Pierwszy zestaw 5.0 + amplituner = 3500zl MAX

wujektimon

New member
Witam wszystkich serdecznie, w najblizszym czasie planuje zakup pierwszego zestawu do kina domowego.

Chcialbym zakupic poczatkowo zestaw glosnikow 5.0 (w przyszlosci sub) oraz amplituner.
Obecnie pokoj w ktorym to bedzie stalo to 15m^2. Jednak w przeciagu roku moze sie okazac, ze ten zestaw bedzie stal w pokoju 25 metrowym.

Dlatego chcialbym kupic cos z zapasem jesli tak to mozna nazwac, tzn nie chce kupic czegos mega slabego zeby pozniej sie okazalo ze w wiekszym pokoju zagra to totalnie slabo.

Wiem ze za kwote 3500zl to nie kupie mega super grajacego zestawu, jednak biorac pod uwage ze ma to byc moj pierwszy zestaw (glosniki+ampli) mysle ze taka kwota na pierwszy sprzet wystarczy gdyz nie jestem audiofiem:)

Zastosowanie zestawu: 60% kino, 40% muzyka, TV, PS3.

Zdjecie pogladowe obecnego pokoju:

GroteFoto-66KFJ6VV.jpg


jak widac kanapa nie jest idealnie na przeciwko TV, jednak obecnie nie moge tego inaczej ustawic.
Tak jak zaznaczylem na rysunku, lewa satelita moze stac albo przy samej kanapie albo w rogu pokoju na parapecie.

max 3500zl (chyba ze uwazacie ze tanszy zestaw zagra rownie dobrze to dla mnie lepiej :))
-1750zl glosniki 5.0
-1750zl amplituner.

z obecnych poszukiwan wybralem
-Yamaha RX-V673 oraz (tutaj nie bede oryginalny) jamo s 606.

Przegladajac forum znalazlem jeszcze propozycje:

glosniki:
-Quadral 5000 cena ok
-JBL Loft troche za drogo bo 2000zl

ampli:
-HK AVR156

Nie bylem jeszcze na zadnym odsluchu, nawet nie wiem jeszcze gdzie we Wrocku moge sie wybrac musze to sprawdzic.

Co to znaczy ze te jamo 606 potrzebuja przestrzeni? jest podana jakas wartosc minimalna ich odleglosci od sciany albo inne parametry? z tego co patrzylem w instrukcji nic takiego nie bylo.

Bede wdzieczny za wszelkie komentarze, uwagi, opinie, PROPOZYCJE INNEGO SPRZETU w tej cenie. Tak jak pisalem jestem totalnie zielony, bedzie to moj pierwszy zestaw, wiec licze na wasza pomoc.

Pozdrawiam Marcin.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Zacznijmy od kolumn. QQ 5000 są łatwiejsze w ustawieniu od Jamo, z uwagi na konstrukcję. Jamo do kina fajne, ale do stereo już gorzej. Może to ja mam zbyt wygórowane wymagania:), ale to nie tylko moja opinia. Z kolumn wartych uwagi to : QQ 6000, JBL Loft, Wharfedale Obsidian, Jamo s606, z czego Jamo, Loft i Obsidiany mają podobną budowę ( głośnik boczny niskotonowy). Zaleca się odsunięcie takich kolumn od tylnej ściany ok 50cm i od bocznego głośnika ok 1m. Fajną opcją by były QQ 6000, ale cena też trochę wyższa niż zamierzałeś. QQ 5000 dobre na 15mkw, ale na 25mkw już mogą być za małe. Chyba że coś z drugiej ręki? Co do ampli: Denon 1713, Onkyo 616, Yamaha 673, HK 260. W sprawie cen nie sugeruj się Allegro tylko napisz do Blackninja, ma sporo niższe i z pewnego źródła.
 

wujektimon

New member
Krzysiek, dzieki za zainteresowanie tematem i odp.

co masz na mysli, ze sa latwiejsze w ustawieniu? chodzi Ci o ustawienie dzwieku czy ich pozycja w pokoju?
Dalej... skoro jamo gorzej w stereo, to jak wg Ciebie zagraja QQ5000, QQ 6000, JBL Loft, Wharfedale Obsidian, beda lepsze w stereo od jamo ??
Jezeli chodzi o glosnik boczny niskotonowy, to u mnie bylby on po zewnetrznej stronie i z kazdej z nich mialby po 1 metr wolnego, natomiast od sciany to molby byc odsuniete z 10 centymetrow, ale zastanawiam sie wlasnie dlaczego musza byc tak daleko odsuniete od sciany??

