w praktyce nie mają konkurencji. Gówniany system nadawania, gówniane dekodery mam pionka 1330, chyba już tylko w polsce takie dają. Gdyby choć miał wyjście component ale nic.

Oddzielną sprawą jest bok, tzn te wcześniejsze ile ludziom krwi napsuli to szko. Ja się na szczęście na te stresy nie załapałem. Jeśli myslą że im to zostanie zapomniane to tylko myslą.

nawet obecny bok to tragedia, wchodzenie przez internet. Wpisz kolejne cyfry z tym ze jak jest na koncu 9 to wpisz 0 . Mogłęm się pomylić, bo raz wszedłem i dałem sobie spokój.
 

mystic

New member
Jakiś rok temu, kiedy zaczęła się moja zabawa z DVB i HDTV, wiele osób na róznych forach pisało o tym, że przydałaby się platforma TVN, która swoimi możliwościami mogłaby popchnąć rynek do przodu. Nadchodzi ten czas, więc teraz zobaczymy czy Ci, którzy głośno krzyczeli: "Gdzie jest HDTV, gdzie jest TVN?" teraz wyjdą na światło dzienne i powiedzą "Na to czekaliśmy"...
Już dość dawno, TVN została postrzegana jako prekursor "dobrych" zmian w sferze mediów w Polsce. Jako jedne z pierwszych zostały docenione powabne prezenterki pogody, w plebiscytach na sat4all i dvhk. :wink:
Osobiście wyrażałem i miałem nadzieję, że któregoś dnia powstanie platforma TVN, bo jako jedyni wykazywali zainteresowanie i w konsekwencji reakcję na potrzeby widza, a każdy ich projekt zwieńczony był sukcesem.
Na dzień dzisiejszy mają najnowocześniejsze studia w Europie, przygotowane do pracy w HD i jako jedyni w Polsce mają już wyprodukowane materiały w standardzie HDTV, mówię tu o serialach i programach rozrywkowych. Jeśli jeszcze ze starego dziadka jakim jest PAL-system wyciągną tyle ile udało sie to ZDF, bo nie wierzę by platforma oparta była tylko na ich własnych programach, to dla mnie bomba, będę pierwszym, który podpisze umowę, jeśli z ceną nie przesadzą.
Co do boxów, rad bym był gdyby możliwe było zastosowanie modułów dla tunerów typu humax, jednak boję się że cała dystrybucja oprze się jednak na skrzynkach dedykowanych od ADB. Nie znamy całościowego planu zastosowania oraz rozwoju platformy, ale zakładam, że z czasem będzie o wiele szersza niż tylko SAT-TV.
 
Ostatnia edycja:

jaroslavus

New member
Prawne możliwości uniknięcia płacenia abonamentu.

Jeśli technika pozwoli oglądć programy tv niepublicznych, a wykluczyć możliwość oglądania publicznej tv, to być może zgodnie z prawem można nie płacić haraczu (abonamentu rtv). Ciekawe czy pozwala na to ustawa.:fool: :eek:k:
 

nowy66

New member
Gdzie ja widzę potencjalną siłę nowej platformy ? W wyższej jakości nadawania - nawet SD. Przypomnijcie sobie jak ciągle piszemy : liczy się jakość nadawania, jakość sygnału, aby móc sie cieszyć nowymi LCD/Plazmami.

Uważam, że HD będzie dodatkiem do oferty podstawowej - oby nie nazbyt drogim.

Paradoksalnie ich start daje szansę na nie powielanie błędów konkurencji.
Tak naprawdę to już wiadomo w którą strone pójdzie przekaz sat (DVB-S4, MPEG4,h264, itp). Więc łatwiej jest się dostosowac do przyszłych (obecnych?) wymagań rynku. Ile było stacji nadających w HD 8-10 miesięcy temu? A ile jest teraz?

Śmieszy mnie bezkrytyczne (do siebie) podejście C+,CP tj. "robimy wszystko co najlepsze". Każdy kto mógł porównać transmisję z meczu w C+, TVP1,2 , CP z transmisjami w ZDF (w SD) wie o czym piszę. Jeśłi jest tak dobrze z C+ i CP - to czemu jest tak żle !!

Myslę - przepraszam za wyrażenie - że s**** w gacie ze strachu. Ktoś się odważył i chwała mu za to. Cyfrę mam od początku (jeszcze z dachu, ze zwykłej anteny) - bo nic innego nie ma. Czas na zmiany.

A może ITI sie dogada z obiema platforamami i dołączy z sygnałem HD do nich? Sprzedając samodzielnie np tunery prededykowane do TVN i otwarte na C+ i/lub CP? Taniej, szybciej.... A to co robią to podbijanie stawki? Przecież są już i tu i tu ze swoimi programami?

pzdr
 
Ostatnia edycja:

nowy66

New member
jaroslavus napisał:
Jeśli technika pozwoli oglądć programy tv niepublicznych, a wykluczyć możliwość oglądania publicznej tv, to być może zgodnie z prawem można nie płacić haraczu (abonamentu rtv). Ciekawe czy pozwala na to ustawa.:fool: :eek:k:

Abonament "no to po prostu podatek jest" od posiadania telewizora a nie od odbierania sygnału - więc płonne nadzieje.
 

