PHILIPS 50PUS8818 ustawienia

seba_83

New member
Załączam zdjęcia zrobione dzisiaj na zastopowanym fragmencie, gdzie widać ziarno i nienaturalne kolory o których pisałem wcześniej (treść SD z aplikacji disney+. Zdjęcia są lekko rozjaśnione). Specjalnie odpaliłem ten sam kadr na starszym 55-calowym SONY XF9005 - obraz wygląda normalnie.
Problem występuje w ciemnych scenach z oświetleniem. Nie wiem, czy korekta ustawień cokolwiek jest tu w stanie zmienić. Może to po części wina wbudowanych w telewizorze "ulepszaczy"?
Wczoraj podczas oglądania filmu w formacie Dolby Vision zauważyłem również skoki poziomu jasności obrazu podczas zmiany poszczególnych scen.
Telewizor kupiłem przez internet a zauważalne gołym okiem niedoskonałości frustrują. Na pewno nie tego się spodziewałem telewizorze, który w powszechnej opinii jest jednym z lepszych w tej klasie cenowej. Obecnie poważnie rozważam jego zwrot. Niestety.

IMG_20240430_185025.jpg
IMG_20240430_185100.jpg
 
Załączam zdjęcia zrobione dzisiaj na zastopowanym fragmencie, gdzie widać ziarno i nienaturalne kolory o których pisałem wcześniej (treść SD z aplikacji disney+. Zdjęcia są lekko rozjaśnione). Specjalnie odpaliłem ten sam kadr na starszym 55-calowym SONY XF9005 - obraz wygląda normalnie.
Problem występuje w ciemnych scenach z oświetleniem. Nie wiem, czy korekta ustawień cokolwiek jest tu w stanie zmienić. Może to po części wina wbudowanych w telewizorze "ulepszaczy"?
Wczoraj podczas oglądania filmu w formacie Dolby Vision zauważyłem również skoki poziomu jasności obrazu podczas zmiany poszczególnych scen.
Telewizor kupiłem przez internet a zauważalne gołym okiem niedoskonałości frustrują. Na pewno nie tego się spodziewałem telewizorze, który w powszechnej opinii jest jednym z lepszych w tej klasie cenowej. Obecnie poważnie rozważam jego zwrot. Niestety.

View attachment 25671 View attachment 25672
Jakie jest ustawienie poziomu czerni? Jakie jest ustawienie "ostrości"?
 

seba_83

New member
Tryb obrazu: kino domowe. Poziom czerni 45. Ostrość 5. Wzmocnienie tekstur wyłączone. Im mocniej rozjaśniam, tym obraz wygląda gorzej. Zmiana ostrości nic nie daje. Testowałem pozostałe tryby - wszędzie zaobserwowałem ten sam efekt, który za dnia nie jest tak zauważalny jak nocą przy wyłączonym świetle w pokoju.
 

seba_83

New member
Nic nie zgłaszałem, bo nie wiem czy to podchodzi pod wadę czy ten model po prostu tak ma... Generalnie poza opisywanymi problemami obraz jest naprawdę dobry i nie miałbym się czego czepiać. Jeśli korekta kolorów po domowej kalibracji nic nie da - po prostu odeślę tv (mam jeszcze tydzień).
 
Załączam zdjęcia zrobione dzisiaj na zastopowanym fragmencie, gdzie widać ziarno i nienaturalne kolory o których pisałem wcześniej (treść SD z aplikacji disney+. Zdjęcia są lekko rozjaśnione). Specjalnie odpaliłem ten sam kadr na starszym 55-calowym SONY XF9005 - obraz wygląda normalnie.
Problem występuje w ciemnych scenach z oświetleniem. Nie wiem, czy korekta ustawień cokolwiek jest tu w stanie zmienić. Może to po części wina wbudowanych w telewizorze "ulepszaczy"?
Wczoraj podczas oglądania filmu w formacie Dolby Vision zauważyłem również skoki poziomu jasności obrazu podczas zmiany poszczególnych scen.
Telewizor kupiłem przez internet a zauważalne gołym okiem niedoskonałości frustrują. Na pewno nie tego się spodziewałem telewizorze, który w powszechnej opinii jest jednym z lepszych w tej klasie cenowej. Obecnie poważnie rozważam jego zwrot. Niestety.

