pierwszy projektor do 4k

Bambolo82

Banned
Tidus1024 napisał:
To jasne, że w elektronice ceny spadają, a nie rosną, ale nie w tempie, które przewidujesz. Ja po prostu nie wierzę, że cena np. RS2 będzie na jesień dwukrotnie niższa niż teraz. Jak spadnie o 15% lub 20% to i tak będzie dobrze. Ceny najlepszych sprzętów takich jak właśnie RS2 czy PE8720 nie spadają tak szybko. To, że niektóre modele tanieją? Normalka.
No właśnie. Ceny naprawdę topowych modeli będą się trzymać (JVC RS2, drogie DLP Benq'a). Tw680, z5, w500, tw2000 i inne tego typu to mainstream (masówka) i z dnia na dzień ten sprzęt może gwałtownie stanieć lub być wycofany. Ceny tego sprzętu potrafią się wahać po 50% i więcej.

Na porównywarce cenowej skapiec.pl jest taki wykres historii cen dla każdego modelu sprzętu. Popatrzcie sobie ile kosztował niedawno tw680, z5, w500 i inne tego typu projektory, a będziecie zszokowani!!!

Udzielam tutaj porad ludziom, którzy nie planują zakupu RS2. To chyba oczywiste.

PS. niestety na skapcu są wykresy, tyle że od niedawna można na nich obejrzeć dynamikę cen tylko z 3 ostatnich miesięcy (i tak spektakularne, po 10-20 % na kwartał!). Powiem wam, że jak pod koniec 2007 r. wchodził na rynek Benq w500, który teraz kosztuje 2200 zł, to kosztował (zgodnie z dawnym wykresem) średnio ponad 5000 zł!!!!

Wykres cen Epson tw2000 w Polsce za ostatnie 3 miesiące : http://www.skapiec.pl/wykrespopup.php?compid=236316

Top modele też "pikują w dół" (Benq w20000 w trzy miesiące 10%) http://www.skapiec.pl/wykrespopup.php?compid=258386

"Topowy" LCD 720p Sanyo z5 powoli albo odejdzie albo baaardzo stanieje: http://www.skapiec.pl/wykrespopup.php?compid=108770

No i gwoźdź dla teorii Tidusa - Benq PE8720 potaniał o 50% w ostatnie trzy miesiące ze srednio ok. 13500 zl na 6800 zł, choc tylko w jednym sklepie, ale jednak ktoś zachłanny, kto się pośpieszył teraz płacze (!!!!!): http://www.skapiec.pl/wykrespopup.php?compid=64458
 
Ostatnia edycja:

dread

New member
Bez reklam
W 4k za najtansze 1080p jestem w stanie uwierzyc jeszcze w tym roku, ale nie u nas tylko w Niemczech. W Polsce bez szans...

Jesli wziac pod uwage zmiane cen z 3 ostatnich miesiecy na skapcu najtanszych obecnie projektorow 1080p, ktore ewentualnie mialyby spasc do poziomu 4k, czyli Sanyo Z2000 i Mitsubishi HC4900, to ich spadek wynosi ponizej 10% (najnizsza cena) i wiazalbym to bardziej ze spadkiem kursu euro.

TW1000 oraz AE1000 czyli projektory z poprzedniej generacji tez sie dosc dobrze u nas trzymaja cenowo.
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
Bambolo82 napisał:
No i gwoźdź dla teorii Tidusa - Benq PE8720 potaniał o 50% w ostatnie trzy miesiące ze srednio ok. 13500 zl na 6800 zł, choc tylko w jednym sklepie, ale jednak ktoś zachłanny, kto się pośpieszył teraz płacze (!!!!!): http://www.skapiec.pl/wykrespopup.php?compid=64458
Oj, to nie ja pisałem o wycolywanych z rynku "starociach". To, że wcześniej cena była wyższa od W5000 to oczywisty absurd. Ale to nie ja głoszę teorię, że wszystko co 720p to starocie. Jak widzisz, "staroć" potrafi kosztować więcej (i wyglądać lepiej) niż niejeden 1080p. A to czy jakikolwiek model 1080p osiągnie cenę u nas 4k zobaczymy do końca roku - ja twierdzę, że nie. 720p cały czas sprzedaje się bardzo dobrze.

