Opinie o DAC

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Panowie/Panie może ktoś napisze coś więcej o tym sprzęcie? Mało ogólnie jest informacji i porównań do odtwarzaczy CD. Teoretycznie jest to bardziej uniwersalne urządzenie od odtwarzaczy CD, ale jak z poprawą brzmienia w podłączeniu z DVD czy BD. Czy jakość dźwięku jest równie dobra jak w podobnej cenie CD? Mnie interesują np. Cambridge Audio DACMAGIC, Cambridge Audio DacMagic 100, Arcam rDAC. Może macie dobry i sprawdzony sprzęt o mniejszych gabarytach? Chętnie poznam Wasze opinie, bo sam się trochę zastanawiam czy nie warto by było podpiąć DAC do mojego systemu, zamiast wydawać sporej kasy na odtwarzacz CD.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Własnie po to się podłącza DAC aby poprawić brzmienie ,bardzo często jest to lepszy i tańszy sposób na poprawę niż kupno nowego CD
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Też mam podobny problem co Krzysiek. Zastanawiam się czy kupić DAC czy CD. W sumie więcej słucham płyt cd więc w moim przypadku pewnie lepszy będzie zakup cd szczególnie że np. mi by pasował Denon 520, który kosztuje koło 800zł. Tak przy okazji przemko77 co myślisz o tym cd Denona?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli to model DCD 520 AE to jest to jeden z faworytów w cenie do 1000zł ,ten cedek ma bardzo dobrą konstrukcję mechaniczną (zmodyfikowany napęd Sony z nowo napisanym algorytmem ) oraz stalowe chasis - tutaj cena nie wzięła się z sufitu

Jeżeli chodzi o DAC to w przypadku odtwarzaczy DVD ma to sens ,jak wiadomo priorytetem DVD nie jest dźwięk a przez podłączenie zewnętrznego przetwornika można go poprawić ,ponadto w odtwarzaczach montuje się niezłe napędy ,nawet dzisiaj wiele firm w CD montuje napędy DVD (robi tak np.Harman montując napędy Sanyo) ,dobrze jak odtwarzacz ma gniazdo S/PDIF tzw gniazdo cyfrowe elektryczne i w taki sposób jest podłączony z przetwornikiem DAC
Ten model który wskazał Krzysiek czyli Cambridge Audio jest najtańszym sensownym przetwornikiem od którego można zacząć taką zabawę
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Własnie po to się podłącza DAC aby poprawić brzmienie ,bardzo często jest to lepszy i tańszy sposób na poprawę niż kupno nowego CD

No właśnie Przemek, ja to rozumiem, tylko na ile ta poprawa jest widoczna? Np. kupuję taki DAC za 1500zł i jeśli chodzi o brzmienie z jakiego pułapu cenowego można porównywać z CD? Tak sobie wcześniej myślałem nad CD Exposure 1010, ale po pierwsze kosztuje on ok. 2,5k, a po drugie na razie mam za wąsko na półce aby się zmieścił, no i jeszcze dochodzi brak funduszy. Taki DAC to byłaby lepsza propozycja, tylko czy jakość brzmienia jest porównywalna? Kiedyś czytałem że te urządzenia można porównywać ze sporo droższymi odtwarzaczami CD, ale nigdy nie miałem okazji tego zweryfikować.
 

bluray

Banned
Proponuję zacząć od zdefiniowania kluczowych chipów DAC.

Wymieniam kilku cenionych producentów:
- Wolfson,
- BurrBrown,
- AKM,
- Cirrus Logic
oraz zapewne wielu, wielu innych.
Warto rozpoznać jaki chip i który model odpowiada za konwersję do analogu.

Każdy producent oferuje po kilka modeli takich chipów.
Trudno znaleźć jakieś ogólne zestawienie tych kluczowych układów.

Jako ciekawostkę nadmienię, że następuje ogromny progres w smartfonach.
Dla Samsunga te konwertery produkuje już Wolfson (!).
Ostatnio zdumiałem się odtwarzając z [SAMSUNG GALAXY mini 2] plik FLACK 24 kHz/16 bit.
Jakość niesamowita z gniazda słuchawkowego (mini-jack stereo - 2xRCA) na ONKYO PR-SC885P.

