Optoma HD83 pierwsze wrażenia

skalmen

New member
Od piatku jestem szczęsliwym posiadaczem tej Optomki, dołozyłem troche grosza sprzedałem mojego Mitsubishi Hc 4000 i Optomę HD67 i jest ten wielki potwór już pod moim sufitem, wymiana uchwtu oraz kabla hdmi na 1,4 tez była niestety koniecznoscia bo projektor jest naprawde spory. Jesli chodzi o jakosc obrazu to moge powiedziec tylko jedno jest zaje........scie. do tej pory zawsze miałem projki budzetowe i wydawało mi sie ze najwyzsza półka z budzetówki jest juz dosyć dobra ale to nieprawda , róznica w obrazie jest naprawde bardzo duża. Przede wszystkim plastycznosc obrazu jego głebia i efekt trójwymiarowosci nawet w filmach 2d, no i czerń czerń i jeszcze raz czerń , róznica w ciemnych scenach miedzy Optoma a Mitsubishi jest naprawde duża i zauważalna nawet dla laika( moja dziewczyna :)) projektor jest tez dużo cichszy i ma naprawde piękny wygląd . jesli chodzi o obraz 3d to narazie testowałem n-ke i pliki mkv na PS3 w SBS jest zdecydowannie lepiej niz z opotmy hd67 , 1080p robi jednak różnice , jasność na moim 92" ekranie też jest bardzo dobra i nie ma przedewszystkim żadnych gostów ani crosstalku, dla wtajemniczonych , według mnie obraz w 3 d zdecydowanie lepszy niz w JVC X3 , w 2d slabsza czern niz w JVC ale ostrosc kolory i plastycznośc obrazu co najmniej taka sama jesli nie lepsza, to tak na świeżo wczoraj miałem chwilkę żeby sie pobawić wiec wrzuciłem ustawienia z projector rewiews i jest jeszcze lepiej , Indiano Jones i królestwo kryształowej Czaszki wypadł poprostu mega super przepaść miedzy Mitsubishi , teraz pewnie czeka mnie ogladanie blurayoteki od nowa, cóż za przyjemna tortura :)))) Pare fotek projka i z Star Warsów
rszp1010804.jpg

rszp1010802.jpg

rszp1010759.jpg

rszp1010743.jpg

rszp1010751.jpg

rszp1010726.jpg

rszp1010782.jpg

rszp1010791.jpg
 

CuoreRosso

New member
Jakby ci się ten proj znudził i będziesz się chciał zamienić (nie muszę dodawać, że łeb w łeb) na hd600x to daj znać. Może się zgodzę ;)

A tak na serio to gratki. Gdyby nie kredyt, dziecko, żona, kryzys, cięcia w pracy to też bym sobie taki kupił.
 

skalmen

New member
witam
po małych negocjacjach w sklepie audioarena w necie za 11,5t kzł, ekranik ten sam od 4 lat suprema andromeda matgrey 92"
2 d jest super ale 3d to porostu miód, w porówniau do mojej byłej optomki hd67 przpaść, czen szcególy ostrość zdecydowanie lepsze a jasność bardzo zbliżone jesli nie lepsza, wczoraj pyknałem koncert Peter Gabriela w 3d bajeczka zarówno dzwiękowo jak i obraz mega
 

skalmen

New member
kolor to jasny beż i faktycznie mocno nie przeszkadza, pewnie jak miałbym ciemny byłoby jeszcze lepiej ale to mój salon więc nie moge go pomalowac na ciemno
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Gratulacje za świetny projektor. Testowałem HD82, który jest brakiem bliźniakiem, ale nie obsługuje 3D.
Świetna krystaliczność obrazu, wysoki kontrast. Ostrość - to główne zalety tego modelu.
Co do czerni - to bym polemizował. Niestety wg mnie DLP przeważnie odstaje od IDLA i LCD...

ps1. Skalmen - śledzę Twoje recenzje, w których zawsze zachwycasz się sprzętem, korzystając z przymiotnika "zajeb...". Twoje ostatnie opinie nie wskazywały, że będziesz wymieniał sprzęt...

ps. ja prawdopodobnie na przełomie listopad/grudnia kupię Panasonica AE7000... Nawet na avsforum dostał noty "excellent"... Aż jestem ciekaw, jak świecą nowe panele D9.
 

