Onkyo TX-NR509 - pytania i odpowiedzi

Vaderus

New member
Bez reklam
Yamaha i Denon napewno mało (moja Y max 3W w standby). Onkyo ma, niestety ciągle z tym problem... chyba że coś się zmieniło w najnowszych modelach...
 

Cyfrus

New member
Tylko po wyłączeniu HDMI through rozumiem że nie będę mógł włączyć blu-ray i oglądać na TV, jeśli całość idzie przez amplituner. Czy dobrze rozumuje?

Poza tym, prośba o zmierzenie pobieranej mocy w trakcie normalnego użytkowania (cicho, średnio), czy amplituner pobiera wtedy 100W, czy 200W. Prośba o wsparcie ekspertów. Jak ktoś ma info ile pobierają amplitunery konkurencji to też proszę o info.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

radeqs

New member
Tylko po wyłączeniu HDMI through rozumiem że nie będę mógł włączyć blu-ray i oglądać na TV, jeśli całość idzie przez amplituner. Czy dobrze rozumuje?
Jak załączysz amplituner na czas oglądania bluraya to będziesz mógł oglądać bluray'a.

Poza tym, prośba o zmierzenie pobieranej mocy w trakcie normalnego użytkowania (cicho, średnio), czy amplituner pobiera wtedy 100W, czy 200W. Prośba o wsparcie ekspertów. Jak ktoś ma info ile pobierają amplitunery konkurencji to też proszę o info.
Onkyo 609 przy moim zestawie zużywa od 50 do 150W (przy 150 u mnie jest już bardzo głośno - powyżej raczej nie wychodzę). Jak chcesz oszczędzać prąd to kup głośniki z możliwie wysoką skutecznością.

PS. Jak kupujesz samochód to też starasz się kupić z możliwie najmnieszą mocą maksymalną silnika? Te 370W to moc MAKSYMALNA jaką może wydać z siebie zasilacz, a nie średnie zużycie energii elektrycznej...
 
Ostatnia edycja:

Vaderus

New member
Bez reklam
Po wyłączeniu hdmi through Onkyo w stand by zużywa poniżej 1 W. Zawsze można tego nie załączać.

Ale tu chodzi o to, aby móc oglądać obraz z urządzeń podłączonych do ampli nie zawsze go włączając - do tego służy właśnie hdmi pass through, które powinno być tak zaimplementowane, aby nie "ssać" niepotrzebnie prądu a jednocześnie nie utrudniać życia.
Jak się wyjmie wtyczkę z gniazdka, to pobór będzie 0W ;)
 

radeqs

New member
Przyznaje, że jest to słaby punkt Onkyo, ale są i zalety. HDMI through o ile mnie pamięć nie myli też nie jest idealne - przepuszcza sygnał tylko z jednego z góry zdefiniowanego źródła. Jak masz kilka źródeł to bez włączenia ampli i tak się nie objedzie.
Druga sprawa, że ja obszedłem problem domyślnego źródła spinając TV z dekoderem kablówki przez HDMI, a do ampli dekoder jest wpięty przez toslink + component. Wychodzi jeszcze oszczędniej niż w Denonie i Yam'ie :) Tylko warunek jest taki, że ampli musi mieć procesor obrazu (od 609 w zwyż), aby nie trzeba było amplitunera spinać z telewizorem i HDMI i componentem (tylko samym HDMI).
 

marmac500

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przyznaje, że jest to słaby punkt Onkyo, ale są i zalety. HDMI through o ile mnie pamięć nie myli też nie jest idealne - przepuszcza sygnał tylko z jednego z góry zdefiniowanego źródła. Jak masz kilka źródeł to bez włączenia ampli i tak się nie objedzie.

Alez nie. Wystarczy wejsc w menu Hardware/HDMI/ i ustawic HDMI Through na AUTO. Amplituner w stanie Standby bedzie sam wykrywal zrodlo sygnalu. Sprawdzilem w praktyce na swojej 609 oraz w manualu do 509, strona 48 instrukcji.
 

malyr

New member
Tylko po wyłączeniu HDMI through rozumiem że nie będę mógł włączyć blu-ray i oglądać na TV, jeśli całość idzie przez amplituner. Czy dobrze rozumuje?