Przykładowo:
[1]
Wolfson 8741 24-bit multilevel Delta-Sigma DAC
Pasmo przenoszenia: 10Hz — 20kHz, +/-0.2dB
Total Harmonic Distortion (THD): 0.002%
Stosunek sygnału do szumu: 112dB
Jest implementowany w ARCAM-ach,
[2]
Cirrus Logic CS4398 oparty na rozszerzonej wielopoziomowego sigma-delta, które architektury zwiększenia dokładności krótkie sygnały i ma zakres dynamiczny (zakres dynamiki, DR) 120 dB. Całkowite zniekształcenia harmoniczne + szum (Całkowite zniekształcenia harmoniczne + szum, THD + N) jest równa -107 dB, a tłumienie w paśmie do zatrzymania PCM (Pulse Code Modulation, PCM) wynosi 102 dB. Kontroler dźwięku posiada wsparcie dla częstotliwości próbkowania do 192 kHz i głębię bitową do 24 bitów.
Siedzi w ASUS BDS-700.

Warto zapewne przeczytać test z AudioVideo:
http://www.av.com.pl/przetworniki-dac/243-przetwornik-cyfrowo-analogowy-cec-da53n?start=2
Dużo tu wiedzy ogólnej o DAC.
Warto wiedzieć, że PS3 mam dopracowany DAC.
Test DAC od ASUS-a:
http://www.av.com.pl/przetworniki-dac/583-asus-xonar-essence-one
 
Ostatnia edycja:

LukeSky

Member
Bez reklam
Niby PS3 ma dopracowany DAC, a ludzi piszą że PS3 gra słabo, przynajmniej sporo takich komentarzy na forum przeczytałem. Producenci sprzętu, odnoszę takie wrażenie robią wszystko aby ukryć jaki chip jest wmontowany, chyba że jest to ATUT, wtedy mamy wielkimi literami.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Powiedzmy jasno różnica pomiędzy DVD ,a kombinacją DVD+DAC w przypadku odczytu płyt CD jest dramatyczna .Kości japośnkiego AKM w zasadzie się nie stosuje ,kiedyś próbował zrobić to Panasonic w swoim amplitunerze ,dźwięk okazał się niewypałem do tego stopnia ,że zrezygnowano z produkcji wprowadzono model z tzw wzmacniaczem impulsowym i procesorem opartym na kości Cirrus Logic (które np szeroko stosował Harman) był to jeden z najlepiej brzmiących amplitunerów w swojej klasie cenowej
Obecnie rynek zdominowały dwie kości Wolfson i Burr Brown ,oczywiście są lepsze jak choćby ES 9016 Sabre 32 Ultra DAC , (dynamika 128db ,THD -0,0003 % ) znam może 3 kompakty w których zastosowano tą kość ,podobnie jak kości Ultra Analog o których mało kto słyszał na tym forum
Problem polega na tym że sama choćby najlepsza kość nie załatwi sprawy potrzeba choćby dokładnego zegara taktującego (nie wspominając już o innych rzeczach) ,więc DAC DAC'owi nie równy

Nie znam takiego przypadku w którym odtwarzacz DVD z podobnego przedziału cenowego dorównywałby odtwarzaczowi CD ,nawet jeżeli posiada bardzo dobry tor wideo ,audio będzie kuleć .Kombinacja DVD +DAC to dobry sposób na poprawę brzmienia CD dla osób ,które nie chcą się rozstawać ze swoim DVD z względu np na dużą kolekcję filmów

Czego się spodziewać ? jeżeli DVD jest znanej firmy to podłączając DAC np.Cambridge Audio otrzymamy dźwięk na poziomie najlepszych odtwarzaczy z przedziału 1000-1200zł
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Czego się spodziewać ? jeżeli DVD jest znanej firmy to podłączając DAC np.Cambridge Audio otrzymamy dźwięk na poziomie najlepszych odtwarzaczy z przedziału 1000-1200zł

