Panasonic 42G10 kontra 42S10 test porównawczy.

Panasonic 42S10 kontra 42G10 test porównawczy.
Modele porównaliśmy co do jakości obrazu.
Każdy wyciągnie swoje wnioski .
Otóż wyjęcie z kartonów i podłączenie zajmuje tylko kilka minut.
048_P1190602.JPG


Więc szybko uporaliśmy się z ustawieniami.
049_P1190603.JPG


Obydwa modele produkowane w tej samej fabryce w Pilźnie.
055_P1190609.JPG


Posiadają różny pobór mocy.
054_P1190608.JPG


Model S 10 - ma 400 HZ
051_P1190605.JPG


A model 42G10 - 600 Hz
052_P1190606.JPG


053_P1190607.JPG


Ustawienie na identycznych parametrach nie stanowiło dużego wyzwania .
Ustawiliśmy do porównania na Normalnym podświetleniu.
001_P1190536.JPG


Sprawdziliśmy czy jest równe podświetlenie matrycy i nie mozna nawet jednego złego słowa powiedzieć. Wszystko równo i czysto jak pupa niemowalaka .
003_P1190538.JPG


Ustawienia pełnego ekranu - to również chwila i wszystko gotowe.
Nie zauważyłem żadnej różnicy płynności podczas tego testu.
004_P1190539.JPG


Jedynie biel i czystość informacji lepsza była na lewym ekranie .
005_P1190541.JPG


Nasze pomieszczenie wygląda teraz znacznie lepiej.
To są dwa modele Panasonica stojące obok siebie.
006_P1190542.JPG


Czerń testowa - nie zauważono różnic co do jakości tego elementu.
008_P1190544.JPG


Pomidory hm.......
009_P1190548.JPG


Tu również widać różnicę wyraźnie. To samo było widać gołym okiem.
010_P1190549.JPG


Lepiej nam się podobał prawy ekran.
012_P1190551.JPG


013_P1190553.JPG


Bliższy prawdzie jest kolor na prawym ekranie.
014_P1190555.JPG


wyrazistość na prawym trochę lepsza
016_P1190557.JPG


ilość szczegółów - na prawym
017_P1190558.JPG


Tu również - prawy
018_P1190559.JPG


Nasycenie kolorów - również prawy.
021_P1190562.JPG


A dalej już ocenicie sami:
023_P1190566.JPG


024_P1190567.JPG


025_P1190568.JPG


028_P1190572.JPG


029_P1190573.JPG


032_P1190577.JPG


034_P1190583.JPG


038_P1190587.JPG


040_P1190589.JPG


043_P1190593.JPG


046_P1190596.JPG



047_P1190597.JPG


Jutro ciąg dalszy porównań i większe obrazowo zdjęcia.
 
gorylla: nie kupiłem, marudzę, ale CHCE kupić. jak ci pisałem ciągle kompletuję resztę kasy. S10 w tej chwili jest jedyną opcją. choć mam obawy... bo wydać 3k na telewizor który, nie jest aż tak niezbędny bo mój 32 cale panas, ciągle daje rade. przeszło 5 lat, bez usterki i zamarudzenia. a to też sprzęt z czech jest :) a ty mi lepiej powiedz jak w S10 wygląda F1??? jestem fanatykiem tego sportu, więc mnie to szczególnie interesuje!!! btw. chyba F1 się nieźle rozpierniczy. 8 ekip tworzy nową serię. to dzisiejszy news.
 
Odnośnie F1- jak leci w polsacie sport HD to oczywiście perfekcynie, ostro, super wyraźnie, zero problemów, żadnego cięcia (no chyba że sygnał się przyłoi, co się w Polsacie Sport Hd niestety zdarza). Ale nie zawsze F1 leci po HD. Wszystkie treningi są w polsacie sport extra, kwalifikacje i wyścig też. Monako leciały tylko na ogólnym i w extra, natomiast Turcja poza treningami także w HD.