Czy te glosniki ktore podales: QQ 6000, JBL Loft, Wharfedale Obsidian, wg Ciebie i innych beda lepsze niz jamo 606 i lepiej sie nadadza do wiekszego pokoju w przyszlosci czy rowniez moga byc za slabe?

teraz przejdzmy do amplitunerow... sprawdzilem to co mi zaproponowales pod wzgledem technicznym...

Denon AVR1713BKE2 widze ze ma podobne funkcje (minus to 5.1 w stosunku do 7.1) jak Yamaha 673 ale jest tanszy o 250-300zl.
onkyo TX-NR616, widze ze ma wiecej wejsc i wyjsc HDMI oraz wieksza moc a cenowo nieco taniej niz Yamaha, ktora ja zaproponowalem.a HK nie ma 3d, w stosunku do innych ampli, jednak posiadam tv z taka opcja wiec wezme ja pod uwage przy wyborze.

Wiec najlepiej z danych wypada onkyo TX-NR616. Ale jak jest w rzeczywistosci, czy taki przecietny Kowalski jak ja zobaczy jakakolwiek roznice pomiedzy tymi amplitunerami ??

Wiele pytan, czekam na odp :)

EDIT: czy ten ONKYO 608 to starszy model od tego co mi zaproponowales onkyo TX-NR616 ??
widze ze ten Twoj tez dosyc popularny jest, jednak ma jedno wyjscie HDMI, nieco mniejsza moc z tego co widze orac brak 3d, chyba ze cos zle przeczytalem to mnie popraw/cie??
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Odpowiedź jest trochę trudna, bo każdy z nas ma inny gust i dla Ciebie Jamo zagrają lepiej, a dla innych np. Obsidiany. Osobiście uważam że dźwięk w tej klasie będzie podobnej jakości. W JBL może być lepiej kontrolowany bas, może lepsza dynamika, a w Wharfedale ponoć wysokie są ciut łagodniejsze. Ogólnie się mawia że Obsidiany i Lofty ciut lepiej zagrają od Jamo, ale jak zaznaczyłem to kwestia gustu. Co do trudności w ustawieniu, miałem na myśli położenie kolumn. Jeżeli masz tylko od tylnej ściany 10cm to daj sobie spokój z Jamo, nie wiem jak z resztą kolumn bo ich nie testowałem w domu. Jamo miałem i odsunięte były ok. 22cm, i była lipa. Bas podbity, dudniący, jak z kiepskiego subwoofera. O jego jakości to nie było mowy, zero kontroli. Możliwe że to kwestia mojej akustyki?, ale koledzy też potwierdzają moje wnioski. Odsunąć od ściany trzeba, bo kolumny te posiadają tylny BR, więc gdzieś się ten bas musi rozejść. W Twoim wypadku bym szukał kolumn z przednim BR np. QQ 6000 ( tylko starszy model z BR przednim, teraz model 505 ma BR tylni), Dali Concept 6, Klipsch F2/20. Jak jakieś pominąłem to pewnie chłopaki dopiszą? Lub po prostu kupić z tylnym BR, ale odsunąć je te przynajmniej 20-25cm od ściany. Im lepszej klasy kolumny, tym mniej będzie tych niekorzystnych podbić. Co do ampli, to w kinie zagrają podobnie. Wiadomo że Yamaha może mieć trochę inne tryby czy bajery niż Onkyo czy Denon, ale w sumie w kinie jaki byś nie brał to będzie ok. W stereo przyjmuje się że Denon, HK i Marantz grają lepiej od Yamahy czy Onkyo, ale to też zależy od Naszych upodobań. Z Denona możesz jeszcze zerknąć na model 2113, z Yamahy model 771/773, to już ciut wyższe modele od tych wymienionych.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

wujektimon

New member
dzieki wielkie za wyczerpujaca odpowiedz. Ide dalej czytac i szukac;)

z tego co widze to QQ 6000 tez maja tylny BR :/ w sprzedazy chyba nie ma juz z przednim