skalmen

New member
cześć Meloman69
to słowo zaje....scie jakos fajnie oddaje moje odczucia co do obrazu , jesli chodzi o czerń to chodzi mi o porównanie do mitsubishi hc 4000 czy poprzednich projektorów które miałem , oczywiscie jest ona słabsza niz w jvc czy nowym sony ale dla mnie na moim ekranie matgrey całkowicie zaspokajajaca, i moge pójść na kompromis ciutkę może słabsza czerń ale wszystkie inne parametry idealne jak dla mnie no i 3d full hd, ten projektor ma tak wyjatkowo dobry DLP look że poprostu szczena opada,jestem mega zadowolony z jego zakupu. Chociaz pewnie gdybym nie zaraził sie 3d to Mistubishi wisiałby dalej u mnie pod sufitem bo był dla mnie naprawde super projektorkiem, ale potem dokupiłem sobie optome hd67 do 3 d i z czasem zaczeło mnie wkurzać przełacznie z projka na projek, Niemniej jednak jesli chodzi o jakość obrau to Optoma faktycznie jest zdecydownie lepsza od Mitsubishi pod każdym aspektem oprócz ostrości ,na mitsu przy maxymalnej ustawie 5 miałem 3 i było mega ostro w optomie musze wyostrzyc na maxa zeby uzyskac taka samą ostrość. Ale moze miec na to wpływ odtwarzacz bo puszczam z PS3 ktra mo dosyc miekki obraz, niedługo przesiadam sie na oppo 93 i myslę że będzie lepiej, neawt kiedy miałem na testachw domu zwykłe onkyo 309 yło duz o strzej a Oppo podobno pod wzgledewm obrazu to żyleta
 

hydromeduza

New member
W kwestii tej różnicy w obrazie na HD83 vs mitsubishi HC4000. Jest oczywiste, że w Twoim przypadku ta różnica postrzegana jest jako duża, ponieważ masz jasne ściany (co widać na zdjęciach). Uważam, że takie ściany są zwyczajnie niedopuszczalne w pokoju kinowym i w zasadzie się nie dziwię, że piszesz o "zajebistym obrazie" i przepaści jakościowej na optomie. Dynamiczna przesłona osłabia wady pomieszczenia. Po to ją wymyślono. HC4000 przy ciemnych ścianach to inny projektor. Nie widzę jakiejś "przepaści" tak jak Ty to określasz, pomiędzy mitsubishi a projektorami znacznie droższymi. W tym np. panasonic PT-AT5000E (europejski odpowiednik PT-AE7000, którego chce kupić Meloman, zresztą nie wiem dlaczego chce kupić amerykańską wersję...). Różnica jest, ale nie jest to żadna przepaść. Myślę też, że dynamiczna przesłona jakkolwiek pomocna czasem, to jednak oszukuje. Efekt "plastyczności" obrazu, który jest bardzo miły dla oka bierze się niestety w znacznej mierze z osłabienia kontrastu poprzez przesłonę, która faworyzuje czerń. Porównywałem właśnie panasonica PT-AT5000E do mojego mitsubishi i zauważyłem ten aspekt w sposób dla mnie oczywisty. Panasonic jest bardzo "plastyczny" i ma głęboką czerń. I o ile nie mogę wydobyć tak głębokiej czerni na mitsubishi (bo przesłona jest w nim otwarta zawsze w 100%), to mogę zrobić obraz tak "ładny" i "plastyczny". Wystarczy, że obniżę kontrast na ok. -13 (minus 13). Jest to dość szokujące doświadczenie! W zasadzie to można sobie spokojnie oglądać na tych minus 13, jest tak czyściutko i hi-endowo, przypominają się wrażenia i zachwyty z plastycznym obrazem niebudżetowego już panasonica. Myślę, że z tą "plastycznością" HD83 jest podobnie. To nie jest plastyczność nagrana na źródle, to jest efekt technologii sprzętu odtwarzającego, bardzo ładny i miły, ale jednak coś dodanego przez projektor. Eksperyment z kontrastem minus 13 na mitsubishi HC4000 w moim odczuciu obrazuje tylko, jak genialny jest to projektor w swojej klasie cenowej i co można z niego "wydobyć". Ale tylko w dobrym pomieszczeniu można tak eksperymentować. Mitsubishi, ponieważ jest budżetowym projektorem, to ma znacznie większe wymagania co do pomieszczenia, jest mniej "elastyczny". Mam doświadczenia jak świeci u mnie HC4000 w takim "salonie", pokoju dziennym niededykowanym do kina, ściany nie białe, ale dość jasne (pastelowa brzoskwinia dekorala), może nawet ciemniejsze niż Twój jasny beż, Skalmen. Nie ma żadnego porównania. Skalmen, nie wydobyłeś potencjału HC4000 w swoim pomieszczeniu. Najzwyczajniej w świecie nie miałeś optymalnie dobranego projektora do bardzo złych warunków (!), nie oszukujmy się... Takie ściany jak masz w pokoju projekcyjnym, to modelowy przykład złych warunków dla projektora. Nie chodzi przecież tylko o zaciemnianie okien w całej tej zabawie w projektory. Pewnie gdybyś kiedyś kupił np. epsona TW-5500 zamiast HC4000, to byś teraz nie pisał o "przepaści" jaką daje optoma nad mitsubishi, bo nie zmieniłbyś projektora. Ja Twoją opinię traktuję nieco tak jak opinie ludzi, którzy mieli źle dobrane kolumny głośnikowe do pomieszczenia i po wymianie piszą o "przepaści jakościowej w każdym niemal aspekcie", bez urazy. Nie chcę tu umniejszać zalet wspaniałej optomy HD83.
 