Zresztą to W5000 zawdzięczamy spadek ceny PE8720 z sufitowej na bardzo wysoką.
 
Ostatnia edycja:

Bambolo82

Banned
HC 4900 jest fajny z opisu w necie (panel D6 c2fine, full hd, lampa na 5000 h, lens shift, cichutki). Teraz 5950 zł. Do gwiazdki do ok. 4500 zł zjedzie i wtedy warto będzie wydać te pieniądze.

http://www.skapiec.pl/wykrespopup.php?compid=234263

Ponadto pewnie pojawią się nowe modele FULL HD.

Podtrzymuje poradę zamieszczoną wyżej na temat projektorów 720p za 3500-4000 zł (nie warto ich teraz brać za taką kasę).
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
Bambolo82 napisał:
HC 4900 jest fajny z opisu w necie. Teraz 5950 zł. Do gwiazdki do ok. 4500 zł zjedzie i wtedy warto będzie wydać te pieniądze.

http://www.skapiec.pl/wykrespopup.php?compid=234263

Ponadto pewnie pojawią się nowe modele FULL HD.
Bambolo... a powiedz, ile na gwiazdkę będą kosztować HC1100 i HC3100? Bo jeśli ceny spadają tak lawinowo to może sobie kupię jeden do sypialni.:eek:k:

PS. I proszę, nie podawaj cen z Pixmanii.
PSS. Reckę HC4900 napisałem już dawno temu na tym forum. Łatwo znajdziesz.
 
Ostatnia edycja:

Bambolo82

Banned
Tidus1024 napisał:
Bambolo... a powiedz, ile na gwiazdkę będą kosztować HC1100 i HC3100? Bo jeśli ceny spadają tak lawinowo to może sobie kupię jeden do sypialni.:eek:k:
Jeżeli w ogóle będą na rynku to zgodnie z dynamiką zmian cen odejmij 30%.

Być może zostaną zmienione przez nowe lepsze modele i cena się utrzyma (tyle że dostaniesz nowocześniejszy sprzęt).

Mitsu ma pewnie dział marketingu i już oni coś wykombinują.

Tidus, cena z Pixmanii odstaje tylko trochę, a krzywa dynamiki cen pokazuje ceny średnie, a zatem znowu spudłowałeś.
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
Bambolo82 napisał:
Jeżeli w ogóle będą na rynku to zgodnie z dynamiką zmian cen odejmij 30%.
Robi się coraz goręcej z tymi cenami. 30% czyli HC1100 będzie mniej więcej w cenie lampy. :cool: Pliz, nie przepowiadaj już cen.
 

Bambolo82

Banned
Tidus1024 napisał:
Robi się coraz goręcej z tymi cenami. 30% czyli HC1100 będzie mniej więcej w cenie lampy. :cool: Pliz, nie przepowiadaj już cen.
Nie martw się. Cena nie będzie spadać w nieskończoność. Model zostanie wycofany i zastąpiony nowym. Takie ABC... marketingu.

Zupełnie nie rozumiem dlaczego nazywacie to "przepowiadaniem".
 
Ostatnia edycja:

ludwickik

Member
Czy nie sadzicie że porady typu nie warto teaz kupowa prokektora A za 4000 PLN, bo za pół roku będzie kosztował 2500PLN są w gruncie rzeczy bez sensu?

1. Ktoś chce kupic projektor teraz nie za pół roku więc czekanie nie spełnia podstawowej potrzeby.
2. Za pół roku ktoś znowu powie aby się wstrzymac kolejne pół roku, bo wtedy wejdzie nowa super tania i super dobra technologia.....
3. Projektora nowego do KD renomowanej marki nigdy nie kupisz poniżej pewnej kwoty (około 3500 PLN w Polsce) bo działy marketingu na to nie pozwolą. Budzetowe modele tyle będą kosztowac. Tak jest już od wielu lat.
4. Nie ma mozliwości aby kupic prokektor który teraz kosztuje 7-10k PLN za pół roku w cenie 4kPLN. Nigdy coś takiego sie nie zdarzyło, a projektorami do kina domowego interesuje sie od 6 lat więc nie wierzę aby miało sie stac teraz. Może za rok, półtora najwcześniej.
5. Odniośnie cen w USA to inna historia. Taniośc ich sprzętu wynika głównie ze słabości dolara, bo dla amerykanina mieszkającego i pracującego w USA ceny nie spadły, a zarabiają w dolarach tyle samo. Jak by tak patrzec z naszej perspektywy na ceny to należało by tez powiedziec że amerykanie zarabiają mniej (w przeliczeniu na PLN). A ceny w USA są także niższe ze względu na niższy VAT (sales tax), który nota bene nie jest podawany w cenie wyjściowej i jest doliczany przy kasie.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Ja bym się tak nie podniecał spadkiem cen. Porównaj Bambolo DWA wykresy:

1. wykres historii cen (np na Skąpcu)

2. wykres historii kursu PLN/USD

Będą to pewnie zbliżone krzywe...

Jeśli weźmie się na to poprawkę, to okaże się że projektory aż tak dramatycznie nie potaniały.... Niestety. Mamy po prostu fuksa (kupując importowane espu) że jednocześnie dolar dołuje a złotówka się umacnia.

A to że w USA coś jest powszednie i tanie? Dolicz na początek 22% VAT, cło, miniaturową skalę NASZEGO rynku i wyjdzie dużo drożej...

I nie zmieni tego żadne Allegro, E-Bay ani nazywając rzecz po imieniu przemyt.

Nie znajdzie się żaden rozsądny biznesmen i nie sprzeda w Polsce projektora, który w USA kosztuje w przeliczeniu 7000 pln za taką samą cenę bo patrz powyżej. A do tego koszta prowadzenia działalności, NIECO większe niż tylko przepakowanie towaru do paczki "od wujka z Ameryki" i opłata spedytora...

Oprócz abc marketingu, czyli reklamy i dystrybucji, jest jeszcze d i e.
Handlując technikaliami musisz na siebie wziąźć obsługę gwarancyjną.
Przy tak małej skali rynku, jak projektory w Polsce to kosztuje...
A jeżeli na siebie taką obsługę bierze producent (dostawca zza granicy), to dolicza jej ogromnie większy, niż na rozbudowanym rynku, koszt do ceny.
Nikt za darmo nic nie gwarantuje. W cenę towaru jest wkalkulowana obsługa gwarancyjna. Duży rynek = niske koszta jednostkowe gwarancji. Mały rynek - odwrotnie.
 

Bambolo82

Banned
Co do wyższych kosztów serwisu na mikroskopijnym polskim rynku zgadzam się z Tobą Wiatrak.

Natomiast inne koszty (narzuty) są takie same w Polsce i USA. Amerykański sprzedawca też jest podatnikiem VAT, też płaci cła, też ponosi koszty transportu przez Ocean z Chin, też płaci (i to więcej) pracownikom, też ma marże na produkcie itd. itd.

Tak samo USA i Polska są IMPORTERAMI projektorów z Chin. Słaby $ podnosi koszty operacyjne biznesmenów amerykańskich (posługują się tą walutą i nie mogą sobie jej przeliczyć), natomiast obniża koszty operacyjne (czy raczej winduje zyski przy przeliczaniu zobowiązań na złotówki) biznesmenów polskich.

Mam rację. Marże w Europie są chore, a praktyki obchodzenia się z klientami przypominają PRL-owską "Cepelię". Zwłaszcza w Polsce. Konsumenci powinni głośno to wytykać, bo inaczej nigdy nie będziemy tak dopieszczani jak Jankesi.

Ceny będą spadać. To elektronika, do tego gadżeciarska.
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
Tylko USA sprowadza z Chin statek projektorów, a Polska pół kontenera a i to niekoniecznie prosto z Państwa Środka...
I robi się różnica w cenie detalicznej...
Ale co tam.
Ja wracam do wątku jesienią ;) .
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Bambolo82 napisał:
Pretendenci do ok. 4000 zł za projektor full hd w 2008 r.:

1) Optoma HD800X http://www.skapiec.pl/wykrespopup.php?compid=267662
2) Mitsubishi HC4900 http://www.skapiec.pl/wykrespopup.php?compid=234263
3) Sanyo PLV-Z2000 http://www.skapiec.pl/site/cat/19/comp/234298

Jak nie te wyżej, to jakaś nowość na "post-pekin" i gwiazdkę'08.