kurcze jesli chodzi o amplituner to onkyo daje tylko 12 miesiecy gwarancji, w stosunku np do yamahy 3 lata :/
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Polskie Tonsil Maestro II 180 ponoć też nieźle grają, ale nie słuchałem. Tyle co z opinii w necie. Mają przedni BR. Musisz sam podjąć decyzję czy szukasz z przednim BR, czy może jednak dasz radę trochę odsunąć? Przydałoby się też budżet trochę naciągnąć. Onkyo daje gwarancję dystrybutora na 2 lata z płatną możliwością przedłużenia, a te 12 miesięcy to często dają na modele powystawowe.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

wujektimon

New member
nie no kurcze 3500 to i tak duzo i nawet poczatkowo myslalem nad 3 tysiacami. Tak mozna w nieskonczonosc leciec w gore i wybierac coraz to lepszy sprzet, pytanie tylko czy to ma sens dla przecietnego sluchacza muzyki/filmow. raczej tego progu nie chce przekraczac.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja pomiędzy Jamo s606 a Roth Oli, czy Monitor Audio MR/BX usłyszałem znaczną poprawę, ale jak nie chcesz się zagłębiać w tajniki Audio:) i wystarczą Ci "zwykłe" kolumny do filmów, to można poprzestać na czymś tańszym. Ja na początku też tak myślałem, że kupię sobie tańsze kolumny i ampli KD, bo oglądałem sporo filmów a muzyka stanowiła 20%. Z czasem wymieniłem kolumny, dokupiłem wzmacniacz, wymieniłem subwoofer a teraz myślę nad jakimś CD. Mnie to wciągnęło:-D
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

wujektimon

New member
hehe, tak sprawdzilem sobie Twoj "tani" zestawik :D wiadomo, ze jesli mialbym worek pieniedzy i nie mial co z nimi robic to bym wydal wiecej na takie kino, no ale coz poradze, ze nie moge sobie pozwolic na nic lepszego :)

Aktualnie pozostalo:

Onkyo TX-NR616 albo Yamaha RX-V673

oraz

Jamo S 606 Hcs 3, Quadral Quintas 6000 SET albo Wharfedale OBSIDIAN 600 HCP SET albo jbl loft 50

czy jest tez tak jak pisza, ze jedne glosniki graja lepiej z Yamaha a inne np lepiej z onkyo czy tam inna marka ?
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja również nie kupiłem wszystkiego od razu. Sukcesywnie zbierałem i wymieniałem elementy, a też nie zarabiam po parę tysięcy. Ale teraz wiem że nie warto kupować czegoś z myslą że " pogra trochę i później się sprzeda, to kupię coś lepszego". Na takich zabiegach przeważnie się traci, nie mówiąc o użeraniu się z potencjalnymi klientami, bo wiadomo jak jest, dasz cenę do zapłaty 1500zł to ktoś dzwoniąc chciałby kupić za 1200zł. Już miałem takich ananasów:) Najlepiej jakby im za darmo oddać. Zgranie kolumn z ampli zależy od charakteru brzmienia. Przeważnie dobiera się przeciwności. Czyli dość jasno grające kolumny z cieplej grającym ampli, lub odwrotnie. W tym wypadku chodzi bardziej o muzykę w stereo. Onkyo i Yamaha grają dość jasno, Denon i HK cieplej. Jak masz gdzie posłuchać, to wybierz się na odsłuchy, bo tego żadne opinie nie zastąpią. Stracisz trochę czasu, ale będziesz wiedział co kupić.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dokladnie, wyznaje ta sama zasade. Sukcesywnie i krok po kroku. Bez przypalania sie na gotowe zestawy, bo chcemy miec wszystko na "juz". Lepiej przeciagnac inwestycje w sprzet w czasie i inwestowac w lepsze klocki. To sie zwroci.
Nie tak jak niektorzy kupuja auta w salonie, nie chca poczekac kilka msc. na swoj ulubiony kolor, wyposazenie itp. a kupuja to co jest w salonie od reki, tylko dlatego ze za tydzien wybieraja sie na wakacje i chca koniecznie nowym autem, tyle ze wakacje sie koncza, a auto zostaje na lata i ogladaj potem "sraczkowaty" kolor zamiast wymarzonego (np.) czarnego. Znam takie przypadki.
Co do odsprzedazy uzywanych sprzetow, to mnie najbardziej smieszy fakt, ze sprzedajac musze tlumaczyc sie jak producent, z wygladu, koloru, pilota itp. itd. :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

