ONKYO TX-NR616 - problemy - HDMI through i 3D

krzysiekkortus

New member
Wymieniłem własnie ONKYO TX-NR537 na ONKYO TX-NR616. Podłączyłem nowy ampli w miejsce starego i dołożyłem bluray BD-SP309.
Połączenia wyglądają następująco - do wejść HDMI podłączone są:
1. Dekoder Cyfry+ PACE HD PVR HDS7241
2. Blu-ray 3D BD-SP309
Do głównego wyjścia HDMI podłączony jest TV (bez 3D) do drugiego wyjścia HDMI projektor OPTOMA GT 750 (3D)

Ustawienia HDMI - HDMI Control (RIHD) na ON i w pakiecie wymusza to HDMI Through na AUTO i Audio TV Out również na AUTO do tego ustawiłem Audio Return Chanel na AUTO
Tu pojawiają się moje problemy i pytania?

1. Po wyłączeniu amplitunera do standby przepuszcza on sygnał z BD-SP309 na telewizor ale nie przepuszcza sygnału z dekodera Cyfry. O co może chodzić????????

2. Przy próbie odtworzenia filmu 3d bluray wypisuje iż nie jest podłączone urządzenie 3d na wyjściu i nie chce odtworzyć filmu.
Przy podłączeniu OPTOMY bezpośrednio do bluraya wszystko śmiga normalnie - bez głupich uwag ze strony odtwarzacza - Co może być przyczyną? Kable? Ustawienia? Wada Ampli?

3. Czy aktualizacja oprogramowania coś pomoże? Czy są z nią jakieś problemy? Czy można ją przeprowadzić przez WIFI po UWF-1 czy tylko przez USB?

Próbowałem z 1 i 2 poradzić sobie sam ale wysiadłem i teraz mogę tylko prosić Was o pomoc. Ma ktoś jakieś doświadczenia lub pomysły o co może chodzić?
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Ja krótko.

U mnie HDMI Through działa w przypadku UPC. Dziś sprawdzę czy działa w przypadku PS3 - do konsoli zawsze odpalałem ampli, więc w sumie dziś będzie I raz. Innych urządzeń nie podpinałem jeszcze.

Co do aktualizacji. Pisali, że ta ostatnia jest możliwa jedynie przez USB. Przebiegła u mnie bezproblemowo. Tylko pamiętaj, że muszisz ją zrobić 2 [DWA] razy. Pierwszy raz podnosi do ver. 300, a dopiero drugi do 400. Kolejne próby już nie są możliwe. Zatem nie poprzestań jedynie na jednym cyklu.

A czy aktualizacja pomogła? W 95%. Jest dużo lepiej, ale problemy się nadal zdarzają. Tyle, że nie trzeba już odłączać od sieci, a jedynie z pilota kilka razy (czasem raz) wyłączyć ampli lub źródło (np. UPC). Zauważyłem też, że jak działa HDMI through w danym momencie, wystarczy włączyć ampli i zawsze zazdziała. Jak się najpierw odpali ampli, a potem tv/kablówkę, czasem obrazu nie ma.
 

krzysiekkortus

New member
Trochę poszperałem trochę dopytałem również wśród użytkowników forum (spec podziękowania dla [Raccoon] ) i oto co mi z tego wyszło:

1. Upgrade zrobiłem poprzez USB - i tu uwaga w nowej paczce jest kilka plików i jeden podkatalog a w nim reszta plików - trzeba na pena wszystko wrzucić i zassie na dwa razy i w ten sposób mamy v400 nie zaleca się robienia tego poprzez Ethernet a z pewnością nie przez UWF-1

2. Faktycznie pomaga to w HDMI Through - zaczyna działać przyzwoicie.

3. Trzeba pamiętać o ustawieniu sieciowego stanby na ON bo będzie głupiał po przełączeniu na NET i z powrotem

Może te informacje okażą się pomocne dla innych borykających się z takimi problemami.


Cały czas pozostaje kwestia 3D ale pracuje nad tym ;-) Teraz zwracam się w stronę okablowania HDMI - może ktoś ma jakieś pomysły w tym kontekście?
 

sopla2

New member
Wymieniłem własnie ONKYO TX-NR537 na ONKYO TX-NR616. Podłączyłem nowy ampli w miejsce starego i dołożyłem bluray BD-SP309.
Połączenia wyglądają następująco - do wejść HDMI podłączone są:
1. Dekoder Cyfry+ PACE HD PVR HDS7241
2. Blu-ray 3D BD-SP309
Do głównego wyjścia HDMI podłączony jest TV (bez 3D) do drugiego wyjścia HDMI projektor OPTOMA GT 750 (3D)

Ustawienia HDMI - HDMI Control (RIHD) na ON i w pakiecie wymusza to HDMI Through na AUTO i Audio TV Out również na AUTO do tego ustawiłem Audio Return Chanel na AUTO
Tu pojawiają się moje problemy i pytania?