Czyli z tego co Przemek piszesz, DAC + BD/DVD nigdy nie dorówna droższemu powiedzmy o 1k CD? Tylko czy wtedy jest to opłacalne?, bo kupując DAC za 1500zł + BD za 600zł, wyniesie nas to samo co odtwarzacz CD za ponad 2k.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Krzysiek wszystko zależy jaki to będzie odtwarzacz CD ,w Twoim przypadku kupno odtwarzacza za powiedzmy 1000zł raczej mija się z celem .Uważam,że poniżej 1500zł nie masz czego szukać
Jeżeli masz w domu jakiś przyzwoity odtwarzacz DVD oparty o dobry napęd to kupno DAC ma większy sens niż kupno CD za 1000zł

...Demagic 100 gra dynamicznie i żywo co słychać zwłaszcza w niskich tonach .Bas jest zebrany a przy tym nie ma problemu z jego zasięgiem .Średnica stawia na neutralność i klarowność do tego stopnia,że trudno określić jakąś odchyłkę w kategorii temperatury barw .Kolejny atut to przestrzeń .Cambridge Audio nie boi się rozrzucać instrumentów szerzej ,dzięki czemu dźwięk dokładniej wypełnia pokój ,a prezentacja zyskuje oddech i lotność.Góra pasma jest zdecydowana można powiedzieć bezkompromisowa ,otrzymujemy bardzo dobrą rozdzielczość i zyskujemy pewność że nie umykają nam detale .Demagic 100 to bardzo udany przetwornik .Pracując w odpowiedniej konfiguracji potrafi napędzić stracha niejednemu odtwarzaczowi CD w porównywalnej cenie..... (Test "Hi-Fi i Muzyka "
 

Ramzes765

New member
Bez reklam
Sluchalem róznych DACów. Spinałem je z CD np. Denona DCD-710 i DCD-1510.
DAC-i z zprzedziału cenowego do 4000-5000 zł poprawiały brzmienie CD nieznacznie - słyszałem różnicę ale nie była to taka za którą zapłaciłbym cene tych przetworników. Natomiast kiedy podpiąłem DAC za 10tys ;) to wtedy usłyszałem po co audiofile sobie takie cacka sprawiają ;) Cięzko to opisać fachowo ale ja słyszałem to tak, że dzwiek nabral wiekszej kultury grania. Uspokoil sie, wszystko było na miejscu - jak dla mnie super. Ale znowu nie wydam 10 tys zł na pudelko, ktore mozna schowac do szafki bo wystarczy je podpiac i zapomniec. Niemniej jednak poprawa dzwieku zauważalna nawet dla gluchego ;)

Jak ktoś ma budżetowe DVD/BluRay lub nawet CD z przedziału do powiedzmy 2000zł i chce kupić DAC za powiedzmy 1500 (najtanszy sensowny Arcam rDAC) to od razu odradzam. Szkoda kasy, nie warto.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Krzysiek wszystko zależy jaki to będzie odtwarzacz CD ,w Twoim przypadku kupno odtwarzacza za powiedzmy 1000zł raczej mija się z celem .Uważam,że poniżej 1500zł nie masz czego szukać
Jeżeli masz w domu jakiś przyzwoity odtwarzacz DVD oparty o dobry napęd to kupno DAC ma większy sens niż kupno CD za 1000zł

...Demagic 100 gra dynamicznie i żywo co słychać zwłaszcza w niskich tonach .Bas jest zebrany a przy tym nie ma problemu z jego zasięgiem .Średnica stawia na neutralność i klarowność do tego stopnia,że trudno określić jakąś odchyłkę w kategorii temperatury barw .Kolejny atut to przestrzeń .Cambridge Audio nie boi się rozrzucać instrumentów szerzej ,dzięki czemu dźwięk dokładniej wypełnia pokój ,a prezentacja zyskuje oddech i lotność.Góra pasma jest zdecydowana można powiedzieć bezkompromisowa ,otrzymujemy bardzo dobrą rozdzielczość i zyskujemy pewność że nie umykają nam detale .Demagic 100 to bardzo udany przetwornik .Pracując w odpowiedniej konfiguracji potrafi napędzić stracha niejednemu odtwarzaczowi CD w porównywalnej cenie..... (Test "Hi-Fi i Muzyka "