Amix

New member
Normalnie o mało nie spadłem z krzesła ze śmiechu

Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu
Czym ITI zaskoczyła? Mnie osobiście niczym. Spodziewałem się może tylko dysku 160 GB który gwarantuje optymalny stosunek wielkości do ceny. 250 GB jest dużo droższy co przełoży się na końcową cenę dekodera i rentowność oferty
W detalu 160GB - około 300 zeta, 250GB - około 330 zeta
Faktycznie dużo.....droższy :D :D
 
Ostatnia edycja:

ein

New member
Wychodzi

na to ze CP i C+ nie maja NIC do zaoferowania. Po prostu znalezli sie w sytuacji pt."z reka w nocniku", stad takie "madre" jw wypowiedzi tych panow. Porownajcie sprzet ABD, ktory bedzie pracowal u abo iTi, z tym co oferuje konkurencja. Ludzie! To przeciez sa laaaaata swietlne. Oni zatrzymali sie mentalnie tak gdzies w polowie l.90 i nie maja kompletnie nic do zaoferowania swoim klientom. Czy zauwazyliscie ze oprocz, czesto zupelnie idiotycznej krytyki nie ma w tych wypowiedziach NIC konkretnego nt nowych, rownie albo i bardziej rozbudowanych ofert dla klienta C+ czy CP? Czyli same ogolniki (my tez nad tym pracowalismy - aha i rezultaty byly i sa ZEROWE), widoczna obawa ze trzeci gracz to za duzo dla tego segmentu rynku (podwojny blad - konkurencja zawsze jest wskazana to raz - oczywiscie tym @#!$!$! marzy sie monopol... krotko i dosadnie na drzewo panowie! Po drugie - iTi chce wprowadzic kompleksowa oferte, cos czego nie ma i jeszcze dluuuuuugo nie bedzie w C+ czy CP a to jest NOWY RYNEK USLUG a nie platforma z setka kanalow, czesto chu.. jakosci czyli jak to panowie zadowoleni stwierdzili oferta wiodacych technologicznie (dooooooobre nie ma co) firm (ich firm oczywista) na rynku. A to co powiedzial jeden z operacyjnych z C+ ze dla Polski to jeszcze za wczesnie, jest po prostu zalosne - uznal Francuz ze nam sie jeszcze nie nalezy dobra technologicznie tele nowej generacji. Az mi cisnienie skoczylo... na drzewo! A to gadanie ze Liga Mistrzow bedzie na TVP - aaahghr! Kurde czy oni mysla ze klient to kompletny idiota?! JAKOSC, NOWE USLUGI panowie z obecnych na rynku platform widac zupelnie nie rozumieja tych terminow, co nie dziwi, gdy zobaczymy co oferuja. Przeciez Cyfra+ jezeli porownamy oferte, jakosc i cene jest zupelnie bezkonkurencyjna... nikt inny nie oferuje tak malo, tak dennie, tak kiepsko i tak drogo na rynku.
Jedynie pan Sowa z UPC sensownie sie odniosl i co najwazniejsze merytorycznie. Mam nadzieje ze z takim podejsciem iTi znajdzie partenerow takze u najwiekszych dostawcow kablowych (tutaj wspomniana konsolidacja musiala by nastapic - w koncu UPC, wiem bo mam, sama oferuje jako pakiet zarowno telefon (VoIP), telewizje i net szerokopasmowy w jednym i szczerze powiedziawszy jest znacznie bardziej "na czasie" od smiesznego CP czy C+ (i ma czym przynajmniej czesciowo konkurowac z iTi).
Najbardziej jestem wkurzony na to, ze oni po prostu zupelnie nie podjeli rekawicy. A to ze rynek plytki, a to ze mozliwosci technologiczne nie te, a to ze cos tam u nas tez bedzie, a wogole to mamy wylacznosc i Polacy jeszcze nie dorosli do zmian - to jest sens tych wypowiedzi. Szczerze - z takim nastawieniem, mam nadzieje ze obecni liderzy szybko beda pakowac walizki. Klienci powinni szybko powiedzic tym panom - stop. Jezeli tak maja walczyc o klienta, tak konkurowac to powinno sie ich spuscic w muszli - gowno powinno trafic tam gdzie jego miejsce!
 

gregorsky

New member
Będzie tylko lepiej

Powoli wykończę abonament z C+ i przyłączę się do ITI Neovision. Jak do tej pory TVN nie schodził poniżej przyzwoitego poziomu (technicznego) więc sądzę, że będzie lepiej. Jeżeli dostrzegają potrzebę dostarczania lepszej jakości usług, to chwała im za to. Nie sądzę, żeby robili to dla samego tryumfu technologicznego - byłby to bez sensu. Idąc dalej za tą nutką nadziei powinniśmy się spodziewać również dobrych wrażeń filmowych bo coś takiego:
14:15
0
Życie na fali
0

15:15
0
Barwy grzechu
0

16:15
0
Sędzia Anna Maria Wesołowska
0

17:15
0
Rozmowy w toku
0

18:25
0
Detektywi
0

19:40
0
Pogoda
0

19:45
0
Uwaga!
0

20:15
0
W-11 wydział śledczy

to za mało, żeby zachwycić. Szkoda, że nie potrafią podać więcej szczegółów - za ile?, jakie pakiety?, co z ofertą filmową?, a Discovery HD? Czas pokaże co się zmieni a C+ niech dalej tworzy durne programy, przecież nie wszyscy muszą chcieć oglądać HD.
 
Ostatnia edycja:
Status
Zamknięty.
Do góry