Optical czy HDMI - podlaczenie zestawu

MarekOTT

New member
posiadany sprzet:

TV: Panasonic 42E30E (optical out, hdmi)
Ampli: HK AV255
Odtwarzacz Blu-ray i odwarzacz CD: konsola PS3 (optical out, hdmi)
Dekoder HD: Ferguson Ariva 220 Combo HD (optical out, hdmi)


Chce podłączyć to tak:

Ampli -> [hdmi 1.3] - TV

PS3 -> [hdmi 1.3] - Ampli

Dekoder HD -> [hdmi 1.3] - TV
-> [optical] - Ampli

TV -> [optical] -> Ampli


Czy przy podłączeniu takiego schematu uzyskam pełne możliwości sprzętu, czy jakies podłączenie bezie mnie ograniczać jesli chodzi o dzwiek HD itp. Nie będę korzystał z obrazu 3D, wiec to pomijam. Głownie chodzi mi o to czy te podłączanie opticalem niczego nie blokuje, jakis dzwieków HD itp.

Dodam że TV używam jako dekodera DVB-C, mam tam pare programów które puszczają dźwięk w DD. Dekoder HD z kolei chce podłączyć przez optycznie wejście, bo chce mieć możliwość oglaania TV z dekodera bez użycia Ampli.

Jeśli coś byście zmienili, to proszę napiszcie też dlaczego i co to w efekcie da.

Dzieki :)
 

valdi74

Member
O ile mi wiadomo, że przez połączenie optyczne nie prześlesz nic, co wymaga większych prędkości niż DTS (1536 Kb/s), więc formaty dźwięku w odmianach HD zostaną obcięte.
Dodatkowo może być problem z połączeniem:
Dekoder HD -> [hdmi 1.3] - TV -> [optical] - Ampli
Nie wiem czy TV będzie potrafił przesłać dźwięk wielokanałowy (DTS, DD) z HDMI do optyka bez konwertowania go do zwykłego stereo. Kolega chciał tak podłączyć swojego Sharpa i poległ na tym punkcie.
I jeszcze jedna sprawa. U mnie przesłanie obrazu przez AVR 255 powoduje niestety obniżenie jego jakości. Być może u Ciebie na TV nie będzie tego widać, na projektorze różnica jest zauważalna. Znalazłem kilka podobnych przypadków w sieci ale niestety żadnego rozwiązania. Zawsze możesz zastosować dodatkowe połączenie:
PS3 -> [hdmi 1.3] - TV
które przy okazji rozwiąże problem dźwięku HD z BR. O ile PS3 ma dwa wyjścia HDMI.
 

valdi74

Member
Spróbuj przesłać sygnał video bez ingerencji przez tzw. polepszacze nawet jeżeli jest to Faroudja DCDi Cinema™, jeżeli ampli ma taka opcję.
Próbowałem już chyba wszystkich ustawień, całkowite wyłączenie efektów video było pierwszą rzeczą, którą sprawdziłem. No chyba, że jeszcze gdzieś jakaś opcja do której się nie dokopałem. Ale wątpię, instrukcję 3 razy przeorałem. Zastanawiam się tylko czy to może być wada mojego egzemplarza czy po prostu TTTM. Póki co dźwięk podpiąłem optykiem a obraz bezpośrednio na projektor.
 

MarekOTT

New member
Próbowałem już chyba wszystkich ustawień, całkowite wyłączenie efektów video było pierwszą rzeczą, którą sprawdziłem. No chyba, że jeszcze gdzieś jakaś opcja do której się nie dokopałem. Ale wątpię, instrukcję 3 razy przeorałem. Zastanawiam się tylko czy to może być wada mojego egzemplarza czy po prostu TTTM. Póki co dźwięk podpiąłem optykiem a obraz bezpośrednio na projektor.

Nie no chyba masz wadliwy egzemplarz, każda instrukcja zaleca podłączenie odtwarzacza Blu-ray przez Ampli do TV. To wręcz obowiązek, więc dziwne to jest że masz zauważalne straty na obrazie..

