Pierwsze kino 5.1 + Amplituner, prośba o pomoc w wyborze.

Qcu199

New member
Witam serdecznie wszystkich,

zaznaczę na początku, że w temacie kin domowych czy głośników / amplitunerów jestem kompletnym laikiem, aktualnie słucham na starych 2.1 microlaba i daję radę tak od kilku lat, ale wymieniam TV na 60" bo wreszcie salon ogarnięty to planuję też podłączyć do tego kino 5.1. Myślę, że najbardziej podstawowe 5.1 by mnie zadowoliło patrząc przez pryzmat tego na czym aktualnie słucham, ale że nie planuję zmieniać sprzętu przez najbliższych kilka lat to chciałbym wybrać coś porządnego. Możliwość odsłuchu osobistego raczej odpada, bo mieszkam w Lublińcu i u nas nie ma takiej możliwości dlatego chcę się zdać na Waszą pomoc. Jak już będę wiedział co odsłuchać to może gdzieś się przejadę w okolicę na odsłuch.

Postaram się mniej więcej napisać wszystko co pomogło by Wam w dobraniu dla mnie sprzętu, ale jak są jeszcze potrzebne jakieś informacje to proszę pytać.

- pokój w którym będzie kino ma 16m2.
- kolumny przednie planuję rozstawić na ziemi po rogach pokoju, tylne postawić na zamontowanych pod nie półeczkach na wysokości głowy w rogach z tyłu pokoju, analogicznie do kolumn, centralny nad telewizorem skierowany lekko w dół na środek rogówki żeby to sensownie zagrało. Głośniki będą w miarę blisko ścian. Jest to pomieszczenie w bloku także szału z miejscem też nie ma, ale myślę, że jakieś rozwiązanie wspólnie z Wami znajdę.
- zastosowanie muzyka w 40% / gry i filmy 60%, ogólnie planuję odtwarzać filmy w .mkv przez dysk podłączony do PS3 no i standardowo gry ps3/ps4.
- muzyka odtwarzaną będzie wyłącznie rap.
- kwestia podlączenia amplitunera. Wytłumaczcie mi Panowie jak sensownie można to podłączyć chyba, że nie ma takiej możliwości. TV do którego będzie wszystko podłączone to sony 60w605b, którego planuję zakupić, problem w tym, że wszystkie 4 wejścia HDMI będą zajęte, czy podłączając pod wejście optyczne będzie strata na jakości?

Także prosiłbym bym Was o wyrozumiałość i jeżeli są jakieś tematy odnośnie głośników, które trochę by mi pomogły to prosiłbym o podrzucenie linków, jeżeli też będą jakieś pytania to również odpowiem. Chciałbym byście mi pomogli wybrać jakiś amplituner i dobre 5.1. Na sprzęt chciałbym wydać 3 500 zł, myślę, że w tej kwocie na moje wymagania coś znajdę, a jeżeli by trzeba było podnieść delikatnie budżet co znacznie by wpłynęło na jakość to również proszę podać propozycje.

dziękuję z góry i pozdrawiam!
 

Manky

New member
Kolego, ale wejścia HDMI w Tv nie mają się nijak przy amplitunerze :)
Wszystko podłączasz do amplitunera, natomiast amplituner jednym kablem HDMI do TV :)
(do tv idzie w zasadzie tylko obraz, za dźwięk odpowiada kino)

W kwestii modeli pozostawiam pole do popisu bardziej obytym w temacie kolegom :)
 

agass

New member
W tej kwocie na pewno coś sensownego idzie wyhaczyć.Co do podłączeń Kolega ma rację.Przedłużenie gwarancji na tv sonego na 5 lat 450 zł - deko za drogo.
 

lobos

New member
Bez reklam
Kolego, 16m2 to w sumie niewielkie pomieszczenie i tam jak wstawisz 60'' TV to będziesz miał faktycznie jak w kinie ;-) :)
W jakiej odległości będziesz siedział od TV i kolumn?
Do muzyki jaką preferujesz czyli Rap szukaj raczej kolumn z mocnym i głębokim basem, bo tam to podstawa ;-)
Myślę, że do kina i rapu dobre będą JBL czy Klipsch.
Gdybyś załączył jakiś schemat pokoju to byłoby dobrze, bo może się okazać, że zamiast podłogowych kolumn lepszym rozwiązaniem byłoby wstawić 4 podstawkowe+centralną i jakiś subik ;-)
Najlepiej gdybyś miał możliwość posłuchać. Z amplitunerów do w/w kolumn proponuję Onkyo.
Nie są bardzo drogie a w kinie i w połączeniu z JBL czy Klipsch sprawdzają się świetnie co potwierdza wiele osób.
 

