Kalibracja kina domowego - dyskusja.

mario.79

New member
Witam
Mam tego Denona i ogólnie funkcje są extra ale martwi mnie niski poziom dźwięku. Może mi się wydaje, że to cicho ale dopiero przy poziomie 30 słychać tak spokojnie, więc żeby było konkretnie to trzeba 50 czyli połowa zakresu. A to przecież stereo a co będzie przy DD 5.1. lub nawet zwykłe Pro Logic. To żeby było głośno to trzeba chyba ze 60 lub 70. Mam głośniki Rubicon RP-16 czyli F - 130 W max., C - 85 W max, S - 65 W max. Słucham muzyki zwykle stereo. I nie wiem czy można zmienić impedancję głośników, czy coś zmienić w ustawieniach Audyssey żeby było głośniej (mój stary Pioneer VSX-417 grał głośniej przy połowie zakresu głośności). A może jest gdzieś Loudness czy coś w tym stylu, jakieś podbicie bo przy muzyce, której słucham czyli trance, dance to ważne by nie było tak płasko (mam subwoofer Jamo Sub 200). Mam za słabe głośniki do tego amplitunera ?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Czy przeprowadziłeś kalibrację? Jeśli tak to zobacz czy Ci nie wyciszyło kolumn. Ja mam Denona 1611 i jak zrobiłem kalibrację to z tego co pamiętam to mi ustawiło -6dB czy -8dB. Potem sam sobie przestawiłem na 0dB.
 

mario.79

New member
Zrobiłem kalibrację i jakoś sobie teraz myślę to chyba rzeczywiście mi wyciszyło więc wyrównam do O. Zostaje też oczywiście zwiększenie Source Level.
A co do basu i podbicia niskich i wysokich tonów to mam włączony sub na odcięcie 80 hz (z tyłu suba też tak ustawiłem)
Fronty kalibracja ustawiła mi na large
odcięcie F - 60 hz, C - 80 hz, S- 80 hz, Dynamic EQ - On, Reference Level Offset na 15 db, a Dynamic Volume na Medium, Restorer Mode 3 (Low)
 

mario.79

New member
Rozumiem. Meritum głośności zostało przeniesione na połowę zakresu. Zostaje jeszcze podgłoszenie głośników (level) lub poziomu wejścia źródła (source lovel)

p.s. zauważyłem, że niektóre głośniki są nawet przyciszone -6,5 db, -5,5 db, sub mam -4,0 db. może źle zrobiłem kalibrację, że mi tak przyciszyło. pokój mam ok 24 m., mikrofon stawiałem w różnych punktach w pokoju. a tak w ogóle te moje ustawienia z dźwiękiem według Was ma sens by grało konkretnie (nie tyle głośno co "z zębem")?
 
Ostatnia edycja:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Przecież to oczywiste. To, że autokalibracja wycisza głośniki to jest zupełnie normalne. Jeśli zmienisz potem ręcznie znów na 0 to może się okazać, że przy ustawieniu głośności pokrętłem bardzo nisko, masz dosyć głośne granie. To jest słaba opcja w nocy. U mnie też poszły poziomy -6 czy -8 i dzięki temu jak chcę słuchać głośno to rozkręcam, a jak w nocy żona i dziecko śpią to mogę zjechać do niskich poziomów i nadal mam jeszcze zakres regulacji w dół.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Zrobiłem kalibrację i jakoś sobie teraz myślę to chyba rzeczywiście mi wyciszyło więc wyrównam do O. Zostaje też oczywiście zwiększenie Source Level.
A co do basu i podbicia niskich i wysokich tonów to mam włączony sub na odcięcie 80 hz (z tyłu suba też tak ustawiłem)
Fronty kalibracja ustawiła mi na large
odcięcie F - 60 hz, C - 80 hz, S- 80 hz, Dynamic EQ - On, Reference Level Offset na 15 db, a Dynamic Volume na Medium, Restorer Mode 3 (Low)