Niestety PS3 ma tylko jedno HDMI :(.
 

blady73

New member
witam, a co w sytuacji, gdy mój ampli Denon 1906 nie ma wejścia hdmi? Mam BR w komputerze, chcę to połączyć przez hdmi do TV a z TV dźwięk do amli po optyku. Czy będzie to hulać? Czy będę miał dźwięk na kinie domowym przy Władcy Pierścieni DTS HD Master? Pewnie mam za stary ampli i nie poleci :(

Jeszcze jedno pytanie laika: jak z komputera (BR) wyjdzie u mnie dźwięk? Po hdmi podpiętym do karty graficznej, czy osobnym jakimś kablem?
 
Ostatnia edycja:

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
DTS HD Master nie przejdzie z dwóch powodów, brak HDMI w ampli (HDMI daje jedyną możliwość przesłania audio w HD). Po spdif nie przepuścisz audio w HD dwa brak w twoim denonie dekoderów do audio w HD.

Z kompa wyjdzie audio tak jak go wypuścisz. Przez spdif (tylko do DD/DTS), przez HDMI (włącznie z audio HD, wymagane dekodery na drugiej stronie kabla ;-) ).

Pzdr.,
(C)G
 

blady73

New member
dzięki (C)G> czyli przy Star Wars BR nie przejmować się audio HD i kupować Polskie wydanie :) W przyszłości pewnie czeka mnie wymiana ampli, ale puki co walczę o zmianę TV. Żona wymiany ampli by nie przeżyła :)Nie rozumie męskiego gadżeciarstwa :)
 

blady73

New member
okazało się, że będzie lipa bo mój potencjalnie nowy tv Panas 46G30 wypuszcza z siebie tylko stereo po optyku. Będę więc przez HDMI z kompa puszczał obraz ale jak podłączyć dźwięk Dolby Digital/DTS? Takim kablem mały jack-mały jack przez wyjście słuchawkowe??
 

blady73

New member
Kabelek doszedł, ale za żadną cholerę nie daję rady uzyskać głosu na ampli:/ Komputer jest nowy (3 miesiące) ale mam obawę, że oby 3 wyjścia głośnikowe są analogowe, bo o cyfrowym nic nie jest napisane w ustawieniach :/
 

(Cy)Gorg

New member
Bez reklam
SPDIF jest przez mini-jack. Kwestia możliwości karty muzycznej w kompie i (...)

Witaj,

Bez potwierdzenia posiadania spdif przez kartę muzyczną w kompie raczej warto było się wstrzymać z kupnem kabla. Wracając do początku twojego pytanie, przy braku spdif, nie wyprowadzisz audio w DD/DTS przy twojej konfiguracji sprzętu.

Pzdr.,
C(G)
 

blady73

New member
słyszałem, że można dokupić śledzia z wyjściem Spdif. Kuźwa, myślałem, że jak dałem 3k za kompa stacjonarnego to nie muszę w nim już nic sprawdzać :/
 

Podpucha

New member
3k to nie tak duzo z reszta za kompa stacjonarnego :) ale SPDIF powinienes mieć juz w płycie głownej jako standard. Podaj model płyty głownej tak z ciekawości.
 

MarekOTT

New member
odgrzewam własny temat z takim pytaniem.

Mam PS3 które jak wiemy ma jedno wyjscie HDMI OUT. Aktualnie PS3 mam podlaczone do Ampli AV255 za pomocą kabla HDMI, jak wiemy takie podlaczenie powoduje to, że by grac za kazdym razem trzeba miec włączone ampli by przesyłało obraz na TV. Zwyczajnie nie za kazdym razem chce grac z dźwiękiem na DolbyD.

Pomyslałem może by tak rozdzielić sygnał po HDMI, jakims rozdzielaczem tak by PS3 było jednocześnie podłączone do Ampli i do TV. Sa na allegro jakies rozdzielacze nawet 20 zł kosztują, ale czy przypadkiem nie bedzie jakies straty w obrazie lub dźwięku .