1. Po wyłączeniu amplitunera do standby przepuszcza on sygnał z BD-SP309 na telewizor ale nie przepuszcza sygnału z dekodera Cyfry. O co może chodzić????????

2. Przy próbie odtworzenia filmu 3d bluray wypisuje iż nie jest podłączone urządzenie 3d na wyjściu i nie chce odtworzyć filmu.
Przy podłączeniu OPTOMY bezpośrednio do bluraya wszystko śmiga normalnie - bez głupich uwag ze strony odtwarzacza - Co może być przyczyną? Kable? Ustawienia? Wada Ampli?

3. Czy aktualizacja oprogramowania coś pomoże? Czy są z nią jakieś problemy? Czy można ją przeprowadzić przez WIFI po UWF-1 czy tylko przez USB?

Próbowałem z 1 i 2 poradzić sobie sam ale wysiadłem i teraz mogę tylko prosić Was o pomoc. Ma ktoś jakieś doświadczenia lub pomysły o co może chodzić?

Czesc
Ja sie bujam juz 616 przez miesiac
Dałem posta z linkami i kablami hdmi w czwartek znowu odaje do serwisu 616
Co do kabli bardzo czuły jest na jakosc onkyo testowałem na roznych kablach od kabli po 20 zł
a skonczywszy na techlinku i lindy z markowymi nie ma problemu
Dzisiaj na stronie onkyo usa nie ma w sprzedarzy 616, cos ma sie na rzeczy po aktualizacji do wersji 400 ludzie cały czas zgłaszaja problemy z 616
tu masz linki
Onkyo 616 problem z wyjsciem HDMI OUT - Kino domowe - Audiostereo.pl - moj problem
Onkyo TX-NR616 Kein Videosignal am HDMI, Onkyo - HIFI-FORUM
jak chcesz pogadac to na priv gg 2816796
 
Ostatnia edycja:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Z tą jakością kabli HDMI to mi dałeś do myślenia. Mój JEDYNY problem po aktualizacji softu to właśnie okazjonalny brak obrazu i dźwięku ze źródła, tj. dekodera UPC. I wiesz co? Tak sobie myślę, że nie mam tego problemu jak odpalam PS3. Wcześniej o tym nie myślałem - może dlatego, że rzadko teraz gram (możecie pogratulować mi syna ;PPPP). W każdym razie, moja instalacja wygląda tak:

- markowy krótki HDMI łączy PS3 i ampli,
- markowy długi HDMI łączy ampli i TV,
- tani/darmowy HDMI łączy dekoder UPC z amplitunerem (taki kabel od UPC dodawany w pakiecie z dekoderem cyfrowym UPC).

Może to jest przyczyna??? Gdyby tak było, mógłbym powiedzieć, że wymiana jednego kabla (to musiałbym zrobić) i aktualizacja softu (to już zrobiłem) rozwiązała WSZYSTKIE moje problemy z Onkyo 616. Aczkolwiek jak wspomniałem, poza UPC i PS3 nic innego nie używam, więc i instalacja prosta na maxa :)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Witam.Powiem krótko wolę zostać przy swojej 608 niż przejmować się tymi wszystkimi pierdołami .Dla mnie 608 jest niezawodna.Pozdrawiam.

Też jestem tego zdania. Chociaż jak pisałem w którymś poście, parę razy nie wykrył mi ampli sygnału z DVD, ale to jednostkowe przypadki.Wyłaczenie i ponowne właczenie DVD pomogło. Dla mnie 608 gra dobrze i jak narazie (odpukać) bezawaryjnie. Pamiętam jak w modelu 609 pisano o jakiś szumach w kolumnach, a teraz model 616. Niestety widzę że coraz częściej występują różne drobne problemy u wszystkich producentów budżetowych amplitunerów, a nie tylko w Onkyo. Ktoś ostatnio pisał o Denonie 1612 i 2113, czy o niedociągnięciach w ampli HK. Tak jak pisze Bagiennik, idzie się teraz w stronę bajerów i ilości, a nie jakości. Trochę dziwna polityka, bo firmy te pracowały nad dobrą renomą i zaufaniem już mnóstwo czasu.
 

krzysiekkortus

New member
Dokładnie - podróżowanie renomowanych producentów w kierunku bajerów przy jednoczesnym pozostawieniu jakości na drugim planie sprowadzi ich do kategorii producentów "popularnych" a tam z kolei zostaną pokonani doświadczeniem ;) Myślę że nadejdzie czas na zastanowienie i powrócą oni wreszcie na "drogę jakości".