Może jakiś nowy Benq LCD full hd? Zobaczymy.
Żaden z tych projektorów nie zejdzie nawet poniżej 5 tys. w tym roku. Patrz na ceny innych projektorów tych firm.

Sprowadzając z2000 z Japonii zapłacisz za niego z vatem ok. 5700 (cena zakupu 200 tys. jenów czyli ok 4000 + koszty przesyłki i ubezpieczenia jakieś 700 zł). Z5 nie jest tam już sprzedawany od dłuzszego czasu i z2000 jest jedynym modelem Sanyo. Patrz realnie - 4k to mniej niż w Japonii, a dodając vat? Ten projektor musiałby netto kosztować od 3300 do 3900 zł! Oczywiście zakładając, że importer chce je sprzedawać charytatywnie bez swojej marży. Czyste fantazje.
 
Ostatnia edycja:

tomek67

New member
Tidus1024 napisał:
Żaden z tych projektorów nie zejdzie nawet poniżej 5 tys. w tym roku. Patrz na ceny innych projektorów tych firm.
Czyste fantazje.
Moim zdaniem jesienią powinny być spore obniżki.
Rok temu najtańsze projektory Full HD kosztowały bodajże ponad 10 tys. zł !!!
A dziś prawie wszystkie są poniżej tej ceny (prócz Epsona TW 2000).
Są już nawet za około 6 tys.
Jesienią większość producentów wypuszcza nowe modele.
Ceny po prostu muszą spaść.
O ile to już trudno przewidzieć.
 

Marl

New member
Tidus1024,
A ile zapłaciłeś za swój projektor i kiedy to dokładnie było ?
Jest już następca HC4900 - HC5500
w*w.cepro.com/article/mitsubishi_hc5500_projector_provides_2351_aspect_ratio
Powinien być tańszy skoro MSRP HC4900 wynosi 4495 USD a nowego modelu ma wynosić 2495 USD.
Chociaż takiej różnicy cenie w sklepach to niestety nie będzie.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Marl napisał:
Tidus1024,
A ile zapłaciłeś za swój projektor i kiedy to dokładnie było ?
Jest już następca HC4900 - HC5500
w*w.cepro.com/article/mitsubishi_hc5500_projector_provides_2351_aspect_ratio
Powinien być tańszy skoro MSRP HC4900 wynosi 4495 USD a nowego modelu ma wynosić 2495 USD.
Chociaż takiej różnicy cenie w sklepach to niestety nie będzie.

Ja kupiłem preferencyjnie na początku roku, zapłaciłem za mniej więcej tyle, ile kosztuje dzisiaj. HC5500 to HC4900 + HQV czyli będzie możliwość użycia anamorficznego obiektywu, lepsze skalowanie i obsługa 1080p/24.
 

Jacklon

New member
Z zaciekawieniem rzuciłem okiem na wątek i okazał się dla mnie wielkim rozczarowaniem:
"pierwszy projektor do 4k" odczytany został "pierwszy (na półkach sklepowych) projektor do wyświetlania filmów w kinowym formacie 4k (4096x...)". Sugeruję do tematu dołożyć "...4k zł / PLN". Nota bede czy ktoś się orientuje ile takie projektory kosztują? Półka 100 czy 500 tysięcy polskich złotych?

Pozdrawiam
M.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Jacklon napisał:
Z zaciekawieniem rzuciłem okiem na wątek i okazał się dla mnie wielkim rozczarowaniem:
"pierwszy projektor do 4k" odczytany został "pierwszy (na półkach sklepowych) projektor do wyświetlania filmów w kinowym formacie 4k (4096x...)". Sugeruję do tematu dołożyć "...4k zł / PLN". Nota bede czy ktoś się orientuje ile takie projektory kosztują? Półka 100 czy 500 tysięcy polskich złotych?

Pozdrawiam
M.
W sumie nie przyszło mi do głowy, że mógłby to być wątek dla milionerów. Sama tylko lampa do SRXR100 kosztuje 25000 zł. Sam projektor wraz z akcesoriami ok. 100k $. W Europie nie wiem, ale myślę, że astronomiczną kwotę. Pomijając fakt, że wielkość ekranu dla tego potwora to ok. 7m szerokości.

O pardon. Teraz jest już SRXS110 i golas kosztuje 120k $.
 
Ostatnia edycja:
Do góry