Dzięki za drobną recenzję. Mnie nie chodzilo o CD za 1k, tylko o 1k droższy od tych DAC, czyli jak DAC taki kosztuje 1500zł to jak wypada w porównaniu do CD za 2500zł. Pytam się właśnie, bo mam dylemat między kupnem w przyszłości Exposure 1010 CD - 2500zł, a kupnem jakiegoś DAC za 1500zł i podłączeniem pod DVD/BD? Czy jakość dźwięku takich urządzeń jest porównywalna? Nigdy nie miałem okazji potestować zewnętrznych DAC'ów. A masz może jakiś pogląd na różnice między CA DACmagic 100, CA DACmagic (zwykły model) a Arcam rDAC? Na innych forach polecają również Musical Fidelity V-DAC. Kurcze, już miałem się wstrzymać z kupowaniem nowych elementów, a teraz już mi coś po głowie łazi:) Coś ta kasa się mnie nie chce trzymać.
Dzięki Ramzes765 za Twoją opinię. No widzisz, piszesz że nie warto, a na Audiostereo zachwycają się brzmieniem Arcama, jakby przynajmniej była to wymiana samych kolumn czy wzmacniacza.
 
Ostatnia edycja:

Ramzes765

New member
Bez reklam
Tak a pozniej bedziesz wymieniał zasilacz do Arcama bo ten standardowy zakłócenia wrzuca ;)
Krzysiek sam posłuchaj i sie przekonasz, ze tych tanich DACow nie ma co kupować
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Hehe, właśnie czytam o tym zasilaczu z Arcama. Przeważnie wymieniają na jakiś inny od jakiegoś Tedd'ego. To na razie chyba kasę będę zbierał, a później to tylko pozostanie mi wymiana stolika RTV, mebli, subwoofera, kabli, BD, CD, samochodu, spłata kredytu.....No, myśle że tak za ok 90 lat będę już zadowolony:)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
No więc piszę że kupno tańszego odtwarzacza w Twoim przypadku nie ma sensu ,jeżeli stać Ciebie na Exposure to wybór jest oczywisty - EXPOSURE choćby dlatego że zachowasz pewną spójność brzmienia z wzmacniaczem .Podczas testu poważne firmy testują komponenty w różnych konfiguracjach z bardzo dużym prawdopodobieństwem odtwarzacz Exposure zachowa wszystkie dobre cechy wzmacniacza ,a o to chyba chodzi
Samo wyłożenie 2000 ,czy 2500zł jeszcze o niczym nie świadczy bowiem znam drogie klocki które wcale nie maja jakości proporcjonalnej do ceny

Z tymi tanimi DAC'ami to chyba nie do końca prawda ,podobnie można powiedzieć ,że nie warto kupować tanich odtwarzaczy CD
 

andreas2012

New member
Panowie/Panie może ktoś napisze coś więcej o tym sprzęcie? Mało ogólnie jest informacji i porównań do odtwarzaczy CD. Teoretycznie jest to bardziej uniwersalne urządzenie od odtwarzaczy CD, ale jak z poprawą brzmienia w podłączeniu z DVD czy BD. Czy jakość dźwięku jest równie dobra jak w podobnej cenie CD? Mnie interesują np. Cambridge Audio DACMAGIC, Cambridge Audio DacMagic 100, Arcam rDAC. Może macie dobry i sprawdzony sprzęt o mniejszych gabarytach? Chętnie poznam Wasze opinie, bo sam się trochę zastanawiam czy nie warto by było podpiąć DAC do mojego systemu, zamiast wydawać sporej kasy na odtwarzacz CD.


po 1. lepiej kupic cd jak dac - dac wewnatrz odtwarzacza ma mniej zaklucen odpadaja polaczenia kable wejscia i kupno cd wyjdzie lepiej zamiast podpiecia daca pod slabe cd
po 2. dac nalezy kupic tam gdzie nie da sie uzyskac inaczej lepszej jakosci albo bedize to za drogie, np odtwarzacz sieciowy, pc (OCZYWISCIE DOBRZE skonfigurowany co jest trudne i wymaga wiedzy czasu) dvd blu-ray (jesli jest przyzwoitym transportem i nie znieksztalca dzwieku na wyjsciu cyfrowym) a nie do cd - cd maja dobre dace i spokojnie mozna znalezc tak samo albo lepiej grajacy cd od daca - wiec przy cd nie ma sensu inwestycja w dac
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
po 1. lepiej kupic cd jak dac - dac wewnatrz odtwarzacza ma mniej zaklucen odpadaja polaczenia kable wejscia i kupno cd wyjdzie lepiej zamiast podpiecia daca pod slabe cd
po 2. dac nalezy kupic tam gdzie nie da sie uzyskac inaczej lepszej jakosci albo bedize to za drogie, np odtwarzacz sieciowy, pc (OCZYWISCIE DOBRZE skonfigurowany co jest trudne i wymaga wiedzy czasu) dvd blu-ray (jesli jest przyzwoitym transportem i nie znieksztalca dzwieku na wyjsciu cyfrowym) a nie do cd - cd maja dobre dace i spokojnie mozna znalezc tak samo albo lepiej grajacy cd od daca - wiec przy cd nie ma sensu inwestycja w dac