wujektimon

New member
Właśnie byłem w sklepie muzycznym we Wrocławiu... powiem tyle... moje marzenia o super sprzęcie legly w gruzach. Jak wymieniłem powyższe modele. To pan mnie wysmial i powiedział że takie to tylko na zamówienie bonanich jest za mała marża. Ogólnie ich e wyraz twarzy mówił jedno... za 3000 top możesz kupić jedynie metr kabla... nagle się obejrzałem i patrzę a tam cd 120 tys zł. Ampli 200 tys zł. Myślę Kur ... Co jest gdzie jest przecinek ;D więc pozostaje wziąść kredyt hipotecznych na dom i kupić za to kino domowe...a tak poważnie to widzę że nigdzie nie będę miał okazji posłuchać tych głośników bo wychodzi na to że sklepy firmowe takich śmieci nie sprzedają... Jak kolega zobaczył ceny w tym sklepie to mało nie padł .
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
To chyba trafiłeś na solon dla krezusów - audiofili:) Ja jak byłem w Łodzi i Pabianicach na odsłuchach ( 4 salony) to bez problemu mieli kolumny MA, Roth, Paradigm, JBL, bo w sumie na tych mi zależało, oraz wiele innych. Nie mówiąc o budżetowych ampli i wzmakach za 1500zł. Co to za salon co mają tylko klocki po 20k? Ciekaw jestem ilu klientów mają co kupuje od ręki taki sprzęt? Albo co panowie sprzedawcy z tego sklepu mają prywatnie w domu, zapewne ten CD za 120k. He,he. Poszukaj w necie róznych salonów i najpierw zadzwoń i umów się na konkretne zestawienia, po co tracić czas i niepotrzebnie robić kilometry. Ja dzwoniłem i umawiałem się na konkretne godziny i zestawienia, bez problemu. Olej ten salon i nie trać nadziei:)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

quasimodek

Member
Bez reklam
Też się tam wybrałem, ale tego dnia mieli nieczynne.
Może to i lepiej bo wpadłbym w jakieś kompleksy jakbym zobaczył te ceny :shock:
 

wujektimon

New member
witam witam,

bylem dzisiaj w saturnie... maja tam jbl ale nie mieli ich podlaczonych, szkoda:/

ale wzialem od nich plytke i posluchalem kilku zestawow kina za 1000zl pozniej za 2 kola i w tej klasie widzialem znaczna roznice w jakosci dziwieku. oczywiscie wszystko tak na wariackich papierach.

Pozniej zobaczylem stereo za 3 kolka no i juz tak diametralnej roznicy nie slyszalem, pewnie troche lepiej graly, moze jakos sie nie wsluchalem.

Pytanie jakie kable do frontow i jakie na reszte glosnikow? chodzi mi o przekroje.

bo jesli ja bede chcial poscic je po sciane dookola pokoju to na tyly mi wyjdzie po 10m na kolumne :/ troche duzo plus jeszcze na przod gdzies z 2,5m na fronty wiec wychodzi ze kupe kasy jeszcze na kable pojdzie.

dzieki z gory za pomoc
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Słychać jest różnicę między wzmakiem a ampli, i to dość zauważalnie. Oczywiście należy usiąść sobie w sali odsłuchowej i spokojnie posłuchać, a nie w markecie gdzie jest hałas. Tak na szybko to ustawią jakieś podbicia w ampli i na pierwszy słuch się wydaje że nie ma róznicy w sprzętach. Co do kabli to przyjmuje się 2,5 - 4mm na fronty i 1,5 - 2,5 na surroundy, w zależności od mocy i długości kabla. Myslę żę jak dasz wszędzie 2,5 to będzie świat, oczywiście możesz dać te 4mm na front, ale przy tych mocach sprzętu to trochę nad wyrost.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

wujektimon

New member
czy JBL loft ma bi-wiring?

teraz tak mnie naszla mysl... gdybym np do amplitunera na poczatek kupil tylko stereo do 1500zl a pozniej z czasem dokupil reszte ?

to wyjdzie takie cos lepiej niz od razu za 2000zl kupic 5.0 ?

pytam bo w zestawach zawsze jest taniej, dlatego czy cena 1500zl na 2.0 to wystarczajaco
 
Ostatnia edycja:
Do góry