Qcu199

New member
Kolego, ale wejścia HDMI w Tv nie mają się nijak przy amplitunerze :)
Wszystko podłączasz do amplitunera, natomiast amplituner jednym kablem HDMI do TV :)
(do tv idzie w zasadzie tylko obraz, za dźwięk odpowiada kino)

W kwestii modeli pozostawiam pole do popisu bardziej obytym w temacie kolegom :)

Dziękuję za wyjaśnienie, teraz już przynajmniej jeden problem z głowy, ale to tylko pokazuje jaką posiadam wiedzę w tym temacie :)


Kolego, 16m2 to w sumie niewielkie pomieszczenie i tam jak wstawisz 60'' TV to będziesz miał faktycznie jak w kinie ;-) :)
W jakiej odległości będziesz siedział od TV i kolumn?
Do muzyki jaką preferujesz czyli Rap szukaj raczej kolumn z mocnym i głębokim basem, bo tam to podstawa ;-)
Myślę, że do kina i rapu dobre będą JBL czy Klipsch.
Gdybyś załączył jakiś schemat pokoju to byłoby dobrze, bo może się okazać, że zamiast podłogowych kolumn lepszym rozwiązaniem byłoby wstawić 4 podstawkowe+centralną i jakiś subik ;-)
Najlepiej gdybyś miał możliwość posłuchać. Z amplitunerów do w/w kolumn proponuję Onkyo.
Nie są bardzo drogie a w kinie i w połączeniu z JBL czy Klipsch sprawdzają się świetnie co potwierdza wiele osób.


Jeśli chodzi o 60" TV to myślę, że nie będzie za duży, aktualnie jest 40" i jest malutki. Zrobiłem dzisiaj troszkę pomiarów i TV będzie ode mnie około 2,5 m, jeśli chodzi o przednie kolumny chcę je ustawić delikatnie przed TV 10 - 15 cm więc będą ode mnie niecałe 2,5 m, kolumny będę musiał troszku wystawić do przodu, bo z prawej jest mało miejsca i by była przysłonięta (w przypadku przednich głośników na podstawach zamontuję półki na 50 cm długie, 30 cm szerokie, więc można zwiększać/zmniejszać dystans), Tylne głośniki będę musiał ustawić około 25 cm od ściany tylnej, bo mam zabudowaną rurę od kaloryfera i nie ma jak dostawić tak jak z prawej strony do samej ściany, jeśli chodzi o boczne śniany to może być przy samej ścianie. Przy takim ustawieniu będzie około 10-20 cm do lini miejsca w którym się siedzi, lepiej to widać na trzecim zdjęciu.

Tutaj wstawię jak mniej więcej chciałem to ustawić i dam też opcję z czterema kolumnami na podstawach żebyś ocenił czy to ma sens. Zdjęcia słabej jakości, ale ogólny zarys będzie widoczny.

20150813_174210_Pano.jpg

Czerwona linia to mniej więcej środek pokoju, czarne prostokąty to kolumny, a biały prostokąt to miejsce gdzie bym mógł dać głośnik centralny, tylko jak widać nie jest to centrum pokoju, dlatego myślę nad zamontowaniem centralnego nad TV na półce, która będzie delikatnie pod kątem w dół, ale to wyjaśni następne zdjęcie.

20150813_174356_Pano.jpg

Czarny to głośnik centralny na środku pokoju, tylko nie wiem czy lepszą opcją będzie danie centralnego głośnika w centrum pokoju, ale wysoko pod kątem w dół do odbiorcy czy lepiej dać go niżej, na lini odbiorcy, ale niestety nie w centrum pokoju, jak myślisz?
Białe prostokąty to półki 50x35 cm na wysokości 100 cm od ziemi, wysokość ta sama co z tyłu, na następnym zdjęciu będzie lepiej widać wysokość.

20150813_174433_Pano.jpg

Białe prostokąty to miejsce w któym będą półki na głośnik, lewa strona jak widać będzie musiała mieć wcięcie i do samej ściany z tylu nie dam głośnika, zostanie 27 x 35 cm na głośnik. Przy takim ustawieniu do środka rogówki jest jakieś 15 - 20 cm. Wysokość półek tak samo jak z przodu 1m, i będą 50x35 cm. Z lewej za rogówką jest jeszcze dużo miejsca, bo jest wygięta, nie zachodzi na głośnik, tylko tak zdjęcie ukazuje.

20150813_174513_HDR.jpg

Tutaj jest zaznaczone miejsce subwoofera w przypadku kolumn, bo przy kolumnach nie będę miał niestety nigdzie indziej miejsca i nie wiem czy jest to dobre rozwiązanie, bo będzie delikatnie zakryty rogówką, ale czy to zrobi znaczą różnicę w przypadku suba? Problem troszkę się rozwiązuje w przypadku wszystkich czterech kolumn na półkach, bo w takim przypadku mógłbym dać sub pod głośnikiem z lewej strony, tam gdzie kolumna na pierwszym zdjęciu tylko też nie wiem które z dwojga złego lepsze?