Co do kabli i nowych doświadczeń.

Wymieniłem kabel pomiędzy BD 3D i Ampli na v1.4 Czytałem wcześniej nieco w temacie 1.3 vs 1.4 zdania są podzielone i pewnie skoro mam wszystko ustawione to sam to sprawdzę ale póki co skupiłem się na posiadanym zestawie i doprowadzeniu go do stanu używalności. Zatem w obecnym stanie (po zmianie kabla na v 1.4 bez przesadzania z jego markowością) zadziałało. Natomiast jest jeszcze jedno ALE które znalazłem. Nie jest to jak mniemam błąd samego sprzętu a raczej dobrania zestawu w moim przypadku. Na wyjściach HDMI Ampli podłączyłem – na głównym TV 2D a na drugim Projek 3D. W związku z powyższym przy ustawieniu Opcji wyjść HDMI w ampku na BOTH amplituner przekazuje do BD info iż podłączony wyjście na wyświetlacz 2D. Sądzę iż musi tak być – zawsze wszystkie normy w takich dualnych przypadkach w elektronice równane są w dół a nie w górę. Logiczne bo gdyby było w górę to jeden z wyświetlaczy mógłby "zwariować". Na szczęście jest na ten ból rozwiązanie w menu Onkyo. Po prostu wybieramy na które z wyjść ma być przekazywany sygnał i po robocie. Zatem przy takowym zestawie urządzeń nie mozna wybrać opcji BOTH przy oglądaniu filmów 3D z BD. Przy 2D powyższy wywód nie ma znaczenia. Podstawowy mój cel (przy zmianie ampka) czyli nie przełączanie ręczne kabli HDMI na wyjściu ampka został osiągnięty. W stosunku do Onkyo nasuwa mi się tylko sugestia iż wybór wyjścia HDMI powinien być możliwy bezpośrednio z przycisków pilota – bez konieczności wchodzenia do menu. Ale tego nie poprawią poprzez zmianę softu. Zatem póki co trzeba jak piszę – dla 2D bez kłopotu a dla 3D (i to tylko dla DB playera lub innych urządzeń które dokonują sprawdzenia podłączonego wyświetlacza pod kontem 2/3D) powinno się usdtawić wyjście HDMI tylko na wyświetlacz 3D odcinając wyjście 2D. Nawiasem mówiąc taka informacja powinna się pojawić w instrukcji obsługi i było by po sprawie ;)

Co do pozostałych kabli to niestety zmiana softu nie rozwiązała wszystkich problemów. Pozostał na pewno jeden – przy HDMI Through jest ciągle problem. Przy całości urządzeń OFF. Włączamy TV po czym włączamy C+ i ..... dupa blada .... trzeba ponownie uruchomić C+ i wtedy wszystko OK. Ciekawe że przy BD Onkyo tego problemu nie ma. Należy się spodziewać zatem iż jest to problem do rozwiązania poprzez zmianę softu. Mam nadzieję że przy kolejnej jego zmianie zostanie to poprawione.

Mała reasumcja zatem. Zmiana softu na v400 poprawia wiele zatem należy po zakupie Onkyo 616 szybko zrobić upgrade do najnowszej dostępnej wersji. Po tej operacji (póki co) pozostają pewne niedogodności ale 95 % problemów niknie. Oczywiście nie mówimy tu o wadach fabrycznych samej elektroniki bo jeśli nabyliście wadliwy egzemplarz to zmiany softu nie pomogą.

Dodam iż problemy przy rozpoznawaniu urządzeń i przełączaniu poprzez HDMI problemy "czasami" zdarzają się nie tylko w ONKYO (tak jak pisał poprzednik).

To tyle z moich dotychczasowych (niewielkich) doświadczeń i obserwacji ale może przydatnych dla czytających.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Zmiana softu na v400 poprawia wiele zatem należy po zakupie Onkyo 616 szybko zrobić upgrade do najnowszej dostępnej wersji. Po tej operacji (póki co) pozostają pewne niedogodności ale 95 % problemów niknie.

Dodam iż problemy przy rozpoznawaniu urządzeń i przełączaniu poprzez HDMI problemy "czasami" zdarzają się nie tylko w ONKYO (tak jak pisał poprzednik).

Potwierdzam.

