Panasonic TX-L47ET5E test otwarty. Cokolwiek robimy, robimy z pasją !

Tomasz1976

New member
Witam.
Jako, że pierwszy post, to chciałbym serdecznie pozdrowić wszystkich Forumowiczów i przechodzę do meritum.
Jestem posiadaczem TX-L47ET5E, już po dwóch dniach użytkowania zauważyłem, że na ekranie odbiornika widoczne są trzy ciemniejsze smugi. Jedna w prawym, dolnym rogu; dwie jakby symetryczne wobec siebie - 1/3 długości od górnej krawędzi (mają po ok. 3-4 cm długości i 1,5cm szerokości). Smugi są widoczne tylko przy jasnym lub jednokolorowym podświetleniu. Przy normalnym, kolorowym, dynamicznym obrazie prawie ich nie widać. Serwis był, obejrzał, wydał diagnozę: "nierównomierne podświetlenie matrycy, nie odbiega od przyjętych norm". Czy to faktycznie taki "urok" LEDów, czy też próbować drążyć temat. Dodaję, że wg mnie 80% użytkowników nie zobaczyłoby tej "wady" (takie moje skromne zdanie-ja mam akurat wzrok przeczulony, gdyż na co dzień pracuję przy obróbce foto, na szerokogamutowych monitorach EIZO). Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam modów, jeśli post nie byłby we właściwym temacie.
 

poldek333

New member
Do kg1911,

Należy wejść do internetu, wybrać - ustawienia viera connect - a w nich ustawić sygnał dźwiękowy na wyłączony.

Ostatnio dużo piszecie o kalibracji, owszem warto poeksperymentować. Jednak odbiór obrazu jest rzeczą subiektywną, dlatego przy takiej a nie innej kalibracji jedna osoba może być zadowolona, a druga już nie. Ktoś napisał, że et5 ma żarówiasty obraz. Z tym się absolutnie nie zgadzam, porównywałem go innymi tv w MM i obraz był naprawdę spokojny, idący w stronę obrazu wyświetlanego przez plazmy. Żarówiasta natomiast to była ta cała koreańsko-chińska ściema - samsung itp. Dla osób zainteresowanych et5, ale wahających się z zakupem - polecam z czystym sumieniem.

Jeszcze na koniec dodam, że istnieje podobna do tej strona chorwacka (też forum HD) gdzie w najbliższym czasie obiecują zamieścić dane odnośnie kalibracji, nie mogę jednak dodać linka ze względu na za małą liczbę wpisów na tym forum.

Pozdrawiam
 

electro69

New member
Witam.
Jako, że pierwszy post, to chciałbym serdecznie pozdrowić wszystkich Forumowiczów i przechodzę do meritum.
Jestem posiadaczem TX-L47ET5E, już po dwóch dniach użytkowania zauważyłem, że na ekranie odbiornika widoczne są trzy ciemniejsze smugi. Jedna w prawym, dolnym rogu; dwie jakby symetryczne wobec siebie - 1/3 długości od górnej krawędzi (mają po ok. 3-4 cm długości i 1,5cm szerokości). Smugi są widoczne tylko przy jasnym lub jednokolorowym podświetleniu. Przy normalnym, kolorowym, dynamicznym obrazie prawie ich nie widać. Serwis był, obejrzał, wydał diagnozę: "nierównomierne podświetlenie matrycy, nie odbiega od przyjętych norm". Czy to faktycznie taki "urok" LEDów, czy też próbować drążyć temat. Dodaję, że wg mnie 80% użytkowników nie zobaczyłoby tej "wady" (takie moje skromne zdanie-ja mam akurat wzrok przeczulony, gdyż na co dzień pracuję przy obróbce foto, na szerokogamutowych monitorach EIZO). Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam modów, jeśli post nie byłby we właściwym temacie.
Witam
Możliwe że to jest tzw. "banding" czyli takie właśnie pasy/smugi pionowe szare ... najlepiej chyba widać je podczas np. oglądania meczów piłkarskich. Tak jak pewnie serwis stwierdził chyba trzeba się z tym pogodzić to jest po prostu taka "przypadłość" ledów u jednych widać to więcej u drugich mniej albo wcale. Jak poczytasz forum w innych działach (np. LG) też są z tym duże problemy zwłaszcza jeśli chodzi o model lm670s dużo osób zgłaszało takie problemy. Z tego co pisali ludzie problem ten jest właśnie bardziej widoczny na telewizorach o większych przekątnych.
Dlatego też zdecydowany jestem już na ten model tylko w wersji 42 calowej bo jak na razie do Twojego postu nikt tutaj nie zgłaszał takich "przypadłości" w tym modelu a ja też mam dość wyczulony wzrok i mnie to też denerwuje takie coś:-x.
Oglądałem ten tv w sklepie i specjalnie miałem 2 mecze nagrane żeby zobaczyć ale jakoś nic tam takiego nie zauważyłem ale wiadomo w sklepie są całkiem nie warunki niż w domu.
Pozdrawiam
 