Nazwy producentów mi nie wiele mówią, preferowałbym stricte określone modele najbardziej pasujące pod moje wymagania, też bym wiedział od razu o czym poczytać, ale dziękuje za propozycję. Jak już będę miał znalezione najciekawsze 2-3 modele to wtedy można gdzieś podjechać na odsłuch, ale do tego jeszcze daleko.

To by było tyle, troszkę zagmatwałem, ale mam nadzieję, że to w miarę pomoże.

Jeszcze miałbym dwa pytanka:

1. Jak to jest z głośnikami na podstawach, stoją stabilnie czy lepiej przy brzegach półki zamontować taki 1 cm próg żeby się nie zsuwały?
2. Przy standardowym zestawie 2 kolumny przednie, 2 tylne na podstawach, centralny i sub nie chyba uzyskam lepszą jakość niż na czterech na podstawach czy się mylę?

Troszkę zagmatwane te zdjęcia, ale jak są pytania to proszę pytać, nie wiedziałem jak to w miarę rozsądnie rozrysować w Paincie :),

pozdrawiam!
 

Henry

Active member
Bez reklam
TV powiesisz na ścianie, a central na szafkę po TV, czy lewa kolumna nie będzie miała kolizji z drzwiami?
 

Qcu199

New member
TV powiesisz na ścianie, a central na szafkę po TV, czy lewa kolumna nie będzie miała kolizji z drzwiami?

Jest jeden dość spory problem z wieszaniem TV, ściana na której ma wisieć od futryny z drzwi na 50 cm jest dobudowana z płyty, na której nic nie powieszę, 50 cm od futryny już jest w całości żelbeton czy coś w ten deseń i dopiero tam coś mogę wkręcać, z tą półką już będzie trochę cyrku bo będę musiał ją wkręcić niesymetrycznie dopiero tak 55 cm od futryny, ale to jeszcze jakoś będzie szło ogarnąć, bo taki głośnik powinna spokojnie unieść.

W przypadku położenia pod TV nie centralnie lub wieszania nad TV nie będzie to dobrze grało?
 

lobos

New member
Bez reklam
Foty są ok ;-) Widać mnie więcej jak to wygląda. Ogólnie to ta witrynka z prawej przy tak niedużym pomieszczeniu to wg. mnie nie bardzo, chociaż pewnie na żywo wszystko prezentuje się lepiej.
Co do centrala to na pewno dużo lepiej będzie jak postawisz go niżej tzn. pod TV.
Kolumny podłogowe wchodzą w grę tylko i wyłącznie rozstawione tak, że lewa jest w rogu za drzwiami a prawa za witryną. Natomiast podstawkowe to nie wiem jaka jest szerokość RTV-ki, ale może udało by się wstawić je w obrębie ściany przed drzwiami?
Tyły elegancko na półkach mogą być. Chociaż sam mając takie półki na tylne będę kombinował czy aby nie lepiej będzie słychać tylne jak będą skierowane w dół tj. bezpośrednio w stronę siedzących na kanapie? Jeśli okaże się, że tak to zmienię półki na uchwyty z regulacją kąta i skieruję je bezpośrednio na środek kanapy. Surroundy pełną ważną rolę i tworzą całość dźwięku z tyłu. Ważne jest jak są skierowane.
Trzeba wypośrodkować. Co do suba to na zdjęciu widzę jego miejsce zaraz przy drzwiach balkonowych... Nic mnie nie martwi oprócz tego, że nie jest on skierowany w stronę kanapy tylko jakoś tak z boku. Powinieneś skierować go jak najbardziej w stronę oglądających na kanapie. Wiem, że tam są drzwi, ale tak czy inaczej chcąc otworzyć balkon będziesz musiał przesuwać suba. Tak sobie myślę, że gdyby tej witrynki po prawej nie było to może subik zmieściłby się na frontowej ścianie i tak byłoby najlepiej czyli tak jak się zaleca.
Ogólnie nieduże kolumny podłogowe wchodzą w grę albo podstawkowe tak jak wcześniej pisałem na półeczkach z przodu a ewentualnie na uchwytach uchylnych z tyłu a sub to jakoś się go wkomponuje ;-)
 

