Onkyo 505, 605 i inne - proste pytania

PanMik

New member
Uprzejmie proszę o wyjaśnienia, gdyż jestem zielony a przymierzam się do zakupu amplitunera.
Jeśli dobrze rozumiem Onkyo 505 ma co prawda złącza HDMI, ale działają one na zasadzie "trójnika" - przepuszczają sygnał dalej, bez żadnej w niego ingerencji. Czy wynika z tego, że chcąc podłączyć sygnał wysokiej rozdzielczości nie wystarczy samo HDMI, ale dźwięk będzie trzeba podłączyć dodatkowym złączem (info w katalogu :"W celu przetwarzania dźwięku wielokanałowego wymagane jest odrębne połączenie audio")?
Czy w Onkyo 605 nie ma już tego problemu? Czyli że mogę połączyć: źródło HD - amplituner - tv tylko kablami HDMI?
Nie do końca jestem pewien czy dobrze to rozumiem.
A co się stanie jeśli zrobię coś takiego:
DVD (standardowe nie HD) - amplituner 605 - TV (HD lub HDready) połączone poprzez HDMI? Czy będzie jakaś różnica w a) dźwięku b) obrazie niż przy innych połączeniach.
Dzięki za każdą informację.
Pozdrawiam
 

bulek

New member
Onkyo 605 jest w stanie dowolne anologowe i cyfrowe żródło wideo przerzucić do HDMI out (czyli wypuścić na TV). Pytasz o dźwięk, ale nie do końca rozumiem, bo normalnie dźwięk idzie do kolumn przyłaczonych do 605. Może pytasz, czy 605 jest w stanie przerzucić dźwięk razem z wideo do TV? Jeśli tak, to według mnie tylko w jednym przypadku (ale nie potwierdzonym empirycznie) - kiedy źródło podłączone jest przez HDMI in, i wypuszczane jest dalej przez HDMI out. Inne źródła cyfrowe nie są przerzucane na wyjścia wogóle. Źródło analogowe jest przerzucane na wyjście analogowe.
 

PanMik

New member
a propos dźwięku

Jeśli chodzi o dźwięk to miałem na myśli połączenie źródła HD przez HDMI i podanie przez amplituner sygnału video do tv a sygnału audio na głośniki do niego podłączone.
To samo pytanie dotyczy źródła nie HD, ale posiadającego złącze HDMI.
 

bulek

New member
Aha... no nie zrozumiałem cię, bo wydawało mi się zbyt naturalne, że dowolne urządzenie podłączone do HDMI-in będzie grało przez kolumny, a wideo będzie dalej wypuszczone na TV przez HDMI-out. I tak się dzieje według instrukcji do 605. Żaden dodatkowy kabel audio nie jest potrzebny. Dodatkowo można to zmodyfikować tak, że dźwięk będzie też na TV wypuszczany przez HDMI-out (co oczywiście mija się z celem skoro mamy kolumny).
 

PanMik

New member
Hmmm

No właśnie tutaj rodzą się pytania.
W opisie 505 jest uwaga: "W celu przetwarzania dźwięku wielokanałowego wymagane jest odrębne połączenie audio"?

Moje pytanie dotyczyło też obrazu - jaka jest różnica pomiędzy 505 i 605 jeśli chodzi o przesyłanie obrazu przez HDMI.
 

bulek

New member
Może źle interpretujesz słowo "wielokanałowe". 605 posiada oddzielne wejścia HDMI i oddzielne analogowe wejście wielokanałowe. Do tego ostatniego możesz podłączyć DVD, który poszczególnymi kablami wysyła dźwięk od razu na center, L, R, sub i na tylne. Jeśli podłączysz HDMI, to 605 wyłuska dźwięk z HDMI i puści go na kolumny.
 

xclone

Klub HDTV.com.pl
VIP
PanMik napisał:
No właśnie tutaj rodzą się pytania.
W opisie 505 jest uwaga: "W celu przetwarzania dźwięku wielokanałowego wymagane jest odrębne połączenie audio"?

Moje pytanie dotyczyło też obrazu - jaka jest różnica pomiędzy 505 i 605 jeśli chodzi o przesyłanie obrazu przez HDMI.

ja tez nie bardzo wiem, o co pytasz..

w 605/705 dźwięk puszczony z obrazem ze źródła kablem HDMI, może zostać wypuszczony kablem HDMI na TV i przetworzony przez ampli na kolumny - czyli jednocześnie będziesz miał dźwięk w kolumnach i w TV... oczywiście, jest to kwestia konfiguracji źródła - np. N-ka po HDMI nie działa, więc dźwięku tez nie uświadczysz - musi być wypuszczony optykiem na ampli.. X360 puszcza dźwięk przez HDMI i jest zarówno na TV, jak i na kolumnach (tylko osobiście nie mogę dojść do ładu z formatem - ale jakoś sobie poradzę.. :p narazie miałem mało czasu na testy..)

co do 505 - nie mam absolutnie wiedzy na jego temat.. sądzę, że po HDMI powinno działać wszystko tak samo..
 

Arek

Member
PanMik napisał:
No właśnie tutaj rodzą się pytania.
W opisie 505 jest uwaga: "W celu przetwarzania dźwięku wielokanałowego wymagane jest odrębne połączenie audio"?

Moje pytanie dotyczyło też obrazu - jaka jest różnica pomiędzy 505 i 605 jeśli chodzi o przesyłanie obrazu przez HDMI.