Ja jeszcze swojego słabszego kabla (dekoder UPC) nie zamieniłem miejscami z lepszym (PS3), ale zrobię to zapewne jutro. Dam znać czy problematyczne włączanie przeszło z UPC na PS3. :)
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Obiecany UPDATE:

Po aktualizacji softu do ver. 400 problemy ustały w 90-95%.
Po zmianie kabla z darmowego dołączanego do UPC, na taki, który wcześniej wykorzystywałem do PS3, a kupiłem w MM za około 100zł (firma: Bridge), problemy ustały w 100%.

Działa bez zastrzeżeń.
 

krzysiekkortus

New member
A ja testuję dalej aktualny set urządzeń i ... Po odłączeniu opcji Easylink w TV Philips pada całe sterowanie przez HDMI łącznie z HDMI through. Nie mam zbyt dużego doświadczenia ze sterującymi sygnałami przesyłanymi przez HDMI a instrukcje obsługi zarówno Philipsa jak i Onkyo (nie wspominając o Dekoderze Pace) temat traktują po macoszemu. Gdzie szukać czegoś więcej na ten temat?
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale to chyba normalne, że przy wyłączonej funkcji Easylink, nie możesz sterować innymi urządzeniami podłączonymi przez HDMI do urządzenia, którego pilota trzymasz właśnie w ręku.
 

krzysiekkortus

New member
Tak, tak to jest jasne ale dlaczego pada HDMI Trough w Ampli? Zakładam że wynika to z sygnałów pojawiających się na złączu a nadawanych przez TV, AMPLI i Dekoder. Traktuję to teraz jako ciekawostkę i edukacyjne (dla mnie) pomęczenie tego zestawu.

edit:

Biorąc pod uwagę mnogość pojawiających się problemów z High Definition Multimedia Interface zastanawia mnie na ile są to problemy sprzętowe a na ile kwestie poprawnych połączeń (a raczej właściwego okablowania) oraz poprawnych ustawień w opcjach (oprogramowaniu) używanego przez nas sprzętu. Nieco o informacji o samym złączu można stosunkowo szybko w necie znaleźć - HDMI ale bardziej chodziłoby mi o to jaki wpływ ma konkretne ustawienie danej opcji w sprzęcie na wysterowanie złącza?


edit2:

Trochę jest tu:
HDMI :: Resources :: Knowledge Base
 
Ostatnia edycja:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
U mnie hula wszystko jak trzeba. Pamiętam, kiedyś miałem inny dekoder UPC (ten sam model, ale inny egzemplarz) i się w TV często nie pojawiał obraz - trzeba było zrobić kilka restartów i łapało. Potem była przeprowadzka i się problemy wraz ze zmianą dekodera skończyły. Jak kupiłem 616 i zaczęły się dziać podobne rzeczy założyłem, że taki jest znak naszych czasów. HDMI mogą zgłupieć od czasu do czasu. Jednak po zmianie softu i kabla, wszystko jest ok.

Swoją drogą, tańszy kabel łączy teraz PS3 z amplitunerem (zmieniłem je miejscami). Rzadko mam czas na granie, więc nie sprawdziłem jeszcze czy się zaczną "stare" problemy w przypadku odpalania konsoli :)
 

krzysiekkortus

New member
Po zmianie softu i kabla teraz jest OK. Dalsza zabawa z tym tematem ma mi posłużyć edukacyjnie. Fajnie że wszystko hula jednak lubię wiedzieć dlaczego teraz działa a wcześniej nie chciało. Choć się na to wielce nie napinam. Ot może komuś się to przyda bo zakładam że im więcej bajerów w ampli i i im powszechniejsze hdmi tym podobnym problemów będzie więcej.
 

krecik_1981

New member
Witam mam problem z onkyo 515. Mianowicie nie przesyła mi dźwięku na wyłączonym amplitunerze tylko obraz a nie ma głosu w tv. Musze oglądać telewizor przez ampli i kolumny co jest zbędne przynp wiadomościach. Kupiłem ten amplituner przede wszystkim dlatego że ma funkcje przesyłania sygnału przez hdmi na wyłączonym amplitunerze tyle że przesyła sam obraz bez dźwięku, Mieszam już parę dni po kilka godzin w ustawieniach amplitunera i telewizora i nic , Telewizor posiadam philips 47pfl6007k ampli onkyo 515 bray panasonic. Przyuważyłem że Pan krzysiekkortus ma podobny zestaw może móglby mi pan podać swoje ustawienia tv i ampli żeby to hulało bo już nie mam siły. Chyba że też może to być wina kabla. Ale dziwne bo obraz przesyła. Proszę pomóżcie bo brak mi już pomysłu na to. Pozdrawiam
 
Do góry