Qcu199

New member
Foty są ok ;-) Widać mnie więcej jak to wygląda. Ogólnie to ta witrynka z prawej przy tak niedużym pomieszczeniu to wg. mnie nie bardzo, chociaż pewnie na żywo wszystko prezentuje się lepiej.
Co do centrala to na pewno dużo lepiej będzie jak postawisz go niżej tzn. pod TV.
Kolumny podłogowe wchodzą w grę tylko i wyłącznie rozstawione tak, że lewa jest w rogu za drzwiami a prawa za witryną. Natomiast podstawkowe to nie wiem jaka jest szerokość RTV-ki, ale może udało by się wstawić je w obrębie ściany przed drzwiami?
Tyły elegancko na półkach mogą być. Chociaż sam mając takie półki na tylne będę kombinował czy aby nie lepiej będzie słychać tylne jak będą skierowane w dół tj. bezpośrednio w stronę siedzących na kanapie? Jeśli okaże się, że tak to zmienię półki na uchwyty z regulacją kąta i skieruję je bezpośrednio na środek kanapy. Surroundy pełną ważną rolę i tworzą całość dźwięku z tyłu. Ważne jest jak są skierowane.
Trzeba wypośrodkować. Co do suba to na zdjęciu widzę jego miejsce zaraz przy drzwiach balkonowych... Nic mnie nie martwi oprócz tego, że nie jest on skierowany w stronę kanapy tylko jakoś tak z boku. Powinieneś skierować go jak najbardziej w stronę oglądających na kanapie. Wiem, że tam są drzwi, ale tak czy inaczej chcąc otworzyć balkon będziesz musiał przesuwać suba. Tak sobie myślę, że gdyby tej witrynki po prawej nie było to może subik zmieściłby się na frontowej ścianie i tak byłoby najlepiej czyli tak jak się zaleca.
Ogólnie nieduże kolumny podłogowe wchodzą w grę albo podstawkowe tak jak wcześniej pisałem na półeczkach z przodu a ewentualnie na uchwytach uchylnych z tyłu a sub to jakoś się go wkomponuje ;-)

Zdjęcie jest robione panoramą i wszystko powyginane wyszło, bo za mały pokój i nie obejmuję na zwykłym zdjęciu, ale nie istotne są w tym wypadku meble.

Jeśli chodzi o RTV-kę to ma długość 137 cm, długość tego 60w605b wynosi również 137 cm więc nic tam nie wstawię bo na całą ścianę od futryny do witryny będzie TV dlatego zostanę przy kolumnach. Central zostawię pod TV skoro twierdzisz, że będzie lepiej, ale rogówkę trochę odsunąłem do prawej i teraz już mam centralny na środku rogówki równo pod TV, problem jest tego typu, że kolumny nie będą równo od osi centralnego głośnika, ale to będzie widoczne na zdjęciu. Tylne głośniki planuję postawić na stojakach mniej więcej takich STOJAKI POD KOLUMNY,STANDY,GŁOŚNIKI PRODUCENT (5564784164) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje., 90 cm wysokie, poduszki z rogówki też mam na tej wysokości więc nie będą zasłonięte przez nie. Nie wiem czy takie stojaki jakoś wpływają na dźwięk, ale wolę postawić na nich bo w miarę się prezentują i również będzie można zmienić w razie czego pozycję głośników, a jak wkręcę półkę to na amen. Co do suba, witryna musi zostać, bo tam wpakuję wszystkie konsole, a suba ułożę bardziej z przódu skierowanego na rogówkę tak jak mówisz przy drzwiach balkonowych, w razie czego się będzie przesuwać.

Zastosowałem się poniekąd do Twoich instrukcji i zrobiłem dwa zdjęcia z wymiarami jak to wszystko będzie wyglądać i inaczej już tego raczej nie rozstawię więc mam nadzieję, że będzie w miarę spoko .

20150814_133457_Pano.jpg

1. Kolumny od tylnej ściany będą odsunięte 25 cm, ale dostawione blisko bocznych ścian. Jak widać na zdjęciu lewa kolumna jest 199 cm do osi głośnika centralnego, prawa zaś 152 cm i chcąc siedzieć na środku przed TV może to być słychać, bo to prawie 50 cm różnicy, znów można usiąść centralnie między kolumnami, a TV i głośnik centralny skierować w lewą stronę bardziej na środek co według Ciebie będzie lepsze?

2. Sub dałem tak jak mówiłeś więc powinno być ok, wysokość centralnego głośnika od ziemi to 38 cm, na tej samej wysokości jest siedzenie z rogówki, chyba będzie trochę za nisko jak na głośnik, jak sądzisz?