Poza tym, prośba o zmierzenie pobieranej mocy w trakcie normalnego użytkowania (cicho, średnio), czy amplituner pobiera wtedy 100W, czy 200W. Prośba o wsparcie ekspertów. Jak ktoś ma info ile pobierają amplitunery konkurencji to też proszę o info.
wczoraj nabyłem dość dokładny watomierz no i mam onkyo 509 plus fronty jamo E750, centralny E7, tylne jamo s416, subwoofer jamo SUB650
bawiłem się w pomiary, cały sprzęt podłączony przez amplituner (hdmi), przy odtwarzaniu filmu BR, pobór onkyo to około 30watt (głośność około 20-25)
dziś to jeszcze raz dokładnie pomierzę, bo aż mi się wierzyć nie chce
jak masz jakieś konkretne pytania co do pomiarów to śmiało pisz, po pracy pomierzę co i jak :)
 

radeqs

New member
Ale jak jest na skali 20 - 25 to można późnym wieczorem słuchać, ja w ciągu dnia odkręcam kurek zdecydowanie mocniej :) 609 + Klipsch F20 set.
 

malyr

New member
Ale jak jest na skali 20 - 25 to można późnym wieczorem słuchać, ja w ciągu dnia odkręcam kurek zdecydowanie mocniej :) 609 + Klipsch F20 set.
no właśnie i tu mam dylemat
rozumiem Twój 609 ma większą moc, ale u mnie przy 10 w nocy słychać super, 20-30 to już jest głośno (audyssey ustawił przeważnie wszystkie kolumny -8 db), 50 to jest rzeźnia :) zaczynam martwić się rozmiarem pomieszczenia 20m2 :) ale to drugie ciężko wymienić :)
 

sonny2

New member
Witam
mam pytanie odnośnie podświetlenia pokrętła głośności w 609, wyczytałem gdzieś, że można to podświetlenie wyłączać ale nigdzie nie mogę znaleźć tego gdzie to się robi.
Może ktoś wie jak to zrobić?
 

ernet

Active member
Bez reklam
A ja w swoim 509 akurat to podświetlone pokretlo chcialbym mieć. Przy okazji podświetlenia... uważam,że przynajmiej powinny być podświetlone przyciski poszczególnych wejść ( do ich recznej zmiany ). Przy słabym świetle w pokoju, bez pilota pod reka, wybór źródła wybieram przypadkowo naciskanymi "klawiszami" na 509 ;-(
 

bronstein

New member
wczoraj nabyłem dość dokładny watomierz no i mam onkyo 509 plus fronty jamo E750, centralny E7, tylne jamo s416, subwoofer jamo SUB650
bawiłem się w pomiary, cały sprzęt podłączony przez amplituner (hdmi), przy odtwarzaniu filmu BR, pobór onkyo to około 30watt (głośność około 20-25)
dziś to jeszcze raz dokładnie pomierzę, bo aż mi się wierzyć nie chce
jak masz jakieś konkretne pytania co do pomiarów to śmiało pisz, po pracy pomierzę co i jak :)


Cześć, podłączam się do wątku,

czy móglbyś zmierzyć jak wpływa na pobór mocy w trybie StandBy włącznie opcji "Network Control" ? Czy jest ono porównywalne z HDMI Through ?

 

Cyfrus

New member
wczoraj nabyłem dość dokładny watomierz no i mam onkyo 509 plus fronty jamo E750, centralny E7, tylne jamo s416, subwoofer jamo SUB650
bawiłem się w pomiary, cały sprzęt podłączony przez amplituner (hdmi), przy odtwarzaniu filmu BR, pobór onkyo to około 30watt (głośność około 20-25)
dziś to jeszcze raz dokładnie pomierzę, bo aż mi się wierzyć nie chce
jak masz jakieś konkretne pytania co do pomiarów to śmiało pisz, po pracy pomierzę co i jak :)

Malyr tchnąłeś u mnie trochę wiary w Onkyo. Przy czym nie wiem jak to możliwe, aby normalnym użytkowaniu pobierał 30W, a przy HDMI through pobierał tyle samo w stand-by. Stąd jeśli możesz sprawdź ile pobiera przy normalnej pracy w kilku ustawieniach oraz w stand-by przy włączonym HDMI through.