Tomasz1976

New member
Hm...U mnie dwie smugi są poziome, niczym "maźnięcia" pędzlem :) Natomiast w prawym dolnym rogu jest szarawy placek :) Tak więc nie wiem, czy to akurat "podchodzi" pod banding.
 
Ostatnia edycja:

electro69

New member
Hm...U mnie dwie smugi są poziome, niczym "maźnięcia" pędzlem :) Natomiast w prawym dolnym rogu jest szarawy placek :) Tak więc nie wiem, czy to akurat "podchodzi" pod banding.
Nie pomaga nic na to zmiana ustawień w telewizorze ? np. korekcja podświetlenia panelu ... może da się to chociaż znacząco ograniczyć.
 

Tomasz1976

New member
Jutro tv przyjeżdża do mnie z serwisu. Będę kombinował z ustawieniami i postaram się zrobić jakieś foto poglądowe. Wcześniej miałem 42" plazmę LG. Serwis tej firmy wpierał mi, że sprzęt jest sprawny, podczas gdy ja widziałem na ekranie dwa poziome pasy, jakby przejechał narciarz. Po dwóch miesiącach udowadniania, że nie jestem wielbłądem, po pismach, że powołam na własny koszt biegłego, serwis "na odczepnego" zaoferował mi wymianę matrycy. Tak, że i teraz staram się nie wierzyć ślepo w to, co mi zakomunikowano...Ale, aby nie zakwalifikować się do kategorii "trudnych klientów", szukam porady tu na forum, wśród pasjonatów, bo wiem, że niejeden pasjonat może dysponować większą wiedzą, niż kiepsko wystrugany serwisant. Pozdr.
 

poldek333

New member
Skopiowałem ustawienia z jednej ze stron internetowych, można przetestować:

tryb obrazu: prawdziwe kino
Contrast: 54
Brightness: 0
Colour: 27
Sharpness: 0
Eco: On/Off
Vivid color: Off
P-NR: Off
Intelligent Frame Creation: Min
16:9 Overscan: Off
R-Gain: -2
G-Gain: 0
B-Gain: 3
R-Cutoff: 1
G-Cutoff: 0
B-Cutoff: -5
Teinte R: 0
Teinte V: 11
Teinte B: 2
Sat R: 3
Sat V: 6
Sat B: 12
Lum R: 7
Lum V: 0
Lum B: 1
Gamma: 2.2

Witam, czy możesz podać adres strony z której pobrałeś te ustawienia,
Dzięki.
 

dominlesne

New member
@Tomasz1976
Ile masz ten tv? Nie lepiej powołać się na niezgodność towaru z umową?
Zrób jakieś zdjęcie tego problemu - zawsze łatwiej rozmawiać mając to przed oczami.
 