Jak każdy obraz na mojej plazmie (poza kanałami z marną jakością typu Mango) także F1 wygląda świetnie. Nawet w polsacie sport (zwykłym) czy extra jest naprawdę bardzo dobrze i przyjemność z oglądania wielka. Na HD to już absolutna BAJKA, aby tylko była transmisja w HD. Wprawdzie powtórki później lecą i w HD, ale wiadomo, że to nie to. Ogólnie rewelacja.

Może na 46' byłoby jeszcze fajniej, no nie wiem. Ale z 2,5m 42' to według mnie optymalny wybór.

Także yaneq- jak już kupisz plazmę i poczytasz później swoje kontestacyjne posty sam się z siebie ubawisz, jak mogłeś tak narzekać nie wiadomo na co.

Po miesiącu użytkowania stwierdzam, że TV ma trzy minimalne wady (żeby nikt nie zrozumiał, że są to jakieś wady dyskwalifikujące panel, broń Boże!, ale tylko takie drobne niuanse, które możnaby poprawić).
1. Fatalne plastiki obudowy- czegoś tak rysującego się nawet pod delikatną szmatką irchową to ja W ŻYCIU nie widziałem! (ale inne panasy mają to samo)
2. Lekko słyszalne buczenie elektroniki i szum wentylatorków przy jasnych planszach, podczas oglądania TV w ciszy,
3. Czerń mogłaby być ciut czarniejsza.

Wszystko w temacie. Innych wad nie zauważyłem.

Gdyby ten TV można było poprawić w w/w elementach byłby za te pieniądze absolutnie bezkonkurencyjny.
 
Telewizor Plazmowy Panasonic TX-42S10E
Pobór mocy-instrukcja obsługi 295W zgadza się.
Pobór mocy w trybie gotowości ,instrukcja obsługi 0.4W.Mierzona 29W
Wyłącznik główny wyłączony pobór mocy 29W !!!
Wszystki pomiary wykonane miernikem PeakTech-9024.
 
tu są inne testy wg których jednak G jest lepszy od S

http://www.trustedreviews.com/tvs/review/2009/06/02/Panasonic-Viera-TX-P50S10-50in-Plasma-TV/p1
i
http://www.trustedreviews.com/tvs/review/2009/04/01/Panasonic-Viera-TX-P46G10-46in-Plasma-TV/p1

zasadniczo testy wszędzie (także na świecie) są raczej marnej jakości.
ewentualnie robione są na spreparowanych samplach od producenta które lepiej graja niż to co można kupić w sklepie. lub robi się je z pozytywnym lub negatywnym nastawieniem co wpływa na wynik.

a wracając do testu to rozumiem że porównywany był nieskalibrowany G10 i s10, więc zasadniczo choćby z tego względu nie można określić że S jest lepszy od G (w zasadzie w wyniku testu można powiedzieć że domyślne ustawienia Ski są lepsze od G).

dziwną sprawą są różnice w ostrości ale np. userzy kuro też narzekali że ma jakiś mało ostry obraz - a wystarczyło coś podkręcić w menu - może w G tez trzeba pokombinować parametrem ostrość (lub jakimś innym).

natomiast mi brakuje porównania płynności na różnych trudnych materiałach - tu mogłoby się okazać że G zjada S na śniadanie (np pod względem juddera).
 
Ostatnia edycja:
@ klaus71

Widziałem te testy dużo wcześniej i powiem, że ogólnie testy na trustedreview są wyjątkowo kiepskie. A że testy te są marne niech świadczy fakt, że kiki nie widział chociażby żadnej różnicy w poziomie czerni czy płynności. A w tym teście są to jedne z głównych różnic na korzyść G10. Myślę, że testy te są pisane na kolanie i nic więcej.

Dużo ciekawsze wnioski można wyciągnąć z testów na cnet. Wystarczy zwrócić uwagę na zbieżność opinii z tego serwisu i opinii kikiego dot. przeciętnej jakości skalowania w G10. Natomiast tego problemu nie było przy S10.