Ostatnia edycja:

skalmen

New member
Witaj
Być może masz racje co do pomieszczenia jednak mitsubishi nie jest tą samą klasa co optoma,pewnie dlatego kosztuje jej polowę, a obrazu z lcd-ków nie lubie za ich płaskosc i brak głębi które sa własnie domena DLP , Optoma jest moim 6 projektorem DLP, cały bajer własnie polega na tym że Optoma ma te głebie i efekt 3d a jednoczesnie bardzo palstyczny ostry i nasycony obraz, zastanawiałem sie nad zakupem jednoczenie z Optomą projek JVC X3 bo mogłem go mieć za 500 PLN więcej i mimo zdecydowanie lepszej czerni w JVC wybrałem Optome własnie za jej DLP look. Jesli chodzi o dynamiczna przyslone tu akurat sie nie zgodze, jej działanie jest lepsze w pomieszczeniu calkowicie zaciemnionym tzw "batcave" poczytaj troszke na zagranicznych forach na ten temat, Mitsubishi jest super projektorem w swojej klasie ale uwiez mi ze Optoma jest warta dopłaty kazdego grosika.Ogladalem Mitsu nie tylko u siebie ale rowniez u kolegi ktory ma idealne kinowe pomieszczenie , eksperymentowalismy tez z ustawieniam kontrastu a takze nateżeniem czerni przy ciemnych scenach przy pomocy menu( jest tu taka opcja ) i nigdy nie uzyskalem takich czerni jak w Optomie przy zachowaniu szczegółów w ciemnych scenach. Poza tym przyslona działa tylko w bardzo ciemnych i ciemnych scenach a kolory i czerń są tez lepsze w jasnych scenach w których przysłona nie ma żadnego znaczenia. Nie bronie tu Optomy jako projektora idealnego ma przecież swoje ograniczenia ,ale jak dla mnie na dzień dziesiejszy to strzał w 10-tkę. A mówienie że w całkowicie przygotowanym pokoju Optoma da taki sam obraz jak mistubishi to porostu przykro mi to mówic niewiedza , zajmuje sie juz projektorami od 10 lat i uwierz mi że jesli pisze coś to gruntownie to zawsze przemyślę i sprawdzam w realu. Co zaś tyczy sie mojego pomieszczenia to ilu z nas musi iść na kompromis to w koncu mój salon w mieszkaniu i nie moge go przemalowac na czarny kolor specjalnie po to aby wydobyć więcej kontrastu z mojego projektora - aż takim psycholem nie jestem , zreszta nigdy smolista czerń w obrazie nie była moim priorytetem a na inną aranżację poprostu nie mam warunków. Reasumujac Optoma jest zdecydowanie lepszym projektorem niz Mitsubishi w moich warunkach jak i w dedykowanych do ogladania miałem okazje to sprawdzic i tyle , moge ja polecic kazdemu z czystym sumieniem jako klase wyżej niz Mitsubishi HC4000 kropka :)
 
Ostatnia edycja:

hydromeduza

New member
"A mówienie że w całkowicie przygotowanym pokoju Optoma da taki sam obraz jak mistubishi to porostu przykro mi to mówic niewiedza...."

Nic takiego nie twierdziłem, jeśli już to sugerowałem, że w odpowiednim pokoju mitsubishi może być porównywalny do optomy w słabym pokoju...