Tomasz1976

New member
Tak na "szybkiego" robiona fotka. Trochę ciężko uchwycić te ciemniejsze miejsca, ale być może coś tam zobaczycie.
fe2j2c.jpg
 

dominlesne

New member
Może rzeczywiście to jakieś odciski, ale górna krawędź też typowo "ledowa". Chyba nie ma idealnie równego podświetlenia w tej technologii na dzień dzisiejszy - sam nie oglądałbym sie na ledy, gdybym nie potrzebował ekranu typowo pod PC-eta.
 

Tomasz1976

New member
Tak, jak pisałem-na fotografii jest to mniej widoczne. W rzeczywistości na górze są jakby dwa symetryczne kształty, przypominające trójkąty, na dole jakieś dwie ciemniejsze plamy. Miałem starą plazmę LG, zmieniłem na Panasa, bo chciałem coś pod tv, dvd i xboxa - dokonywałem jednocześnie świadomego wyboru, kierując się opiniami m.in z tego forum. Przy dynamicznych, kolorowych obrazach, te ciemniejsze miejsca nie rzucają się w oczy. Gorzej jest, jeśli obraz jest jednokolorowy i statyczny. W opinii jaką dostałem dziś z serwisu jest zawarta sentencja, że "sprzęt nie posiada uszkodzeń, obraz spełnia normy gwarantowane przez producenta, a jego jakość nie odbiega od innych egzemplarzy tego modelu".
 

electro69

New member
Patrząc na zdjęcie musiałem się naprawdę mocno przyglądnąć żeby te plamy zobaczyć ... na górze w sumie ich praktycznie nie widać a na dole już bym prędzej zobaczył ale jak Byś ich nie zaznaczył gdzie są to chyba bym ich nie zauważył :]
Jak oglądasz telewizor z normalnej odległości (np. ok. 3 metrów) to widać też te plamy ? ... jeśli nie to jeszcze nie ma tragedii ... oby tylko to nie był jakiś problem który z biegiem czasu będzie się powiększał.
Pozdrawiam
ps. mamy XXI wiek super technologie ludzie latają w kosmos a producenci dalej nie potrafią zrobić telewizora czy to za 3 tys. czy za 8 tys. który nie będzie miał problemów z matrycą (z podświetleniem, banding itp.) dziwne ... może by tak przestali zmniejszać te obudowy bo ile osób to interesuje czy tv będzie miał 3 cm szerokości czy 5 cm a skupili się na tym co najważniejsze czyli obrazie :]. To samo tyczy się smartfonów wkładają coraz większe procesory, lepszą grafikę, większe ekrany itp. a pojemność baterii taka sama i po co komu taki telefon co się rozładowuje w ciągu kilku godzin ... rozpisałem się ale człowieka potrafi wkurzyć takie postępowanie producentów ;D
 

rys1153

New member
wybór leda

Zastanawiam się nad kupnem tego tv 47''. Będzie podłączony do kablówki HD Vectry. Co może mnie zniechęcić do jego zakupu?
Konkurentem jest Toshiba 46TL838 lub 933. A co Wy byście wybrali z tych 3?

ja bym wybrał toskę 47 vl 963,która juz widac na horyzoncie,ja czekam
 

poldek333

New member
Do voodoopeople:

Aby zmienić wartości tych parametrów należy ustawić tryb prawdziwe kino. Wtedy jest możliwość zarządzania kolorami. Parametry T, S, L odpowiadają parametrom odcień, nasycenie, luminancja. Przy czym w ustawieniach, które podał jeden z kolegów jest błąd w symbolach parametrów zamiast R, V, B powinno być R, G, B, dlatego to może wprowadzać w błąd.
Osobiście sprawdziłem te ustawienia i wydaje się, że jest nieco lepiej niż na ustawieniu normalny. Ale nie jest to jeszcze to na co można liczyć ze strony tego tv. Te ustawienia tak naprawdę są skierowane dla ET50. Mimo wszystko są one jednak lepsze niż ustawienia proponowane dla trybu kino.
Tak więc mam nadzieję, iż ktoś przeprowadzi profesjonalną kalibrację et5.
 
Do góry