Tylko ja mam DVD, a w przyszłości pewnie BD:) Człowiek chciałby tanim kosztem uzyskać dźwięk porównywalny z droższymi nośnikami CD, ale z tego co piszecie to nie jest takie proste. Tylko dziwi mnie jedna kwestia? Przyjmijmy że DAC kosztuje 1500zł a CD 2000zł. Wydaje mi się że budowa CD jest bardziej skomplikowana i pochłania więcej nakładów finansowych, niż takie pudełeczko - DAC? Więc, jakby pomyśleć to taki DAC powinien lepiej zagrać nawet z budżetowym DVD/BD, niż raptem o 500zł droższe CD? Powinien mieć lepszej jakości podzespoły przy prawie porównywalnej wartości do odtwarzacza CD. Zdania w necie są bardzo podzielone. Ktoś napisał że DAC Arcama rozłożył na łopatki jakieś CD Marantza które wcześniej kosztowało 3k, a ktoś inny napisał że gorzej zagrał niż jakieś DVD Pioneera. Najlepiej by było podłączyć u siebie i samemu przetestować:)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Krzysiek ja ostatnio kupilem DAC ale za 150zl i uzywam go do podlaczenia Laptopa i wzmacniacza. Lapek nie ma wyjscia analogowego tylko cyfra i musialem cos wymyslec. Jak na 150zl to gra elegancko.
 

mec05

New member
Też miałem podobne dylematy i powiem ci jedno dedykowany CD zawsze będzie lepszy, co do DACa dobre rozwiązanie jak się ma BR lub DVD i chce się jakiś dobrych koncertów pooglądać to DAC jest dobry, ale trzeba uważać,żeby dobry wybrać. Ja słuchałem z CA i mi nie podchodzi to granie, Arcam gra fajnie i MF :)
 

andreas2012

New member
Tylko ja mam DVD, a w przyszłości pewnie BD:) Człowiek chciałby tanim kosztem uzyskać dźwięk porównywalny z droższymi nośnikami CD, ale z tego co piszecie to nie jest takie proste. Tylko dziwi mnie jedna kwestia? Przyjmijmy że DAC kosztuje 1500zł a CD 2000zł. Wydaje mi się że budowa CD jest bardziej skomplikowana i pochłania więcej nakładów finansowych, niż takie pudełeczko - DAC? Więc, jakby pomyśleć to taki DAC powinien lepiej zagrać nawet z budżetowym DVD/BD, niż raptem o 500zł droższe CD? Powinien mieć lepszej jakości podzespoły przy prawie porównywalnej wartości do odtwarzacza CD. Zdania w necie są bardzo podzielone. Ktoś napisał że DAC Arcama rozłożył na łopatki jakieś CD Marantza które wcześniej kosztowało 3k, a ktoś inny napisał że gorzej zagrał niż jakieś DVD Pioneera. Najlepiej by było podłączyć u siebie i samemu przetestować:)


bo cena nie odzwierciedla ceny czesci a jedynie poziom dzwieku umownie przyjesty, wiec dac w podobnej cenie jak cd zagra porownywalnie albo nieznacznie lepiej - tylko ze po polaczeniu daca z transportem zazwyczaj wiecej stracimy niz zyskamy w tej samej cenie, ja zalecam jesli chcesz poprawic jakosc plyt cd-audio po prostu kupic uzywany odtwarzacz cd a dvd czy blu-ray niech zostana do filmow zazwyczaj do muzyki sie slabo nadaja
moim zdaniem dac ma sens tylko przy PC lub strumieniowcu
 
Do góry