Kwetia, że optoma jest lepsza od mitsubishi jest oczywista i nie twierdziłem inaczej więc nie ma co polemizować. Natomiast stosunek jakość / cena czy inaczej ujmując satysfakcja jaką można mieć za wydaną złotówkę, to już sprawa względna i zależna od indywidualnej oceny (i od tego jak "boli" nas wydana złotówka). Wydałem 5kzł i mam radochę a Ty wydałeś 11.5kzł i też jesteś bardzo zadowolony. Tym sposobem mam zaoszczędzone 6.5kzł na inne przyjemności :razz:

Mierzyłeś input lag w optomie? Ten aspekt jest dla mnie bardzo ważny, zwłaszcza w dzień po premierze Call of Duty Modern Warfare 3 :hihi:
 

skalmen

New member
no to wszystko wiemy, mnie te 6,5 kzl nie boli bo sprzedalem jeszcze moja optome hd67 wiec doplacilem tak naprawde mniej a uwazam ze bylo warto, jesli chodzi o imput lag to jeszcze nie mmierzylem ale jesli chodzi o technologie DLP to praktycznie go nie ma , mam PS3 i gralem juz w kilka gierek miedzy innymi Killzona 3 a ostatnio w Infamous 2 i jest super bez zadnych opuznien zreszta w mitsubishi tez hulalo jak zloto a Optoma ma czestotliwosc odswierzania 120 hz ze wzgledu na 3d wiec jest super
pozdr
 

pa3

New member
Bez reklam
Tak jak piszę kolega, przy tym segmencie cenowym należałoby zadbać o odpowiednią adaptację pokoju, aby wycisnąć ostatnie soki z maszynki (choć jak niema dedykowanego pokoju, to z reguły jest ciężko o zgodę reszty familii ;))

Jeśli chodzi o porównanie, to z tego co widzę HD83 dostaję dość słabe oceny (jak za ta cenę), względem HC4000, który jest prawie wszędzie wyróżniony jako "Best Buy", więc ta różnica jakościowa na pewno jest mniejsza niż cenowa. Mitsu jest ciemniejszy, więc przy jasnych ścianach (gdy sceny filmu rozświetlają cały pokój) kolory mogą wydawać się wypłowiałe, mdłe - niestety taki rzutnik rozwija skrzydła dopiero przy dobrych warunkach.

Poza tym cuś nie chce mi się wierzyć w to że nie wybrałeś JVC X3 (jak były w porównywalnej cenie), przecież to jest najlepszy stosunek jakość-cena (w sklepie redcoon można kupić za 11499 zł, czyli jakieś 4 tys taniej - lepszej oferty niema). A co do różnić w technologi, to Optoma w kasie średniej średnio sobie radziła (może poza modelem HD87), jak już to w klasie budżetowej. Prawdziwy zauważalny kunszt jakości DLP pokazują takie marki jak Sim2, no ale to już raczej dla wybrańców ze sporą gotówką ;)
 

hydromeduza

New member
kolega też jest graczem jak widzisz, a JVC X3 ze swoim input lagiem nadaje się psu na budę pod tym względem, mój 2 letni TV jest szybszy a i tak uważam, że się nie nadaje do grania w szybkie FPS-y. Natomiast sony HW20 i HW30 są szybkie i to jest ew. alternatywa jeśli ktoś nie chce mieć projektora wyłącznie do filmów.
 

Deshe

New member
Skalmen. Dostosuj sobie pokój w ten sposób: na ścianie z ekranem oraz na ścianach prostopadłych (tutaj do 2 - 2,5 m) zamontuj sobie wzdłóż krawędzi przy suficie, czy to metalowe linki, czy to takie specjalne szyny na żabki z kółkami i podczep pod to jakiś firanowaty meteriał w odpowiednim kolorze...Jak oglądasz rozsuwasz, jak nie oglądasz zsuwasz i opinasz zamontowanym na rogach pokrowcem z materiału zbliżonego w kolorze do Twojej ściany. to zajmuje po rogach max 5-7 cm od krawędzi i jest w miarę estetyczne. Mój kumpel miał niegdyś coś takiego, ale w rogach miał coś jakby schowki z regipsów do których zsuwał materiał, zamykał i wszystko było w kolorze ściany :))
 