20150814_133711_Pano.jpg

Jak widać na zdjęciu, z prawym głośnikiem nie ma problemu można go dać pod ścianę tak jak kolumnę z przodu i przy tej odległości są 50 cm do głowy jak się siedzi na rogówce. Z lewym głośnikiem jest trochę problem, bo jest zabudowana rura z kaloryfera i ten głośnik byłby bliżej niż kolumna z przodu o 25 cm, ale obie będą przy tylnej ścianie 50 cm od środka rogówki. Można też ją dać żeby była na tej samej wysokości co kolumna przednia, ale znów odejdzie 23 cm od tylnej ściany i w tym wypadku dając tak obie będą już tylko jakieś 25 cm od środka rogówki więc wolałbym je dać na maks do tylu, bo rogówkę też mam przy samej ścianie i 25 cm to chyba trochę za mało, jak Ty sądzisz? Też idzie odsunąć rogówkę od ściany i zwiększyć ten dystans, ale też będę miał automatycznie bliżej do TV i kolumn.

Mam nadzieję, że razem jakoś z tego wybrniemy i zostanie martwić się tylko o to jaki sprzęt wybrać :),

pozdrawiam!
 

Henry

Active member
Bez reklam
Amplitunery mają kalibrację, więc poziomy można wyrównać, aby dostosować je w miarę możliwości do niedoskonałości pomieszczenia i różnych odległości między kolumnami.
Wiadomo, że idealnie byłoby wszystko rozstawić we właściwych odległościach, z zachowaniem odpowiednich proporcji, ale niestety nie zawsze mamy taką możliwość, więc jak się nie ma co się lubi, to się lubi.... ;)
Centralny pod TV znacznie lepiej się sprawdzi niż nad nim.
Ja na twoim miejscu szukałbym jednak kolumn z przednim otworem basreflex takich jak np. Dali Zensor, na początek skupiłbym się także na zestawie 5.0, a za to lepszej jakości.
Nie wiem co tam masz za suba i czy można go podłączyć do amplitunera, jeśli tak, na tzw. okres przejściowy miałbyś rozwiązanie.
Ja do tej pory używam KD bez suba i tragedii nie ma, do czasu remontu nie mam dla niego miejsca, a wstawiać dla sztuki i byle co wydaje mi się bez sensu.
 

lobos

New member
Bez reklam
Wydaje mi się, że teraz powinno być dobrze ;-)
Co do frontów to niby powinny być w jednakowej odległości od centrala, ale z nowu bez przesady ;-)
Amplituner podczas kalibracji ustawi sobie wszystko tak, żeby było dobrze.
Sub przy balkonie będzie chyba najodpowiedniej.
Co do tyłów to ja bym chyba zrezygnował ze stojaków, bo raz że nie będzie ich widać czyli element dekoracyjny odpada a dwa to ja bym chyba zastosował uchwyty i zamontował je w samych rogach tzn. lewa kolumna narożnik ściany a prawa do tego winkla przy oknie.
Ze sprawdzonych przez Kolegów z forum, fajnych uchwytów są B-Tech BT77.
Myślę, że takie rozwiązanie byłoby najlepsze. Głośniki po bokach skierowane do środka w stronę siedzących na kanapie.
Nie będziesz musiał odsuwać nic od ściany i będzie gitara ;-)
 

Qcu199

New member
Wydaje mi się, że teraz powinno być dobrze ;-)
Co do frontów to niby powinny być w jednakowej odległości od centrala, ale z nowu bez przesady ;-)
Amplituner podczas kalibracji ustawi sobie wszystko tak, żeby było dobrze.
Sub przy balkonie będzie chyba najodpowiedniej.
Co do tyłów to ja bym chyba zrezygnował ze stojaków, bo raz że nie będzie ich widać czyli element dekoracyjny odpada a dwa to ja bym chyba zastosował uchwyty i zamontował je w samych rogach tzn. lewa kolumna narożnik ściany a prawa do tego winkla przy oknie.
Ze sprawdzonych przez Kolegów z forum, fajnych uchwytów są B-Tech BT77.
Myślę, że takie rozwiązanie byłoby najlepsze. Głośniki po bokach skierowane do środka w stronę siedzących na kanapie.
Nie będziesz musiał odsuwać nic od ściany i będzie gitara ;-)

Amplitunery mają kalibrację, więc poziomy można wyrównać, aby
dostosować je w miarę możliwości do niedoskonałości pomieszczenia i różnych odległości między kolumnami.
Wiadomo, że idealnie byłoby wszystko rozstawić we właściwych odległościach, z zachowaniem odpowiednich proporcji, ale niestety nie zawsze mamy taką możliwość, więc jak się nie ma co się lubi, to się lubi.... ;)
Centralny pod TV znacznie lepiej się sprawdzi niż nad nim.
Ja na twoim miejscu szukałbym jednak kolumn z przednim otworem basreflex takich jak np. Dali Zensor, na początek skupiłbym się także na zestawie 5.0, a za to lepszej jakości.
Nie wiem co tam masz za suba i czy można go podłączyć do amplitunera, jeśli tak, na tzw. okres przejściowy miałbyś rozwiązanie.
Ja do tej pory używam KD bez suba i tragedii nie ma, do czasu remontu nie mam dla niego miejsca, a wstawiać dla sztuki i byle co wydaje mi się bez sensu.