Problem jest w tym, że wielu ludzi nie jest w stanie uwierzyć, że G10 to żadna rewolucja, a raczej taki "hałas marketingowy" i na siłę doszukują się jego przewagi, lecz za bardzo nie ma jak i gdzie. A wystarczy pomyśleć na zdrowy rozsądek, że skoro G10 jest nowszym i rzekomo lepszym modelem, to różnica na jego korzyść winna być widoczna "gołym okiem". Chociażby tak, jak było z porównaniem niższego modelu PV do wyższego PY. A prawda jest niestety taka, że gołym okiem widoczna jest lepsza jakość obrazu S10. Nie wiem, czy jest to problem lepszego ustawienia fabrycznego S10 niż G10, ale jeśli nawet tak by było i z G10 można wycisnąć rzeczywiście więcej, to dlaczego po prostu Panasonic tego nie uczynił? A może po prostu nie można wycisnąć więcej?

Odnośnie testów komercyjnych praktycznie nie widziałem, aby jakiekolwiek pismo, portal itp. doszczętnie zjechało nowszy model jakiegoś producenta. Z reguły są dyplomatyczno-wymijające wypowiedzi, że ogólnie jest jakoś tam lepiej, z małymi, czy nawet malutkimi ale. Pamiętać należy, że testujący to też ludzie, a firmy często "dbają" o jakość testów, dostarczając chociażby sprzętu z możliwością "pozostawienia" po teście. Pamiętajcie.

Myślę, że jest to też jakiś przyczynek do tego że kiki często poleca potencjalnemu nabywcy prezentacje indywidualne, aby właśnie nie polegać jedynie na opiniach innych.
 
@gorylla
Wiesz, myślałem, że już Ci przeszło, ale Ty dalej swoje! :???: Może rzeczywiście potrzebujesz troszkę ochłody, widzę, że wybierasz się na ryby! Pochwalam ten pomysł. Sam jestem wędkarzem :eek:k: i wiem, że nie ma lepszego sposobu, aby przemyśleć sobie to i owo. Ja w ten ostatni weekend odwiedzałem córkę w stolicy i niedzielne popołudnie spędziłem w Blue City w SATURNie. W prawdzie nie było możliwości na testy w stylu kikiego, ale sam fakt "katowania" obu modeli / stały obok siebie /, z tego samego źródła sygnału / BD / i tego samego materiału, pozwala mi stwierdzić, że stanowczo powinieneś odpuścić sobie tak kategoryczne stwierdzenia jak to:
Problem jest w tym, że wielu ludzi nie jest w stanie uwierzyć, że G10 to żadna rewolucja, a raczej taki "hałas marketingowy" i na siłę doszukują się jego przewagi, lecz za bardzo nie ma jak i gdzie. A wystarczy pomyśleć na zdrowy rozsądek, że skoro G10 jest nowszym i rzekomo lepszym modelem, to różnica na jego korzyść winna być widoczna "gołym okiem". Chociażby tak, jak było z porównaniem niższego modelu PV do wyższego PY. A prawda jest niestety taka, że gołym okiem widoczna jest lepsza jakość obrazu S10. Nie wiem, czy jest to problem lepszego ustawienia fabrycznego S10 niż G10, ale jeśli nawet tak by było i z G10 można wycisnąć rzeczywiście więcej, to dlaczego po prostu Panasonic tego nie uczynił? A może po prostu nie można wycisnąć więcej?
, tym bardziej, że wielokrotnie podkreślałeś, iż NIE MIAŁEŚ OKAZJI WIDZIEĆ TYCH MODELI OBOK SIEBIE, a tym bardziej je przetestować!!! W związku z tym Twoje wywody nie można traktować poważnie, a kategoryczne stwierdzenia zakrawają na jakąś aberrację. Po obejrzeniu obu ekranów mogę powiedzieć tak:

oba są godne polecenia i nie ma co ukrywać, że warte są wydanych pieniędzy! Dla mnie obrazy HD lepiej wyświetla G10, co widziałem na własne oczy, nie stosując wyszukanych kryteriów nastaw i innych uwarunkowań. Potwierdzenia kilku przypadkowych osób znajdujących się w sklepie utwierdzają mnie w powyższych stwierdzeniach.
 