Ja sie nie dziwie ze ci cicho gra.. Po pierwsze wszystkie glosniki na 0.0dB, nastepnie odciecie frontow na 80hz, R. level offset na 0dB, dynamic vol na off, przy medium to juz znaczaco przycisza. Ja mam takie ustawienie i przy -30dB w stereo to powoli zaczynaja szyby w meblach grac ;P
 

mario.79

New member
a masz scale 0-98 db czy -78 db -18 db ? ja mam to 1 (wiem że to sprawa czysto techniczna ale lepiej uniknąć nieporozumień :)) a to dynamic volume coś daje czy tylko wyrównuje poziom między kanałami (tv lub radio)? bo jeśli tylko wyrównuje to rzeczywiście mi nie jest potrzebne. a co do frontów to myślałem że jak mam pasmo od 45 to dam niższe odcięcie, a level offset ustawiłem na 15dB bo w istrukcji było napisane, że "ustawienie to wybierz dla muzyki pop/rock lub innych programów, które są miksowane z bardzo wysokimi poziomami odtwarzania i posiadają skompresowaną dynamikę (za taką uznałem muzykę trance, której słucham).
 

hans2

Banned
Ja sie nie dziwie ze ci cicho gra.. Po pierwsze wszystkie glosniki na 0.0dB, nastepnie odciecie frontow na 80hz, R. level offset na 0dB, dynamic vol na off, przy medium to juz znaczaco przycisza. Ja mam takie ustawienie i przy -30dB w stereo to powoli zaczynaja szyby w meblach grac ;P

moze i gra glosniej ale afaik zmieniajac db dla glosnikow (w stosunku do tych ktore wykrylo audyssey) sprawiasz ze dynamic eq bedzie mniej skuteczne.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Skala glosnosci przynajmniej u mnie jest dynamiczna. Jesli poziomy glosnikow i wejscia sa na 0 to wtedy skala jest chyba -80.5 > +18 jesli sie cos podbije to wtedy spada np do 0. Nie wiem jak z odcieciami u ciebie ja mam przod large, reszta small i w bass setings 80hz LFE +Main, crossover 80hz.
Wylacz ten dynamic vol bo on scisza wszytko aby nie bylo roznic miedzy wejsciami chyba. Ten offset tez przy 15dB strasznie dynamika leci na leb na szyje, ustaw na 0.

Hans, zgadza sie ale przy stereo kiedy kolumny sa ustawione np. Lewy - 6db a prawy -2dB to przeszkadza jak prawy glosnik ewidentenie dominuje. W KD moze to i sie sprawdza ale tez nie jestem przekonany do tych auto kalibracji, zrobilem ja tylko dlatego aby moc wlaczyc Dynamic EQ .
 

hans2

Banned
rozumiem ze nie jestes przekonany, ale z tego co sie dowiedzialem to tez nie jest latwo poprawnie zrobic kalibracje audyssey. nie chce jej przeceniac, ale ja najpierw probowalbym "zyc z nia w zgodzie" i zobaczyc czy czasem efekt nie jest lepszy.

z materialow na stronie audyssey dowiedzialem sie np ze czesto ludzie popelniaja taki blad ze umieszczaja mikrofon ponizej linii oparcia kanapy i skutek jest taki ze do mikrofonu dociera odbity dzwiek.

albo ze warto zrobic pomiar w tylu punktach ile dopuszcza ampli ale zeby te miejsca nie byly oddalone o wiecej niz 1m od pierwszego (ponoc to czesty blad i chyba nie jest to czytelnie napisane w instrukcji).
 

mario.79

New member
to ja chyba rzeczywiście źle zrobiłem tą kalibrację bo stawiałem ten mikrofon po całym pokoju zamiast w bliskim otoczeniu głównego punktu odsłuchu. Sub w czasie kalibracji był ustawiony na odcięcie min. czyli 40 hz, głośność na 50 %, a faza na 0. a tak w ogóle to jak mi radzicie ustawić tego suba (Jamo 200)? Odcięcie 80 hz a z tyłu suba manualnie pokrętło też na 80 hz ? A fronty też na 80 hz (pasmo przenoszenia 45 hz - 20 khz). Resztę mam na 80 hz (center i surround). Fronty large, reszta small, LFE + main. Też nie wiem co to za funkcja jest włączona, że nawet przy 10 db słychać taki fajny soft dźwięk, tak jakby była mała głośność a i tak barwa była w porządku (leciutkie podbicie).
 

hans2

Banned
pokretlo crossover na subie na max (zeby nie filtrowal). lpf w ampli na 120hz.
ta funkcja to moze byc dynamic eq.

jak wczesniej miales sub na 40hz to teraz pewnie basu bedzie za duzo i byc moze bedziesz musial wylaczyc lfe + main i przelaczyc fronty na small. generalnie jak jest sub to zaleca sie fronty small zeby ich nie meczyc szerokim zakresem czestotliwosci (bas idzie tylko z suba).
 