Także już wiem, że idzie to w miarę rozstawić i też wiem jak to zrobić więc jedna rzecz z głowy.

Widziałem raz schemat ustawienia głośników i myślałem, że tylne powinienem mieć skierowane po skosie na kolumny, ale jak można je dać pod większym kątem na rogówkę to spoko, nad stojakami jeszcze pomyślę, bo wbrew pozorom będą widoczne, a w razie czego zawsze będę mógł trochę nimi manewrować, odpadnie tylko pochylenie które mają uchwyty, można dać śmiało na wysokości 90 cm głośniki tylne na mniej więcej wysokości głowy?

Podsumowując czego powinienem szukać,

Zestaw 5.0 - kolumny z mocnym i głębokim basem z przednim otworem bassreflex (np. Dali Zensor)
Amplituner - Onkyo (np. tx-nr636)

i na tę chwilę tyle wiem :), ten sub co mam to pierdziawa z zestawu także odpada, bo to leci do sypialni. Panowie potrzebował bym konkretnych propozycji za czym się mniej więcej rozejrzeć, bo teraz jestem kompletnie w punkcie zerowym. Na pewno są konkretne modele pod moje upodobania i do tej ceny zdaję sobie sprawę, że wielkiego wyboru nie będę miał, ale na pewno jest coś co ma dobre opinie. Na sprzęt sobie przeznaczyłem 8-9 tys. TV, który chcę, chodził po 4 250 jeszcze w zeszłym tygodniu, teraz 4 600, myślę że do czasu nim ogarnę kino powinna cena spaść więc na kino bym chciał przeznaczyć 3 500 - max 4 500 zł i chyba znajdę w tej cenie jakieś 5.0 + amp + sub, jak uważacie?
 

Henry

Active member
Bez reklam
Na twoim metrażu sprawdzą się np. Indiana Line Nota, Dali Zensor 5. Nieduże podłogówki, a potrafią fajnym basem zagrać, do tego świetnie się sprawdzą w stereo, to wyrównane, dobrze grające konstrukcje.
Z amplitunerów, wspomniany przez ciebie Onkyo, do listy dorzuć także Pioneera 924, Yamahę od serii 6 wzwyż, Denon X2100- choć lepiej poszukać X3100, Marantz SR5009, HK171/270/370
Gdyby zależało ci na poprawie sekcji stereo, to warto rozważyć zakup amplitunera z pre-out min. na fronty, pozwoliłoby ci to na rozszerzenie zestawu o wzmacniacz stero, a co do suba, to jesli na początek nie starczy, to dokupisz, w tym pomieszczeniu dobrze sprawdziłby się np. REL5, nie duży, a potrafi łupnąć w KD i muzyce
 

aro600

New member
Jezeli tylny bas reflex to moze warto sie zastanowic nad np. Audio pro AVANTO HTS 5.0 i suba odpuścić przynajmniej na razie lub coś z Jamo np. S628 HCS3 5.0 tylko czy to nie za duże kolumny na ten metraż... mysle ze basu by Ci nie brakło u mnie APA gra pod Harman Kardon AVR - 161na 22m2 i dla mnie git basu nie brakuje, a tez duzo slucham HH. Chociaż nie wiem czy przy tym metrażu nie lepiej byłoby rzeczywistoście przedni BR zawsze to kolumny bliżej sciany i trochę wiecej miejsca w pokoju. Wtedy propozycje jak powyżej. Rozmieszczenie kolumn też jest w porządku resztę załatwi kalibracja i bedzie ok, ale ja też bym zrezygnował ze stojaków na rzecz uchwytów. Pozdrawiam i powodzenia w projekcie
 
Ostatnia edycja:

lobos

New member
Bez reklam
Ja bym zestawił Dali Zensor 5 Set (5+Vokal+1), bo faktycznie na 16m2 zagrają super z Denon'em lub Marantz'em.
Z5 to malutkie kolumny a brzmienie świetne.
Idealnie się wkomponują i nie zajmą dużo miejsca.
Oczywiście w perspektywie wzmak miłe widziany ;-)
Do tego tak jak pisał Henry sub REL T5 z tym, że tutaj będzie ciężko o nowy, bo już ich chyba nie ma.
Ewentualnie mały, kompaktowy E-9F do kompletu z Dali ;-)
Polecam brzmienie Zensor. Niedrogie kolumny a uniwersalne.
Wg. Mnie świetne brzmienie! Muzykalne, z dobrym basem.
Faktycznie ciepłe jak to określili Koledzy ;-) Dla mnie bomba! :)
 