I tak każdy jest kowalem swego losu. Każdy wybiera dla swoich potrzeb i możliwości. Gdzie pojawiają się wątpliwości - pojawia się prezentacja.
To komfortowy sposób wyboru we własnych warunkach , własnym sygnale, oświetleniu , skalowaniu, płynności etc.
 
kriswas

możesz mi uwierzyć, że jestem maksymalnie wyluzowany, a na ryby jeżdżę bardzo często, więc Twoje rady są tu zbędne. Poza tym możesz wierzyć, że na rybkach ostatnią rzeczą, o jakiej bym pomyślał, to telewizor. Po to tam jadę, aby właśnie odetchnąć od Tv.

Piszesz, że ja jestem upierdliwy, ale według mnie Ty jesteś o wiele bardziej upierdliwy, bo komentujesz z uporem maniaka prawie każdy mój post dot. moich opinii o omawianych panelach. Poza tym ja piszę ogólnie na forum, a Ty nieustannie piszesz personalnie do mnie. Szczerze mówiąc nie mogę już patrzeć na Twój "wyważony obiektywizm" i "szukanie światełka w tunelu".

Nie wiem czemu mój post tak cię poruszył. Ja tylko odpowiadałem klausowi, że w mojej ocenie testy na trustedreview są kiepskie i nie powinien się nimi sugerować.

A tak ad meritum - poczytaj sobie wątek o S10 i G10 i zwróć uwagę, gdzie jest więcej narzekań. Wtedy zauważysz, że np. niemalże do rangi symbolu G10 urósł problem dokuczliwego migotania, na który skarży się naprawdę wielu użytkowników. W S10 nikt o dziwo się na to nie uskarża. Na głośność pracy elektroniki też były nieciekawe głosy. W S10 wprawdzie mogłoby być z tym ciszej, ale i tk nie ma tak wielu głosów niezadowolenia jak przy G10.

Nt. twoich subiektywnych odczuć po porównaniach. Ja nigdzie i nigdy nie napisałem, że G10 gra gorzej w HD. Co więcej- pisałem, że polegając na różnych opiniach ekspertów czy userów (bo rzeczywiście, sam nie porównywałem tych paneli face-to-face, więc cieżko mi się wypowiadać) powinno być troszkę lepiej, bo spoktałem się z wieloma opiniami, że Panasonic niejako zadedykował ten model bardziej do sygnału HD i cyfrówki naziemnej, niż SD. A ty wyjeżdżasz z tekstami, że S10 jest gorszy, bo w HD gra gorzej niż G10. A czemu nie napisałeś o telewizji SD, która króluje i jeszcze długo będzie królować w znakomitej większości polskich domów? Dlaczego nie pytałeś przechodniów, aby ocenili jakość SD? A może pytałeś, tylko wolałeś uniknąć opisywania ich i swoich rekacji na forum. Ale powinieneś być konsekwetny. Wszystkie testy są niestety jednoznaczne (podobnie jak zdjęcia kikiego)- G10 jest po prostu w tym elemencie słabszy od poprzedników i S10. Zapewne nie są to różnice duże, ale są. Odnosząc się do Twoich "obiektywnych" opinii z porównania sygnału HD na obu modelach- przypuszczam, że różnice w stosunku sygnału SD/HD są właśnie na podobnym poziomie (czyli ciut lepszy/ciut gorszy).