Ostatnia edycja:

mario.79

New member
ale to lepiej jeszcze raz zrobić kalibrację (ustawić wtedy pokrętło na maxa w subie)? czy po prostu przestawić ? ok. czyli muszę wyłączyć dynamic volume jak mam tylko pod amplem DVD przez amplituner, FM, Internet Radio, coax - dźwięk z dekodera cyfry +, opt, dźwięk z tv sony bravia, więc mało przełączania źródeł więc chyba rzeczywiście nie ma co mi regulować automatycznie głośność i ten reference level offset bo to chyba ciężko tak zgrać z muzyką bo się różną słucha (więcej trance ale też chillout). te poziomy głośników zostawię chyba przyciszone tylko podgłoszę sprzęt (zaufam kalibracji).
 

hans2

Banned
przekrec pokretlo crossover na subie na max i zrob od nowa kalibracje. po kalibracji mozesz zmienic niektore ustawienia (large/small, lpf, crossover, lfe+main) ale np poziomu glosnikow tzw trim nie powinno sie zmieniac.

innymi slowy najpierw zrob tak jak audyssey przykazal a dopiero pozniej jesli ci sie nie bedzie podobac to wprowadzaj zmiany pod siebie.

i daj znac jak ci to poszlo.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
albo ze warto zrobic pomiar w tylu punktach ile dopuszcza ampli ale zeby te miejsca nie byly oddalone o wiecej niz 1m od pierwszego (ponoc to czesty blad i chyba nie jest to czytelnie napisane w instrukcji).

Ja mam w instrukcji dokładnie odwrotnie. Wyraźnie jest napisane, że wszystkie miejsca pomiarowe, tzn. lewe i prawe (Audyssey XT 2EQ - czy jakoś tak, czyli max. 3 miejsca odsłuchowe/pomiarowe) powinny być oddalone od tego podstawowego środkowego o WIĘCEJ, niż 1m.
 

hans2

Banned
a ja czytalem co pisze na forum audyssey CTO (chief technical officer) firmy audyssey. czyli taki ichni mozg operacji.

instrukcja moze byc kiepsko przetlumaczona.
denon moze myslec ze wie lepiej jak uzyc audyssey niz producent audyssey.
 

mario.79

New member
z tego co czytałem w instrukcji audyssey calibration to tam jest "no more than" a z mojej znajomości angielskiego to nie więcej niż ...
 

hans2

Banned
How to MultEQ | Audyssey

Start the measurements from the primary listening location and spread out from there. Approximate distance from the first measurement position is 2 feet in any direction.

obrazek tez podpowiada - na fotelach nie sa robione pomiary.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
1. Nie mam Denona tylko Onkyo,
2. Mam tylko polską instrukcję,
3. Pisałem wyraźnie o 2EQ. MultiEQ jest inną wersją - może tam zasady są inne.

Temat ciekawy i do zweryfikowania. Jeśli zasada dla 2EQ jest taka sama jak dla MultiEQ czyli "nie więcej, niż" to ja będę musiał zrobić u siebie nowy pomiar. W każdym razie w instrukcji mam "nie mniej, niż 1 metr".

Ma ktoś angielską instrukcję dla 2EQ?

EDIT:
Dobra, poszukałem w sieci na stronach Audyssey. Wygląda na to, że macie rację:
"Start the measurements from the primary listening location and spread out from there. Approximate distance from the first measurement position is 2 feet in any direction."
i niby niezależnie od wersji Audyssey. Dodam, że 2 feet = mniej więcej 61 cm. Nie poleca się też wybierania pozycji odsłuchowych blisko ścian, np. tylnej, zatem w przypadku kanapy opartej o plecami o ścianę, lepiej punkt odsłuchowy przenieść z oparcia na środek siedziska, oczywiście nadal na wysokości uszu.
 
Ostatnia edycja:
Do góry