No właśnie, we wszystkich materiałach reklamowych jest info że 605 ma HDMI 1.3a , natomiast 505 - tylko HDMI (nie ma informacji jaka wersja)

rodzi się pytanie - czy też jest 1.3a (ze względów marketingowych pomijany) czy możę 1.2 albo inne ?

Ktoś z użytkowników wie ?
 

bulek

New member
Patrząc w instrukcję obsługi wydaje się, że nie ma 1.3a. W tym modelu to typowe gniazda pass-through, czyli to co podłaczysz na wejście HDMI, to bez żadnych ingerencji w strumień zostanie przekazane na HDMI out. Łącznie z dźwiękiem, czyli nie możesz np. podłączyć DVD do niego jedynie przez HDMI, bo w głośnikach będzie cisza.
 

konwicki

New member
Dokładnie tak jest - po podłączeniu Onkyo 505 z telewizorem kablem HDMI dźwięk jest tylko w telewizorze. Wczoraj to miałem okazję stwierdzić na własne uszy.
 

klemens007

New member
Mam DVD-504 podpiete kablem hdmi i jak robie głośniej w ampli. to siła "volume" nie wyswietla mi się na telewizorze, natomiast jak przełączę na nagrywarkę LG podpiętą componentem "volume" sie wyświetla:confused: . Czy znaczy to że po HDMI ww. info nie będzie wyświetlane a tylko po komponencie?
 

klemens007

New member
Jako że jestem laikiem w te klocki , mam pytanie dotyczące dzwięku a mianowicie-
większość DVD mam nagranych w DD5.1 i taki właśnie format wyświetla mi się na wyświetlaczu AV. Mam film w formacie jak napisano na odwrocie pudełka nagrany w DD5.1 i DTS ES. Oglądając go na AV także wyświetla się dolby gigital mimo że w menu filmu ustawiłem DTS. Nie mam filmu nagranego tylko w DTS tak że nie mam możliwości sprawdzenia jak by mi się tylko ten format wyświetlił. W setupie AV w Listening Mode dla DVD DD ustawiłem jako DD a DTS jako DTS reszta czyli analog pcm , multi pcm itd. ustawione mam jako Last Valid. Nawet jak dla DD i DTS ustawiłem Last Valid to na AV cały czas wyświetla się DD. Zestaw głośnikowy jaki posiadam to 5.0 i tak właśnie sobie je zapisał AUDYSSEJ. Jeśli będzie ktoś tak miły i oświeci mnie troszkę jak to "ogarnąć" to będę bardzo wdzięczny.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Spróbuj włożyć tę płytę do komputera i odpal ją w odtwarzaczu DVD (Power DVD lub podobnym). Czasami zdarza się, że to co podaje menu płyty nie odpowiada rzeczywistości. Odtawzrazcz DVD w komputerze wyświetli informację na temat tej ścieżki.

ArtS :)
 

bulek

New member
Nie do końca rozumiem co ty w tym setupie tam pokonfigurowałeś. Ale to nie ważne... dżwięk DD odtważa się na głośnikach w konfiguracji 5.1 (pewnie w 5.0 u ciebie też). Żeby dźwięk był odtworzony w DTS ES musisz mieć głosniki 7.1. Twój ampli wie, że ich nie masz więc nie daje nawet takiej możliwości, żeby przestawić w ten tryb. Spróbuj zobaczyć, czy masz jakiś DVD z dźwiękiem DTS (bez ES) - ten powinien ci się odtworzyć prawidłowo.
 

Pochi

New member
Czy uzyskam dźwięk na głośnikach z następującego połączenia:

Laptop HP DV6750 wyjście HDMI obraz i dźwięk -> amplitunek Onkyo 505E -> dzwiek głośniki Quadral Quintas 500 a obraz na TV??
 
Ostatnia edycja:

CuoreRosso

New member
ach te połączenia

Teraz ja jeszcze wrzucę kamyk do tego ogródka.

Jeśli połączę Playstation 3 kablem HDMI oraz hd tuner tv sat też kablem HDMI do Onkyo (605,705 lub 805) a poźniej ampli połączę kablem HDMI z plazmą to będzie wszystko tip-top. I czy będzie to optymalne połączenie?
Czy dźwięk z każdego żródła będzie przesłany na kolumny połączone z ampli?
 

mav

New member
klemens007 napisał:
Jako że jestem laikiem w te klocki , mam pytanie dotyczące dzwięku a mianowicie-
większość DVD mam nagranych w DD5.1 i taki właśnie format wyświetla mi się na wyświetlaczu AV. Mam film w formacie jak napisano na odwrocie pudełka nagrany w DD5.1 i DTS ES. Oglądając go na AV także wyświetla się dolby gigital mimo że w menu filmu ustawiłem DTS. ...

A w setupie dvd ustawiłeś żeby wysyłał sygnał dts na wyjście cyfrowe?
 

Pochi

New member
Już naprawde nie wiem co myśleć:( a nie chce wydac 1100 zl na cos co nie będze działac tak jak chce:(

pytanie:
1. jaka jest wersja łącza HDMI??
2. czy "puszczając" jednym kablem HDMI obraz i dźwięk uzyskam obraz na TV a dźwięk na zestawie kina domowego??

odpowiedz w sklepie
1. aplituner ONKYO TX-SR505 posiada złącze HDMI w wersji 1.1.
2. oczywiście może Pan wprowadzić sygnał audio-video złączem HDMI oraz uzyskać dźwięk poprzez amplituner, sugeruję jednak dla uzyskania wyższej jakości dźwięku użycie przewodu cyfrowego audio

Doradzacie który amplituner rozdzieli mi dźwięk i obraz po kablu HDMI??
 
Do góry