Myślę, więc, że ogólnie to ty masz jakiś problem, a nie ja. Zauważ, że sam napisałem, aby tak do końca nie sugerować się opiniami innych, ale samemu "zapoznać się" z materiałem roboczym. Problem w tym, że często warunki sklepowe na to nie pozwalają. Ale jakby co, kiki może służyć pomocą.

Napisałem też rzecz raczej oczywistą- jeśli coś ma być lepsze i płaci się za tą lepszość sporą kasę, to od razu winno się widzieć różnicę na korzyść. A jak do tej pory z tego co czytam i widzę, różnica jest, ale w większości na niekorzyść (dużo droższy, gorszy w SD, większy pobór prądu, dokuczliwe migotania, a in plus jakoś lichutko). Jak ktoś lubi takie nowości oczywiście droga wolna. Jak pisze kiki- każdy jest kowalem swojego losu.

A teraz gwóźdź programu- S10 właśnie zszedł poniżej 3000zł, podczas gdy G10 praktycznie trzyma cały czas trzyma się poziomu ponad 3800. W tej sytuacji wybór jest jak dla mnie całkowicie oczywisty.

Założę się, ża masz ochotę zacytować jedno z moich zdań w nawiasie. Ale mam to centralnie gdzieś. I tak wiem swoje i żaden kriswas tego nie zmieni.
 
Co do testu: jednak brak zdań KIKIEGO, zdjęcia to zawsze zdjęcia , a podpis fachowca zawsze pomoże zwrócić uwagę na coś co może umknąć.Same zdjęcia bez podpisów to jednak nie najlepszy pomysł.
Może jednak parę słów o skalowaniu i dynamice z sygnałem SD?
 
Ostatnia edycja:
@gorylla

Nie ja piszę, że jesteś upierdliwy, Ty sam to stwierdzasz, a więc jak chcesz to tak, jesteś upierdliwy ze swoimi wywodami na temat czegoś, czego nie widziałeś, a G10 NIE WIDZIAŁEŚ NA OCZY!! I to jest fakt. Ale fakt ten zamiast zmuszać Cię do cyt. "wyważonego obiektywizmu" wyzwala u Ciebie niezwykle daleko posunięte wnioski, które są niewiele warte! Po przeżyciu tych kilkudziesięciu lat, mam wyrobioną opinię na temat podobnych postaw do Twojej. Jestem na nie wyczulony. Wielokrotnie miałem do czynienia z ludźmi, którzy nie mając zielonego pojęcia o czym mówią, potrafili pleść bzdury przez kilka godzin. TYLKO CZY OZNACZAŁO TO, ŻE MAJĄ RACJĘ? To pytanie retoryczne.
We wcześniejszym poście starałem się to wyartykułować Tobie i myślałem, że dotarło do Ciebie. Jednak myliłem się. A teraz konkrety: proponuję, abyś skupił się na S10 i pisał opinie oraz spostrzeżenia na jego temat, ponieważ posiadasz ten model. Nikt wtedy nie będzie podejrzewał Ciebie o dyletantcwo. Daruj sobie porównania, bo jeśli nie masz możliwości porównać jednego modelu do drugiego, to wszelkie Twoje argumenty nie są wiarygodne. Oczywiście traktuj te powyższe zdania jako dobrą radę, ale zrobisz jak będziesz chciał. Na temat SD chciałeś coś usłyszeć, to moja opinia jest taka:
Bardzo dobre rezultaty estetyczne / jakość obrazu / daje następujące połączenie - panel G10E + tuner sat. Dreambox DM7020si, image na CF:
1) Gemini2 4.30 Enigma2 - obraz REWELACJA!
2) Pli Jade3 E1 - obraz REWELACJA!
Gorzej radzi sobie Ferguson FX7600, chociaż i tu co do jakości obrazu po eurozłączu wiele zastrzeżeń być nie może. W przyszłym tygodniu DM800 HD + panel G10E. Pozdrawiam i naprawdę nie jestem do Ciebie uprzedzony;)
 
kriswas,
jesteś jak wrzód na d...