Np. ROZDZIELACZ HDMI NA 2 PORTY ROZGAŁĘŹNIK HD GOLD (2054901721) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Tam pisze że sygnał nadawany jets w standardzie 1.2, a wiec chyab juz jestem stratny bo PS3 nadaje w 1.3b.

A może jest inny na to sposób.
 

Podpucha

New member
a takie cos by nie zdało egzaminu ?

Rozgałęźnik Signal HDMI 2x4 (2079553641) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Może być oczywiscie mniejsze i tansze jesli ma pdoobne własciwosci, tzn od przodu podlaczamy PS3 i np BD a na wylocie podlaczamy TV i KD i niezaleznie mozemy puszczac dzwiek na Kino i obraz z dzwiekiem na TV albo kino wylaczyc a TV z dzwiekiem zostawic.

Nie wiem czy dobrze rozumuje ale mysle ze tak by to działało.

http://allegro.pl/unitek-y-5120-rozgaleznik-hdmi-1in-2out-ontech-pl-i2058785880.html

cos tanszego i powinno tez działac.
 
Ostatnia edycja:

JackS.

New member
Bez reklam
odgrzewam własny temat z takim pytaniem.

Mam PS3 które jak wiemy ma jedno wyjscie HDMI OUT. Aktualnie PS3 mam podlaczone do Ampli AV255 za pomocą kabla HDMI, jak wiemy takie podlaczenie powoduje to, że by grac za kazdym razem trzeba miec włączone ampli by przesyłało obraz na TV. Zwyczajnie nie za kazdym razem chce grac z dźwiękiem na DolbyD.

Pomyslałem może by tak rozdzielić sygnał po HDMI, jakims rozdzielaczem tak by PS3 było jednocześnie podłączone do Ampli i do TV. Sa na allegro jakies rozdzielacze nawet 20 zł kosztują, ale czy przypadkiem nie bedzie jakies straty w obrazie lub dźwięku .

Np. ROZDZIELACZ HDMI NA 2 PORTY ROZGAŁĘŹNIK HD GOLD (2054901721) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Tam pisze że sygnał nadawany jets w standardzie 1.2, a wiec chyab juz jestem stratny bo PS3 nadaje w 1.3b.
Podpinając ten rozdzielacz nigdy nie uzyskasz równocześnie obrazu na TV i dźwięku z HDMI w amplitunerze. To do czego zalinkowałeś to dwa zlutowane ze sobą gniazdka HDMI z podłączonym krótkim kabelkiem HDMI.

Gdy oba podłączone do tego czegoś urządzenia są załączone, to sygnały na liniach DDC obu urządzeń walczą ze sobą, co oznacza brak możliwości transmisji sygnału HDMI zabezpieczonego poprzez HDCP, a PS3 stosuje to zabezpieczenie.
 
Ostatnia edycja:

JackS.

New member
Bez reklam
a takie cos by nie zdało egzaminu ?

Rozgałęźnik Signal HDMI 2x4 (2079553641) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

Może być oczywiscie mniejsze i tansze jesli ma pdoobne własciwosci, tzn od przodu podlaczamy PS3 i np BD a na wylocie podlaczamy TV i KD i niezaleznie mozemy puszczac dzwiek na Kino i obraz z dzwiekiem na TV albo kino wylaczyc a TV z dzwiekiem zostawic.

Nie wiem czy dobrze rozumuje ale mysle ze tak by to działało.

Unitek Y-5120 rozgałęźnik HDMI 1in 2out Ontech_pl (2058785880) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej.

cos tanszego i powinno tez działac.
Powyższe urządzenia dadzą możliwość wysyłania do amplitunera tylko takich formatów fonii jakie da się ustawić w konsoli by szły łączem HDMI gdy jest do niej podpięty tylko telewizor. Po prostu i ten splitter, i ta matryca informują źródło sygnału (w tym wypadku PS3), że obsługują tylko te formaty fonii, które są akceptowane przez każde z podłączonych odbiorników (amplituner i TV).
 
Do góry