Tak żeby było ciekawiej zadałem podobne pytanie na stronie producenta i cisza, totalna zlewka. Szkoda, że aby się przekonać jak jest trzeba kupić sprzęt i zmierzyć samemu.
 

radeqs

New member
no właśnie i tu mam dylemat
rozumiem Twój 609 ma większą moc, ale u mnie przy 10 w nocy słychać super, 20-30 to już jest głośno (audyssey ustawił przeważnie wszystkie kolumny -8 db), 50 to jest rzeźnia :) zaczynam martwić się rozmiarem pomieszczenia 20m2 :) ale to drugie ciężko wymienić :)
Też nie mam większego metrażu. Może powód konieczności mocniejszego odkręcania gały to podłączenie frontów w biampingu w moim przypadku.
 

malyr

New member
dobra, teraz moje dokładne pomiary

onkyo TX-NR 509:
- wyłączony (bez NET/HDMI) - 0,2 WATT
- wyłączony (NET) - 21,5 WATT
- wyłączony (HDMI) - 23,0 WATT
- wyłączony (NET/HDMI) - 23,1 WATT

MP3 z Ipoda (USB)- głośność 30-40 (było już bardzo głośno):
- tryb ALL STEREO/PLII MUSIC - 45,0 WATT
- tryb STEREO - 43,0 WATT

Avatar BR:
- tryb DTS-HD MASTER - głośność 25 (50,0 WATT)
- tryb DTS-HD MASTER - głośność 40 (68,0 WATT)
generalnie pomiar "skakał" czym więcej akcji na ekranie tym większe zużycie prądu :)

Ogladadnie TV (dekoder N):
- ALL STEREO głośność 10-20 coś około 40,0 WATT
co ciekawe przy kanale SD jest około 35,0 WATT

radeqs fronty masz ustawione na LARGE? mi po pomiarze ustawia na SMALL, ale nie wiem czy wtedy nie jest gorzej, muszę poszukać optymalnego ustawienia
na razie łażę po pokoju z subem i nie mogę mu miejsca znaleźć, ciężkie bydle do takich zabaw :)
 
Ostatnia edycja:

Cyfrus

New member
Dzięki Malyr.
Rozumiem, że 23W zużywa tylko przy włączonym HDMI through (bez netu). To ciekawe że przy normalnej pracy zużywa 30-40W, a przy HDMI through w stand-up 23W. Lubię takie konkrety pomiarowe bo ciężko się z nimi dyskutuje. Trochę w Onkyo się nie popisali. Czyli wniosek taki, że dźwięk lepiej (oszczędniej energetycznie) jest podłączyć po optyku - tylko czy ma to wpływ na jakość - możesz to Malyr potwierdzić?

Ciekawe jak to wychodzi w 609. Właśnie założyłem oddzielny temat dotyczący zużycia energii, więc ew. Malyr prośba o przeklejenie wyników - będziemy mieli porównanie.
 

malyr

New member
generalnie mi to HDMI THR nie jest do niczego potrzebne i tego nie używam,
wszystko mam podłączone HDMI do amplitunera z TV wraca do ampli kabel optyczny, jak chcę na TV oglądać YT. itp. wynalazki to przełączam w onkyo na TV/CD i po sprawie
strata jakości dźwięku po optyku? ja nie słyszę różnicy

generalnie 509 po HDMI przesyła nawet DTS, więc jakby się ktoś martwił o 1 wejście optyczne to nie problem:) takie moje zdanie

to tak naprawdę jest śmieszne zużycie prądu, laptop 17" (LED) pobiera około 60-70 WATT
 
Ostatnia edycja:

Cyfrus

New member
Czyli wszystkie urządzenie peryferyjne masz spięte z amplitunerem po HDMI i z amplitunera wychodzisz sygnałem po HDMI na TV. To nie rozumiem po co masz dodatkowo spięty TV z amplitunerem optykiem.
W opisanej sytuacji gdy chciałbyś sobie włączyć np. blu-raya to napisałeś że w ampli przełączasz na TV/BR i po sprawie - czyli ampli musi być włączony - czyli po co optyk. Prośba jakbyś mi to objaśnił bo trochę nie rozumiem.
 
Do góry