Optymalny przewód do subwoofera

Theseus

New member
Witam. Potrzebuję użyć dłuższego przewodu do subwoofera (5 m.) i zastanawiam się jaki kupić. Mam kino domowe Harman Kardon 255 z kolumnami HKTS 60 i ponieważ sub (200W, aktywny, LFE) jest całkiem dobrej klasy i odpowiada za niskie tony w całym zestawie, chciałbym aby grał na maksimum swoich możliwości, a nie był ograniczany kiepskim kablem. Nie wiem tylko jaki kabel będzie optymalnie najlepszy i czy jest różnica między zwykłymi przewodami RCA a tymi dedykowanymi dla subwooferów?

Czy jeśli kupię super przewód dedykowany do subwoofera, np: Monkey Cable (MCYSUB6) Clarity Subwoofer Interkonekt za 329 pln to jakość basów, w moim przypadku, będzie słyszalnie dużo lepsza niż w przypadku użycia np: Prolink Futura FTC263 za 49 zł?
 

Przemek_PC

New member
Recenzenci kabli piszą zazwyczaj o przestrzeni, detaliczności, czystości wysokich tonów itp. itd a to ma się nijak do pracy sub-a. 5m to też nie jakaś nadzwyczajna długość, kup zwykły ale dobrze ekranowany przewód jednożyłowy, dwie wtyczki, polutuj to wszystko i po sprawie. A jak nie chce ci się lutowac to kup przewód potrójnie ekranowany 5m do caraudio, oderwij niepotrzebną żyłę i też będzie dobrze.
 

cezary69

New member
Bez reklam
A czemu ma nie chwalić to też przewód dobry :) co tam komu pasuje to kupuje ;) i nie ma co wydawać niewiadomo ile kasy na kawałek przewodu.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

pejotpe

New member
Bez reklam
Magia kabli to ezoteryka (szczególnie tych od zasilania - o ile w kondycjonerach może być troszeczkę funkcjonalności, to jaką poprawę może nieść nawet najlepszy przewód wobec kilkuset metrów podłej jakości aluminium, czy miedzi, które idą do transformatora). Przy przewodach głośnikowych ważna jest czystość miedzi (nie może być czysta miedź, tak samo jak złoto, srebro, czy co tam jeszcze) ich przekrój (nie mogą być za cienkie, bo muszą przeżyć moc pompowaną w kolumny, ale też nie mogą być za grube, bo pojawi się zjawisko naskórkowości, i bardzo ważne: muszą być dobrze polutowane (jeśli mają wtyczki), bo na połączeniach traci się najwięcej...

W przypadku subwoofera taki przewód:
- nie musi przenosić dużej mocy (bo to tylko kabel sygnałowy),
- nie musi przenosić wyższych częstotliwości (bo raptem do circa 30Hz będzie),
- musi mieć dobrze połączone wtyczki,
- powinien mieć ekranowanie (inaczej może pojawić się paskudne buczenie).
Sam przewód basu nie poprawi (za to może trochę zepsuć, jak będzie do bani).

Także: kup cokolwiek, co jest przyzwoicie wykonane.
 

cezary69

New member
Bez reklam
Oj tam czepiasz się szczegółów... a czincz :) to potoczna nazwa bardziej znana dla lajków niż rca :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

pejotpe

New member
Bez reklam
Chodziło mi o to, że pisze się cinch i wymawia "sincz" (popręg), a nie "czincz" (a potem taki jedzie na zachód i łamaną angielszczyzną pyta: where is pekape station)...
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Theseus

New member
Kupiłem kabel potrójnie ekranowany Prolink Futura za 49 pln i subwoofer gra zupełnie inaczej - dużo lepiej, dynamicznej i czyściej, co słychać najwyraźniej w muzyce. Jednak porządny kabel do suba w takim zestawie jest bardzo ważny.
 

stach334

New member
różnica po prostu jest i tyle. brałem udział w testach subwoofera Roth Audio KH2 z dołączonym kablem subwooferowym właśnie Monkey Cable i nazwyczajniej w świecie ta różnica jest zauważalna.

czy warto płacić 300zł za kabel do suba? jeśli to dobry, drogi sub to tak. KH2 to koszt 1200zł, więc kabel za 300 jest absolutnym maksimum, jakie można zapłacić za kabel do takiego sprzętu.

ale warto, bas jest zupełnie inny - sprężysty, gładki, dynamiczny, zróżnicowany. po prostu gra system, a nie głośnik. wszystko musi być poukładane, na swoim miejscu.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie są to jakies Hi-Endy, ale moga być. Stety niestety roznice w brzmieniu suba po zmienie kaba tez są i moga dotyczyc rownież szybkosci basu, głebi, itp.
A poza tym nie ma czegos "Optymalne" w audio ;) Optymalne dla jednego, dla innego kicha ;)
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Niejako podłączę się pod temat, bo mam pewien dylemat - czy przy podłączeniu suba ma znaczenie "rodzaj" kabla ? chodzi mi czy 2 rca-rca jest jakkolwiek lepszy od rca-rca ? Chodzi mi szczególnie o przewody "niższej" klasy (ok. 60 zł za 1,5 metra)
 

kkdrg

New member
Bez reklam
Niejako podłączę się pod temat, bo mam pewien dylemat - czy przy podłączeniu suba ma znaczenie "rodzaj" kabla ? chodzi mi czy 2 rca-rca jest jakkolwiek lepszy od rca-rca ? Chodzi mi szczególnie o przewody "niższej" klasy (ok. 60 zł za 1,5 metra)

Nie ma to znaczenia. Istotą jest sama jakość kabla, a nie ich ilość.
 

Liter1979

Member
Bez reklam
"Mozna tez uzyc pojedynczego przewodu, wtedy w subwooferze podlaczasz go do lewego kanalu, niestety skrzynka nie bedzie grala na 100% mocy ;)" - cytat z innego forum - i bądź tu mądry :(
 
Do góry