View attachment 25671 View attachment 25672
Disnay+ w SD ( i nie tylko ) ma ekstremalnie niski bitrate. Jest to wysoce skompresowane wideo w celu zaoszczędzenia ruchu. Czy próbowałeś obejrzeć tę samą scenę z tego filmu za pomocą innej aplikacji, na przykład lub przez USB? Czy możesz podać nazwę tego filmu i czas + tej sceny, aby to sprawdzić?
 

seba_83

New member
Tajemnice Sulphur Springs (Sezon 2 odcinek 6) - zaczyna się od 16:00 i trwa ok. 1:40. Zalecam sprawdzić wieczorem, w ciemnym pokoju.
Odpalałem tę scenę na drugim tv, gdzie nie doświadczyłem tego problemu.
Proszę o pomoc.
 
Tajemnice Sulphur Springs (Sezon 2 odcinek 6) - zaczyna się od 16:00 i trwa ok. 1:40. Zalecam sprawdzić wieczorem, w ciemnym pokoju.
Odpalałem tę scenę na drugim tv, gdzie nie doświadczyłem tego problemu.
Proszę o pomoc.
Dzień dobry. Wkrótce wgram go na pendrive'a. Bitrate tego wideo jest niewielki.

1920x1080 (16:9), 23.976 fps, ~6000 kbps
 

seba_83

New member
Dodam, że korekta kolorów nic tu nie zmienia. Próbowałem też wszystkich możliwych trybów, bawiłem się ustawieniami kontrastu, kolorów, jasności itp. itd. z wiadomym efektem. Wczoraj sprawdzałem z ciekawości jakość kanałów z telewizji naziemnej i też zauważyłem w jednym z filmów pikselozę (wędrujące kwadraty na ciemnym obszarze ekranu - dotyczy scen nocnych, w ciemnych pomieszczeniach). Nie wiem - może to normalne ale powtórzę, że w starym 55-calowym Sony nigdy tego nie doświadczyłem. A tu mam 12 cali mniej i takie kwiatki, które dyskwalifikują go jako tv do oglądania w nocy.
 
Dodam, że korekta kolorów nic tu nie zmienia. Próbowałem też wszystkich możliwych trybów, bawiłem się ustawieniami kontrastu, kolorów, jasności itp. itd. z wiadomym efektem. Wczoraj sprawdzałem z ciekawości jakość kanałów z telewizji naziemnej i też zauważyłem w jednym z filmów pikselozę (wędrujące kwadraty na ciemnym obszarze ekranu - dotyczy scen nocnych, w ciemnych pomieszczeniach). Nie wiem - może to normalne ale powtórzę, że w starym 55-calowym Sony nigdy tego nie doświadczyłem. A tu mam 12 cali mniej i takie kwiatki, które dyskwalifikują go jako tv do oglądania w nocy.
Mam dla ciebie złe wieści. Tak jak pisałem wcześniej: wideo jest bardzo niskiej jakości.

Został przetestowany na:

1. PUS8518 (2023)
2. Q60C (2023)

Poniżej zamieszczam zdjęcia. Samsung miał jeszcze WIĘCEJ artefaktów na tym filmie)))))

Podsumowując: wyjątkowo słaba jakość obrazu i telewizora, w tym przypadku nie jest to wina Philipsa.
 
Co więcej, nawet w scenach dziennych wideo to ma artefakty kompresji w postaci "kropek". Powodem tego jest bardzo silna kompresja i niski bitrate.
 