Przestań publicznie kłamać, że nie widziałem G10 na oczy, bo widziałem i to wielokrotnie. Nigdzie nie napisałem, że nie widziałem. Pisałem jedynie, że nie miałem możliwości bezpośredniego porównania obok siebie tych paneli. Nie zmienia to za bardzo nic, bo nawet gdyby stały, tam, gdzie je oglądałem (RTV-Euro-Agd, MediaExpert i MM), to były podpięte do tak fatalnego sygnału, że w tych warunkach o rzetelnym porórwnaniu nie byłoby mowy. Ja jednak kupowałem S10 w necie, a wtedy w sklepach stacjonarnych go jeszcze nie było. Stały jedynie X10, G10 i starsze modele. Więc nie pisz bzdur. Przy takiej zdolności przekręcania faktów polemika z Tobą mija się z celem.

Pragnę ci jedynie przypomnieć, bo pamięć masz wyjątkowo króciutką, że na stronie 2 tego wątku przyznałeś mi rację, że moje przypuszczenia odnośnie obrazu wyświetlanego przez te panele były słuszne. Zapowiedziałeś, że niebawem kupisz V10, a G10 oddasz ojcu. Widzę jednak, że zjadłeś bułkę i nabrałeś nowych sił do kontrataku.

Dlatego nieco gdzieś mam opinię człowieka, który przekręca czyjeś słowa i jest zmienny w swoich opiniach. Mi zupełnie wystarczą analizy dostępnych testów obu paneli, a w szczególności to, co widać na zdjęciach zamieszczonych przez kikiego. A na nich widać, że G10 w SD gra czytelniej, ostrzej i po prostu ładniej, a w HD różnicy brak. Do tego rzesza zadowolonych userów- w przeciwieństwie do userów G10. I to wszystko okraszone znakomitą ceną. Komentarz zbędny.

A ty sobie testuj, może uda ci się samemu siebie przekonać, że jednak nie przepłaciłeś, bo zauważyłeś jakąś różnicę.
 
Przepraszam, że przerywam dygresję ale mam pytanie co do (chyba) powidoków. Nie wiem czy słusznie łączę to z wypalaniem pikseli przez długo czasowe wyświetlanie statycznych obrazów w danym miejscu (np. logo stacji).

W sklepie powiedziano mi o pewnych systemach radzących sobie z tymi problemami (sprzedawcy chodziło o G10). Moje pytanie odnosi się do wiarygodności sprzedawcy w tym temacie i jeśli tak jest rzeczywiście czy S10 również radzi sobie z powidokami i wypalaniem pikseli?

Ostatnie pytanie. Który jest płynniejszy w HD?
Z góry dzięki za info.
 
Ostatnia edycja:
lexo napisał:
Powiedziano mi o pewnych systemach radzących sobie z tymi problemami (sprzedawcy chodziło o G10). Moje pytanie odnosi się do wiarygodności sprzedawcy w tym temacie i jeśli tak jest rzeczywiście czy S10 również radzi sobie z powidokami i wypalaniem pikseli?

Ostatnie pytanie. Który jest płynniejszy w HD?

Myślę, że sprzedawcy chodziło głównie o funkcję automatycznego ograniczania jasności panelu, gdy TV przez dłuższy czas nie "czuje" ingerencji użytkownika, czy np. emisja kanału się zakończyła bądź brak jest sygnału. W S10 na pewno jest ten sam system, bo kilka razy spotkałem się z ograniczeniem jasności mojego TV.

O płynność w HD to chyba pytanie tylko do kikiego, bo do takich testów trzeba mieć TV obok siebie na dobrym sygnale. Nie wiem jak jest w G10, ale kiki porównywał G10 do PY8 i wyszło mu, że G10 ma jak to napisał "ciut gorszą płynność niż PY8" - patrz strona 35 wątku o G10.
 
Do góry