Deshe

New member
Niestety nie mam, a kolegi już jakiś czas nie ma w kraju. Sam tego nie bedę raczej kopiować, bo za duzo z tym zachodu i wydaje mi się, że znalazłem nieco estetyczniejszy sposób na mój salonik, który tez niestety musi być jasny, bo nie zamierzam w dwupokojowym mieszkaniu robić sobie grobowca dla jednej z przyjemności :)) Otóż, wg mnie, zaciemnienie ścian w odległości 2m przed ekranem (tak, jak miał to mój znajomy - no..on miał blisko 3 :))), daje świetny efekt (ja niestety bedę miał na jednej ze ścian drzwi, ale myślę, że i z tym sobie poradzę. Otóż...zrobie sobie na podłodzę zwykłe podłuzne skrzyneczki (wzdłóż krawędzi) o wymiarach 10cmx10cm (max) o długości dopasowanej do mareriału, który mam zamiar rozwieszać na ścianie... na suficie będą małe haczyki, do których cienki, czarny materiał będę podpinać..skrzyneczki będa otwierane od góry...czyli otiweramy...chwytamy materiał za oba końce i zawieszamy na haczykach - a po skończonym seansie zdejmujemy i chowamy (zajmie to pewnie max.2 minuty).

fotonh.jpg


Na rysunku widzicie ile to zajmie...nie wiem, z czego będą skrzynki...prawdopodobnie na zamówienie zrobię sobie z materiału takiego, jak meble...w dzień, mozna coś na tym postawić...im cieńszy materiał, tym skrzyneczka mniejsza...zresztą...zdejmijcie kiedyś firanę z okna i sami zobaczycie, jak niewiele miejsca potrzeba...problematyczny jest tylko sufit..ale tak naprawde myśle, że jedna taka skrzynka na boku, zmieszci materiał zarówno na jeden bok, jak i na górę - ludzie takie cokoliki robią dla ozdoby, więc dlaczego nie miałoby to być również funkcjonalne...a te 2 miuty na nałożenie na haczyki to mała miki - wystarczy przeciez zapiąć na rogach-oby tylko było dobrze napięte i zasiąść przed dobrym filmem...a w dzień mamy piekny, jasny salon i mniej nerwową drugą połowę :))
 
Ostatnia edycja:

skalmen

New member
Tak jak piszę kolega, przy tym segmencie cenowym należałoby zadbać o odpowiednią adaptację pokoju, aby wycisnąć ostatnie soki z maszynki (choć jak niema dedykowanego pokoju, to z reguły jest ciężko o zgodę reszty familii ;))

Jeśli chodzi o porównanie, to z tego co widzę HD83 dostaję dość słabe oceny (jak za ta cenę), względem HC4000, który jest prawie wszędzie wyróżniony jako "Best Buy", więc ta różnica jakościowa na pewno jest mniejsza niż cenowa. Mitsu jest ciemniejszy, więc przy jasnych ścianach (gdy sceny filmu rozświetlają cały pokój) kolory mogą wydawać się wypłowiałe, mdłe - niestety taki rzutnik rozwija skrzydła dopiero przy dobrych warunkach.

Poza tym cuś nie chce mi się wierzyć w to że nie wybrałeś JVC X3 (jak były w porównywalnej cenie), przecież to jest najlepszy stosunek jakość-cena (w sklepie redcoon można kupić za 11499 zł, czyli jakieś 4 tys taniej - lepszej oferty niema). A co do różnić w technologi, to Optoma w kasie średniej średnio sobie radziła (może poza modelem HD87), jak już to w klasie budżetowej. Prawdziwy zauważalny kunszt jakości DLP pokazują takie marki jak Sim2, no ale to już raczej dla wybrańców ze sporą gotówką ;)
Siemanko
owszem Optoma dostaje ciut niższe oceny niz konkurencyjne projektory ale to dlatego że na przykład w stanach kosztuje 4499 USD podczas gdy sony HW 30 czy panasonic są za 2999-3499 USD czyli sporo taniej , newt JVC X3 kosztuje tam 3999 USD, także jest to realatywnie drogi projektor dla nich w porównaniu do konkurencji. Nie zrozum mnie tez żle obraz z 2d z JVC X3 miał super czern która była sporo lepsza niz w Optomie ale jednak ostrosc i 3wymiarowośc była zdecydowanie lepsza w optmie poza tym naczytałem sie sporo na temat awrayjnosci lamp w tej serii JVC i jakos nie miałem do końca przykonania co do jego zakupu. jesli zas chodzi o 3d to tulatj optoma zdeklasowała JVC proktycznie pod kazdym wzgledem : zadnych duszków opóźnień ,czerń identyczna ostrość dużo lepsza, ogólnie obraz jaśniejszy i bardziej dynamiczny. Ponieważ duo gram sa to dla mnie istotne rzeczy tak samo jak sławetny imputlag który w Jvc jest bardzo duży a w Optomie praktycznie nie występuje. jesli chodzi o pomieszczenie to negocjuje z 2 połwka pomalowanie scian i sufitu na ciemniejszy kolor zobaczymy co z tego wyniknie
 
Do góry