Jeśli porównamy jakość obrazu na przykładzie q60c i 8518 na tym przykładzie, to samsung ma WIĘCEJ (!!!) artefaktów i obraz jest bardziej "cyfrowy", a nie naturalny. Phillips pokazuje czystszy i bardziej naturalny obraz.

Artefakty w obu przypadkach są potęgowane przez parametry ostrości (bardzo dużo na samsungu, bardzo zły obraz) i parametry kontrastu dynamicznego. Najlepszy obraz zarówno na Philipsie jak i Samsungu jest w trybie:

1. Kino - Samsung
2. Calman - Philips
 

seba_83

New member
Zabiłeś mi niezłego ćwieka. Pogrzebałem jeszcze trochę w ustawieniach i obraz wygląda w miarę akceptowalnie.
Ale żeby nie było tak kolorowo - nadal mam problem z czernią, która często jest po prostu szara, co psuje oglądanie nocą przy wyłączonym trybie ambilight. Wiem, że to nie OLED i nie uzyskam głębokiej czerni, ale czy majstrując samodzielnie w ustawieniach odcieni kolorów (czerwony, zielony, niebieski) mam szansę coś wydusić z tego tv (profesjonalnej kalibracji nie biorę pod uwagę).
Wczoraj zauważyłem również pewien irytujący szczegół - w materiałach dolby vision (amazon prime) po pewnym czasie obraz automatycznie się ściemnia i rozjaśnia przy przechodzeniu ze scen jasnych w ciemne i na odwrót. Znalazłem podobny temat na forum, w którym piszą że to wina ostatniej aktualizacji Philipsa. Czy istnieje możliwość zresetowania obecnych aktualizacji i wgrania wybranej poprzez usb/internet?
 
Zabiłeś mi niezłego ćwieka. Pogrzebałem jeszcze trochę w ustawieniach i obraz wygląda w miarę akceptowalnie.
Ale żeby nie było tak kolorowo - nadal mam problem z czernią, która często jest po prostu szara, co psuje oglądanie nocą przy wyłączonym trybie ambilight. Wiem, że to nie OLED i nie uzyskam głębokiej czerni, ale czy majstrując samodzielnie w ustawieniach odcieni kolorów (czerwony, zielony, niebieski) mam szansę coś wydusić z tego tv (profesjonalnej kalibracji nie biorę pod uwagę).
Wczoraj zauważyłem również pewien irytujący szczegół - w materiałach dolby vision (amazon prime) po pewnym czasie obraz automatycznie się ściemnia i rozjaśnia przy przechodzeniu ze scen jasnych w ciemne i na odwrót. Znalazłem podobny temat na forum, w którym piszą że to wina ostatniej aktualizacji Philipsa. Czy istnieje możliwość zresetowania obecnych aktualizacji i wgrania wybranej poprzez usb/internet?
To bardzo dużo dla tego telewizora. Żadna ilość regulacji kolorów nie poprawi czerni ani kontrastu. Można obniżyć jasność, aby poprawić czerń.

Ambilight, wręcz przeciwnie, poprawia czerń dzięki podświetleniu. To "oszukuje" wzrok i sprawia, że czerń jest wizualnie lepsza. Nie wiem dlaczego to wyłączyłeś. Możesz po prostu włączyć ambilight, aby wyświetlić statyczny BIAŁY kolor. Będziesz miał mniejsze zmęczenie oczu podczas oglądania bez światła + czerń będzie lepsza.

Co do jasności: podczas oglądania Netflixa i DV też to widzę. W zależności od sceny w filmie jest skok jasności. Skoro przy oglądaniu wideo w DV część ustawień jak widać zablokowana (a w innych trybach odblokowana) to najprawdopodobniej przy oglądaniu wideo DV działa zgodnie z ustawionymi metadanymi i tych skoków jasności w ogóle nie powinno być i firmware nie jest winny.

Ale to tylko przypuszczenia. Jasność zmienia się ze sceny na scenę, a nie tak po prostu. Więc prawdopodobnie jest tak jak powinno być.
 
Do góry