Qcu199

New member
Ja bym zestawił Dali Zensor 5 Set (5+Vokal+1), bo faktycznie na 16m2 zagrają super z Denon'em lub Marantz'em.
Z5 to malutkie kolumny a brzmienie świetne.
Idealnie się wkomponują i nie zajmą dużo miejsca.
Oczywiście w perspektywie wzmak miłe widziany ;-)
Do tego tak jak pisał Henry sub REL T5 z tym, że tutaj będzie ciężko o nowy, bo już ich chyba nie ma.
Ewentualnie mały, kompaktowy E-9F do kompletu z Dali ;-)
Polecam brzmienie Zensor. Niedrogie kolumny a uniwersalne.
Wg. Mnie świetne brzmienie! Muzykalne, z dobrym basem.
Faktycznie ciepłe jak to określili Koledzy ;-) Dla mnie bomba! :)

Na twoim metrażu sprawdzą się np. Indiana Line Nota, Dali Zensor 5. Nieduże podłogówki, a potrafią fajnym basem zagrać, do tego świetnie się sprawdzą w stereo, to wyrównane, dobrze grające konstrukcje.
Z amplitunerów, wspomniany przez ciebie Onkyo, do listy dorzuć także Pioneera 924, Yamahę od serii 6 wzwyż, Denon X2100- choć lepiej poszukać X3100, Marantz SR5009, HK171/270/370
Gdyby zależało ci na poprawie sekcji stereo, to warto rozważyć zakup amplitunera z pre-out min. na fronty, pozwoliłoby ci to na rozszerzenie zestawu o wzmacniacz stero, a co do suba, to jesli na początek nie starczy, to dokupisz, w tym pomieszczeniu dobrze sprawdziłby się np. REL5, nie duży, a potrafi łupnąć w KD i muzyce

Panowie, poczytałem trochę o tych modelach, które zaproponowaliście tj. Indiana Line Nota i Dali Zensor 5. W pierwszej kolejności zerknąłem na ceny, Line Nota dostanę od 2 400, do tego dobry wzmak i koniec końców i tak przekroczę założony budżet, a to nie koniec kosztów, bo jeszcze by trzeba było ogarnąć kable i suba pod to. Przeczytałem recenzję o Note i dobrze zostały ocenione te kolumny, początkowo stwierdziłem, że jak na moje doświadczenia z audio przeskok na 5.1 w cenie ~3 500 zł i tak zrobi ogromne wrażenie z dobrym wzmacniaczem, a powiedzmy z czasem po kilku latach wymienię te kolumny na lepsze. Z drugiej strony Dali Zensor są dużo bardziej popularne i też mają dobre recenzje, ale cena zaporowa. Za nowe Dali Zensor 5 muszę dać 3 650, najtaniej co znalazłem, później już 4 000 zł, do tego sub e-9 za 1 800 i już jest przekroczony budżet, a gdzie tam wzmacniasz i reszta kosztów.

Im dłużej o tym myślę, jestem w przekonaniu, że jak ogarnę sobie takie dali razem z subem e-9 i dobrym wzmacniaczem to wątpię, że przez następną dekadę będę wymieniał ten sprzęt, a zawsze byłem myśli, że lepiej dołożyć do lepszego i mieć porządny sprzęt. Pierwszy raz kupuję dla siebie kino domowe i szczerze powiem, że nie pomyślałbym, że będę musiał za niskobudżetowe kolumny z subem i wzmakiem dać w granicach ~8 tysięcy złotych.

Pytanie do Was, czy między Indiana Line Note, a Dali Zensor 5 prócz podwójnej różnicy w cenie na rzecz Dali będzie czuć również podwójny przeskok jakościowy? Jeśli tak to zdecydowałbym się na takie 5.1 nawet przy tak dużej dopłacie, wiem, że najlepiej by było osobiście posłuchać, ale myślę, że na odsłuchy jeszcze za wcześnie.

Drugie pytanie do henry1979, zainteresowało mnie to poprawienie jakości stereo, nie od razu, ale może później jak już przyzwyczaję się do nowej jakości dźwięku. Czy dobrze myślę, że polega to na tym, że dwie frontowe podłączam do wzmacniacza stereo resztę do tego odpowiadającego za KD, łączę je razem i przez to jest więcej mocy na kolumnach? Mógłbym mieć prośbę żebyś napisał coś więcej o tym albo wrzucił jakiś link do artykułu (również podał jakiś przykład takiego wzmacniacza)? Bo prócz gier i KD chętnie bym też słuchał muzyki na tych kolumnach skoro podejmuję się takich kosztów, zależy też jaki w takim przypadku jest przeskok jakościowy.

Poczytałem o wzmacniaczach troszeczkę, ale wzmacniacz sobie zostawię na koniec jak już będę pewny co do kolumn i najciekawsze opinie ma najdroższy Marantz Sr5009, ale też Denon ale nie x2100 / x3100 tylko Denon 1912, mógłbyś coś o nim powiedzieć? Czytałem też, że w przypadku Marantz sr5009 idzie w jakiś sposób podłączyć do nich zestaw kolumn z całkiem innego pomieszczenia, w jaki sposób to działa. Myślałem żeby kiedyś wrzucić sobie do sypialni jakieś zestaw 2.1, jeżeli w taki sposób mógł bym się pozbyć kosztów na kupowanie nowego wzmacniacza to brałbym pod uwagę to podczas kupowania wzmacniacza pod te KD.
 

lobos

New member
Bez reklam
Kolego Qcu199,
Pierwsze sprostowanie to do kina (5.1) kupujesz amplituner a do stereo (2.0) wzmacniacz ;-)
Co do Twoich dylematów odnośnie cen to nie masz co sugerować się tymi katalogowymi. Można kupić znacznie taniej ;-)
Pomyśl co by było gdybyś podsumował całość (amplituner+kolumny 5.1) i nagle odjął od tego -25% ;-)
To realne! Najpierw posłuchaj, oglądnij i zdecyduj się konkretnie co? :)
Jak już bedziesz zdecydowany to napisz do Blackninja.
On ma bardzo dobre ceny na sprzęt. Dali Zensor jak i wiele innych marek kupisz u Niego z dużym upustem ;-) Tym bardziej jak zamówisz całość tzn. ampli+kolumny ;-)
 

Henry

Active member
Bez reklam
Pytanie do Was, czy między Indiana Line Note, a Dali Zensor 5 prócz podwójnej różnicy w cenie na rzecz Dali będzie czuć również podwójny przeskok jakościowy?
Podwójnego przeskoku jakościowego nie odczujesz, choć jeśli kasy starczy, to zdecydowanie Dali.

zainteresowało mnie to poprawienie jakości stereo, nie od razu, ale może później jak już przyzwyczaję się do nowej jakości dźwięku. Czy dobrze myślę, że polega to na tym, że dwie frontowe podłączam do wzmacniacza stereo resztę do tego odpowiadającego za KD, łączę je razem i przez to jest więcej mocy na kolumnach?
W dużym uproszczeniu, tak ;)
Podłaczasz wzmacniacz stero do amplitunera (pre out w ampli --> main in we wzmacniaczu...)
http://www.hdtv.com.pl/forum/stereo/86213-amlituner-av-jako-pre-out.html

Tutaj masz listę wzmacniaczy (kolega Vectra wrzucał ostatnio aktualną listę)
Amplifiers with HT-bypass - update 24.Junel 2015 with amps from Luxman and TeddyPardo


najciekawsze opinie ma najdroższy Marantz Sr5009, ale też Denon ale nie x2100 / x3100 tylko Denon 1912,

X3100 nie jest zły, moim zdaniem, to całkiem udana konstrukcja, a ceny na wyprzedażach są na akceptowalnym poziomie, ma wszystko co potrzeba ( w tym wspomniany pre out), a poza tym dobrze radzi sobie w stereo. Porównując bezpośrednio do SR5009, to wydaje mi się, że Denon gra ciut lepiej.
Natomiast 1912, to udany model sprzed kilku lat, pewnie dlatego trafiłeś na wiele pozytywnych opinii. Jak napisałem, to przyzwoity, solidnie wykonany amplituner, natomiast X3... nie są gorsze.

Czytałem też, że w przypadku Marantz sr5009 idzie w jakiś sposób podłączyć do nich zestaw kolumn z całkiem innego pomieszczenia, w jaki sposób to działa. Myślałem żeby kiedyś wrzucić sobie do sypialni jakieś zestaw 2.1, jeżeli w taki sposób mógł bym się pozbyć kosztów na kupowanie nowego wzmacniacza to brałbym pod uwagę to podczas kupowania wzmacniacza pod te KD.
We wszystkich modelach, o których dyskutujemy (X2100, X3100, Sr5009 oraz wielu innych), masz możliwość wyprowadzenia dźwięku dla 2 sterfy (Zone 2), polega to na tym, że podłączasz np. dwie kolumny w innym pomieszczeniu np. w sypialni ( ja tak mam), i masz możliwość słuchania muzyki a obsługujesz przy użyciu smartfona, tabletu czy nawet kompa...
 

Baltazar Gąbka

New member
Bez reklam
Przemyśl taki zestaw: CA 351R + Zensor 5 5,0, ampli BN ma teraz w super cenie na początku 3699 sam ampli, rodzina taki sobie sprawiła i zadowoleni.
 
Do góry